Mrakodrap, který má stopětatřicet poschodí a před sebou slavnostní uvedení do provozu, postavil stavební magnát Jim Duncan podle návrhu architekta Douga Robertse, který využil nejen všech svých znalostí a zkušeností, ale také nejmodernějšího vybavení a poznatků v oblasti bezpečnosti. Ani jeden z nich však netuší, že Duncanův zeť Roger do stavebních prací nejednou zasáhl a v rámci pochybných úspor udělal z mrakodrapu smrtící past. Zatímco se na slavnostní otevření sjíždějí významné osobnosti, vznikne v jednom z malých skladišť pro údržbu k malému požáru. Nikdo netuší, že polovina supermoderního bezpečnostního systému nefunguje a požár se pomalu šíří. Následuje selhání elektrického systému, a když se oheň setká s plynem, dojde k explozi, která promění mrakodrap v planoucí pochodeň a odřízne hosty od možnosti uniknout smrtícímu žáru. Do boje s živlem se pouští nejen zoufalí lidé uvěznění v nebezpečné pasti, ale také hasiči pod vedením chladnokrevného a odvážného Michaela O'Hallorhana. Je to závod s časem, závod, v němž padají masky a na povrch vyplouvá pravá a často nečekaná tvář jednotlivých postav. O poslední odvážný kousek se pokusí Doug s Michaelem, kteří chtějí odpálit obrovský rezervoár na střeše mrakodrapu, obsahující téměř dva miliony galonů vody. (TV Nova)

rodo

Ač je to šablonovitě vystavěné, přesto se jedná o absolutní špičku mezi katastrofickými filmy. Když jsem film viděl poprvé někdy před 25 lety, prožíval jsem ho tak moc, že se mi pak o něm celou noc zdálo. V současnosti sice na mě již takový efekt nemá, přesto strčí všechny katastrofické filmy hravě do kapsy. A že někdy u dnešních pseudokatastrofických digitálních slátanin opravdu trpím, to už je na jiné povídání :-( ()

senor

Utahané, dlouhé, se spoustou technických nesmyslů, a u nás hrozně přeceněné. Hvězdné obsazení rozhodně nepředvádí žádné super výkony. ()

lennyd

Pamatuju si, že jsem poprvé tento film viděl když jsem byl ještě hodně malej. Nechápu jaktože mě rodiče nechali na to dívat (končilo to až hodně pozdě), ale pamatuju si, že tu noc jsem už neusnul. Poslouchal jsem praskání při chladnutí televize, a chodil se dívat jestil u nás náhodou nehoří :). Později jsem několikrát četl i knihu, a pokaždé jsem se skvěle "děsil". Kniha je do filmu převedená velice věrně, je vypuštěno jen několik málo postav (kluk feťák s matkou uklízečkou, chlápek co kradl peníze své firmě), ale zbytek postav je vykreslen velice věrně knižní předloze. Jinak skvělá podívana, perfektní Steve McQueen i Paul Newman, desítky skvělých hasičů, kteří neváhají nasadit své životy pro záchranu nevinných obětí. Na svoji dobu je celý film natočen velice zdařile (doufám, že kvůli natáčení nezapálili nějaký mrakodrap -- chvílema mi to přišlo až příliš realistické). Prostě jeden z nejlepších (ne li vůbec nejlepší) katastrofických filmů všech dob... ()

Endyis

Nejlepší katastrofák všech dob. Skvělí herci, na svoji dobu bravurní efekty, které ani dnes vůbec nepůsobí nevěrohodně, propracovaný celkový scénář. Od dětství tenhle film prostě žeru :)) ()

danoo

Nechcem byť zlý, ale podľa ma „najkatastrofickejší film všetkých čias" je skôr KATASTROFÁLNY ako KATASTROFICKÝ, kedže z dnešného pohľadu pôsobí ťažkopádne a neobratne ako nejaký druhohorný dinosaurus (to je vlastne problém cele Guillerminovej a Allenej tvorby a o niečom nadčasovom nemôže byť ani reči). ()

elanius

(128/2012, DVDRip) / Pravdepodobne najlepší katastrofický film histórie. Pre mňa osobne hlavne preto, že v porovnaní s novšími kúskami úplne absentujú patetické hrdinské kecy a srdceryvné scény, tak obľúbené v tomto žánri v súčasnosti. Je tiež neuveriteľné, že film vo svojej zabijackej stopáži nenudí a stále zaujme niečím novým. Steve McQueen na absolútnu jednotku, Paul Newman tak na 1-. Všimol som si, že Towering Inferno je oveľa populárnejším filmom V Česku a na Slovensku ako v USA, bol to totižto jeden z klasických VHS-kových kúskov doby po '89 a hlavne je to jeden z tých filmov, ktoré sme ako mlaďasi hltali na videu. (9/10) ()

