Avatar před námi otevírá neuvěřitelný svět za hranicemi naší fantazie, svět střetu dvou naprosto odlišných civilizací. Nově objevená vzdálená planeta Pandora je mírumilovné místo s obyvatelstvem - Na’vi, žijícím v souladu s divukrásnou vegetací planety. Posádka vyslaná ze Země na své průzkumné misi objeví na Pandoře velmi cenný minerál, který by měl na Zemi nevyčíslitelnou hodnotu. Pobyt na Pandoře je ovšem pro člověka možný teprve po vytvoření jeho genetického dvojníka, hybrida Avataru, který může být ovládán psychikou oddělenou od lidského těla a fyzicky odpovídá původnímu obyvatelstvu Pandory, které má fluorescentní modrou kůži a dosahuje 3m výšky. Na tuto náročnou misi je vybrán mezi jinými také Jake Sully (Sam Worthington), bývalý námořník, který byl při jedné ze svých předešlých misí paralyzován od pasu dolů. A právě šance opět chodit přiměla Jakea, aby se do programu Avatar přihlásil.
Průzkumná mise je vyslána a po přistání na Pandoře je zcela ohromena úžasnou rozmanitostí místní vegetace. Stromy dosahují výšky mrakodrapů a světélkující prales je plný nádherných tvorů, které jste nikdy neviděli, ale také hrozných prehistorických predátorů. To je jen zrnko překvapení, které posádku čeká. I když se zdá, že po počáteční nedůvěře lidí Na’vi se posádce podařilo adaptovat a také získat prostor pro diplomatickou misi, pandořané se rozhodně nehodlají nechat kolonizovat a dojde ke tvrdému střetu. Jake, který se postupně sblížil s místním obyvatelstvem, a především s místní princeznou Neytiri, stojí před rozhodnutím, za koho bojovat ve finální bitvě, která má rozhodnout o osudu a vývoji celého světa. (Bontonfilm)

sibskyn

Jakmile začal film tak jsem měl pocit jako by mě někdo dal pěstí přes držku a já jenom čuměl. Naprostý orgasmus pro oči. Tři hodiny jsou sakra málo pro takový skvost. Nejlepší film roku 2009, nejlepší Cameronův film a jeden z nejlepších filmů co jsem kdy v životě viděl. Bravo Jamesi. ()

saaaky

Aneb říká se, že na konec to nejlepší. A opravdu musím prohlásit, že závěr roku rozhodně neznamená závěr pro sci-fi filmy, neb Cameron dokázal nemožné. Vytvořil film, v němž se stýká nápad, elegance, emoce a nakonec i divákův extrémní zájem a ponořenost do perfektního děje. Příběh a nápad jsou sice opravdu prosté a jednoduché, o to lépe se je povedlo provést a dovésto do dokonalého finiše. Závěr byl vskutku silným zážitkem a perfektní (leč očekávaný) konec třešníčkou na dortu. Bezesporu a jasně shrnuji - nejlepší sci-fi výtvor tohoto roku i let předešlých! ()

SpeedyL

Nejde hodnotit jinak než 5*. Nenapadá mne jediný film, na který bych více doporučil zajít do kina na 3D projekci. Bylo to něco úžasného. Člověk je doslova zasypáván drobnými světélky, sedí uprostřed pralesa a vše kolem hraje pestrýma bravama. Po vizuální stránce naprostý skvost, na kterém jsem se nechal unášet po celou dobu filmu. Z hlediska dějového, kdy jsem se naladil na příjemnost a milost příběhu mne zlehka zarazila velkolepost závěrečného boje. Možná pro diváka, jako jsem já, nebyla třeba taková efektní smršť alias Michael Bay. Dále by mi asi ani nevadil otevřený konec či "neprobuzení" avatara... Každopádně ať mám připomínky k filmu jakékoliv, tak pro mne je tento snímek film roku 2009! 92% ()

