Darjeeling s ručením omezeným

• USA The Darjeeling Limited (více)

Vše začíná předfilmem Hotel Chevalier, odehrávajícím se v prostorném hotelovém pokoji v centru Paříže. Nejmladší ze tří bratrů Whitmanových Jack (Jason Schwartzman) se tu tak trochu ukrývá před světem a před svou americkou přítelkyní (Natalie Portman). Ta ho vystopuje a navštíví. Nedá se ovšem říct, že by to bylo setkání nejšťastnější. Ale to jsme už v Indii a taky v jiném filmu, kde sledujeme obchodního cestujícího (Bill Murray), kterému se ani po ďábelsky rychlé a nebezpečné cestě motorovou tříkolkou nepodaří dohonit vlak společnosti Darjeeling Limited. V něm sedí Jack, jeho starší bratr Peter (Adrien Brody) a nejstarší ze sourozenců Francis (Owen Wilson). Právě Francis se pro ně rozhodl připravit dobrodružné putování s překvapivým cílem. Jejich životy totiž velmi poznamenalo úmrtí otce a následné zmizení jejich matky.

Režiséra Wese Andersona u nás diváci znají hlavně díky netradičním komediím Život pod vodou a Taková zvláštní rodinka. Anderson ve svých snímcích dokáže nastínit komický a zároveň i velmi melancholický pohled na život. Každá z jeho působivých komedií se týká lásky, rodiny, ale i toho, jaké je to být člověkem na nesprávném místě. I ve svém zatím posledním filmu řeší Anderson vztahy mezi bratry, jejich přítelkyněmi a vlastně vůbec světem okolo nich.

Anderson patří k několika málo autorům neotřelých komedií, kteří si získali přízeň nejen mezinárodního publika a kritiky, ale také hereckých hvězd, které se v jeho filmech objevují. Hlavní roli už tradičně získal Owen Wilson, Andersenův spolužák z filosofie. Toho diváci znají z komedíí (My dva a křen, Nesvatbovi) i akčních filmů (Armagedon, Za nepřátelskou linií). Adriena Brodyho znají čeští diváci především z oscarového dramatu Pianista, ale také z Vesnice nebo King Konga. Jason Schwartzman se našemu publiku představil ve filmech Mám rád Huckabees, Moje krásná čarodějka, Šňup a Marie Antoinetta. V jedné z menších rolí se objeví Bill Murray a Natalie Portman se (zřejmě úplně poprvé) ukáže v celé své kráse.

Darjeeling s ručením omezeným aspiruje na řadu prestižních filmových ocenění. Ostatně, svou cestu světovými kiny úspěšně zahájil na několika filmových festivalech, včetně toho benátského. Výborně se mu daří i v amerických a britských kinech. (oficiální text distributora)

JohnnyD

Námet skvelý, casting úžasný, lokácia nádherná ... ale scenár otrasný. Mohla to byť ďalšia klasická (sebavykrádajúca?) andersonovská rozprávka o znovunájdení jednej bizarnej rodinky v polobizarnom svete, ale námet na výborný film nestačí. Chcelo to, aby každá jedna scéna fungovala sama o seba a aby neboli na seba len tak naukladané, ale mali aj hlbší súvis a prepojenosť, chcelo to viac magických momentov a originality... chcelo to položiť do šuflíka a vytiahnuť o rok. PS: Inak keď sme pri Darjeelingu - moja obľúbená čajová oblasť! Čaj za 100%, film za 70%. ()

playboxguest

Kdo má rád filmy Wese Andersona (Život pod vodou a Takovou zvláštní rodinku především) ať zvedne ruce... Výborně. Takže budeme považovat Darjeeling za vydařenou komedii plnou neobvyklých dialogů, atmosféry a dalších Andersonovských vychytávek, na které jsme z jeho předchozích filmů zvyklí. A nebudeme zas tak krkolomně rýpat do toho, je-li tenhle film slabší, nebo srovnatelně dobrý, než jeho předchůdci, protože tak jako tak je pořád stejně osobitě zábavný. Souhlasíte s tím!? ()

hippyman

velké zklamání... podle vysokého hodnocení jsem čekal asi něco víc, ale první půlka nijaká, druhá nudná... nebo to bylo obráceně? jako cestománie po indii špatné, jako drama prázdné, jako komedie slabé... pár nápadů by tam i bylo, ale většina zůstává (tedy aspoň mnou) nepochopena... brrr, rychle na to zapomenout! 30% ()

