Texas, 50. léta minulého století. Jack O’Brien si prošel dětstvím plným her a krásné nevinnosti. Dospívání mu však přináší rozčarování a vztah s jeho otcem, který by mu pomohl tímto nelehkým obdobím projít, je dosti komplikovaný. Jack je ztracenou duší v moderním světě, která si klade řadu otázek a snaží se v životě zorientovat. Kde je pravda? Co je věčnost? Jak vznikl život... Hvězdně obsazený snímek je poctou životu, přírodě a světu kolem nás, jenž se nám odhaluje jako symfonie. Postupně, obraz po obrazu nám přináší epický a dokonalý příběh, který je aktuální dnes stejně jako před více než půl stoletím. (oficiální text distributora)

Dannysek4U

Mozna sdeleni, ze "ke stesti vede jedine laska a bez ni se svet jenom mihne," neni uplne uzitecny, prevratny a mozna ho slo casove trochu zkratit, nicmene i tak je dobre, ze obcas zazni. A kdyz zazni za pomoci tak mohutny vizualni podpory a s Desplatovou hudbou v zádech, jenom dobre. Tenhle film neni epickej, zase je predevsim pocitovej, presne ruku v ruce s povahou Malickovy tvorby, ale hlavne je velmi krasnej. Od prvniho splynuti bunek, az po hutny symolicky zakonceni vedouci k nadeji, ze jednou budou na svete vsechny viny smazany a vsechny ucty vyrovnany. Pricemz nabozenskej aspekt Stromu vadit nemusi - film totiz neni ani tak o vire, jako spis o nadeji. Kdo nechce verit, nemusi, kdo chce a ma rad vrcholnou filmovou obraznost, tomu je koruna Stromu zivota otevrena. ()

campix

Strom života je jeden z filmů který se buď líbí a nebo nelíbí. Nic mezi tím není. A mně se bohužel nelíbil. Nevím, ale asi nejsem na stejné filozofické úrovni jako Terrence Malick a většina uživatelů zde, ale podle mě je tohle zase až moc. Ano sice mi Strom života evokoval především Aronofskyho Fontánu a ta se mi líbila. Tou jsem byl unešen, ale u Malickova díla totéž říci nemohu. Je totiž děsně nudné a zbytečné. Mohu jedině pochválit jen to, že je film velmi dobře natočen a Brad Pitt v hlavní roli je super. Všechno ostatní šlo tak nějak kolem mě. Bohužel jsem to tak nějak čekal. ()

jaklee

Pre bežného diváka zrejme veľmi ťažko stráviteľná forma, pobrať všetky tie filozofické významy a navyše keď je to ešte k tomu skoro až kolážovito postrihané. Pre mňa je to krásna hypnotická filmová báseň o živote, smrti, o radosti, smútku, o prírode a vesmíre. Pre vnímavejšieho diváka musí ta spojitosť obrazu a hudby zapôsobiť. Malick nesklamal, autorský rukopis rozpoznateľný vo všetkých jeho filmoch (možno až na jeho debut Badlands kde ešte nemal jednotný štýl). Fascinovalo ma ako si na chvíľu kamera odletela do vesmíru či do praveku a neskôr sa vrátila na zem. Malick je právom prezývaný aj ako americký "Tarkovský" a "Tree of life" je jeho skvelé spirituálne dielo. Čisté filmové umenie. ()

Andre3000

Uf, to bylo ale namáhavé shlédnutí. Symfonie to sice byla zajímavá, ale asi sem člověk co symfonie moc nemusí. Hudba, která je pro mě vždy alespoň čtvrtinou úspěchu u filmu, tak ta zde hraje pro mě minimální roli. Malý hrdina mi přišel nesympatický, Brad Pitt okoukaný a nijak nevyčnívající a Sean Peen...no co si budeme říkat, stárne a moc toho v tomto snímku nemohl předvést. Říkám na rovinu, že vím o zajímovosti tohoto snímku a snaze navodit nějakou hloubku a řešit základní otázky...jenže mě to nesedlo v tohle podání. ()

