Nejzářivější hollywoodské hvězdy se sešly na natáčení největšího a nejnákladnějšího válečného filmu všech dob, v němž Američané konečně vyhrají válku ve Vietnamu. To překvapivě není charakteristika filmu Tropická bouře, ale úvod k jeho příběhu, který slibuje mimořádný zážitek pro fanoušky všech forem humoru... Tugg Speedman (Ben Stiller) je klonem Bruce Willise, který chrlí kasovní trháky, ale ne a ne dosáhnout na Oscara. Kirk Lazarus (Robert Downey Jr.) by naopak mohl cenami dláždit chodník a s vírou ve vlastní schopnosti hledá stále nové a větší výzvy. Třetí hvězdou do party je pak komik Jeff Portnoy (Jack Black), který má hodně společného se svým představitelem, jenž by rád prchnul od pověsti fekálního humoristy k charakternímu herectví. Zásadním krokem jejich kariéry měl být výše zmíněný válečný velkofilm, jenže během natáčení se něco zadrhlo – náklady stoupají, atmosféra houstne a primadony ne a ne se vpravit do rolí vojáků v hlubinách vietnamské džungle. Na radu válečného poradce (Nick Nolte) vtáhne zoufalý režisér (Steve Coogan) své herce do skutečného pralesa, aby z nich stvořil chlapy. Žádný z nich netuší, jak je tahle výprava zocelí. Během cesty totiž narazí na militantní domorodou bojůvku, která chce proti americké invazi bojovat zuby nehty. A tak zatímco domorodci pálí ostrými, nicnetušící herci si myslí, že vše je součástí natáčení a plánu ďábelského režiséra na jejich „převýchovu“... Tropická bouře režírujícího, hrajícího a pod scénářem podepsaného Bena Stillera je revoluční komedií, která používá fóry, na které by většina hollywoodských studií neměla odvahu (a žaludek), a ty jsou navíc opravdu originální – a tak Kirk Lazarus posouvá mantinely vlastního herectví tím, že podstoupí operaci, jež z blonďatého Australana stvoří černocha od Mississippi, Tug Speedman touží adoptovat domorodého chlapečka, z něhož se vyklube zuřivý dětský zabiják, a jedna z postav se jmenuje Alpa Číno. Že je Tropická bouře skutečně „in“ potvrzují i dobrovolná sebezesměšňující camea slavných herců, kteří se ve filmu mihli, jen aby byli při tom. Ben Stiller pracoval na scénáři přes pět let. „Inspirovali mě herečtí kolegové, kteří absolvovali přípravku před nějakým válečným filmem a brblali, že to bylo k nepřežití. A tak jsem si představoval, jak by jim asi bylo ve skutečném válečném konfliktu. Tehdy se zrodila Tropická bouře,“ říká režisér, scenárista a herec v jedné osobě. (oficiální text distributora)

Jara.Cimrman.jr

"Já scénáře nečtu. Scénář čte mě." Pokud někdy budu točit vysokorozpočtový akční film z džungle tak do toho bez hrdinného Tugga Speedmana a charakterního Kirka Lazaruse rozhodně nejdu. A pokud se mi podaří, aby mi z producentského křesla natrhával prdel Les Grossman, tak to bude hit. Megahit. Něco jako Pařák 6: Globální tání nebo Satanova pěšinka a to jsou absolutní špičky svých žánrů. Stejně jako Tropická bouře nemá konkurenci v našlapané kategorii "ujetá válečná komedie s bílým černochem a mrtvou pandou". ()

EdaS

Úplně každý fór či gag nevyjde, ale těch 100 minut jsem se velmi dobře bavil. Robert Downey Jr. je samozřejmě boží (a ne že ne, Robe). ()

H34D

Zprvu naprostý nářez, ať už jde o super ukázky jiných filmů, nebo o parodování válečných klenotů - Apokalypsy a Čety v úvodním víru akce, jenže co se stalo potom? Na každou vtipnou scénu připadla scéna dvakrát tak delší a naprosto obyčejná, zbytečně okecaná, či jednoduše nudná. Ben Stiller je parádní komik, ale nijak vyjímečný režisér, v jeho průměrně odvedené práci se gigantický rozpočet jaksi rozplynul, aniž by zanechal nějak výrazně hmatatelné stopy. Akce sice není špatná, ale přímo o "eye-candy" záběry se také nejedná, tudíž jediná věc, která mě na Tropic Thunder nekompromisně fascinovala byl Tom Cruise. Škoda, že se takto nemohly předvést i další postavy (teď nenarážím na výkony, ale na scénář)... Jako oddychovka dobrá, ale vzhledem k horizontu ostatních filmů jen 6/10 ()