Mi Nü-Chai

Wes Anderson nemluvit řečí mého kmene. Jeho takzvaná poetika se mi jeví prázdná, vypočítavá a banální, melancholické podtóny zanechávají kyanidovou pachuť a jestli tam bylo něco alespoň k pousmání, bravurně mi to uniklo. Utahaná hodina a půl (subjektivní vnímání času: cca 240 minut) barvotiskové nudy s jasnou dřendou těch správných rodinných hodnot. Třeštění nad páně režisérovou genialitou upřímně nerozumím, asi jsem málo hipster. Ode mne dostává Anderson jednoznačný Seal of Disapproval a jeho další filmové autoterapii se z Daleka vyhnu. ()

misterz

Typický Wes Anderson. Dejová linka takmer o ničom a prakticky tu nie je ani jeden moment, ktorý by po dramatickej stránke vyčnieval nad šedivosť priemeru. Avšak čo sa týka atmosféry... no musím povedať, že jedným slovom skrátka čarovná a čudesne farbičková, presne tak ako to vie len tento režisér. A najpodivnejšie na tom je, že pôvodne som chcel filmu streliť slabé tri hviezdy, no časom akoby sa mi to uležalo v hlave, pričom som na niektoré momenty musel často myslieť. Skrátka film sa ma držal aj niekoľko dní po, a to určite niečo znamená. Zvyšujem preto na slabšie 4*. Možno by som mal takto prehodnotiť všetky filmy tohto režiséra. 70/100 ()

ChewieDC

Je to úplně stejné jako poslední tři Andersonovy filmy, přesto podle mého zatím nejslabší. U Andersona je nejlepší, že neustále netušíte, co bude dál, jak se bude film vyvíjet. U Darjeeling to ale podle mě neplatí - asi tak od prvních deseti minut, kdy Owen Wilson seznámí bráchy s plánem, je to jasné. Bude duchovní obrození, stmelení rodiny... bla bla bla. Ovšem ač Andersonův nejslabší, přesto velmi, velmi nadprůměrný. ()

Legas

Ve filmech Wese Andersona neumím číst, ale na tenhle kousek se celkem pěkně dívá. Občas jsem si užil i nějakou scénu. Ta úvodní s Billem Murraym je výborná. A nikdy jsem nevěřil, jak můžou být esteticky působivé záběry lidí dohánějících vlak. ()

Sobis87

Hravá road movie o třech bratrech na cestě za osvícením a navázáním kdysi zpřetrhaných rodinných vztahů. Tento vcelku otřepaný námět je okořeněn o Andersenovu typickou dětsky naivní poetiku, zvláštní humor, osobité herecké projevy, všemi barvami hýřící Indii a parádní písničky. Tato obsahově poněkud prázdná, spíše tedy lyrická Tour de India je poněkud pomalejší záležitostí a pokud nejste zrovna v tom správném rozpoložení, může se snadno stát, že se u filmu budete nudit a po několika minutách ho vypnete, což by ale byla škoda, protože The Darjeeling Limited má určitě co nabídnout, ať už jde o již zmíněnou velmi vydařenou audio-vizuální složku (skvostná kamera) nebo o exotická prostředí. Musím se přiznat, že po shlédnutí filmu jsem nevěděl, co mám o něm vlastně napsat, zůstal po něm myšlenkově poněkud vyprázdněný zážitek, ale nějakou dobu ve mně film dozníval a nakonec se z toho vyklubala půl druhé hodiny dlouhá milá jízda, která dokáže zvednout náladu a na kterou se hezky vzpomíná (na úvodní scénu s Billem Murrayem střílející si z thrillerových honiček jen tak nezapomenu...) ()

IQ Tiqe

Tři bratři, kteří se nemusí, jeden z nich přitroublý otravný Wilson, cestují po Indii vlakem, aby navštívili matku. Humor byl maximáně symbolický, jinak nuda. # Natalie Portman a Bill Murray jsou tu jen letmo a naprosto zbyteční. # příběh 4 | hudba 5 | humor 2 | akce 0 | napětí 0 | pustil bych si znovu 3 ()

Jordan

...a nie len preto, že wesa andersona a všetky jeho filmy mi učarovali, že má čuch na výborných hercov, že filmový obraz plánuje do posledného detailu, že dokázal spojiť do dokonalej symbiózy formu s obsahom, vlastnú imagináciu s filmovými odkazmi a citáciami, že s témami pracuje na podobnej báze ako Lynch - a síce, že využíva základné, kmeňové, bazálne, ba priam banálne témy a námety americkej kinematografie (ktorým dominujú rôzne variácie na vzťah otec - syn a rozkladad aristokratickej americkej rodiny, prienik západu a východu a jedinci, ktorí pozbavení existenčných trápení - boháči, ľudia z lepšej spoločnosti - sú o to viac sužovaní problémami existenciálnymi, vlastnými démonmi, démonmi minulosti, rôznymi neurózami a komplexami) a dokáže k nim pristupovať bez hollywoodskeho patetizmu či patriotizmu, dokonca ich dokáže ukázať v celkom inom svetle, tak, že si z nich urobí srandu - no nie parodickú, nezhodí ich, len si z nich "milo utiahne", a nie len preto, že Bill Murray nestihne(?) vlak, že detaily fungujú, že v mozaike indických reálií, kolorite figúrok a situácií, aké dokáže priniesť len život (a wes anderson) sa dá nájsť pekná, jasná a jednoduchá myšlienka (a nie jedna: bratská súdržnosť, falošná mystika), nie len preto dávam najvyššie hodnotenie, ale predovšetkým preto, ze je do nádherný film! (pár rád na záver - wes anderson NETOČÍ komédie, film sa dá pozerať aj bez znalosti jeho predošlých diel, ale oveľa bohatší zážitok vás čaká, keď poznáte zvyšnú andersonovu kinematografiu); ()

