Darjeeling s ručením omezeným

• USA The Darjeeling Limited (více)

Vše začíná předfilmem Hotel Chevalier, odehrávajícím se v prostorném hotelovém pokoji v centru Paříže. Nejmladší ze tří bratrů Whitmanových Jack (Jason Schwartzman) se tu tak trochu ukrývá před světem a před svou americkou přítelkyní (Natalie Portman). Ta ho vystopuje a navštíví. Nedá se ovšem říct, že by to bylo setkání nejšťastnější. Ale to jsme už v Indii a taky v jiném filmu, kde sledujeme obchodního cestujícího (Bill Murray), kterému se ani po ďábelsky rychlé a nebezpečné cestě motorovou tříkolkou nepodaří dohonit vlak společnosti Darjeeling Limited. V něm sedí Jack, jeho starší bratr Peter (Adrien Brody) a nejstarší ze sourozenců Francis (Owen Wilson). Právě Francis se pro ně rozhodl připravit dobrodružné putování s překvapivým cílem. Jejich životy totiž velmi poznamenalo úmrtí otce a následné zmizení jejich matky.

Režiséra Wese Andersona u nás diváci znají hlavně díky netradičním komediím Život pod vodou a Taková zvláštní rodinka. Anderson ve svých snímcích dokáže nastínit komický a zároveň i velmi melancholický pohled na život. Každá z jeho působivých komedií se týká lásky, rodiny, ale i toho, jaké je to být člověkem na nesprávném místě. I ve svém zatím posledním filmu řeší Anderson vztahy mezi bratry, jejich přítelkyněmi a vlastně vůbec světem okolo nich.

Anderson patří k několika málo autorům neotřelých komedií, kteří si získali přízeň nejen mezinárodního publika a kritiky, ale také hereckých hvězd, které se v jeho filmech objevují. Hlavní roli už tradičně získal Owen Wilson, Andersenův spolužák z filosofie. Toho diváci znají z komedíí (My dva a křen, Nesvatbovi) i akčních filmů (Armagedon, Za nepřátelskou linií). Adriena Brodyho znají čeští diváci především z oscarového dramatu Pianista, ale také z Vesnice nebo King Konga. Jason Schwartzman se našemu publiku představil ve filmech Mám rád Huckabees, Moje krásná čarodějka, Šňup a Marie Antoinetta. V jedné z menších rolí se objeví Bill Murray a Natalie Portman se (zřejmě úplně poprvé) ukáže v celé své kráse.

Darjeeling s ručením omezeným aspiruje na řadu prestižních filmových ocenění. Ostatně, svou cestu světovými kiny úspěšně zahájil na několika filmových festivalech, včetně toho benátského. Výborně se mu daří i v amerických a britských kinech. (oficiální text distributora)

Chrustyn

Filmy Wese Andersona mám opravdu rád. Vždy mě fascinovaly svou hravostí a odlišností od jiných filmů. I jeho nejnovější snímek má tyto vlastnosti, avšak bohužel k nim přibyla i značná pomalost a jednotvárnost. U této poutě tří bratrů jsem si každých 10 minut říkal, kdy se něco začne dít a takto to pokračovalo celý film. Ve filmu není jediná scéna, která by stála za zapamatování a už vůbec nebylo ve filmu nic co by mě donutilo si ho znovu pustit. A když si vezmu, že předchozí režisérovi filmy "Taková zvláštní rodinka" a "Život pod vodou" jsem viděl asi 4x, musela se tentokrát stát někde chyba. Určitě ta chyba nebyla v hercích, jelikož trojice bratrů v podání Wilson-Brody-Schwartzman byla výbornou volbou. Budu to tedy brát tak, že se režisér nějak přehmátl a příštím filmem si u mě určitě napraví reputaci. ()

Arsenal83

Nejaká podivná nosatá párty a typický Anderson - jeho humor, ktorý má všetko len nie vtip. Vlastne sú to len unudené povedačky, ktoré nemajú čo ponúknuť. Darjeeling ako čaj uznávam. Wesov Darjeeling je tiež taký čaj, ale žiaľ kúpený niekde na Ukrajine a tridsiaty krát vyluhovaný. ()

marhoul

Na tento film mám vcelku schizofrenní názor: někdy mě baví, jindy ani trochu. Velmi záleží na náladě. Takže hodnotím průměrně. To ale neznamená, že je to špatný film. ()

mat.ilda

Bylo mně hluboce líto použitých Indů, vlaku, filmového pásu, cateringu, elektřiny, vody i denního světla... Co se týká Wilsona, Schwartzmana a Brodyho - takových já nelituju. ()