kpt.Marťas

Je to pět hvězd, protože ty tři hodiny v kině byly sice poznat, ale já za to byl rád a klidně bych zůstal i déle. Za to, že na Pandoře je tak neskutečně krásně a zajímavě. Za to, že vizuálně a technicky je film vypiplaný do toho nejmenšího detailu. Za to, že smuteční vrbě svítí chapadla a za to, že když jde do tuhýho, tak to pořádně duní. A za to, že mě Avatar dvakrát málem rozbrečel... Ovšem je to také film s velkým množstvím ALE. Hornerova hudba je krásná, ale když si pustíte třeba jeho Titanic, zjistíte, že některé motivy se doslovně opakují. A tím se dostáváme k nejdůležitějšímu ALE a tím je scénář nebo jenom příběh. Abych přispěl do mlýna se svojí troškou ohledně neoriginality, tak mě to ze všeho nejvíc připomínalo Herbertovu Dunu. Ale to by mi vůbec nevadilo. Je přece na geniálních tvůrcích, aby vzali všemožná klišé a vytvořili z nich legendy, archetypy, na které se bude vzpomínat a odkazovat. A tady selhal Cameron jako vypravěč. Nadhodil množství potenciálně silných témat a nechal je ladem. Odvyprávěl citově poměrně chladnou pohádku tam, kde mohl vytvořit nezapomenutelný epos. A to je veliká škoda, protože pro mě první Avatar přes všechno jeho nadšení a dravost, přes jeho výbornou vědkyni Grace a famozního generála Zlouna, přes jeho nádherný svět a drzost, se kterou kombinuje realitu Pandory s realitou 22. industriálního století a přesto, že takhle úžasně veliký spektákl už jsem dlouho neviděl, zůstává mírně promarněnou šancí. Přesto je Avatar VÝBORNÝ film, na který rozhodně stojí zato zajít do pořádnýho kina. Pouze zůstává otázkou, co z něj zbyde za pár let. Pokud se nestane pilotem filmové série nebo seriálu, hrozí mu dle mého ponižující zapomění... ()

Monini

Vzhledem k tomu, že tomuto filmu se budete buď smát, nebo ho bude naprosto milovat, tak moje hodnocení hovoří za vše. Nejhezčí vánoční pohádka pro dospělé co jsem kdy mohla vidět... PS: Zřím Vás ;-) ()

numan

Bylo nebylo... Z téhle většinou animované ekologické agitační pohádky pan Klaus nebude, ale opravdu nebude mít radost. Hodně mě připomínala Dinotopii (tu první sérii, než to všichni herci přehnali se soláriem a zkoženěli) a docela jsem si jí užil. Ale naprosto nechápu sborové výkřiky o tom, jak je tenhle film geniální, přelomový, jak odstartoval zcela novou éru... Blá blá blá. Proboha, vždyť je to úplně normální hollywoodský blockbuster, který čpí na sto honů komerční kalkulací. Dokonale profesionální, ale jinak prázdný jako žok. Jedno se Cameronovi nedá upřít - je naprostý Mistr barnumského selfproma a umí kolem svých filmů vyvolávat neskutečnou masovou hysterii. Celý ten multimediální rachot kolem Avatara mě přijde stejného druhu jako psychotické třeštění kolem takzvaného krále popu Májkla Džexna. Svatá prostato! :o))) Krásné obrázky, výchovný příběh, spousta výbuchů - co víc si přát. A jak to dopadne? Přežije Ripleyová i tentokrát? Zasouloží si ti naši modří mladí? A co na to Jan Tleskač? Suma sumárum jen mírně nadprůměrný film od úspěšného rutinéra. ()

cernymotyl

Příběh jako by opsaný ze starého westernu kde žijí hodní indiáni v harmonii s přírodou a zlí bílí je o to s vidinou zlata a půdy chtějí připravit. Tak si to představte za nějakých 150 let na cizí planetě pěkně barevé a navíc 3D. ()