Pajky3

Konečně jednou použiju oprávněně větu Co tím chtěl režisér říci? Sice pěkně natočené obrázky s podmanivou hudbou, ale to je asi tak vše. Na tenhle film se určitě nekoukejte, pokud se vám chce spát, protože vás zaručeně uspí svým pomalým tempem. Navíc ten Pitt je nějakej divnej. Možná je to nedostatkem inteligence, bdělosti nebo nějakým jiným faktorem, ale já to prostě nepobral. ()

Wormboy

Konecne novy Malick:) O Strome zivote mozno s urcitostou povedat, ze je najlyrickejsim z autorovych filmov a vyzaduje najosobitejsi pristup. Myslim, ze ide presne o film, v ktorom sa clovek najde, utopi, strati, odide, znechuti, unudi, etc...Ja som si tie dve aj stvrt hodiny dokonale vychutnal. Nevravim, ze som uplne pochopil, co chcel majster povedat, ale mam urcitu predstavu, co tym Malick sledoval (vratane niekolkokrat kritizovanych dinosaurov, ci zaverecnej masovej sceny vo vode). Ja som videl Strom zivota ako Ludsku odyseu, ako Strom nasho zivota a co som videl sa mi velmi pacilo :) 4,5/5* ()

andrii

Kořeny jsou zasazeny a my rosteme. Jsme ty listy na něm, které se drží i padají. Obejměte jeho kmen co nejsilněji, ať na něm zanecháme otisky co možná nejhlubší. Ozvěny myšlenek s až pohlednicovou fotogeničností košatí, jen se malíři štětce chopiti. Propusťte nás do světel. Člověk - vesmírem buď osvícen. Kraj vzpomínek, vznášejících se letmých slov, básnivým duchem obklopen. Kdo jím odkojen, jest opojen. ()

Juto

,,Strom života" Terrenca Malicka je viac meditáciou ako filmom, je rovnako mystifikovaný, hrôzostrašný a dojímavý. 8,5/10 ()

Ice123

Ne, ne, nééé... Naprosté zklamání. Očekával jsem hodně a nedostal vůbec nic. Film je zdlouhavý a NEUVĚŘITELNĚ NUDNÝ! Plus jsem asi nepochopil 3/4 filmu, jelikož dle mého názoru se jedná o naprosto zbytečné záběry, které s dějem nemají vůbec nic společného. Když film konečně skončil, měl jsem pocit, že musí mít alespoň 4 hodiny... Jsem rád, že na MFFKV jsem si místo tohodle vystál frontu na Kůži, kterou nosím. Jednu hvězdu za přírodní záběry (mám na mysli, ty co se doopravdy točili a nebyly vyrobeny počítačem jakožto nepohyblivé obrázky) a za Smetanovu Vltavu.... 20% zklamání a ztráta času :( ()

papaJA21

Jsem rád, že se nenaplnila má největší obava se kterou jsem do kina šel. A to, že film bude příliš náboženský a bude tuto filosofii vnucovat divákovy. Ano, postavy rozjímají o bohu a svém údělu na zemi, ale jsou to pouze jejich myšlenky. To beru. Obrazy vzniku vesmíru, země a života jsou opravdu krásné. Úžasná je scéna dvou zvířat u řeky. Dalo by se to brát jako fajn úvodník. Tak a teď k samotnému filmu. Málokdy se povede navodit tak přesvědčivě atmosféru nevole a nepokoje. Je příjemné vědět, že stále někdo dovede natočit film a počítat s imaginací diváka. Nepodsouvat mu jasné a dané. Nechat ho utvořit si vlastní názor. To platí téměř až do konce. Poslední part, možno jej třeba nazvat smíření, či setkání mě to trochu pokazil. Pro ty co to ještě neviděli doporučuji, až uvidíte rodinu v autě odjíždět od vlastního domu, vezměte nohy na ramena a pryč. ()