Šandík

Darjeeling Limited je trochu jako cibule, s každou další slupkou se dostáváte hlouběji a hlouběji a je to stále zajímavější a zajímavější. Někdo může film vnímat pouze jako bláznivou komedii a bude naprosto spokojen, někdo další v něm najde nesmírně trefné vyjádření vztahu "civilizovaných" Američanů k "domorodým" Indům, velmi přesný popis turistického způsobu "poznávání" světa, přesné charakteristiky naivní představy o tom "jak docílit větší duchovnosti" tím, že navštívím nějaké "duchovní prostředí", někdo další onen základní rozpor mezi nezávazným (a dokonale sobeckým) turistickým kocháním se a užíváním a oním závazným prožitkem, že každý z nás je součástí tohoto světa, může a má jej ovlivňovat a také je jím ovlivňován. Ještě hlouběji lze nahmatat probleskující bolest v podobě vzájemné neschopnosti komunikovat, útěky, stahování do ulity... To všechno ve svém filmu Anderson popisuje skvělým způsobem a přitom s obrovskou lehkostí a vtipem. Malým zázrakem je fakt, že tyhle složky se nevylučují a dokonce ani netlumí, ale vzájemně posilují a tvoří takový obrovský polyfonní proudu, z něhož člověk vždycky chytí jenom kousek a pak zase jiný, ale zároveň ví, že tohle všechno tam je. Jistě, obrovský díl úspěchu náleží naprosto přesvědčivě hrajícím hercům, z nichž by stálo za to tu vyjmenovat každého zvlášť, skvělá je kamera i hudba, ale tím podstatným je skvělý námět, scénář a režie... Další "modrý skvost"... Celkový dojem: 85% Zajímavé komentáře: Radek99, Marigold PS: Bill Murray, jemuž na začátku filmu ujede vlak a tudíž už si v tomhle filmu nezahraje, je vskutku skvostným fórkem, samozřejmě nikoli jediným. Všechno v tomhle filmu vypadá trochu jako vtip a zároveň i jako základní životní pravda a podstatné poselství... ()

lola3121

Televize Prima opět ukázala svou genialitu, neboť ve zdejším obsahu uvedený "předfilm" s Natalií Portman jaksi úplně vypustila (asi nebyl tak důležitý). Čili film začíná až scénou, kdy Bill Muray dohání vlak, který ovšem nedožene, a tím jeho účast v tomto filmu (až na jeden němý záběr ke konci) skončí. Zůstanou nám tak pouze tři bratři, cestující po Indii. V Indii jsem (zřejmě na rozdíl od scénáristy tohoto filmu) byla, takže mohu porovnat realitu s filmařskou fikcí. Zvlášť v interieru vlaku se tvůrci vyřádili, obávám se však, že takovýhle vlak v Indii nikdo nikdy neviděl. Celé to vůbec bylo takové hezké a barevné, jako z katalogu cestovní kanceláře. Režisér mě zaujal svým dřívějším filmem Život pod vodou, čekala jsem tudíž něco podobného. O ději se tu prakticky mluvit nedá, většinou se řeší vztahy mezi bratry navzájem, mezi bratry a otcem, mezi bratry a matkou, případně mezi bratry a jejich manželkami či přítelkyněmi. Takže než takhle prezentovanou Indii, to už snad raději toho Milionáře z chatrče. A nebo si tam zajeďte... A abych taky něco pochválila, tak nesmím zapomenout na výběr hudby, ten byl opravdu povedený. ()

heyda

Krásně barevný film téměř o ničem. Příběh či humor by tam člověk hledal jen těžko. Jediné, co tedy stojí za pochvalu je kamera a hudba, a to je trochu málo, nemyslíte? 50% ()

VenDulin85

U Grandhotelu Budapešť jsem pořádně nevěděla do čeho jdu, u Darjeeling Limited už jsem věděla, co mám očekávat a tak se dá říct, že patřím mezi příznivce toho šíleného Wese Andersona. Jeho styl mi je blízký, některé situace z této vlakové road-movie bych zažít chtěla, jiné nikoli. Na začátku je to samé "neříkej mu, že jsem ti to řekl" a následně na sebe hoši kecnou všechno, protože když cestujete ve stísněných prostorech, zanechá to na vás následky. V téměř závěru potěšila skvěle padnoucí písnička 'Play with fire' od Stoneů. ()

