Darjeeling s ručením omezeným

• USA The Darjeeling Limited (více)

Vše začíná předfilmem Hotel Chevalier, odehrávajícím se v prostorném hotelovém pokoji v centru Paříže. Nejmladší ze tří bratrů Whitmanových Jack (Jason Schwartzman) se tu tak trochu ukrývá před světem a před svou americkou přítelkyní (Natalie Portman). Ta ho vystopuje a navštíví. Nedá se ovšem říct, že by to bylo setkání nejšťastnější. Ale to jsme už v Indii a taky v jiném filmu, kde sledujeme obchodního cestujícího (Bill Murray), kterému se ani po ďábelsky rychlé a nebezpečné cestě motorovou tříkolkou nepodaří dohonit vlak společnosti Darjeeling Limited. V něm sedí Jack, jeho starší bratr Peter (Adrien Brody) a nejstarší ze sourozenců Francis (Owen Wilson). Právě Francis se pro ně rozhodl připravit dobrodružné putování s překvapivým cílem. Jejich životy totiž velmi poznamenalo úmrtí otce a následné zmizení jejich matky.

Režiséra Wese Andersona u nás diváci znají hlavně díky netradičním komediím Život pod vodou a Taková zvláštní rodinka. Anderson ve svých snímcích dokáže nastínit komický a zároveň i velmi melancholický pohled na život. Každá z jeho působivých komedií se týká lásky, rodiny, ale i toho, jaké je to být člověkem na nesprávném místě. I ve svém zatím posledním filmu řeší Anderson vztahy mezi bratry, jejich přítelkyněmi a vlastně vůbec světem okolo nich.

Anderson patří k několika málo autorům neotřelých komedií, kteří si získali přízeň nejen mezinárodního publika a kritiky, ale také hereckých hvězd, které se v jeho filmech objevují. Hlavní roli už tradičně získal Owen Wilson, Andersenův spolužák z filosofie. Toho diváci znají z komedíí (My dva a křen, Nesvatbovi) i akčních filmů (Armagedon, Za nepřátelskou linií). Adriena Brodyho znají čeští diváci především z oscarového dramatu Pianista, ale také z Vesnice nebo King Konga. Jason Schwartzman se našemu publiku představil ve filmech Mám rád Huckabees, Moje krásná čarodějka, Šňup a Marie Antoinetta. V jedné z menších rolí se objeví Bill Murray a Natalie Portman se (zřejmě úplně poprvé) ukáže v celé své kráse.

Darjeeling s ručením omezeným aspiruje na řadu prestižních filmových ocenění. Ostatně, svou cestu světovými kiny úspěšně zahájil na několika filmových festivalech, včetně toho benátského. Výborně se mu daří i v amerických a britských kinech. (oficiální text distributora)

EdaS

Anderson je jiný, ale už ne nový nebo aspoň zajímavý. Spíš zábava pro tvůrce než pro diváka. Prima sountrack, ale celková výživnost filmu překvapivě nízká (zejména ve srovnání s Životem pod vodou). ()

xxmartinxx

Další sympatický film Wese Andersona. Rozhodně mohl být víc dotažený, být víc "o něčem", aniž by to jeho stylu nějak uškodilo. Ale holt není. I v současném stavu jsem ho ale viděl velmi rád. ()

BadoXXII

Film ma veľmi zaujal už trailerom a na pozretie som sa tešil. Wesa Andersona nemám napozeraného, no aj napriek tomu som tušil, že to bude moja šálka čaju. Tak sa aj stalo. Atmosféra je veľmi uvoľňujúca, hlavná trojica hercov je perfektná a nič nemusia ani hovoriť ani robiť - stačilo mi vidieť ich ksichty a už som sa usmieval. Hudba je brilantná a veľmi príjemná. Cesta troch bratov k vzájomnému porozumeniu a zblíženiu je veľmi vydarená. Film má síce pár hluchých miest, čo mi bráni dať absolútne hodnotenie. ale i tak som veľmi spokojný. Dáš si so mnou cigaretu na toalete? Indka Rita bola krásna, vrrr. Škoda, že Bill Murray toho veľa nenahrá, ale Wilson, Brody a Schwartzman to zvládajú aj bez neho. Poďme na drink a cigaretu. 80% ()

