Avatar před námi otevírá neuvěřitelný svět za hranicemi naší fantazie, svět střetu dvou naprosto odlišných civilizací. Nově objevená vzdálená planeta Pandora je mírumilovné místo s obyvatelstvem - Na’vi, žijícím v souladu s divukrásnou vegetací planety. Posádka vyslaná ze Země na své průzkumné misi objeví na Pandoře velmi cenný minerál, který by měl na Zemi nevyčíslitelnou hodnotu. Pobyt na Pandoře je ovšem pro člověka možný teprve po vytvoření jeho genetického dvojníka, hybrida Avataru, který může být ovládán psychikou oddělenou od lidského těla a fyzicky odpovídá původnímu obyvatelstvu Pandory, které má fluorescentní modrou kůži a dosahuje 3m výšky. Na tuto náročnou misi je vybrán mezi jinými také Jake Sully (Sam Worthington), bývalý námořník, který byl při jedné ze svých předešlých misí paralyzován od pasu dolů. A právě šance opět chodit přiměla Jakea, aby se do programu Avatar přihlásil.
Průzkumná mise je vyslána a po přistání na Pandoře je zcela ohromena úžasnou rozmanitostí místní vegetace. Stromy dosahují výšky mrakodrapů a světélkující prales je plný nádherných tvorů, které jste nikdy neviděli, ale také hrozných prehistorických predátorů. To je jen zrnko překvapení, které posádku čeká. I když se zdá, že po počáteční nedůvěře lidí Na’vi se posádce podařilo adaptovat a také získat prostor pro diplomatickou misi, pandořané se rozhodně nehodlají nechat kolonizovat a dojde ke tvrdému střetu. Jake, který se postupně sblížil s místním obyvatelstvem, a především s místní princeznou Neytiri, stojí před rozhodnutím, za koho bojovat ve finální bitvě, která má rozhodnout o osudu a vývoji celého světa. (Bontonfilm)

Miagy

Avatar je jednoznačne a nekompromisne významným míľnikom. Prelomom. Dlho tu nič podobné nebude. O deji nemá zmysel hovoriť - je jednoduchý, trochu fádny, okukaný ale akúsi hlbokú myšlienku tento film povedať nemal. Vizuálna stránka je naprosto fenomenálna, 3D takmer dokonalé, svet Pandory úžasný. PLUS: v prvom rade je (bola) to neprehnaná reklama, nečakané očakávania, kamera - prostredie, v ktorom sa natáčalo, farby, hudba, naprosto dokonalé. MINUS: slabší dej možno nemožno považovať za zápor, myslím si však, že kvôli nejakému kameňu to troška prehnali. Mali radšej hľadať svätý grál :) ()

Bezda22

Pro mě průměrnej film. Navíc ty modrý obludy mi přídou úplně nechutný. Nevim proč, ale kvůli těm "modrákům" jsem na to nechtěl koukat, takže když to dávali pak na HBO, což bylo po nějakym tom roce co to vyšlo. Tak jsem řekl, že teda, když už mi to naservírovali, tak na to kouknu. No, kdybych se na to nepodíval, tak mě to mrzet nebude. Pro mě 40% a to jen za to že to bylo celkem hezky zabalený v tom prostředí, teda až na ty "modráky" ()

sunfreedom

James Cameron asi nebude špatný režisér. Respektive určitě bude velmi dobrý režisér. Ale já ho prostě nechápu. Kromě Pravdivých lží ho nedávám, sorry. ()

dewil21

Každý ten příběh zná, není moc složitý a v podstatě ani originální... 3D rozhraní dosud nevídané kvality a hloubky, Hornerova strhující hudba a naprosto neuvěřitelná vizuální žranice, oplývající takovou kopicí detailů, až jsem málem zapomněla dýchat. Mistrná animace Pandory a celkově celé pojetí tohoto světa mě uchvátilo. Na'vi žijí v souladu s přírodou, ctí ji a chrání, jejich soužití se zvířaty je přirozené a bájný strom zde představuje jakési kolektivní vědomí celého ekosystému a právě síla pospolitosti se nakonec ukáže jako rozhodující faktor v největší bitvě na 3D plátně. Proto bych chtěla vypíchnout právě tohle poselství, které (alespoň podle mě a pro mě) film nese. Naprosto famózní zpracování... ()

syphoon

Nebýt 3D obrazu, asi by mě tenhle film tolik nezaujal. Zaplať pán bůh, že James Cameron počkal na tuto převratnou technologii. Ty necelé 3 hodiny utekly rychleji než předopověď počasí! Uvidíme, jak naloží s následujícími dvěmi pokračováními. Nicméně iluzi o výborném prvním dílu už mi nikdo nevezme ani po té! ()

