Hvězdná brána: Návrat

• slovenský

Hviezdna brána: Návrat

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční

Kanada / USA, 2008, 98 min

Pěkně s tím Baalem zatočili. I když všechny klony pozabíjeli, ten pravý zůstal. Ale neměli to jednoduché. Vymazal totiž celé pozemské SG dějiny a Země byla v ohrožení. Přesto, se jim to za pomoci Goa'uldů povedlo.(25.1.2013)

• honajz

Continuum, česky trochu podivně Návrat, je druhým filmem přímo na DVD, jenž vychází ze seriálu Hvězdná brána a v němž se vrací O'Neal. FILM Tedy - O'Neal, v podání Richarda Deana Andersona, se filmem v podstatě mihne - na začátku, uprostřed a na konci, a spíše se projeví jako vtipkující figurka, než že by podal nějaký výkon. Opět se nabízí určitá potřeba posoudit film coby samostatnou sci-fi, a jako snímek pro světa Stargate znalé. Dá se říci, že Continuum, což mi přijde jako přesnější název než Návrat, funguje sám o sobě, i když opět znalosti detailů a vazeb ozvláštní příběh o mnohé zákruty. Příběh se totiž odehrává v alternativním čase, takže postavy Teal'c(ho) nebo Valy se objeví ve zcela jiných souvislostech, než je známe z posledních dílů seriálů. Stejně tak postavy Jacksona, Mitchella a Carterové... Na vysvětlenou pro ty, kdo neznají základní zápletku. Ba'al má být konečně zničen. Jenže se mu podařilo proniknout do minulosti a změnit chod času ve svůj prospěch. Následkem toho se tři výše zmínění ocitnou sice na Zemi, ale takové, kde nikdy nezačaly výzkumy s hvězdnými bránami. A jsou "odsouzeni" k odpočinku v tomto paralelním světě, kde by se někteří z nich teoreticky mohli i setkat se sebou samotnými. Ba'al ale samozřejmě nespí, a tak nakonec bude nutné zase Zemi zachránit a tok času vrátit zpět - k nudné popravě Ba'ala... Zkrátka nic, co bychom neznali ze seriálu samotného, včetně různých skoků v čase i chvilek, kdy se hlavní hrdinové vlastně kvůli těmto paradoxům neznají. Když srovnáme oba DVD filmy, u tohoto jsem poněkud rozpačitější. Zatímco Archa pravdy je čistokrevnou scifárnou, u Kontinua se přece jen mísí několik sci-fi podžánrů, z nichž cestování časem má asi největší plochu, avšak nejde o nejzajímavější část příběhu, resp. dalo se z ní vytěžit daleko víc. Navíc plyne až příliš poklidně, takže poslední čtvrthodina pak znamená zmatené tempo k rychlému konci, což je na škodu, protože některé scény a dialogy si divák potom tolik nevychutná. Na každý pád film, jenž měl náklady 7 milionů amerických dolarů, vydělal hned za první dva týdny prodeje DVD 6,3 milionů dolarů (pouze prodej DVD, nikoliv Blu-Ray, chybí i částky za půjčovné), takže MGM se chystá ve Hvězdné bráně pokračovat. DVD České vydání se sice chystá na náš trh až koncem října, přesto se legální DVD s filmem a s českým dabingem i českými titulky dalo koupit na východ od nás už začátkem srpna. Důvodem zdržení není tedy nový dabing, který na rozdíl od Archy pravdy obstarala "původní" skvadra herců a pan režisér a kdy na text dohlížela i skupinka fanoušků seriálu. U nás totiž má být v prodeji jihoevropská mutace s maďarským dabingem i titulky, a není jisté, zda se čeká právě na maďarský dabing, nebo na souhlas MGM k vydání. Disk by každopádně měl obsahovat anglický originál i zmíněný český dabing v DD 5.1 jako ruská mutace, české titulky, obraz ve formátu 1,78:1 anamorfní, slušné kvality, s prokreslenými detaily, a bonusy. Ty načíná audiokomentář výkonného producenta a scenáristy Brada Wrighta a režiséra Martina Woodse, který je podán zábavnější formou, takže se nejen dobře poslouchá, ale také se dozvíme spoustu zajímavostí, jako že Michael Shanks si zahrál cameo v původním filmu Hvězdná brána a v seriálu dokonce tři další role kromě té své, Richard Dean Anderson se nechal přemluvit k návratu do seriálu po více jak dvou sezónách, dozvíme se o několika technických detailech z natáčení, zazní pár vtipů o tom, co se dělo v zákulisí, prováží některé scény se samotným seriálem a postavami. V klasické bonusové nabídce pak jsou tři kousky. Film o filmu má tradiční název The Making of Stargate Continuum (22:35) a jde spíše o rozhovory s režisérem a herci o seriálu a DVD filmech. Další dokument Stargate Goes to the Arctic (21:53) je druhým filmem o filmu, tentokrát z prostředí natáčení v Arktidě, kde nešťastnou náhodou zahynuli dva členové štábu, jimž je film nakonec věnován. A konečně The Layman´s Guide to Time Travel (9:19) je diskuzí o možnostech cestování časem a jaké by to mohlo způsobit problémy, s přihlédnutím k vědeckým faktům.(25.1.2015)