Shit

Rozhodně lepší než první počin Wese Anderosna, co sem viděl, a to Život pod vodou, to byla tak otřesná nuda, že sem to ani nedokoukal. Tohle sice nuda neni, ale stále nějak nechápu ten Andersonův humor. Pravda možná sem se párkrát pousmál, ale to je tak vše, styl Andersona mi prostě vůbec nesedí a asi nikdy sedět nebude. ()

Traffic

Takhle vymazleným vizuálem se může chlubit jen málo filmů. Neobvyklá péče o detail doslova vystupuje z každého záběru, ať už jde o do puntíku vyladěnou barevnost prostředí a samotných herců, či o roztomile vypadající čajové šálky nebo zavazadla. Samostatnou kapitolou je pak maximální využití prostředí vlaku, ve kterém se kamera přímo vyžívá, nebo zábavná poznávačka ústředního tria, která slouží i jako narativní zkratka. Stejně jako v případě Života pod vodou protestuji proti označení 'komedie', jelikož jediný úsměv, který jsem měl po dobu sledování na tváři, byl tzv. blažený. Uvařte si čatní, indický čaj, skočte pod deku a požitkářsky si vychutnejte každý záběr. ()

Morien

Wes Anderson byl v mých očích právě povýšen na pětihvězdičkového režiséra. Je vlastně s podivem, že se tomu tak stalo až teď, protože dělá všechno správně. Nádherní herci a herečky. Vesměs se jeho filmy drží principu románu zrání - blaho. Všechno je ploché a symetrické, to je taková krása! Hraje si se střihovou zkratkou. A že bych v nějakém filmu chtěla vidět Play With Fire jsem si přála už dlouho, jenom jsem si mylně pamatovala, že hrála na bělostném pohřbu. Ale zpívá se tam o mamince, tak dává smysl, že to hraje, kde to hraje. Podtrženo sečteno, krásný film. ()

Hal_Moore

Wese Andersona mám celkem rád, nepatřím sice mezi jeho zaryté fanoušky, ale jeho tvorba mi nevadí. Andersonovy filmy jsou pro mě něco jako hamburger od McDonalda. Zasytí mě, zachutná mi, vím co od něj čekat a jeho pozření netrvá příliš dlouho na to, aby mě z něj začaly bolet žvýkací svaly, navíc se z něj nepřejím a klidně si jich můžu dát hned několik. S Darjeelingem je to to samé, spirituální train movie o sebenacházení s humorem, který sem odněkud jakoby zabloudil stejně, jako zabloudil samotný vlak (jediná scéna, která bude připadat vtipná i "obyčejným" divákům), který nenudí a uběhne strašně rychle. Já osobně bych bral vícero podobně pohodových filmů. ()

Mertax

A Spiritual journey. Ano, to vskutku je, ale pro její příjemný prožití je potřeba nastavit smysly na maximum. Pokud nemáte rádi hypochondry a vlaky, tak to není film pro vás. Po Yumě už druhý vlak, do kterýho bych s chutí naskočila a do sluchátek si pustila song u závěrečných titulků. Let's take a look at the itinerary. -Fuck the itinerary! ()

Lynn

Filmy Wese Andersona jsou vždycky okouzlujícím způsobem praštěné a málokdy normálně srozumitelné. Člověk se na ně prostě musí dívat krapet pokřivenou optikou. A zatímco u Takové zvláštní rodinky a Životu pod vodou jsem se dobře bavila, Darjeeling s.r.o. mě tak nějak minul. Herecké trio Wilson - Brody - Schwartzman sice perlilo od úvodních titulků až po ty závěrečné, potěšila i přítomnost dalších zvučných jmen ve vedlejších roličkách (Portman, Huston, Murray), ale jinak spadá Darjeeling s.r.o. do té škatulky filmů, které se pět minut po skončení vykouří z hlavy... ()