Judy24

Přeidealizovaná utopická pohádka pro dospělé. Na Pandoře je všechno lepší, hezčí, správnější a jiný. Ale jiný jenom do tý míry, aby nám to nepřestalo dávat smysl. Takže modrý "lidi" mají pořád čtyři končetiny s tím, že chodí po dvou. Modrý "koně" vypadají taky vlastně dost jako koně, rostliny jako rostliny a země jako země. Na první shlédnutí to na vás pravděpodobně zapůsobí tou ohromnou "silou", nebo čím, ale na podruhé už si připadáte jako na výchovném promítání, které vás má navést k tomu, abyste se chovali lépe a zodpovědněji k naší planetě a vůbec všem okolo. Takže třiďte odpad, starejte se o přírodu a neodsuzujte jiná etnika. Zejména ne ta modrá. ()

vozralec

Pozoruhodné. Nejlepší byl plukovník Miles Quaritch. Příště větší palební sílu a domorodci nebudou mít šanci. Takhle se rozhánějí švábi. ()

topi80

Velkolepá podívaná. Svět vytvořený pro účely tohoto filmu je opravdu kouzelný, skvostný a věřím, že byl vytvořen někým, kdo to vytvářel nejen rozpočtem, ale i srdcem. Obyvatelky (no dobře, i obyvatelé) této planety byly opravdu roztomilé a sex appeal z nich vyzařoval na všechny strany. Obličej, pohyby, zkrátka dokonalé. Co bych ještě přičetl ke kladům filmu je to, že je zde člověk znázorněn ve své podstatě, tudíž jako tvor skrz naskrz záporný. Netvrdím, že je takových na zeměkouli většina, ale lid je stádo ovcoidů, které poslušně udělá všechno podle toho, jak jej malá skupina darebáků zmanipuluje (díky tomu volí pořád stejné šmejdy do parlamentu - ale to sem nepatří). Na tomto místě veškerá chvála končí. Pokud jde o scénář, tak takovou hromadu plytkosti, povrchnosti a v druhé polovině filmu všech dostupných hollywoodských klišé se jen tak nevidí. Už chyběl jen odpočítávač posledních vteřin do vybuchnutí a mé hodnocení by se začalo blížit odpadu. První, koho hlavní hrdina potká, je samozřejmě královská dcera. A ruka v rukávu je hned. Máme tady hromadu patetických keců a o absolutně bezfantazijním provedení závěrečného boje (a závěrečného souboje) ani nemluvím. Všechny hvězdy patří výtvarným kreativcům, jejichž dílo bylo zabito odfláknutou prací ostatních rozhodujících profesí. ()

Zeldur

Jednu hvězdu musím ubrat za přílišnou kýčovitost. To ovšem nic nemění na tom, že se jedná o krásný film s podmanivým příběhem. Bravo pane Cameron, doufám jen, že to ještě stále není vrchol vaší tvorby... ()

Arsene

Je to pohádka a já mám pohádky rád, ikdyž hlavně v americkém podání mají předem dané atributy: jasně definované dobro a zlo, emoce, vlastenectví. Naštěstí to není tak přeslazené, dojímavé a hlavně dlouhé jako Titanic, přičemž kvalita triků a efektů je ještě znásobena. A proto se na film pěkně kouká. Díky přírodě a jejímu unikátnímu propojení s lidem modrochů, strojům a technice a propojení člověka s umělým tvorem v jednu bytost a barvám a zvukům. Snad každý si někdy vysnil svou vlastní planetu či alespoň ostrov. Cameron splnil sen nejen sobě, ale i nám ostatním obyčejným nebešťanům. ()

aa12

Hodně dám na příběh a tady byl naprosto řadový. Proč jsem ale ohodnotil maximálně? Je to jednoduché, prostě je to tak krásné, nádherné že všechno ostatní jde stranou a ještě něco po skončení filmu jsem u titulků vychutnával skvělý soundtrack Leony Lewis a chodil mi mráz po zádech takže to mluví za vše. ()

Dampfer

Pro Všechny, mé hodnocení filmu, ne jiných lidí, názor má každý svůj, viděno v televizi ve 2D (tudíž jsem si nemohl plně vychutnat hlavní přednost tohoto filmu, tedy perfektní vizuální zpracování). A nyní už samotné hodnocení. Co se týče prostředí, myslím tím velkolepé scenérie Pandory, překonává jej snad jen krajina Nového Zélandu z LotR, jinak se jedná o jednu z nejkrásnějších krajin co kdy ve filmu byla, navíc velké plus, že je kompletně digitálně vytvořená, tedy smekám před trikaři. Rovněž tým grafiků udělal velmi chvályhodnou práci. Vizuální stránka filmu na 110%. No a teď proč "pouze" tři hvězdičky. Těšil jsem se na příval emocí, který pochopitelně z příběhu, kde se jedná o (skoro) zničení nějaké civilizace důlní společností plyne, avšak celou dobu mi osudy postav byly, nechci říci ukradené, ale blízko k tomu bylo. Dále mi vadila krátkost stopáže, ano, krátkost! I když film má necelé tři hodiny, na potenciál monumentální bitvy o tak ohromný svět to málo bylo. Závěrečná bitva mi strašně rychle utekla. A v poslední řadě nic moc napětí, já jsem se celou dobu snažil se obávat o průběh, ale celé to bylo podle mustru "nejdříve prohráváme, oni drtivě vyhrávají, najednou BUM, je to naopak". Příběh jako takový mi připadal dostačující a více zamotávat potřeba nebylo, avšak vzhledem k mým třem velkým výtkám, přiznávám, založených spíš na pocitu než na podložených důkazech,nedávám jinak než za tři. ()

karlee

Modráci jsou spojeni s přírodou, ale jak osedlat oranžového pterodaktyla, to jim musí ukázat americký mariňák! Viděno v TV, takže efekty nijak neohromily. Pár nápadů kopíruje japonské anime, ale celkově je to standardní dobrodružný film plný žánrových klišé. ()