xxmartinxx

Dobrá parodie, které se snad podaří lidi přesvědčit, že i tento žánr může mít úroveň větší než dnešní Disaster Movies. Bohužel je tu překvapivě mnoho slepých míst a nevyužitých šancí. Kdo viděl Zoolandera, ten ví, že Stiller umí zajít i dál a přitom si udržet úroveň. Tropická bouře je bohužel v závěru strašně korektní, plánovaná a účelová. Po čase zůstane v hlavě jen skvělý úvod. ()

Zíza

Abyste si tenhle film pořádně užili, musíte jít na něj se dvěma kamarády, kteří totálně žerou Jacka Blacka. Bez toho by to snad ani nechodilo... ;-)) ()

dobytek

Sice jsem to viděl v hrozný kvalitě a navíc s holandskejma titulkama (nic lepšího jsem nesehnal), takže jsem asi úplně všechny vtipy nepochytil, ale přesto jsem se skvěle pobavil. Ben Stiller dokáže zahrát sebevětšího magora s naprostou samozřejmostí. Výbornej je i Jack Black, Robert Downey Jr. a dokonce i Tom Cruise, kterýho jsem v první chvíli ani nepoznal (má pleš, plnovous a brejle). Docela začínám uvažovat o tom, že na to vyrazim do kina. Jinak Simple Jack je naprosto brutální. ()

Arx

Ben Stiller mě konečně přesvědčil nejen o svém hereckém ale také režijním talentu. Na film Tropická bouře se dobře kouká a je v něm spoustu scén při kterých sem se skutečně popadal smíchy. Musím se ale přiznat že ke konci filmu mě přepadla nuda a to snímek není zrovna z těch nejdelších. Hodně jsem váhal mezi 3 nebo 4 hvězdičkami. Když ale vemu v potaz, že na film bych se už asi nikdy nepodíval, dávám nakonec pouze 3. U tohoto filmu mi tak trochu sedí dodatek: Film o ničem a poněkud zbytečný. 60% ()

Skejpr

Máte rádi Zoolandera? Prima.. Here we go again! Škoda jen, že z hereckého tria stojí za pořádnou zmínku jen Downey, který je opět geniální. Black je nechutný (byť vtipně), Stiller stejný jako všude, potěšili ostatní herci v menších rolích, v čele s Tomem Cruisem, kterého jsem odhalil asi až v polovině filmu. Celkově nabušená prča, které by ale neuškodila kratší stopáž a větší vyváženost akce a humoru. ()

BadoXXII

Dobře, Planoucí draku. Mrdko! Nejdřív udělej pořádný krok zpátky a doslova si vymrdej mozek z hlavy! Nevím, co za panpacifickou habaďůru to tu na mě zkoušíte, ale Asie je můj rajón, takže si to dobře rozmyslete, protože jinak tam budu muset sjet a budu na vás dštít zasraný božský oheň. Budete muset zavolat OSN, abyste dostali závaznou rezoluci, která by mi zabránila, abych vás nezničil! Mluvím o spálení na prach, zkurvysyne! Zmasakruju vás! Úplně vás rozjebu!..... Neskutočný Tom Cruise!!! Jeho postava je najzábavnejšia na celom filme. Ostatní herci však tiež neostávajú pozadu. Plejáda hviezd tu zo seba robí riadnych kokotov. Niekedy (našťastie je to častejšie) veľmi vtipne a inokedy (našťastie sa to deje málo) to zasa až tak vtipné nie je. Nekorektný humor, vulgarizmy a nechutnosti na každom kroku. Alpo, pokud mě pustíš, tak ti ho doslova a do písmene teď vyhulím. Pohoupu koule, potahám klacek, obdělám tyč a a slíznu smetanu. Sem s tím kámo, jdem na to...... Kludne to mohlo byť dlhšie a Ben Stiller sa mohol venovať viac postavám Jacka Blacka a Toma Cruisa. Inak však naozaj zábavná komédia, ktorá si robí prdel z vojnových filmov (Čata, Rambo) ale aj zo seba samej. A čo scenár? Já scénáře nečtu. Scénář čte mě. ()