genetique

Malý zázrak! S poctivými troma hviezdičkami sa jedná podľa môjho úsudku o najlepší Andersonov film. Prechádzajúce dva jeho celovečeráky preklínam doteraz a ako som už spomenul, dával som len malú šancu, že jeho ďalší počin bude niekedy čítať moja DVD mechanika. Mániu okolo nich však nemožno prehliadnuť a tak som sa znova nechal zlomiť tým, že predsa len možno sa nájde nejaká iskierka filmovej kvality. A dočkal som sa. I keď v podstate ide o ďalší príbehový nonsens, tak priebeh deja vo mne nevyvolával žiadne nervové kŕče ako pri predchádzajúcich dvoch filmov. Naopak. Príjemne plynúci príbeh, s množstvom pozitívnych režijných nápadov, hereckej pohody, dobrej kamery, ukľudňujúceho a rytmického soundtracku a bezkonfliktného záveru. Nechýbalo veľa a šupnem tam aj štvrtú hviezdičku, ale na to si bude musieť ešte Anderson počkať. Tak ľahko sa mojej apatie ešte nezbaví, ale keď pôjde týmto smerom ďalej, určite sa dočká a ja mu potom s radosťou pridelím aj piatu. 70%. ()

Botič

Spiritualistická road movie napříč indickou zemí-nezemí zbarvená všemi možnými barvami a s nádechem kari příchutě. Cesta povznášející doslova tělo, ducha i smysly avšak ne zcela ty moje. Kdy je ten nejlepší čas na stmelování rodiny? Po zjištění, že partnerka čeká dítě, po rozchodu s přítelkyní či snad po nepovedeném pokusu o sebevraždu? Téma rodiny tvoří základní stavební jednotku Andersonových filmů. Darjeeling limited je příjemnou podívanou i přes to, že jí podráží nohy pár etudních vsuvek a jeden nuceně působící flashback. Ale několika málo momenty si mě Anderson dokázal získat na svou stranu spolu s vynikajícím Jackovým playlistem, který je na cestách k nezaplacení. Možná, že je Darjeeling v kontextu s ostatními Andersonovými snímky kontraproduktivním přírůstkem do jinak velmi příjemného universa plného podivínů. Avšak pomrkávání na diváka drobnými camei a vynikající ústřední trio mi brání jej odsoudit za jeho přílišnou nedokonalost. ()

Eddard

Wes tvrdí (pravděpodobně s nádechem ironie :), že se nechce opakovat, ale že k tomu vždycky nějak sklouzne. Kritika mu to neustále a čím dál lítěji omlacuje o hlavu. A já rád tvrdím: "Who gives a fuck?" Pokud mě pořád baví, pokud se u jeho filmů pořád od ucha k uchu usmívám (ano, jako debil :-), jestliže mě jeho infantilní (a přitom tak upřímné) vtípky po stodruhé rozesmějí a jestliže mě osobně zkrátka stále fascinuje, kterak tenhle vyzáblý stylista proplétá dojemné s komickým způsobem tak ohromně nevšedním a svojským a jestliže si na konci jeho filmů vždy připomenu, proč stojí za to dívat se na filmy... potom prostě odmítám nařčení z neoriginality už z prostého důvodu jeho irelevantnosti - pro začátek :) Jestli na něm je něco pravdy, bude se to týkat pojetí postav. Těmi jsou jako obvykle dobří, v zásadě rozumní lidé, které Wes představí jako bizardní, beznadějně trapné a směšné, aby nám je v pravou chvíli opět ukázal v polohách a situacích ze "skutečného" světa. Všichni tři Whitmanovic bratři takoví jsou - ve stejnou chvíli karikatury i skuteční lidé. Nejmladší Jack, nejmenší s nejmenším egem a největším knírem, snažící se stylizovat do role svobodného dobrodruha a milovníka. Prostřední Peter, apatický, pochybující a tichý, bez potřeby komukoli cokoli dokazovat v Darjeelingu pravděpodobně supluje obvyklou roli Billa Murrrayho (což je také naznačeno ve vtipném začátku). A Francis, můj nejoblíbenější Whitman, postava, snažící se za každou cenu stmelit mladší brášky ve fungující rodinu, i kdyby ho to stálo všechny peníze, vzhled, zdraví, (téměř) život, a (z důvodu že je to poměrně nesnesitelné hovado :) úctu a lásku samotných bratrů. Jo a ještě tohle - jestliže si po skončení kteréhokoli z filmů Wese Andersona (nejen jeho, samozřejmě :-) uvědomím, proč stojí za to dívat se na filmy, zamýšlím se taky nad tím, jak těžké jsou některé věci postihnutelné kritikou. A často si odpovím, že pramálo :-) Can we agree to that? Let's get some drink and smoke a cigarette. 90% ()

