Hvězdná brána: Návrat

Hviezdna brána: Návrat

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční

Kanada / USA, 2008, 98 min

• korbitch22

zbytečné a laciné ždímání kultu,které vám vůbec nic zajimavého neřekne ani nedá,jen neskutečně nudí a nad vzhledem andersona jen zapláčete.(5.1.2011)

• honajz

Continuum, česky trochu podivně Návrat, je druhým filmem přímo na DVD, jenž vychází ze seriálu Hvězdná brána a v němž se vrací O'Neal. FILM Tedy - O'Neal, v podání Richarda Deana Andersona, se filmem v podstatě mihne - na začátku, uprostřed a na konci, a spíše se projeví jako vtipkující figurka, než že by podal nějaký výkon. Opět se nabízí určitá potřeba posoudit film coby samostatnou sci-fi, a jako snímek pro světa Stargate znalé. Dá se říci, že Continuum, což mi přijde jako přesnější název než Návrat, funguje sám o sobě, i když opět znalosti detailů a vazeb ozvláštní příběh o mnohé zákruty. Příběh se totiž odehrává v alternativním čase, takže postavy Teal'c(ho) nebo Valy se objeví ve zcela jiných souvislostech, než je známe z posledních dílů seriálů. Stejně tak postavy Jacksona, Mitchella a Carterové... Na vysvětlenou pro ty, kdo neznají základní zápletku. Ba'al má být konečně zničen. Jenže se mu podařilo proniknout do minulosti a změnit chod času ve svůj prospěch. Následkem toho se tři výše zmínění ocitnou sice na Zemi, ale takové, kde nikdy nezačaly výzkumy s hvězdnými bránami. A jsou "odsouzeni" k odpočinku v tomto paralelním světě, kde by se někteří z nich teoreticky mohli i setkat se sebou samotnými. Ba'al ale samozřejmě nespí, a tak nakonec bude nutné zase Zemi zachránit a tok času vrátit zpět - k nudné popravě Ba'ala... Zkrátka nic, co bychom neznali ze seriálu samotného, včetně různých skoků v čase i chvilek, kdy se hlavní hrdinové vlastně kvůli těmto paradoxům neznají. Když srovnáme oba DVD filmy, u tohoto jsem poněkud rozpačitější. Zatímco Archa pravdy je čistokrevnou scifárnou, u Kontinua se přece jen mísí několik sci-fi podžánrů, z nichž cestování časem má asi největší plochu, avšak nejde o nejzajímavější část příběhu, resp. dalo se z ní vytěžit daleko víc. Navíc plyne až příliš poklidně, takže poslední čtvrthodina pak znamená zmatené tempo k rychlému konci, což je na škodu, protože některé scény a dialogy si divák potom tolik nevychutná. Na každý pád film, jenž měl náklady 7 milionů amerických dolarů, vydělal hned za první dva týdny prodeje DVD 6,3 milionů dolarů (pouze prodej DVD, nikoliv Blu-Ray, chybí i částky za půjčovné), takže MGM se chystá ve Hvězdné bráně pokračovat. DVD České vydání se sice chystá na náš trh až koncem října, přesto se legální DVD s filmem a s českým dabingem i českými titulky dalo koupit na východ od nás už začátkem srpna. Důvodem zdržení není tedy nový dabing, který na rozdíl od Archy pravdy obstarala "původní" skvadra herců a pan režisér a kdy na text dohlížela i skupinka fanoušků seriálu. U nás totiž má být v prodeji jihoevropská mutace s maďarským dabingem i titulky, a není jisté, zda se čeká právě na maďarský dabing, nebo na souhlas MGM k vydání. Disk by každopádně měl obsahovat anglický originál i zmíněný český dabing v DD 5.1 jako ruská mutace, české titulky, obraz ve formátu 1,78:1 anamorfní, slušné kvality, s prokreslenými detaily, a bonusy. Ty načíná audiokomentář výkonného producenta a scenáristy Brada Wrighta a režiséra Martina Woodse, který je podán zábavnější formou, takže se nejen dobře poslouchá, ale také se dozvíme spoustu zajímavostí, jako že Michael Shanks si zahrál cameo v původním filmu Hvězdná brána a v seriálu dokonce tři další role kromě té své, Richard Dean Anderson se nechal přemluvit k návratu do seriálu po více jak dvou sezónách, dozvíme se o několika technických detailech z natáčení, zazní pár vtipů o tom, co se dělo v zákulisí, prováží některé scény se samotným seriálem a postavami. V klasické bonusové nabídce pak jsou tři kousky. Film o filmu má tradiční název The Making of Stargate Continuum (22:35) a jde spíše o rozhovory s režisérem a herci o seriálu a DVD filmech. Další dokument Stargate Goes to the Arctic (21:53) je druhým filmem o filmu, tentokrát z prostředí natáčení v Arktidě, kde nešťastnou náhodou zahynuli dva členové štábu, jimž je film nakonec věnován. A konečně The Layman´s Guide to Time Travel (9:19) je diskuzí o možnostech cestování časem a jaké by to mohlo způsobit problémy, s přihlédnutím k vědeckým faktům.(25.1.2015)