Rozmarýna

Mám problém, jak tento film ohodnotit. Po dějové stránce mi tento film připadá jako Cameronův nejhorší film. Za děj bych dala 3 hvězdičky. Přiznávám, že jsem se nudila. Chtělo by to hodně vystříhat a zkrátit. Na druhou stranu to byl můj první celovečerní 3D film, který jsem viděla a musím přiznat, že jsem byla nadšená. Výboné filmové triky, to jak tam byla nádherná příroda a další věci, to mě dostalo. Je vidět, že tvůrci filmu mají bohatou fantazii. Píšu tvůrci, protože to všechno nevymyslel určitě Cameron. Za tohle všechno si film zaslouží 5 hvězdiček. Takže dávám výsledné 4 hvězdičky. Na rozdíl od Terminátora 2, Pravdivých lží a Vetřelců se ale na tento film asi znovu nepodívám. Do kina na něj nepůjdu znovu a pokud bude v TV, už to nebude po vizuální stránce ono a děj za to nestojí. ()

Mr.C

Takovéhle filmy se nevidí každou chvíli, v 3D dokonalost detailu, obsahově trochu ploché, ale na svou délku nenudí, pořád je na co se dívat, pořád je čím se kochat, není to o přemýšlení, je to o momentálním zážitku z projekce, která v tomto případě opravdu umí vtáhnout do děje, filosofovat se může až doma...krásných čistých 5. Mimochodem už dlouho jsem nezažil plné sály v multikinech až doteď, něco na tom asi bude... :) ()

fikee

Technicky dokonalé, v oblasti počítačem generovaných filmů absolutní špička, ale dějově chabé. Hrozně moc chabé. Sakra, scénář Titaniku byl proti Avatarovi šejkspírovským dramatem. ()

surprise

Nevídané. A kdo tu tvrdí, že nejde tolik o 3D efeky, nebyl v IMAXU. Plný zážitek vám zprostředkuje jen toto kino. Příběh sám se drží osvědčeného schématu akční podívané s milostnou zápletkou, pocukrované ekologickým apelem a okořeněné bojem s teroristy. To už jste sice viděli, ale zaručuji, že takto podané nikoli. Na první dojem nestačí pět hvězdiček, po zklidnění holt "jen" čtyři. ()

sospik

Avatar mě na začátku tak pohltil, že jsem se probudil až když se v kině rozsvítilo.. bylo to jak žít sen, nevnímal jsem čas a soustředil se jen na děj. Přesto se mi nezdá, že je nějak přelomový, že má nějakou hlubší myšlenku, říkám konzumní film, libí se všem. Začíná celkem nevině, postupně se odkrývá úžasná příroda, nebezpeční predátoři a samo domorodci, o kterých je celý příběh. Planeta, na které žijí, je prezentovaná jako jeden velký super mozek, je celá živá. Pozemšťané jsou spíš záporní, jdou jen po nějaké rudě, kapitalizmus. Děj postupně nabírá na obrátkách, k tomu dopomáhá úžasná hudba a Mariňák, Vypravěč, Avatar, díky kterému pochopíte o co jde. Ten to tam zachrání a vyžene u.s army žoldáky :) pohádka za 300M dolarů, kterou nevidět, je hřích ;) 90% ()

Ales_IV

Musím říct, že James Cameron je jedním ze dvou režisérů, před kterým obyčejný smrtelník zkrátka musí smeknout! Ať už to byl T2, Titanik nebo nyní AVATAR povyšuje film do úrovně umění a svá díla vždy zpracovává revolučním stylem. Pravdou je, že dnes již standardní zápletka - vyhnání domorodců z jejich uzemí kvůli nerostnému bohatství pod ním, ze začátku mírně oslabuje pointu příběhu, ovšem ve finále jej perfektně zcelí. Škoda jen, že k tomuto dílu nemohl složit hudbu Michael Jackson, díky jeho odkazu by byla hlavní myšlenka AVATARU bezesporu umocněna. V mém hodnocení má tento film jasných 200% a řadí se tím mezi jedinečná díla jako byl Schindlerův seznam, Forrest Gump a Terrminátor 2. ()

Muňa

Obávám se, že Avatar ovlivní další filmy. Že se dá přednost 3D a dokonalému technickému zpracování před podle mě hlavním smyslem filmu - příběhem. 3 hodiny v kině čučet na pohybující se omalovánky (sice ve 3D) už nechci, když mi to nevypne hlavu. Když jdu do kina, čekám, že problémy z venku tam nechám - tady kvůli absenci aspoň trochu překvapujícího děje měly možnost zase mi napochodovat do hlavy. Jediná postava, která se mi líbila, byl ten lampas s poškrábanou hlavou, a ten byl stejně taky jedno velký klišé. ()