mcb

Geniální kamera a ojedinělá stylizace v dalším typicky neuchopitelném Andersonově díle. V téhle spirituální road-movie opět upevňující rodinné vztahy lze opravdu přijmout a ospravedlnit si všechno nebo nic. Tentokrát jsem si, kromě bezchybné obrazové stránky, neodnesl bohužel nic. ()

honajz

Jakmile začne režisér Wes Anderson řešit nějaké rodinné problémy svým poeticko-komicko-střeleným stylem, jde celý film do kopru podobně jako u Takové zvláštní rodinky nebo zde. FILM Úchvatná úvodní (a posléze opakovaná závěrečná) scéna, kdy Bill Murray ve svém cameo je předhoněn Adrianem Brodym, má možná předznamenat nový směr Wese Andersona. Ale popravdě mám osobně raději ten "starý" s Murrayem. Když totiž pomine po 20 minutách počáteční okouzlení onou krásnou naivitou, roztomile ztřeštilými dialogy a indickými barevnými exteriéry a hudbou, začne to nudit - zhruba jako Taková zvláštní rodinka. menu Kamarádovi přes ICQ jsem děj popsal takto (bez diakritky): "To byla taky ptakovina - tri bratri jedou do Indie, jedou 45 minut vlakem, kde se nic nestane, pak je z vlaku vyhodej, oni jdou pesky a s kuframa, po hodine se dozvis, ze hledaji matku, ktera pred rokem nepriletela na pohreb otce, 15 minut pred koncem ji najdou v krestanskem klastere (v Indii!), nemaji si co rict a ona od nich v noci utece, a konci to tim, ze jdou vsichni tri streleni bratri na vlak, i když měli letenky." Dodávám, že onu matku v trošičku větší roli představuje Anjelica Huston, a že bratři ještě stihnou dva kluky zachránit z rozvodněné řeky, jednoho ne, a v indické vesnici je načas přijmou za své. Celé to má určitou myšlenku (padouch nebo hrdina, vždyť jsme jedna rodina), zabalenou do exotického papíru, ale samotná myšlenka bez rozvedení nestačí a exotický balicí papír je sem tam natržený a občas má člověk pocit, že je vyroben v Číně, a ne Indii. Tedy že samotná barvotisková nádhera se mění v kýč a šunt. A nemohu si pomoct, zatímco u Života pod vodou fungovalo charisma herců a chemie mezi nimi, tady jsou každý světem sám pro sebe, a nevěřím jim ani Sayonara. Pokud jste fanoušky českého dabingu, připočtěte k těmto výtkám ještě velmi špatnou volbu českých hlasů, která v nejmenším nekoresponduje s originály, takže celá úroveň díla jde dolů o několik dalších desítek procent. DVD Samotný disk je pak také trochu mírným zklamáním. Načíná jej protipirát, následně zjistíte, že film má formát obrazu 2,35:1, a ne 1,78:1, jak tvrdí obal DVD, o nevhodně zvoleném dabingu jsem již psal. Bonusy pak tvoří krátký film Hotel Chevalier (12:27) s Natalií Portman, jenž se má chápat kdovíproč jako první část filmu - odehrává se v Paříži a o nic se spojitostí se samotným Darjeelingem v něm nejde, možná kromě sexu. A pak už zbývá jen film o filmu (21:20), jenž obsahuje scény z natáčení v chronologickém sledu, a nezbytností je link na Foxe. Takže také docela málo vzruchu. ()

Ivoshek

Tak já nevim. Není to úplně legrace, i když spousta věcí tu je nějakým způsobem vtipná. Třeba Jackův vztah se stewardkou Ritou, a vlastně celý ten indický vlakový personál a jeho interakce s bratry Whiteovými. A pak takové konverzační drobnosti, u kterých se člověk tak nějak pousmívá. Rozhodně to ale není film, kde by se dalo smát nahlas. Dobré dvě třetiny jsou spíš takové vztahovo melancholické, kdy se vyloženě nenudíte a dá se třeba pozorovat ty scenérie a barvy, ale extra moc se toho neděje. Když jsem to rozkoukal, tak jsem to i dokoukal, jen jsem ke konci trochu ztrácel pozornost. Vypadá to, že s Wesem Andersonem se zatím moc nepotkáváme... ()