Davosh

Forma zvítězila nad obsahem. Audiovizuální lahůdka, plná nádherných obrazů a skvělých hereckých výkonů. Jenže i když Malick jako režisér předvedl vynikající práci, jako vyprávěč zklamal. Příběh sice asi skrývá hlubší myšlenku, ale najít ji v té změti nádherných obrazů nebylo v mých silách. Více jak dvouhodinové čekání na pointu se tedy nakonec rozplynulo a zanechalo pouze pachuť... ()

Riley

Tenhle film by mohli ordinovat místo léků na spaní. Já u něj usnula celkem 3x a jsem na sebe dost pyšná, že jsem to nakonec zvládla dokoukat až do konce. A i přes ty krásné obrázky, hudbu, herecké výkony a emoce, která film vyvolává, nemůžu dát víc než 20%, protože mě to převážně nudilo. A nemůžu ani říct, že bych z toho byla zrovna moudrá. ()

majo25

Keby som vedel dopredu, do čoho som sa pustil, asi by som to neurobil...tak som sa snažil to aspoň dopozerat...a bolo to teda náročné. Príbeh otca a jeho rodiny, ich problém či antivýchodísk. To je celý príbeh, ktorá bohžiaľ nikde nevedie. Kamera je otrasná, strih zmätočný, scény preťahované a celé je to mixované zábermi na (počítačovú) prírodu či animácie o stvorení sveta. Ďalej tu máme prechádzanie sa postáv, hranie sa detí...v každom dôležitom zábere čakáte, čo sa z toho vykľuje a ono nič. A Pitt len znova potvrdil, že sa nehodí na všetky role. Priznávam sa, hraniu sa na umenie nerozumiem, takže sa ďalej hrajte, ale bezo mňa. Hodnotenie: 40% ()

KajusaK

Tak to ne ... Jedna jediná hvězda i tak dost přeceněná za Brada Pitta, nechápu jak se mohl do filmu nechat upsat ! .. Tolik nadpřirozených blábolů , prostě fantas magoris bez příběhu .. Hudba k tomu padne jako ulitá ... Film bych povinně pouštěla na křestanských školách, tam by byli určitě rádi. ()

ivet.ka

Strom života by klidně mohl být mnohem delší, nebo naopak o dost kratší. Celistvost jeho sdělení by vystačila na rozsáhlý dokument o vzniku světa, přičemž se do něj stačí vtěsnat i duchovní složka. Nelze ale ve Stromu života vidět náboženský charakter. Bůh je tu sice vzýván, Jack se k němu obrací, ale obrací se skutečně k Bohu? K takovému, jakého nám prezentují náboženské systémy? Není to spíš ona síla v každém člověku, kterou nejsme s to pojmenovat, ale přesto o ní víme? Pro mě je Strom života vizuálně nádherně zpracovaný film. Snaží se najít odpovědi na základní otázky, ale zároveň dává prostor pro to, abychom si na ně zodpověděli sami. Přečtěte si celou recenzi. P.S. Brad Pitt mi zase dokázal, že umí skvěle hrát. ()