Mysleli jste si, že dám něco jiného než pět hvězd? Tak jste asi zešíleli. Naprosto bombastický závěr kultu zvaný SG který mě provází již nějakých 11 let. Celý film se nese ve znamení nostalgie a té skvělé atmošky, která seriálem hýbala první sezony. Potěší cameo všech goauldů - Nirrti, Yu, Zipacny, Camuluse či Cronose, ale hlavně APOPHISE a také gen. Hammonda!! Celý film příjemně odsýpá, padají opět fantastické hlášky, chemie všech cvrká jak za nejlepších dob. Vala je zatraceně sexy mrcha a Baal se trochu polidštil (přeci jen žil pár let na Zemi, tak ví, co život na ní přináší za radosti). Ale přeci, je z toho cítit takové to, no prostě konec přátelé, už nic nebude....(19.9.2008)

Odhleďme od několika nelogičností tématiky cestování časem, kdy si člověk, když se trošku zamyslí, ihned může často klást: "ale takhle by to logicky být nemohlo...". Přejděme to, že tématiku cestování časem nemám zrovna nejraději - a že se v seriálu SG-1 několikrát už objevila, takže nejde ani v rámci série o nic originálního... Tenhle film má zcela jiné kvality. Mé srdce notně pookřálo, když jsem viděl celou tu partu zase pohromadě. A nemyslím tu jen starou známou SG jedničku, o O´Neilla, Hammonda a další. Mám na mysli i téměř kompletní partičku mých oblíbených Goa'uldích vládců - vidět opět pohromadě tato charismatická stvoření (Cronose, Apophise, Nirrti, Yu, a další), ačkoli většina z nich zde nedostala větší prostor, u mě vyvolalo příjemné nostalgické pocity. Nic proti novějším úhlavním nepřátelům Oriům - ale Goa'uldi jsou prostě Goa'uldi. Namyšlení, velkopanští, nesnášenliví, jednoduše sví... Potěšil mě i návrat skvělého prezidenta v podání Williama Devana. Co se R.D. Andersona alias O´Neilla týče - mrzí mě, že zde nedostal více prostoru, protože jeho postava si to vskutku zaslouží. Cam je taky fajn, ale kdyby jeho linii v příběhu ztvárnil O´Neill, bylo by to možná lepší... Ač s mírnými obavami, protože jak už jsem předeslal, časové hrátky a s nimi spojité nelogičnosti, usmrcování hrdinů, aby se vrácením do minulosti opět oživili v alternativní časové linii atd. zkrátka nemám v lásce - i přes to všechno je příběh tohoto filmu kvalitní a ve spojení se starými (mladými?) známými herci a prostředím jsem se prostě od začátku až do konce velice bavil. Výprava, kamera a efekty ve srovnání s TV epizodami doznaly také větší monumentálnosti a tak scény v Antarktidě či bojové akce ve vzduchu zde vypadají skutečně velkolepě. Dialogy jsou, jak je u tohoto seriálu standardem, kvalitní a vtipné. Objeví se tu spousta zajímavých nápadů. Příběh není předvídatelný (většinou), uskuteční se zde i nějaké překvapivé dějové zvraty, a hudba? Také výborná. Až mi na konci bylo líto, že tohle je konec. A nebo ne? Třetí SG film na obzoru? Kéž by!(10.7.2008)

Vskutku takřka identická písnička jako v případě Archy, s tím rozdílem, že zde se mihne (doslova) obtloustlý Richard Dean Anderson, plácne se něco rusky a na půl minuty se vrátí jeden legendární záporák. Na význam slova logika se už pozapomnělo docela, výprava je jako vystřižená z průměrné epizody (pro neznalého je odlišnost pouze ve stopáži), tuctový scénář, který se neštítí ani "boha s mokrýma rukama" přinejmenším pobaví. Hvězdná brána si po tolika příšerných sezónách rozhodně zasloužila zdatnější interpunkci._____Joel Goldsmith rulez! 2,5*(7.8.2008)

• - Kukuřice, kterou zmiňuje Mitchell (Ben Browder) při výslechu, se nazývá kassa a v seriálu je na některých planetách užívána jako droga. Je to narážka na 16. epizodu 9. série "Narušená síť" seriálu Hvězdná brána (od r. 1997). (Franta)

• - Snímek získal cenu High-Def Disc 2008 v kategorii Best ontheatrical Blu-ray. (Terva)

• - Při natáčení v Arktidě (natáčelo se i v tamních staničních laboratořích aplikované fyziky vybudovaných v roce 1943) byli součástí štábu i Richard Dean Anderson, Ben Browder a Amanda Tapping. (3DD!3)