castor

Absolutně nechápu, co se děje, ale zřejmě pomalu přicházím na chuť svérázu Wesu Andersonovi, který si za ta léta vychoval slušnou diváckou obec. Jednoduše je JINÝ!! A slupnou si na něm zejména jeho nejvěrnější.. V hořce úsměvné a poměrně krátké taškařici plné barev a prapodivných podzápletek posílá trojici nesourodých bratrů, zjevně odmítajících dospět, na duchovní cestu po Indii (ta očekávaně skýtá mnoho obrazů a scén). Ta je má nejen semknout, ale nechat vyrovnat i se ztrátou nejbližších. A je to cesta plná zvratů, nejen ve starém, polorozbitém vlaku s přísným stevardem a jeho sympatickou „záchodovou“ kolegyní, ale vypravěčská vynalézavost pro ně přichystá mnohá dobrodružství, zcela odtržená od běžné americké produkce. A bratrům nezbude nic jiného, než se odrazit od momentálně zpackaného a z mrtvého bodu popojít zase o nějaký ten kus dál. Jenže onen intelektuální opar, co se nad našimi hrdiny vznáší, se pomalu rozplývá a vyprávění se tříští pouze na veselé radosti, přičemž kdyby jim do cesty nevstoupila osudovost v podobě poloúspěšné záchrany malých chlapců, realita by je minula nadobro. Herci pak do jednoho potěší, člen coppolovského klanu Jason Schwartzman (potvůrka Natalie Portman mu v nepřesvědčivém, i když už srozumitelném předfilmu Hotel Chevalier zlomila srdce), takřka celý film ovázaný a své bratry drezírující Owen Wilson i deprimovaný milovník jedovatých hadů Adrien Brody hrají postavy velmi tvárné, nedospělé a navíc dostaly možnost dokázat nejen nezpochybnitelný herecký talent, ale i tvůrčí odvahu, s kterou do celého projektu šli. Stejně si ale myslím, že se během natáčení bavili víc, než pak divák v přítmí kina. Nasedat, odjíždíme!! ()

Rex Mundi

Ajéje, taká som bola z tohto filmu popletená a povedala som si, že musím nad hodnotením pouvažovať, až som na to zabudla niekoľko mesiacov :-) Mno, pekné to bolo, nie že nie. Aj také relaxačné. S Wesom Andersonom to mám ťažké, raz ma úplne uchváti (Život pod vodou), inokedy pobaví (Taká zvláštna rodinka), potom zase sklame (Bottle Rocket). Darjeeling by som zaradila asi tak do stredu. Bol lepší ako Bottle Rocket a menej zaujímavý ako Zvláštna rodinka... ()

JANARYBA

Nepatřím zrovna do tábora nekritických obdivovatelů zvláštního stylu Wese Andersona, ani kultovní Život pod vodou mě nijak zvlášť (kromě výtvarné geniality) neuchvátil. Stejně to platí o tomto filmu, byl by naprosto skvělý, kdyby tam ti 3 hoši nebyli, nebo alespoň kdyby nemluvili( patrně to jsou nějaké dialogy ze života pana režiséra, jejichž smysl mě naprosto uniká) a pak bych si klidně i víckrát pustila tu krásu z Indie nebo jakoby z Indie. To nádherné výtvarné dílko, ten kouzelný vláček je opět naprosto geniální a za tu jinak ztrátu času to za zhlédnutí rozhodně stojí. ()