E=mc2

Film ktorý je viac než čokoľvek oslavou života. Hľadania, ale hlavne o žití samotnom. Nikdy som nemal rád artové filmy kvôli ich depresívnosti a nezrozumiteľnosti. U Malicka sa mi také niečo nemôže stať. Jeho filmy sú plné nádeje, súcitu a ľudskosti. Sú veľmi jasné, úprimné a zrozumiteľné. Ukazuje človeka ako dačo neobyčajne krásne neopakovateľne dokonalo nedokonalé stvorenie. Veľký Fellini a i iný Veľký filmári by vzdali tomuto filmu hold a ak by sa natočil o 40 rokov skôr novou paradigmou, podobne akou bola Vesmírna Oddysea 2001. A paradoxne Nolan a Fincher o tom tak hovoria. Nolan Malicka a jeho filmy radí medzi velikánov Kubricka a Hitchcocka. Toto je však Oddysea ľudskosti 2011. Alebo celého stvorenia? Sme takí malí a zároveň takí významní keď nám je umožnené žiť a slobodne konať? Odpoveďou je láska? Život je láska. Život ako taký je Božský. Pokora. Malick dokáže zo všednej, každodennej udalosti spraviť výnimočnú, metafyzickú, božskú udalosť. Život v každom nadýchnutí. Tam kde by iný upadli do klišé, on vystupuje vyššie. Terrence Malick sa vždy snažil zachytiť nevinnosť. Vždy mu o to išlo a do kým bude medzi nami, vždy aj pôjde. V tomto filme sa mu to podarilo tak, ako nikdy pred tým a verím že ani nikomu po ňom. Vnímanie detí vs. otec ako narušiteľ. Matka ako útočisko, ako život sám. Cesta milosti. Kto by chcel ísť cestou prírody? Podľa mňa nikto ňou nechce ísť. Všetci túžime žiť cestu matky. Je to tajomstvo, je to meditácia, je to život sám. A človek v ňom. Malick by mal dostať Oscara za tento počin, lebo v ňom kompletizuje všetko čo doposiaľ natočil. Ak sa mu to nepošťastilo s The Thin Red Line, malo by sa to pošťastiť teraz. Jessica Chastain nás sprevádza filmom a snaží sa nám sprostredkovať cez svoje bytie, konanie to, čo je nevysloviteľné. Je naozaj úžasná, tak ako aj všetci ostatný, hudbu strih a kameru nevynímajúc. Je to výnimočný film ktorému keď sa otvoríte, spraví vás vnímavejším, citlivejším, novým človekom s novým nazeraním na život a na svet. Má tu silu. Je to na Vás. Každé slovo je tu už navyše. Toto nie je film. Toto, je Strom ŽIVOTA. (Brno 24.7.2011) Dej v kocke : Hlavný hrdina filmu sa snaží spätne od dospelosti kde je architekt (Sean Penn), vysporiadať so svojím detstvom, so smrťou brata a traumou, ktorú táto udalosť zanechala. Jedná sa o Malickov najosobnejší film. Mladší brat Malicka - gitarista študoval v Španielsku na gitare, kvôli depresiám z učenia a neprijatia napokon spáchal samovraždu. Malick tento film venoval svojej matke. Obrazy ktoré vidíme, sú vnútorným monológom, rozhovorom s Bohom, kde Boh na otázku matky, ktorá sa pýta, "Čo pre teba znamenáme"? odpovedá stvorením vesmíru. Obrazy ktoré vidíme nie sú kresťanskou agitáciou, kedže sám Malick je panteista. Ide o vnútorný svet chlapca a jeho vysporiadavanie sa s minulosťou. Posledný záber filmu - most je teda odpoveďou na to, že dve veci stojace na rozdielnych brehoch sa spojili. Vo filme je silne prítomná a nahlas vyslovená inšpirácia knihou Jób - skúšanie spravodlivého utrpením, na túto tému tento film priamo variuje a nadväzuje. Film Strom života vyhral hlavnú cenu filmového festivalu Cannes. Pre toho kto potrebuje vysvetliť dej v jednoduchej podobe : https://www.youtube.com/watch?v=Sh4FS8OOn3A () (méně) (více)

Qualdezar

Přiznám se, že ač jsem trpělivý i já jsem si uvědomoval že to občas je fakt dlouhý. Po příchodu z kina jsem byl spokojen, i když jsem čekal o maličko více, takže jsem dal za 4 hvězdičky. Teď jsem si řekl že se mi to rozleželo a napíšu komentář a hvězdičku jsem přidal. Kdo říká, že mistorské dílo musí být akční? Kdo říká filosofická úvaha musí být komplikovaná a musíme s ní 100% souhlasit, aby měla cenu? Ano, je to náročný film bez klasického děje, pracující spíše s obrazem, emocema a adresováním pocitů a vzpomínek z dětsví. Mix Tarkovského a Demiana od Hesseho. Možná to, čím chtěl být Mr. Nobody, nebo měl být, ale uspěšně skončil jen na těch vzpomínkách. ()

Malick workoholikem

Malick workoholikem