Darjeeling s ručením omezeným

• USA The Darjeeling Limited (více)

Vše začíná předfilmem Hotel Chevalier, odehrávajícím se v prostorném hotelovém pokoji v centru Paříže. Nejmladší ze tří bratrů Whitmanových Jack (Jason Schwartzman) se tu tak trochu ukrývá před světem a před svou americkou přítelkyní (Natalie Portman). Ta ho vystopuje a navštíví. Nedá se ovšem říct, že by to bylo setkání nejšťastnější. Ale to jsme už v Indii a taky v jiném filmu, kde sledujeme obchodního cestujícího (Bill Murray), kterému se ani po ďábelsky rychlé a nebezpečné cestě motorovou tříkolkou nepodaří dohonit vlak společnosti Darjeeling Limited. V něm sedí Jack, jeho starší bratr Peter (Adrien Brody) a nejstarší ze sourozenců Francis (Owen Wilson). Právě Francis se pro ně rozhodl připravit dobrodružné putování s překvapivým cílem. Jejich životy totiž velmi poznamenalo úmrtí otce a následné zmizení jejich matky.

Režiséra Wese Andersona u nás diváci znají hlavně díky netradičním komediím Život pod vodou a Taková zvláštní rodinka. Anderson ve svých snímcích dokáže nastínit komický a zároveň i velmi melancholický pohled na život. Každá z jeho působivých komedií se týká lásky, rodiny, ale i toho, jaké je to být člověkem na nesprávném místě. I ve svém zatím posledním filmu řeší Anderson vztahy mezi bratry, jejich přítelkyněmi a vlastně vůbec světem okolo nich.

Anderson patří k několika málo autorům neotřelých komedií, kteří si získali přízeň nejen mezinárodního publika a kritiky, ale také hereckých hvězd, které se v jeho filmech objevují. Hlavní roli už tradičně získal Owen Wilson, Andersenův spolužák z filosofie. Toho diváci znají z komedíí (My dva a křen, Nesvatbovi) i akčních filmů (Armagedon, Za nepřátelskou linií). Adriena Brodyho znají čeští diváci především z oscarového dramatu Pianista, ale také z Vesnice nebo King Konga. Jason Schwartzman se našemu publiku představil ve filmech Mám rád Huckabees, Moje krásná čarodějka, Šňup a Marie Antoinetta. V jedné z menších rolí se objeví Bill Murray a Natalie Portman se (zřejmě úplně poprvé) ukáže v celé své kráse.

Darjeeling s ručením omezeným aspiruje na řadu prestižních filmových ocenění. Ostatně, svou cestu světovými kiny úspěšně zahájil na několika filmových festivalech, včetně toho benátského. Výborně se mu daří i v amerických a britských kinech. (oficiální text distributora)

Skrk

Můj nejoblíbenější film Wese Andersona a zároveň nejcitelnější. Darjeeling Limited má stejně jako všechny Andersonovy filmy úžasnou kameru, režii, absurdní scénář, ale dalo mi to něco víc, než ostatní Andersonovy filmy. Nejspíš je to tím "road movie" prostředím. Miluji ten do puntíku vybavený vlak, ve kterém jsem cítil, že v něm sám jsem, Wesovo zvláštní smysl pro humor a hlavní herecké trio (Adrien Brody boduje!). Nesměl chybět Bill Murray v parádním cameu či Natalie Portman, jejíž pár vteřinovou roli pochopí hlavně ti, kteří viděli Hotel Chevalier. Soundtrack je opět na jedničku a závěr je čistá originalita. Neprávem je v modrých číslech. ()

F.man

Zvláštní? Divné? Depresivně poetické? Možná. Ale hlavně uhrančivé, povedené a zvrhle vtipné. "Co říkal?" "Říkal, že vlak se ztratil" "Jak se může ztratit vlak? Není vlak na kolejích?" ()

hous.enka

Kombinace Wes Anderson a Owen Wilson s Jasonem Schwartzmanem funguje dokonale. A kdyz se k tomu jeste primota nosaty Adrien Brody, nemuze z toho vyjit spatny film. Andersonovy filmy mam rada, ackoli mi chvili trvalo zvyknout si na jeho poetiku a vtipy. Jakmile ale divak pronikne do jeho sveta, nebude ho chtit opustit. ()

ledzepfan

jj tohle je už poněkud náročnější andersonovka...Má to typickou atmosféru a neurčitý vtip ale přes všechnu tu vůni koření začne člověka časem ta zdlouhavost ukolébávat...Byl jsem odhodlaný být protentokrát krutý a dát tomu-průměrem zavánějící-tři hvězdy..ke konci filmu se ale cosi zlomilo, vše do sebe najednou zapadlo a já pochopil, že nešlo jen o bezduchou omalovánku......70% ()

ladko

No, Andersonov humor asi veľmi nechápem. Podľa hodnotenia som čakal minimálne nadpriemernú komédiu, ale dostalo sa mi opaku. 91 minút nudy s pár dobrými momentami. Taktiež nechápem (podľa okolitých komentárov) ako môže niekto zbožňovať obyčajnú spomalenú scénu, v ktorej Bill Murray nestihne naskočiť na vlak-WTF???Videli ste už nejaký film okrem tohto?Filmárska technika pokročila a nejaký spomalený záber ma nenadchne. Humor je o ničom, nahlas som sa nezasmial ani raz(kúpim hada a utečie mi vo vlakovom kupé-hahaha, nasprejujem slzák do očí-hahaha:Was that supposed to be funny?). Vyzdvihol by som akurát výborný soundtrack a herecké výkony všetkých troch hlavných predstaviteľov, ale aj tak je to veľká bieda. Bola to moja prvá skúsenosť s Andersonom a aj posledná.Howgh. ()

baribal

Ze začátku poměrně nemastné neslané, čekal jsem na nějakou výraznější akci, ale děj se zacal rozbihat az tak okolo poloviny a pote se z toho stala slušná komedie. Mimochodem český název filmu je opravdovou ostudou produkce, viz zajímavosti. ()