JQK

V 3D bezvadné, velmi uvěřitelný svět. Pandora vypadá, jako by byla skutečně na dosah ruky. Příběh jednoduchý, ale v podstatě všechny klasické příběhy/filmy jsou velmi srozumitelné. Zábava pro celou rodinu a nepůjde o ztracený čas. ()

Nečák

Už hodně dlouho jsem se v kině takhle neponudil... Dvě hvězdy dávám jen za efekty. Příběh patrně sepsali Greenpeace, Děti Země a Danielle Steelová dohromady, jinak si to nedokážu vysvětlit! Camerone, moc se tentokrát nevyznamenal! ()

w.w.

vizuálne nádherný film - pri spoznávaní nového sveta som sa cítil ako keď som prvý krát videl dinosaura v Jurskom parku - naozaj excelentný divácky zážitok,ale od polovice to už nestíhalo s dychom a zmenilo sa na americkú sračku ako v každom druhom akčnom filme. Pre mňa jedno veľké sklamanie pokaziť taký skvelý začiatok, to by si Cameron nemal ani náhodou dovoliť. A 3D? videl som ukážku na AVATAR na veľkom plátne v 2D, síce len ukážku - ale myslím že 3D efekt tu nevyšiel a nesplnil účel. Hviezdička menej iba pre to sklamanie a očakávania, inak je to film ktorý posúva kinematografiu do ríše fantázie a počítačových efektov, čo si občas rád pozriem,ale ostanem radšej pri klasike s živými hercami. ()

genSilver

Indiánka namixovaná s Hvězdnou pěchotou. Scenérie mi příliš připomínali Warcraft - obyvatelé, lesy, létající ostrovy. A celý film kde se nevyskytuje lidská civilizace je jako movie od Blizzardu. Ale neoriginálnost nelze dnes nikomu vytýkat. Podívaná pěkná, emoce silné. Ale myslím že kdyby se Avatar sestříhal na závěrečnou půlhodinu, vypadal by úplně stejně. 90% /* Edit Rozleželo se mi to v hlavě, konečně jsem zjistil v čem je inspirace - v Pocahontas (neviděl jsem a knížku četl hodně za mlada takže jsem byl bez šance sám to poznat).Navíc první polovina filmu mě připadá poněkud stupidní - kdyby zůstalo jen posledních 30minut byl by Avatar dokonalý. 80% ()

Zette10

Sci-fi nemám rád, příběh filmu podle mého pouze lehce nadprůměrný, provedení inspirováno často jinými slavnými snímky. Daná tématika mě také tak nějak vůbec nezaujala. Ale ten obraz, animace, kamera a efekty. Ty předběhly dobu a ukázaly zcela nové, revoluční, dosud nevídané možnosti filmu. Koncert pro oči, nádhera ve stodvaašedesáti minutách, přitom ani vteřina nudy. Jeden z nejlepších filmů současnosti. Pět hvězdiček. ()

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara

07.02.2024

Bude Barbie pokračovat?

Bude Barbie pokračovat?

26.11.2023

Barbie je nejúspěšnějším filmem roku. S výdělky přesahujícími jednu miliardu a 440 milionů jde jasně o nejvýdělečnější snímek letoška, což je fascinující i s přihlédnutím k tomu, že jde o originální… (více)

Disney zase odsouvá své blockbustery

Disney zase odsouvá své blockbustery

14.06.2023

Stávka scenáristů začíná studiím dělat první vrásky. Místo férové gáže pisálkům a zaslouženým procentům ze zisků raději šéfové typu Davida Zaslava (Warner Bros. Discovery) odmítají o požadavcích… (více)

James Cameron začal psát nového Terminátora

James Cameron začal psát nového Terminátora

25.05.2023

Je to pár dní, co legendární herec Arnold Schwarzenegger v rozhovoru o své kariéře prohlásil, že už definitivně seknul s rolí terminátora v sáze slavného režiséra Jamese Camerona (Titanic). Možná si… (více)