Mrakodrap, který má stopětatřicet poschodí a před sebou slavnostní uvedení do provozu, postavil stavební magnát Jim Duncan podle návrhu architekta Douga Robertse, který využil nejen všech svých znalostí a zkušeností, ale také nejmodernějšího vybavení a poznatků v oblasti bezpečnosti. Ani jeden z nich však netuší, že Duncanův zeť Roger do stavebních prací nejednou zasáhl a v rámci pochybných úspor udělal z mrakodrapu smrtící past. Zatímco se na slavnostní otevření sjíždějí významné osobnosti, vznikne v jednom z malých skladišť pro údržbu k malému požáru. Nikdo netuší, že polovina supermoderního bezpečnostního systému nefunguje a požár se pomalu šíří. Následuje selhání elektrického systému, a když se oheň setká s plynem, dojde k explozi, která promění mrakodrap v planoucí pochodeň a odřízne hosty od možnosti uniknout smrtícímu žáru. Do boje s živlem se pouští nejen zoufalí lidé uvěznění v nebezpečné pasti, ale také hasiči pod vedením chladnokrevného a odvážného Michaela O'Hallorhana. Je to závod s časem, závod, v němž padají masky a na povrch vyplouvá pravá a často nečekaná tvář jednotlivých postav. O poslední odvážný kousek se pokusí Doug s Michaelem, kteří chtějí odpálit obrovský rezervoár na střeše mrakodrapu, obsahující téměř dva miliony galonů vody. (TV Nova)

dr.fish

Ve své době bylo Skleněné peklo určitě kasovní trhák. Skvělé obsazení a strhující podívaná. Dnes jsme zvyklí na mnohem bombastičtější akci, takže je to takové retro pokoukání, člověk se soustředí spíše na hlavní postavy a jejich jednání. Steve McQueen je charismatický šéf hasičů a v pohodě celý film utáhne. Newman je upozaděný, možná ho ta role zas až tak nebavila. Já osobně jsem se bavil tak napůl, uvědomuju si kvality toho filmu, ale nějak jsem se nemohl dostat do děje. Měl bych být napnutej jak špagát a se zatnutejma pěstma fandit hrdinů...a mně to bylo vlastně jedno, jako to dopadne...a to je špatně. Nestrhlo mne to a tím pádem nemůžu dát víc jak 75%. ()

mortak

Potvrzení, že špičkoví herci s charisma jsou nenahraditelní. Tam, kde dnes scénaristé předepisují Bondovi či Avengers sáhodlouhé psychoanalytické sondy s pár akčními CGI vložkami, tady stačí, aby se McQueen unaveně zvedl ze země a řekl po telefonu Newmanovi "Oh they'll find some dumb son of a bitch to bring 'em up" a o nesmrtelnost je postaráno. A o vedlejších postavách nemluvě. Chamberlain měl hrát více záporáky a Fred Astaire, to je dokonalost sama. Ani nevadí, že jsou to dvě knížky v jednom filmu, tempo poleví jen občas, a nijak podstatně, a že triky jsou občas zastaralé (maketa mrakodrapu versus obyčejné kapky vody), nic z toho nevadí, protože herci z opětovného sledování vždy udělají zážitek. ()

panMartin

Asi nejlepší katastrofický film všech dob! Hlavní předností tohoto geniální filmu je v tom že napětí je po celou dobu. Gradující film, a posledních 45 minut to je bomba!! Přehlídka hvězd v čele se skvělým Newmanem a McQueenem. ()

vesper001

Nechci mluvit jako teta Kateřina, ale pýcha fakt obvykle předchází pád a někdy je to pád na dno Atlantiku a někdy ze 135 pater. Navíc to strašlivé dilema: oba mají modré oči a v těch očích napsáno „já jsem dobrej chlap“. Takový chlap, co tváří v tvář beznadějné situaci řekne „do pr….“ a pak udělá správnou věc… P.S.: pro jistotu jsem fandila svému oblíbenému kluzákovi Robertu Vaughnovi, abych si tři hodiny nemusela klást otázku, kdo z těch dvou borců přežije. Věta „sejdeme se dole“ mi už nikdy nebude znít stejně. 9/10 ()

andrii

Poplach, hoří. Věžák v ohni a oni, čtyři očka ukázkově zbarvená jezírkovou modří, jako dva stožáry, které neuhnou před plameny, i když se u toho setsakramentsky zapotí. Když pálí "dobré" bydlo, horkou hlavou postaveno bylo. Lehne popelem stojící Titanic. Záchranné, ranní závěsy vodních perel pak zchladí ohnivé rány, ale neuhasí svědomí harpagonského majitele. ()

sir-dave

Katastrofický film natřískaný hereckými esy, Steve McQueen o parník lepší než Paul Newman. I o čtyřicet let mladší Skleněné peklo přejede dějem a především efekty novodobý Mrakodrap. ()

drexik

Kdybych měl vybírat nejlepší katastrofický film, bylo by Skleněné peklo jedním z největších adeptů na první místo. Po shlédnutí se nedivte, že nemám rád výškové budovy. ()

fantoci

Sedmdesátá léta byla ve znamení velkých katastrofických filmů. Tehdy ještě filmaři uměli a měli obrovských smysl pro detail. Dnes sice mají lepší možnosti, třeba využití počítačové animace pro zvláštní efekty, ale jsou jinak odfláknuté. Jsou to filmy plné banálních rozhovorů a různých blábolů. Film Skleněné peklo je však něco jiného. Když měl u nás v TV poprvé premiéru, to bylo někdy hned na počátku devadesátých let, toto vysílání pro mne bylo opravdu svátkem. Film má u mne rovněž vyšší hodnotu už díky svému hvězdnému obsazení. ()