Anderton

Krásne som sa nechal celým filmom unášať, len som popritom prestal vnímať dej. Asi to po nás Wes ani nechcel. Ale absenciu návštevy kina ľutujem. ()

Dzeyna

Když jsem viděla Hotel Chevalier, tak jsem si myslela, že jeho "pokračování" bude skvělé a úplně z jiného soudku. Ovšem zmýlila jsem se, sice vynikající herci - Owen Wilson - arogantní, ale citově založený, Adrien Brody- zajímavý a galantní a Jason Schwartzman- oprsklý a akční, ale prostředí Indie a celá duchovní atmosféra filmu mi moc neseděla, takže můj celkový dojem není tak skvělý. Ale rozhodně má tento snímek něco do sebe, čím mě zaujal. Musím uznat, že i doprovodná hudba byla skvělá. ()

boshke

Wes se prostě do nálady trefí... anebo ne #hlubokamyslenka Tohle je za mne bohužel další Wesova krávovina o ničem... 50% ()

swamp

Anderson se nezapře a ústřední trio Wilson - Brody - Schwartzman je naprosto úchvatné. Tahle spirituální cesta je tak smutná až je veselá.. ()

tukomaster

Wes Anderson vypadá na další srdcovku. Darjeeling limited je očistný a velice osobitý snímek se skvělým soundtrackem. Což je důležité. 90% ()

Tomco

Nijak zvlášť výnimočná jednohubka, ktorá ako prišla tak aj odišla. Na komédiu málo smiešne, na drámu málo dramatické. Herci neprekážajú, ale ani nevynikajú, scenár nemá výraznejšie hluché miesta, ale ani neponúka nič, čo by malo samotný film posúvať niekam vyššie. Nenudil som sa, ale od spokojnosti to má ďaleko. ()

Slarque

Wes Anderson je režisér s nezaměnitelným rukopisem, citem pro bizarní detaily a pochopením pro praštěné hrdiny. To platí i pro trojici bratrů, které poslal na spirituální cestu napříč Indií. Výsledek sice nedosahuje kvalit Života pod vodou, ale bavil jsem se u něj výborně. Předfilm Hotel Chevalier je natolik integrální součástí filmu, že mi přijde nesmyslné hodnotit ho zvlášť. ()

Willy Kufalt

Sáhl jsem po Darjeelingu s ručením omezeným v době, kdy postupně nakoukávám filmy indického režiséra Satjádžita Ráje (jemuž tento film Wes Anderson věnoval), čerstvě mám zhlédnuté asi dvě nejpopulárnější Rájovy detektivky a tak jsem od počátku vnímal přímou inspiraci dobrodružným cestováním Indií vlakem a trampot s dalšími dopravními prostředky ze Zlaté pevnosti (včetně nápadu se stejným pohybem kamery u postupného zabírání několika kupé zvenčí) a současně barvitou výtvarnou stránku interiérů a kostýmů evokující Joi Baba Felunatha... také spoustu hudby ze starých indických filmů, žejo. Tudíž jsem si chvíli zvykal, že celá tato inspirace je přetavena do hodně svérázné Andersonovy poetiky a výsledkem je dobrodružná komedie (byť i s jednou tragickou epizodou), která si v rukou hravého amerického tvůrce žije vlastním odvázaným životem. Rovněž jsem si zvykal na některé z hlavních herců, nejhůř v případě Adriena Brodyho, ke kterému jsem si déle hledal nějaké sympatie (zatímco Jason Schwartzman mě svým komickým výkonem chytl takřka okamžitě). Ale jakmile jsem se zladil s Andersonovou barevnou hravostí a groteskností vložené do chvíli poetického, jindy zas uspěchaného putování neotřelé bratrské trojice, často jsem si lahodil a nejen s ohledem na mou menší zálibu v road movies jsem se bavil. I soundtrack se směsicí americké, francouzské a indické hudby se podařilo Wesovi poskládat vhodně, takže jediné, co mi vůbec nesedlo a překáželo, byly doslova videoklipové sekvence se spomalenými záběry. [80%] ()

Tommy987

Wes Anderson točí to isté stále dokola a pritom sa príliš nevykráda. Tým, ktorým sa jeho predchádzajúca tvorba páči, nepochybne sa bude páčiť aj Darjeeling (a naopak). Ja s ním mám ale problém. Nieže by som jeho filmy neuznával - vidím a "viem", že sú kvalitne a svojsky natočené, dobre zahraté atď., len proste idú mimo mňa, emocionálny dopad je takmer nulový. Preto aj teraz alibistické 3* a 6 / 10. ()

Bill Murray znovu u Wese Andersona

Bill Murray znovu u Wese Andersona