Janek

Předchozí Andersonovi filmy (kromě Bottle Rocket) považuji za jedinečné. Nechtěl bych dělat ukvapené závěry - nicméně zatím se mi Darjeeling jeví jako nejslabší článek v jeho filmografii. Z jeho pěti filmů má Darjeeling rozhodně nejméně povedený/překvapivý/zajímavý scénář (chybí tomu ono "táhlo", linie filmu je příliš čitelná). Andersonovi trademarky (zpomalené záběry, herci, mistr za kamerou Yeoman) už se trochu okoukávají, ale stále tak nějak baví (i když jeho dalším filmům by již prospěla menší změna). Jako "největší milovník Andersona" musím prohlásit, že jsem mírně zklamán. Ovšem stále je tu hodně věcí, které stojí za "proštudování" a stále Andersona považuji za unikátního režiséra. Darjeeling není tak zábavné jako Rushmore, není tak mistrně napsané jako Royal Tenenbaum a není tak vynalézavé a hravé jako Life Aquatic. Ale stále je tu čitelný Andersonův rokupis a já si rozhodně Darjeeling zopakuji a snad půjdu i výš (a já v tom doufám). Co je horšího než velké očekávání. 70%. ()

Sawy

Nemůžu si pomoct.Filmy Wese Andersona na mě působí zvláštním a těžko popsatelným kouzlem,díky kterému jsem žádnému jeho filmu nedal méně než čtyři hvězdičky.U Darjeelingu jsem chvilku vážně uvažoval o maximálním hodnocení,ale nakonec jdu na silné čtyři s tím,že Taková zvláštní rodinka a hlavně dokonalý Život pod vodou jsou přece jen lepší filmy.I přes to mě ale Darjeeling znovu okouzlil,Owen Wilson je skvělý,Jason Schwartzman též a nejlepší je Adrien Brody,ten jeho utrápenej výraz jsem mu žral.A Bill Murray má vskutku geniální cameo.I když bych ho možná radši viděl v nějaké větší roli.Takže dobrý a už se těším na další Wesův film.Snad bude minimálně stejně ulítlej jako jako tenhle.85 % ()

Shaqualyck

„Do you want to go in the bathroom and smoke a cigarette with me?“ Aby člověku neujel vlak, musí občas za běhu na nástupišti odhodit zavazadla (a ta psychická především)… Typický „wes-andersonovský“ svět s vlastními pravidly, prapodivnými figurkami a převelice specifickým humorem, nad kterým bude určitě značná část diváctva (nejspíš oprávněně) nechápavě kroutit hlavou… Pro jednoho kravina, pro druhého však moc příjemně „vykolejený“ film o nelehkém bratrském po/do-rozumívání, meditacích všeho druhu a dobíhání nejednoho vlaku. Milionář z Chatrče si pro Oscary dolezl až do bombajského slumu, to Darjeeling se o rok dříve spokojil s pouhou „popularizací“ indické železnice. A mně to stačí. Vždyť kde jinde Vám průvodčí uprostřed pustiny bezelstně oznámí, že se Váš vlak prostě ztratil?! České Dráhy hadr...! :) ()

ScarPoul

Anderson je veľmi divný režisér asi len pre mňa ale je divný takým zvláštnym povedal by som až čarovným spôsobom. Jeho filmy ako royal tenenbaum a steve zissou sa vysporiaduvali s temou rodiny a tak je tomu aj v darjeeling. Na Andersonovi je podľa mňa dobré to že dokáže normálny príbeh zasadiť do takého prostredia v ktorom sú bizarné postavičky ktoré len tak na ulici nestretnete. možno že práve preto mám jeho filmy rád. Netvrdím že je to najlepší jeho film a tie 4* sú naozaj s prižmúrenými očami ale nejako na mňa duchovná cesta troch bratov v ktorú som neveril zapôsobila. Je tu tiež badateľný ja tomu hovorím divný humor pretože je to podané bez nejakej akčnosti alebo strhujúcej hudby a keby že nedávate pozor tak vám aj daný vtip unikne každopádne som sa celý čas smial a nachádzal som v tom nejaku vnútornu silu. takže aj keď táto cesta nebola najlepšia účel myslím splnila a to je hlavne - najgeniálnejšia scéna je prechod vlakom - ktorý zároven prechádza aj životmi hlavných hrdinov a samozrejme uvod s murrayom a koniec. ()

bouncer

Filmy Wese Andresona mám rád a Darjeeling je další ukázka krásné až lyrické tvorby a příjemné komedie z jeho pera. Pomalu plynoucí příběh o třech bratrech, mimochodem skvěle zahraných, vám nabízí životní příběh a krásnou road movie Indií. ()

Bill Murray znovu u Wese Andersona

Bill Murray znovu u Wese Andersona