Oudee33

Kino mi uteklo, škoda, protože to mohlo být famózní. Nicméně i první projekce doma mě posadila na zadek. Kouzelný efekty a krásné hrátky s emocemi. Herecké výkony stály za to, nicméně se nemohu zbavit pocitu, že jsem sledoval remake "Tance s vlky". Scénář tedy slabší.. Jinak bomba 85% ()

Monty2729

Takhle nadhodnocený film jsem už dlouho neviděla. Ano, efekty byly opravdu velkolepé. A tím pro mě klady tohoto snímku končí. Příběh je velmi tuctový, bez překvapení, navíc enviromentální tematika působí místy přehnaně a pateticky. Za úspěchem tohoto "veledíla" tedy dle mého stojí především velká mediální masáž. ()

Tamirki

Neviděla jsem film v 3D, takže možná i proto mě výtvarná a triková stránka filmu zase tolik nevzala. Ano, obrázky to byly pěkné (a modrá je dobrá ), ale nepřišlo mi to jako nějaká revoluce (ačkoliv připouštím, že se v tomhle směru zas tolik nevyznám). Hlavní potíž byla ale v tom, že dobrý film musí mít podle mého názoru především nosný příběh a něco, co bych možná označila jako „duši“. To jsem v Avataru nenašla. Když se na film budete dívat dejme tomu dětskýma očima, můžete ho považovat za hezkou pohádku, v níž zvítězí jednoznačné dobro nad jednoznačným zlem, pokud byste ale film brali jen trochu vážně, tak je to zoufale neoriginální story (úmyslně používám tohle slovo) přeplněná klišé a korunovaná tím, co bych nazvala „typickými americkými hláškami“ (musím říct, že mi šly docela na nervy). Samozřejmě, lze to brát i tak, že jde především o příběh s vysoce morálním a kladným poselstvím (tj. kladným přinejmenším, pokud fandíte ekologii, trvale udržitelnému rozvoji a podobným věcem), který se prostě snaží oslovit co největší počet lidí (a zjevně se mu to daří). Nemám v zásadě nic proti takovým ušlechtilým záměrům, ale mě Avatar prostě nechal chladnou – připadal mi jako krásná forma bez obsahu a jako umělý, povrchní a dokonale vykalkulovaný svět, který má především vydělat co nejvíc peněz. ()

Skratchy

Nějak nechápu důvod k tak vysokému hodnocení.Ano,film je úžasně natočen,byl jsem na to se 3D brýli v kině,z Pandory mi občas klesala čelist ,ale film mě nijak výrazně neoslovil.Může to být tím že Camerona zas tolik nemusim,ale nezaujal mě ani děj filmu... modré bytosti bojující s luky a šípy proti zlým lidem kteří mají k dispozici moderní zbraně a jsou schopni cestovat vesmírem.Je jenom jedna možnost jak to skončí........samozřejmě happy endem kdy lidi jsou poraženi a domorodci si ubrání svojí domovinu.Do toho hrdina Jake který pomocí převtělení se infiltruje mezi domorodce a postupem času se zamilluje a zradí lidi.To mě přivádí k dalšímu mínusu.Zhruba 2/3 filmu se snaží Jake zapadnout mezi domorodce a po chvíli už vás to začne nudit.2* ()

Mrs.Vader

Nevim, jesi to pro mě zabil ten dabing v kině, nebo samotný scénář, nebo byl pouze Worthington uplně bez duše, kazdopádně mě to docela dost kazilo výsledný dojem z filmu. ()

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara

07.02.2024

Bude Barbie pokračovat?

Bude Barbie pokračovat?

26.11.2023

Barbie je nejúspěšnějším filmem roku. S výdělky přesahujícími jednu miliardu a 440 milionů jde jasně o nejvýdělečnější snímek letoška, což je fascinující i s přihlédnutím k tomu, že jde o originální… (více)

Disney zase odsouvá své blockbustery

Disney zase odsouvá své blockbustery

14.06.2023

Stávka scenáristů začíná studiím dělat první vrásky. Místo férové gáže pisálkům a zaslouženým procentům ze zisků raději šéfové typu Davida Zaslava (Warner Bros. Discovery) odmítají o požadavcích… (více)

James Cameron začal psát nového Terminátora

James Cameron začal psát nového Terminátora

25.05.2023

Je to pár dní, co legendární herec Arnold Schwarzenegger v rozhovoru o své kariéře prohlásil, že už definitivně seknul s rolí terminátora v sáze slavného režiséra Jamese Camerona (Titanic). Možná si… (více)