Bakllazaan

Nevěřím tvrzení, šířené tolik americkým snem - když se člověk pachtí a snaží se něco dokázat, dokáže to. Ono možná dokáže, ale nakonec to bude uplně jiným způsobem a výsledek bude také možná o dost jiný než předpokládal. - Režijní styl pana Andersona se mi neokouká ()

Asgy

Tenhle film ve mně vyvolal celkem rozporuplné pocity - některé scény byly pohodové, ale občas jsem se silně nudil. Potěšila mě příjemná hudba a celkem nápaditá kamera, ale jako celek je to pro mě průměr. ()

mysiak

Wes Anderson rád toči divné filmy...ale tento sa mi zapáčil asi najviac spolu so Životom pod Vodou...príbeh je jednoduchý 3 bláznivý svojim spôsobom bratia majú ísť navštíviť matku a pri tom sú vhodení do bláznivých, ale aj krutých udalostí. Výkony a herci sú vždy na vysokej úrovni, tuto to platí obzvlášť, pretože herci ťahajú tento film z priemerných vôd do nadpriemerných... P. S. Podarené cameo dvorného herca Wesa Andersona - Bill Murray ()

snoopik

splácanina bez hlavy a paty s vymyšlenými rituály a s praštěnou trojicí u které jsem pochopil až asi po hodině, že to nejsou kamarádi z dětství ale bratři ()

Freemind

S Andersonem mám sice problém, ale jednou za čas si ho pro zpestření pustím. Tohle mi - možná díky Indii a okaté paní průvodčí - poměrně sedlo, ve smyslu "bylo to hezký, ale že bych to musel vidět dvakrát...". ()

sonnak

Zatím se všemi Andersonovými filmy jsem měl stejný problém jako s Darjeelingem. Nejednou se přistihnu, že se nudím, aby mě v následující scéně Wes naprosto odzbrojil a já vůbec nevím, co si s tímhle rozporem počít. Kdyby se každá scéna hodnotila zvlášť, bude mít Andersonova tvorba spoustu jednohvězdiček vyrovnaných hromadou plných hodnocení. Asi jsem hold konečně čekal ucelenější příběh a silnější námět - protože točit Wes bez debat umí. 3,5* ()

vorheese

Tenhle film není vůbec špatný. Ale není ani úplně dobrý. A rozhodně v žádném případě není průměrný. A co že tedy vlastně je? To právě netuším... ()

kaylin

Ne, že bych neměl filmy Wese Andersona rád, spíš naopak, jsou zajímavé svou poetikou, která je většinou krásná, ale "Darjeeling" mi prostě nesednul. Myslím, že Indie se dala využít mnohem lépe, ale to se bohužel nestalo. Takhle je to spíš trochu podivná komedie, než aby to byl film, který dokáže diváka uhranout, jako se to povedlo jiným Andersonovým filmům. ()

MajklCZsk

Cesta za vyšší mocí a hlavně za vzájemným pochopením. Darjeeling je příjemná oddechovka, která vám nabídne toho nejzákladnějšího Andersona - tedy krásné obrázky s velkou měrou černého humoru. ()

Kaluž

Wes Anderson potvrdil statut mého nejoblíbenějšího komediálního režiséra. a) film je vtipný, b) má hloubku, c) ústřední trio je nezapomenutelné a taky je tam ten týpek, co hraje bussinessmana. A ten je nejlepší. ()

italka63

Tři bratři po letech ve vlaku v Indii, hledající svoji matku, která se stala sestrou v jednom klášteře a nepřijela svému muži na pohřeb.Příjemné, oddychové, lehce plynoucí a skvělý, celý film se zafačovanou hlavou Owen Wilson, Adrien Brody s předpotopními brýlemi po otci na nose a krása a jiná mentalita světa kolem. Hledáte únik? Nasedněte do tohohle pestře vymalovaného vlaku s průvodčím v turbanu, který vám chytí i jedovatého hada, co zdrhnul.....a jen tak jeďte...:-) ()

Damiel

80 % - Na Andersona musí být člověk ve své duši specifický typ "hračičky". Mně se to líbilo a bavilo mě to, je to prostě jiná komedie než většina komedií. A to je asi tak všechno ;-) ()

decouble

Darjeeling je jako kvetoucí květina, která vám těsně před otevřením lístků zmizí před očima. S přibývajícími minutami si ho začínáte užívat stále víc a pak najednou skončí. P.S. Andersonův hudební výběr opět nezklamal. ()

Easykk

,,Co se stalo?? ** Aale zabloudili jsme!! ** Cože vlak zabloudil?? ** V Indii je možný snad fakt všechno a kdyby u nás ve vlacích chodily tak nádherné průvodčí jako v tomto filmku, tak by české dráhy nestačily připojovat vagóny, jaký by byl zájem o cestování...snad by lidem nevadilo ani to dlouhé čekání, dostali by pytlík buráků, krásný úsměv po kterém máte co dělat udržet čelist ve vodorovné poloze a mapu pro případné bloudění :o) Jinak je tu asi ta nejlepší partička bratří, kteří sem fakt patří ;-) Mooc pohodovej filmek!! ()

Bill Murray znovu u Wese Andersona

Bill Murray znovu u Wese Andersona