Hvězdná brána: Návrat

Hviezdna brána: Návrat

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční

Kanada / USA, 2008, 98 min

• honajz

Continuum, česky trochu podivně Návrat, je druhým filmem přímo na DVD, jenž vychází ze seriálu Hvězdná brána a v němž se vrací O'Neal. FILM Tedy - O'Neal, v podání Richarda Deana Andersona, se filmem v podstatě mihne - na začátku, uprostřed a na konci, a spíše se projeví jako vtipkující figurka, než že by podal nějaký výkon. Opět se nabízí určitá potřeba posoudit film coby samostatnou sci-fi, a jako snímek pro světa Stargate znalé. Dá se říci, že Continuum, což mi přijde jako přesnější název než Návrat, funguje sám o sobě, i když opět znalosti detailů a vazeb ozvláštní příběh o mnohé zákruty. Příběh se totiž odehrává v alternativním čase, takže postavy Teal'c(ho) nebo Valy se objeví ve zcela jiných souvislostech, než je známe z posledních dílů seriálů. Stejně tak postavy Jacksona, Mitchella a Carterové... Na vysvětlenou pro ty, kdo neznají základní zápletku. Ba'al má být konečně zničen. Jenže se mu podařilo proniknout do minulosti a změnit chod času ve svůj prospěch. Následkem toho se tři výše zmínění ocitnou sice na Zemi, ale takové, kde nikdy nezačaly výzkumy s hvězdnými bránami. A jsou "odsouzeni" k odpočinku v tomto paralelním světě, kde by se někteří z nich teoreticky mohli i setkat se sebou samotnými. Ba'al ale samozřejmě nespí, a tak nakonec bude nutné zase Zemi zachránit a tok času vrátit zpět - k nudné popravě Ba'ala... Zkrátka nic, co bychom neznali ze seriálu samotného, včetně různých skoků v čase i chvilek, kdy se hlavní hrdinové vlastně kvůli těmto paradoxům neznají. Když srovnáme oba DVD filmy, u tohoto jsem poněkud rozpačitější. Zatímco Archa pravdy je čistokrevnou scifárnou, u Kontinua se přece jen mísí několik sci-fi podžánrů, z nichž cestování časem má asi největší plochu, avšak nejde o nejzajímavější část příběhu, resp. dalo se z ní vytěžit daleko víc. Navíc plyne až příliš poklidně, takže poslední čtvrthodina pak znamená zmatené tempo k rychlému konci, což je na škodu, protože některé scény a dialogy si divák potom tolik nevychutná. Na každý pád film, jenž měl náklady 7 milionů amerických dolarů, vydělal hned za první dva týdny prodeje DVD 6,3 milionů dolarů (pouze prodej DVD, nikoliv Blu-Ray, chybí i částky za půjčovné), takže MGM se chystá ve Hvězdné bráně pokračovat. DVD České vydání se sice chystá na náš trh až koncem října, přesto se legální DVD s filmem a s českým dabingem i českými titulky dalo koupit na východ od nás už začátkem srpna. Důvodem zdržení není tedy nový dabing, který na rozdíl od Archy pravdy obstarala "původní" skvadra herců a pan režisér a kdy na text dohlížela i skupinka fanoušků seriálu. U nás totiž má být v prodeji jihoevropská mutace s maďarským dabingem i titulky, a není jisté, zda se čeká právě na maďarský dabing, nebo na souhlas MGM k vydání. Disk by každopádně měl obsahovat anglický originál i zmíněný český dabing v DD 5.1 jako ruská mutace, české titulky, obraz ve formátu 1,78:1 anamorfní, slušné kvality, s prokreslenými detaily, a bonusy. Ty načíná audiokomentář výkonného producenta a scenáristy Brada Wrighta a režiséra Martina Woodse, který je podán zábavnější formou, takže se nejen dobře poslouchá, ale také se dozvíme spoustu zajímavostí, jako že Michael Shanks si zahrál cameo v původním filmu Hvězdná brána a v seriálu dokonce tři další role kromě té své, Richard Dean Anderson se nechal přemluvit k návratu do seriálu po více jak dvou sezónách, dozvíme se o několika technických detailech z natáčení, zazní pár vtipů o tom, co se dělo v zákulisí, prováží některé scény se samotným seriálem a postavami. V klasické bonusové nabídce pak jsou tři kousky. Film o filmu má tradiční název The Making of Stargate Continuum (22:35) a jde spíše o rozhovory s režisérem a herci o seriálu a DVD filmech. Další dokument Stargate Goes to the Arctic (21:53) je druhým filmem o filmu, tentokrát z prostředí natáčení v Arktidě, kde nešťastnou náhodou zahynuli dva členové štábu, jimž je film nakonec věnován. A konečně The Layman´s Guide to Time Travel (9:19) je diskuzí o možnostech cestování časem a jaké by to mohlo způsobit problémy, s přihlédnutím k vědeckým faktům.(25.1.2015)

O'Neill is BACK ! ! ! I když jenom na chvilku. Jinak časovky já rád. A těším se, až si to dám znovu(4.7.2008)

Víte proč to vysoké hodnocení? Je to cestování časem a to já žeru. Každičký pokus o film z časovou smyčkou hodnotím o něco víc než bych měl. Ale to je můj problém, že. Tato Hvězdná brána se povedla.(6.2.2009)

DivX/// Obsazení 10/10 Děj 9/10 Hudba 8/10 Efekty 9/10/// +je tu kompletní sestava herců, poutavý příběh, hlášky, akce, efekty, vše do sebe opět krásně zapadá -kdyby se na to uvolnilo ještě víc peněz, mohlo to být naprosto velkolepé/// Dlouho očekávané završení desetiletého putování s tímto seriálem nemohlo dopadnou lépe. Tvůrci vymysleli dostatečně silný příběh, který mohl vydat na celý film. Dostali do něj všechny známé a důležité postavy včetně těch záporných a přichystali nám pěkně horké chvilky ve kterých si divák uvědomí jak málo stačí a může být vše ztraceno. Jediným smutným okamžikem je ten fakt, že už je to opravdu naposledy./// Celkem 90%/// Podruhé viděno v TV 20.3.2013(11.4.2010)

Fanouškovství je pěkná věc a naprosto ho chápu, ale devadesátiprocentní hodnocení si tento skrz naskrz průměrný sci-fi film samozřejmě nezaslouží. V průběhu seriálu bylo několik dvojepizod, které by v souboji s tímto rozlučkovým filmem zvítězily na plné čáře. Ba co víc, Continuum opět neobsahuje snad ani jeden originální prvek, který by se již někdy v minulosti v seriálu nevyskytl (stejně na tom byla o chlup horší Archa pravdy). Největší lákadlo (R.D.Anderson) se navíc objeví všehovšudy tak na pět minut. Ačkoli jsem se po dobu sledování obstojně bavil, očekával jsem lepší zakončení a nemůžu se tak zbavit mírného zklamání. 60%(4.7.2008)