Shit

Dopadlo to, jak to prostě dopadnout muselo, sice prostřední část filmu je trošku vlažnější, ale tu vyváží absolutně mega brutální začátek a zejména konec, plnej neuvěřitelnejch nápadů, zparodovaných scén z válečných filmů a do toho tam pobíhá Stiller, kterej tam následně brutálně seřeže "medvěda", Jack Black s absťákem, na černocha namaskovanej Robert Downey Jr. a neuvěřitelně fuckující Tom Cruise. Prostě absolutní mega zábava, nebýt méně zábavnýho prostředku, tak je to komedie století ()

Dadel

Sympaticky sprostá brutální a nekorektní komedie. A ještě jsem zapomněl: vtipná, což nebývá vždy pravidlem. Víc takových! Herci jsou výborní, Toma Cruise jsem ani nepoznal. Skvělé jsou už úvodní falešné trailery (někde údajně byly nastříhány mezi normální trailery, škoda, že ne i u nás), a "Pekelnou díru" bych rád viděl celý film. ()

ORIN

Trailerový úvod geniální, to je bez debat. To potvrdí určitě každý, kdo film viděl. Další děj je už přinejmenším problematické hodnotit. Odkazů na (proti)válečné filmy přehršle, od Čety, Hamburger Hill, přes Apokalypsu až k Rambu IV a Zachraňte vojína Ryana, navíc Steve Coogan parodující sám sebe a konečně scientisticky "odporný" Tom Cruise. Prostřední pasáž putování vojáků džunglí patří k nejslabším částem, zde Stiller film příliš nezvládá. Nucené, nudné a téměř skoro zbytečné dialogy sráží film do průměru, aby ho pak v závěru akční sekvence vysvobození opět vytáhla do nadprůměrné podívané. Stiller ví, Stiller zná, ale po scénáristické stránce občas stojí za vyhul brko. Svůj komentář mohu vyhodnotit jako mírně zmatený, stejně jako Stillerův v pořadí čtvrtý celovečerák. ()

gudaulin

V době premiéry jsem se Tropické bouři vyhnul s tím, že jsem předpokládal až příliš komerční pokleslý velkofilm, který mi nesedne. Když jsem ho s odstupem času viděl v televizi, musel jsem si přiznat, že jsem Tropické bouři v určitém smyslu docela křivdil, protože jde o zábavný, s lehkostí natočený i zahraný film. Tři hvězdičky můžu dát s klidným svědomím, ale výš bohužel nepůjdu. On je ten film totiž vtipný, ale nikoliv chytrý, na to prostě Ben Stiller nemá osobnost. Je to bavič, který si neklade vyšší cíle, než teď rozesmát publikum a nejde mu o nějakou kritiku a rozbor systému. Není to v pravém smyslu slova satira ostrá jako břitva, i když potenciál a znalosti filmového průmyslu by tady byly. Takovou satirou svého času byl Přelet nad kukaččím hnízdem nebo v nedávné době Vrtěti psem. Stiller dává přednost někdy dobře fungujícím, někdy laciným gagům prvoplánového charakteru. Jestli jako celek film dobře funguje, pak je to díky hvězdnému obsazení, kdy herci hrají evidentně s chutí a střílí si ze svého hvězdného postavení. Tropická bouře paroduje v řadě konkrétních scén takové filmy, jako je Apokalypsa nebo - a to především - Četa. Ale je to zároveň parodie na manýry protěžovaných hereckých es a jejich věčné dilema mezi pokleslou konzumní produkcí, která je živí, a touhou po umělecké seberealizaci a ocenění odborné kritiky. V druhé polovině mi přišlo, že snímek ztrácí ani ne tak tempo, jako spíš šmrnc a vtip. Z té mystifikace a záměny se dalo vytěžit mnohem mnohem víc... Celkový dojem: 65 %. ()

choze

Komediální bomba od Frat Packu s tunou nápadů, odkazů, cameo roliček a naprosto přesných nekorektních fórků. A akce! O Tomu Cruisovi nemluvě :) ()

brit84

Nějak nevím, jak si mám film zařadit. Vadilo mně mnoho hluchých míst, po nich ale zase následovaly scény, u kterých jsem vybuchl smíchy. Beru to jako komedii k odpočinku, kde se nešetří vtipem, sprostými slovy a někdy i hodně drsný humorem (scéna s hlavou:)). Jestli se chcete odreagovat, tak si nenechte ujít. ()