freddy

Zajímavý film, u něhož jsem tak trochu na pochybách, jak ho vlastně ohodnotit. Nejsem nikterak velkým příznivcem Indie ani indického prostředí, k této zemi nemám naprosto žádný vztah, což už zřejmě naznačuje, že by mohl z mé strany při vnímání tohoto filmu vzniknout jakýsi problém. Jenže nakonec se tomu tak nestalo, přistoupil jsem na nápad tvůrců a docela mě začalo bavit sledovat tři bratry ve vlaku, kterak se vydávají na duchovní cestu po Indii, bylo to zase něco jiného, něco originálního a osvěžujícího, co bylo rozhodně stravitelné a dalo se na to koukat. Bohužel mi přišlo, že s blížícím se koncem a cílem cesty film upadal na atraktivitě a zajímavosti, zkrátka jakmile hlavní hrdinové opustí pohodlí vlaku, tak mi přišlo, že celý příběh ztratil na zajímavosti. Nevím, možná jsem nebyl před zhlédnutím tohoto filmu dostatečně připraven na to, co mě čeká, možná jsem čekal trochu něco jiného, ale pravdou je, že u tohoto filmu se jen velice těžko rozhoduji, jaké hodnocení udělit, protože z mého pohledu balancuje mezi třemi a čtyřmi hvězdami. Nakonec jsem se však rozhodl ocenit originalitu a atraktivitu filmu a také velice kvalitní herecké výkony všech zúčastněných, což hrálo velkou roli v tom, že se nakonec tento film v mých očích přehoupl jen velice těsně ke čtyřem hvězdám, které nakonec tomuto filmu uděluji. ()

petero

The Royal Tenenbaums ma prekvapilo a pekne pobavilo ale toto nie. Wes má svoj kúzelný štýl ale ak aj budúci film bude o ničom tak dám ešte menej. ()

FlyBoy

Andersonov inšpiratívny indie "train-trip" z Indie a zároveň srdečný pozdrav Satyajit Rayovi na jehož diela sa tu nenápadne odkazuje. Sladkobôľny príbeh troch bratov (otca zrazil taxík a mama sa stala kláštornou sestrou) ikonicky kombinuje dramatický motív zložitej minulosti/prítomnosti protaganistov ktorých personálna rovnováha, resp. spirituálne vykúpenie nastáva až po humánnom čine s totálne neortodoxným improvizovaním komediálnych zvyčajov. Permanentne sa popíjajú kvapky proti kašľu, randí sa so sprievodkynami a jedovatý had je na úteku. Po starom sa vedú originálne (tentokrát) dospelácky-infantilné dialógy, čo švenk/statický záber, to úžas nad kameramanskou exhibíciou v pestrofarebnej, detailne rozvrhnutej mizanscéne a výstižný výber eufonických pesničiek vlastne ani netreba podrobnejšie rozoberať, stačí ho iba nadšene počúvať. Po novom sa už na pozadí nenachádzajú/neoslavujú rozličné druhy média, doterajšia schéma nadväzujúcich, ale navzájom sa neprelínajúcich kapitol je tu znamenito nabúrana cez prenesenie časti textu z predfilmu "Hotel Chevalier" do epilógu celovečeráku v zmysle ozrejmenia hravej prepojenosti a povestný "slow-motion" tu už nemá privilégium jediného výskytu/významu, ale rovno dvoch. "Darjeeling Limited" patrí medzi najosobnejšie záležitosti W.A., ide o auteuristický experiment v ktorom sa snúbi svojrázna, rokmi budovaná poetika melanchólie podporená naprosto očarujúcou formou s pôžitkárskym porušovaním overených, úspech prinášajúcich návykov. ()

Xmilden

Omlouvám se, ale nemohu dát lepší hodnocení, protože jsem opravdu dost nudil. Podivínovu režii mám moc rád a některé chvíle, například když hraje Play With Fire od Stonů jsem si vychutnal, ale v globále se dle mého soudu ve filmu nic neodehrává a mě podobné filmy zase až tolik nebaví. Navíc se to celé odehrává v pro mě neatraktivní Indii. Přiznávám filmu že tahle meditace má něco do sebe, ale přesto to vidím tak že po výborném dobrodružství Stevea Zassy je tohle směr, kterým se Anderson vydávat nemusel. 50% ()

lesumir

Darjeeling s ručením omezeným měla být zabíječka času, která rychle uteče. Ale já ten čas asi uplně udusil, bylo to jako věčnost, radoby vtipná komedie při které jsem se bohužel ani jednou nezasmál mne málem udusila k smrti! Sympatičtí herci, to ano, ale Adrian Brody se pro takovou roli vůbec nehodil, spíše se nudil a divák s ním! Ale abych jen nekritizoval, mladá indická stewardka byla pěkná a hudba byla zajímává. 3/10 ()

Bill Murray znovu u Wese Andersona

Bill Murray znovu u Wese Andersona