Akční / Dobrodružný / Sci-Fi / Fantasy

USA / Velká Británie, 2009, 162 min (SE: 171 min, Director's cut: 178 min)

Velká dobrodružná pohádka pro nás, co jsme celé ty měsíce a roky čekali, až to přijde a velkolepá podívaná, která se ve finále stává tak obrovskou, že to lidské smysly nejsou schopny všechno absolvovat a normální režisér ukočírovat. A právě tady se ukazuje, že dát si na film tolik času se někdy opravdu vyplatí do poslední minuty a dolaru. Lidumilné etnicko-ekologické poselství sice v mém případě svou otevřeností netrefilo cíl, ale všechno ostatní je součástí opusu, který tu ještě nebyl. Vykulených 90% pro film, jaký v nejbližší budoucnosti nebude mít obdoby.(17.12.2009)

Mám s tím jediný problém. Odteď mě nebudou bavit filmy, které nejsou tak dokonalé. Tohle prostě posunuje samotný princip sledování filmů na úplně novou úroveň. __________ Na Cameronovi je úžasné, že nejenže neustále posunuje hranice trikových možností, ale hlavně, že jeho filmy nezastarávají, protože on umí technologie používat tak, aby nečněly, ale sloužily vyprávění. Je úplná slast vidět film, který používá dlouhé záběry, maximálně využívá široké plátno, a přitom klade důraz na detaily (kterých tam jsou stovky), akci nikdy nevyvolává proto, aby byla akce, ale akce je jenom nevyhnutelným vyvrcholením všech událostí. Avatar je film, který stvořil svůj vlastní nový svět, ve kterém je opojné DLOUHO pobývat, což je dáno i tím, že je všechno perfektně přehledné (nejen vizuálně) a motivované. _______ Všechny odkazy na vybíjení indiánů, Vietnam, Írák, 11. září, koncept avatarů v duchovním i počítačovém smyslu, teorii Gaia (tady jako Ewya) jsou funkční a neoddělitelné od celku. Někdo je může považovat za naivní, ale bez nich by příběh Avatara nedával smysl. _________ Cameron je génius, v němž se spojuje to nejlepší z vědce, vizionáře a umělce. ______ P. S.: Je neustále nutné zdůrazňovat lidem, kteří to neviděli, že na plátně v 3D film vypadá úplně jinak než na obrázcích a dokonce podstatně jinak než v trailerech přehrávaných na obrazovce počítače.(15.12.2009)

Ultra-mainstreamové dobrodružstvo pre celú rodinu. Do technicky orgastického hávu zabalené, cameronovsky sebavedomým motorom poháňané dejové megaklišé, ktoré ničím neprekvapí. Jimove filmy, ak nešlo práve o komédiu (True Lies), obsahovali vedľa technickej brilantnosti vždy i istý existenciálny presah na zamyslenie. Hoci iba v náznaku. Disponovali nápadmi, na ktorých ostatní filmári stavali svoje svety. Avatar nič také neobsahuje a v zamýšľaní sa začína a končí pri prvoplánovej ekologickej agitke. Je to prvý Cameronov film poskladaný výhradne z už videných vecí (či už uňho alebo inde), ktoré akurát servíruje v ešte vypiplanejšom a nádhernejšom obale. Každý záber, káždý strih, každý tón Hornerovho soundtracku prispieva k absolútnej dokonalosti výsledného tvaru. Ale čo z toho, keď vieme čo sa stane za desať minút?(15.12.2009)

Sbírka vašich nejoblíbenějších filmů, na kterých jste vyrůstali, upečená v hitech troubě a zalitá vývarem z Pána prstenů nebo Matrixu. V Avatarovi je snadné rozeznat stopové prvky jiných filmů, čistě proto, že pracuje se základními archetypy (hodní vědci, zlí vojáci, nevinní mimozemšťani, zákeřní obchodníci), tak základními, až je z toho cítit jemné pohrdání Camerona dějovou osou. On se soustředí na detaily a mučí svůj štáb tak dlouho, dokud z uhlí neudělá diamant. A pak ho mučí ještě chvilku, aby ho zbrousil do oslepujícího lesku. Technická stránka je neprůstřelná, snaživé herce nepokoří ani průměrný český dabing a emoce pryští z akčních scén, romantiky i těch nejkomornějších okamžiků. Ne každému bude poselství filmu po chuti, ale zpochybnit ho, stejně jako otupit sílu Cameronova comebacku a technologickou vyspělost filmu dost dobře nejde. Skláním se, jako ta bájná okřídlená stíhačka, kterou si Jake ve filmu ochočí. Jime, teď už mě máš nadobro v hrsti.(15.12.2009)

Hlavni a vicemene jedinej problem filmu je, ze to nedokaze strhnout. Respektive dokaze, ale ne film jako celek, pouze nekolik scen. Cameron totiz prilis spoleha na to, ze ty vizualni orgie, co predvadi, cloveku otevrou hubu a ten bude jen zirat a zirat. Ja sem sice taky ziral, navic to 3D vypada absolutne prirozene, jenze tohle pocatecni okouzleni, kdy si clovek uziva kazdou potvoru, kazdou rostlinu, vsechny ty barvy a svetylka, za chvily odezni. Ono je totiz trosku skoda, ze si tuhle uzasne vyladenou technologii Cameron plejtva na "obycejnej" prales. Svetelkujicich rostlin totiz neni tolik, druhu zvirat taky ne, domorodci vypadaj jeden jako druhej. Nerikam, ze to po case prijde obycejny, to urcite ne, po trikovy strance absolutni vrchol a kamera taky uzasna, jenze zhruba v momente, kdy si prestanete uzivat pouze vizualni stranku, se zacnou objevovat drobny trhlinky. Ze je pribeh jednoduchej je fuk, tohle naprosto dostacuje, problem je, ze zacatek je dost pozvolnej, bitek je malo a i kdyz nic nepusobi navic nebo nudne, urcite by to slo o trochu sestrihat a tim dat celymu filmu vetsi naboj. Ze je to predvidatelny taky nevadi, protoze sice vite naprosto presne, co se stane, ale zase nevite kdy. Ani nepomuze hudba, Horner se sice snazi ze vsech sil, ale naplno to rozjizdi prave pouze behem bitev. Co se tyce hercu, jako hrajou slusne, v rolich pusobi verohodne, ale v ty zaplave triku jsou nejaky herecky vykony to posledni. Proste dokonala ukazka trikove nabusenyho blockbusteru, kterej ale pribehove vykrada kde co a krome ty vizualni stranky vicemene nic novyho neprinasi. Ale jelikoz jsem ani nic jinyho necekal, tech 5* si zaslouzi.(21.12.2009)