Gilmour93

Stillerova střelba do terče v podobě zákulisí Hollywoodu je docela efektivní, na palbu do filmů s tématikou vietnamské války však bohužel použil náboje slepé. Herecké četě velí R.Downey Jr., který ponechává čtení na scénáři, je v roli za všech okolností a k dokonalé transformaci mu chybí snad jen plnější pysky.. Nutno podotknout, že jeho zkrocený klášter Satan´s Alley si přímo žadoní (na kolenou) o zfilmování. Bílé chřípí Black v abstinenčních scénách také občas zaboduje a producentský žralok s vytříbenou mluvou Cruise se od časů Večerky překvapivě leccos nového přiučil. Žádna tropická bouře humoru se tak nakonec nepřihnala, nicméně pár tlustých kapek lahodné Alpa Chinovy rektální šťávy svůj cíl zasáhlo. ()

Psema

Překvapivě málo komediálně přímočaré. Stiller se naopak vyžívá ve složitém parodování celého Hollywoodu a kdo nemá nakoukáno, potažmo načteno či odposloucháno, má jednoduše smůlu, protože se bude bavit jako by jel v nablýskaném Ferarri slabou padesátkou. Stiller totiž nezná mezí. Dělá si srandu ze všeho, co mu skočí do cesty, ať už jde o vietnamské "domorodce", oscarový ceremoniál (Jon Voight rulezzz), sklízení rýžových polí, hraní ve filmech o mentálně postižených či práci producentů, manažerů a jim podobných. Jen ti účetní tu chybí. Do toho mu geniální afro-australan Downey sype těžko přeložitelné hlášky, Alpa Chino přikládá pod kotlem, pokud jde o rasové podtóny a Jay Baruchel neváhá publiku osvětlit, jak to bylo s válkou HD formátů. Jen Jack Black působí jako páté kolo u vozu a až na pár heroinových výlevů (proberou se za 16 hodin) nemá téměř nic zábavného na práci. To však není nic, co by vám nevynahradil šíleně f_ckující Cruise. Druhé zhlédnutí je povinnost. ()

Hal_Moore

Čtveřice herců, natáčejících nejdražší válečný film všech dob se ocitne uprostřed území, ovládaného drogovým kartelem syna Tonyho Jaa :P Ono by se dalo říci, že jde o akční film říznutý pořádnou porcí humoru spíše než že jde o komedii či parodii. Akční scény jsou zvládnuty bezchybně, čímž Stiller dokazuje že režisérské schopnosti má lepší než výborné. Chtěl bych od něj vidět i nekomediální film, bez svých přátel z Frat Packu. Ti tu předváději velice rozporuplné kreace a Jack Black je tu rovnou navíc. Tím kdo si tentokrát ukradl film pro sebe není Tom Cruise, ale Robert Downey Jr., který si tu oskarovou nominaci opravdu zasloužil (je to snad první nominace, kterou herec dostal za roli v akční komedii - mám ten pocit). Samotná zápletka je možná až příliš přitažená za vlasy, nicméně u takového filmu platí vypnout polovinu mozku, koupit mísu plnou popcornu a camel back plný Coly a film si bez přemýšlení užít. ()

TeeAge

Videl už niekto väčšiu pičo...u? Ja hej: This is Sparta! Achh, a to ešte v tom istom roku výroby. Kam smeruje dnešná komédia... ()

Blíží se návrat Lese Grossmana?

Blíží se návrat Lese Grossmana?

09.08.2022

Zatímco Top Gun: Maverick nedávno překonal hranici 1,3 miliardy dolarů a vyšplhal se na 13. místo na celosvětovém žebříčku historických tržeb, hlavní hvězda filmu Tom Cruise a producent a režisér… (více)

Josh Brolin a Peter Dinklage budou bratři

Josh Brolin a Peter Dinklage budou bratři

01.03.2019

V Hollywoodu už pár let koluje nápad natočit film Trojčata, který by fungoval jako duchovní pokračování osmdesátkové komedie Dvojčata s Arnoldem Schwarzeneggerem a Dannym DeVitem. Zatímco výše… (více)

Cruise a Tatum zachraňují prezidenta

Cruise a Tatum zachraňují prezidenta

16.05.2012

Ale ne spolu, nýbrž každý v jiném projektu. El Presidente bude akční komedie od scenáristy Dana Goora (populární seriál Parks and Recreation) a v režii zkušeného Jaye Roache. Ten by chtěl do hlavních… (více)

Mission: Impossible – Ghost Protocol

Mission: Impossible – Ghost Protocol

30.10.2010

Tak zní oficiální název právě natáčeného čtvrtého dílu akčně špionážní série. Prozradili to režisér Brad Bird a hvězdy Tom Cruise a Jeremy Renner během tiskové konference v Dubaji, kam se produkce… (více)