Doudis19

Poslední dobou jsem bohužel náražel na klasiky, kterým se zub času podepsal až moc do současném dojdu. I proto jsem k legendě mezi katastrofickými velkofilmy přistupoval s velkou dávkou skepse. Ale kdepak.. Skleněné peklo si i přes dost logických kiksů a technických nedostatků, drží punc kvality, ke které mu dopomáhá vedle úctyhodné, herecké sestavy především skvělý scénář, jenž v dvou a pul hodinové stopáži nedopustil zásadnější ztrátu tempa. ()

A.Beech

Ten typ filmu, ktorého sa trochu obávate kvôli jeho dĺžke a niekde v strede si uvedomíte, že ste radi, že netrvá kratšie. Parádne herecké obsadenie a McQueen s Newmanom sú naozaj cool. Som veľmi milo prekvapený, že už v tomto roku vedeli natočiť tak náročný film na efekty. Na záver už len jedna rečnícka otázka: Prečo to nemalo 180 min. ? :) ()

chelseaman22

"Měli jsme štěstí, mrtvých není ani dvě stě. Ale přijde den a taková past zabije tisíce lidí. A my budeme polykat kouř a vynášet mrtvé, dokud se nás nezeptáte, jak stavět." (John Guillermin) 95% ()

LeoH

Esence sedmdesátek, od prvních závratných vteřin s vrtulníkem přes muziku a interiéry a herce a tehdejší způsob hraní až po uvědomělé proslovy na konci – takhle si tu dekádu pamatuju z dětství, digitální číslíčka za plexisklem na výtazích, umakart, mužní inženýři a zlotřilí velkošmelináři, holky v parukách a šatech z umělých vláken, jedno jestli v americkém filmu nebo v normalizujícím se socialistickém Československu. Knížku jsem zhltal dřív než film, fascinovalo mě v ní, jak Scortia s Robinsonem napsali oheň jako živý, jako další postavu, a ve filmu mi to pak docela chybělo, ale to už je dávno. A to ostatní, co mě k tomu napadá, už je tu napsané všude okolo. ()

adams89

Z celé té dlouhé plejády katastrofických snímků natočených okolo 70. let je právě Skleněné peklo tím nejvydařilejším. Na svou dobu to byl opravdu mimořádný počin. Skvělé herecké obsazení v podobě Stevea McQueena a Paula Newmana, ale i dalších velkých jmen ve vedlejších rolích, tu ve výsledném hodnocení hraje hodně. Film je výborně natočen a po vizuální stránce i v dnešní době neurazí, ba naopak. Vedle Oscarem oceněné kamery je určitě i hudební doprovod Johna Williamse jedním z dalších důvodů, proč film nepřehlédnout. Téměř tříhodinový film si téměř celou dobu udržuje slušnou dávku napětí. Pro milovníky žánru je to jasná volba, protože Skleněné peklo ještě nebylo dosud překonáno...a nebudeme si nic namlouvat, na podobný film si ještě asi nějaký ten rok počkáme. 100% ()

Honzíno

Skutečně skvělá učebnice katastrofického žánru s celkem nekompromisním dějem a siituacemi. Bavil jsem se celé dvě a půl hodiny - a to výtečně. Nač říkat více? Snad zmínit jen nádhernou hudbu. A zmínit fakt, že Newman s McQueenem jsou spolu naplátně dohromady tak tři minuty a prohodí spolu cca 20 vět. Kdekdo by řekl, proč nevytěžit ze souhry těchto ikon více? Unikát! Chci to vidět znova. ()

Sfinkter

Téměř 50 let starý snímek je i přes několik bizarností stále úžasnou záležitostí v čele se dvěma hereckými sekáči. Praví požárníci by se asi nad počínáním kolegů ve filmu občas pousmáli, ale stejně tak může být tento snímek pro hasiče filmovou hymnou. Titanic 70. let. ()

Mrkvič

Před čtyřiceti lety bez digitálních triků se podařilo udělat strhující podívanou díky propracovaným modelům. Jen v minimu záběrů je celkem snadno poznat, že se jedná o "miniatury". Všechno to je ale jen kulisa na pozadí přehlídky lidských charakterů. Vrcholem je potom oslava záchranářů, které tu, trochu sobecky za všechny, představuje neohrožený Steve McQueen. Kdykoliv může pomoci někoho zachránit, bez dlouhého rozmýšlení nasadí svůj život. Sice je ve filmu pár hloupostí a vyzdvyhování obou hlavních postav dost přehnané, ale nic to nemění na poselství, které asi bude aktuální ještě desítky let. ()

flawi.f

Oheň, davy lidí, panika, výška, nemožnost utéct do bezpečí - Skleněné peklo tím pádem představuje mojí nejčernější noční můru. Film sám o sobě bezesporu patří k vrcholům katastrofického žánru a i přes jeho značné stáří mu novodobé katastrofické snímky nesahají ani po podrážku bot. Jako třešinka na dortu je pak herecké spojení P. Newmana a S. McQueena. Na tyto charismatické fešáky se tak náramně krásně kouká :-) ()

Zemřel O. J. Simpson

Zemřel O. J. Simpson