Nejsem nikterak fanoušek série Hvězdné brány, ale 3 hvězdy si tento snímek určitě zaslouží.(3.1.2010)

• korbitch22

zbytečné a laciné ždímání kultu,které vám vůbec nic zajimavého neřekne ani nedá,jen neskutečně nudí a nad vzhledem andersona jen zapláčete.(5.1.2011)

Nejlepší SG-1 za posledních pár let. Cestování časem a skrz paralelní světy byli vždycky moje a dokážu si ho vždycky užít. Příběh se, k mému překvapení, opravdu moc povedl, protože jsem úpřímě řečeno nedokázal přijít na to, jak všechny ty věci, o kterých se mluvilo chtějí tvůrci nacpat do jednoho funkčního celku. Dokázali to parádně a ještě mě několikrát překvapili, dokonce i pro mě, nečekaným zvratem. Možná mě jen mrzí, že mohli film prodloužit o čtvrthodinku a trochu si pohrát s životem v "novém" světě, bylo by tam dost prostoru pro dalších pár vychytávčiček. Co se týče hereckého osazenstva bylo prostě prima. Tolik známých tváří. Richard Dean Anderson je zase baculatější, ostatně tak jako v každém z nedávných hostování v HVĚZDNÉ BRÁNĚ, ale hláškuje mu to líp než zamlada. Když už jsme u hláškařů tak Michael Shanks jako Daniel Jackson sype z rukávu jednu za druhou a získává tak moji osobní cenu hláškaře filmu. Poslední slova snad patří generálovi "Don S. Davisovi" Hamondovi, který před pár dny zemřel a CONTINUUM je jedním z jeho posledních filmů. Budete nám chybět.(2.7.2008)

• - Herec Don S. Davis, který ztvárnil oblíbenou postavu generála George Hammonda, zemřel 29. června 2008 ve věku 65 let - přesně měsíc před vydáním snímku na DVD. Stargate: Continuum je tak jedním z jeho posledních filmů. (3DD!3)

• - Snímek si vysloužil zápis do „Guinnesovi knihy rekordů“ jako nejseverněji natáčený snímek. (Terva)

• - Scéna v podzemním bunkru, kdy prezident USA (William Devane) volá prezidenta Ruska, kopíruje scény z videí mezi misemi v PC strategii "Red Alert 2". Příkladem podobností jsou např. skleněná mapa v pozadí či u ní stojící generál Hammond (Don S. Davis) poměrně podobný generálovi ze zmíněné hry. Vrcholem je pak scéna, v níž prezident USA osloví ruského prezidenta "Hello, Yuri". Yuri byl v "Red Alert 2" "šéf-vědec" Rrské strany, při hře za Rusy pak separatista, který se obrátil proti hráči. (sirien)