noriaki

Léty prověřený a nestárnoucí velkofilm, hravě překonávající většinu svých následovatelů o třídu či dvě. Skleněné peklo i po těch téměř čtyřiceti letech pořád ještě představuje ideál katastrofického filmu. Příběh bez gradace, se záporákem co špatně skončí, s šibeničním časovým limitem a především s obětavým hrdinou, zachráncem zoufalých. Tady jsou takoví dokonce dva, oba zahraní tehdejší Hollywoodskou první ligou a pochopitelně oba výborní. Ale o herce jde až ve druhé řadě - hlavní jsou skvělé efekty a pečlivě připravené scény, díky nimž je doopravdy cítit, jak nezvladatelný živel je oheň. Scénář postavy nešetřil a občas nabídl scény, při nichž ještě i dnes tuhne krev v žilách. Kinematografická perla, která by neměla být ani o minutu kratší. ()

Dreaker.24

Když nebudu počítat první půlhodinu, tak to bylo napjaté drama až do konce, určitě jeden z nejlepších katastrofických filmů, protože když se sejde v hlavních rolích Steve McQueen a Paul Newman, tak to už je dost silná nápověda k tomu, abyste si na tenhle film udělali čas, já si ho udělal a nelituju toho ani trošičku. ()

dANo

Prvý katastrofický film, ktorý som videl a keďže je fakt výborný, tak ho považujem na filmovú klasiku, ktorá reprezentuje svoj žáner. Skvelí herci v napínavom príbehu... ()

Brain-D

Asi nejlepší požár, který vypukl mezi katastrofickými filmy. "Proč si lidí nevemou poučení a staví pořád vyšší a vyšší budovy ?!". Vidět v jednom filmu Paula Newmana (architekt), Steve McQueena (šéf hasičů), Freda Astaira a Richarda Chamberlaina je opravdu už důvod proč na to mrknout. No nejhlavnější je první dvojce, která byla naprosto excelentní. Ale film sám o sobě je výborný, hlavně díky škále napínoavý, realistických a katastrofických scén. ()

Mishqo

60-70% ... "Maybe they just ought to leave it the way it is. A kind of shrine to all the bullshit in the world." Aj takto sa dá hrnúť film, ktorého centrom je ľudská hlúposť, ale aj ľudská odvaha. Dosť sa na tomto katastrofickom filme podpísal zub času. A na môj vkus až príliš veľa pátosu. Ale oceňujem nápaditosť (na tú dobu) a herecká elita uspokojila moje filmové cítenie. ()

zdenny

Vynikající a prorocký katastrofický film s hvězdným obsazením. Proč prorocký? Jestliže nám v závěru šéf hasičů řekne, že jedno může být obětí plamenů v takovém mrakodrapu i několik tisíc, naskočí vám husí kůže při vzpomínce na 11. září. Film byl natočen coby pocta newyorským hasičům a ti mohou být rádi, že jim ji vysekli takoví velikáni stříbrného plátna. ()

mkubalikova

Fakt ne, letadla, lodě, mrakodrapy, živelné pohromy...katastrofické filmy mě prostě nebaví. Skleněné peklo má ale skvělé obsazení, je to klasika žánru, lepší než kniha a pánům Newmanovi a McQueenovi jsem držela palce i u nohou. 80% P.S. Nemám ráda výtahy a tenhle film mi opravdu nepomohl. V New Yorku jsem pak naprosto vážně uvažovala, že na střechu Empire State Building půjdu pěšky - 102 pater!! No dobře, nakonec jsem jela výtahem. :-D ()

vyfuk

Nejlepší katastrofický film všech dob. Nevýhodou katastrofických filmů jsou ty triky. Tady jsou taky, ale naštěstí nejsou tolik vidět. Výkon Newmana a hlavně i McQeena byl uspokojivě výborný. Film má své stinné, ale i dobré stránky, to je samozřejmé. Film nám také ukazuje příšernou lidskou chloupost, chamticost a chtíč. ()

Zemřel O. J. Simpson

Zemřel O. J. Simpson