Ve stínu

• Slovensko V tieni (více)

Detektivní thriller z první poloviny padesátých let vypráví o kapitánovi kriminálky Haklovi, který vyšetřuje rutinní zločin. Záhy se ale ukáže, že tato zdánlivě triviální vloupačka je čímsi složitějším. O případ se zajímá Státní bezpečnost, která vyšetřováním pověří svého specialistu, německého experta majora Zenkeho. Skutečné důkazy přestávají být podstatné a případ získává politický rozměr - obrací se totiž proti "sionistům" z Židovské obce. I přes přímý zákaz pokračuje kapitán v pátrání a přesvědčuje se, že věřit nelze nikomu a ničemu. Postupem času se ale kolem něj začíná stahovat smyčka estébácké mašinerie. Hakl se už necítí bezpečně a uvědomuje si, že ohrožuje sebe a především vlastní rodinu. Jak se rozhodne? Bude pro něj znamenat víc jeho vlastní rodina, nebo důkazy, které vedou ke skutečnému odhalení pravdy? (TV Nova)

Franki69

Pro mne je to jedna z nejpovedenějších českých kriminálek posledních let. S vynikající kamerou a výpravou, dobrými herci, dobrými ve svých rolích. Trpí ale několika neduhy, které její přijetí širším českým publikem dost znesnadňují. Tvůrci filmu prostě neumí neinformovanému diváku dostatečně osvětlit politická pozadí, která do děje výrazně zasahují a mají pro pochopení všeho, co se odehrává naprosto zásadní význam. A nestačí jen školní dějepis.. Jinými slovy, je to detektivka jen pro diváky poučené o tom jak fungovaly politické procesy, proč se konaly, jakou úlohu v nich hrály útvary STB, jakou úlohu měly „sovětští političtí poradci“ a tak podobně. Samotné vyprávění o akci STB, zaměřené na „židovské sionisty“, ke které se připlete kriminalista „z vražd“ mjr. Hakl (Trojan) je chaotické a divák se každou chvílí dívá na konání jednotlivých aktérů, aniž by měl předtím možnost seznámit se s jejich motivy nebo alespoň s tím, co jsou zač a proč jsou v příběhu důležití. A v tom všem rostoucím zmatku je nejvíc matoucí v první polovině filmu, odehrávajícím se ani ne deset let po II.světové válce, role „německého vyšetřovatele“, který chce v komunistickém Československu zase likvidovat židy. A evidentně mu v tom policejní složky fandí. Naštěstí ale stačí sledovat excelujícího Ivana Trojana a vydržet do druhé půlky filmu, kdy to konečně začne dávat smysl. No a tradičně… nevyvážený a místy dost špatně sejmutý zvuk…občas prostě není rozumět. Suma sumárum, je to za pěkných 65% a mohlo to být pěkných 85%. Ale není a nebude. ()

Repulsion odpad!

Je to podle mého názoru děsná nuda a navíc totální píčovina. Akorát je to celé natočené takovou tou jakože uměleckou kamerou. Přitom by to nemusel být špatný film, kdyby to bylo víc pojaté jako history fiction – třeba jako Fatherland s Rutgerem Haurem. Ve své finální podobě to však vyznívá jen jako nepříliš nápaditá antikomunistická agitka. Která navíc předpokládá určitou znalost politických procesů z 50. let. Bez této znalosti divák nepochopí, proč se obžalovaní tak ochotně přiznávají. Divákovi znalému historie však toho na filmu bude vadit mnohem víc. ()

Saxos

Do příběhových linků zamotán krimi příběh, politický proces, měnová reforma, rodina, osobní i pracovní problémy, jeden eses, až moc na jeden film. Zápory: celé zpracování moc tlačí na atmosféru. Závěr: doporučuji, slušnější cz tvorby je málo. ()

honzzaq

Řemeslně povedený rádoby noir. Pak to začalo vypadat jako první díly první série Rapla, protože vraždy se stávají náhodou zrovínka tam, kde se zrovna za chvíli bude vyskytovat hlavní hrdina. Chyběla tomu trochu hutnější atmosféra. Když jsem před pár dny dal Shutter Island tři hvězdy, tak tady teda dvě. Vidět se to dalo, ale jednou stačilo. 50% ()

bombastus

106 minut???! asi jsem to natolik hltala, že mi to přišlo o hodně kratší! Výborný konec, nebo výborný....jak se to veme.:) Ale má to dobrou pointu a to na filmu dost oceňuju, vůbec u českýho.... Ale kterej film s Trojanem není dobrej,že? ()

DrobnohledX

Druhá půlka filmu pokulhává za první polovinou a působí lehce pateticky. Obsazení a výkony herců jsou až na pár výjimek perfektní. ()

dennuska

V rámci současné české kinematografie bezpochyby výjimečný film. První polovina trochu kolísala a jediné, co ji drželo nad vodou bylo skvěléTrojanovo herectví. Ve správnou chvíli se však film vyloupl, atmosféra začala houstnout a vše začalo nabírat spád. Nepříliš výraznou, ale o to víc působivou postavu představoval David Švehlík, který jako by se před kamerou schovával, ale ve chvíli přímého záběru diváka až zamrazí. Výhodou byla samozřejmě i skvělá kamera a temné ladění, které podtrhávaly celkový dojem. ()

Jevablo

Po shlédnutí filmu mě přišlo na mysl jediné slovo: preciznost. Režisérská, scénaristická, herecká, a to dokonce i v dětských rolích. Nikdo si na nic nehraje, nikdo není nucen říkat nějaké šroubované nesmysly. Scénář nezbývá než pochválit, nemá prakticky žádná slabá místa, celou dobu jste udržováni v napětí, jak to dopadne, kdo za tím stojí a tak:-) a to i přesto, že je to v podstatě jasné! Scény mají přesně tu správnou délku, informací dostáváte tak akorát. Příběh je v zásadě jednoduchý, ale vůbec to nevadí, závěr velmi povedený (i když je zřejmé, že hodní hoši tak úplně zvítězit nemohou...) Na Trojana, byť workoholického asexuála, je radost pohledět, ale vyzdvihovat jen jej, to by byla chyba. Takhle podle mě vypadá film, který se připravuje dlouho a pečlivě. Letošní česká jednička. ()

dratkovani

Po dlouhé době je tu kvalitní český film, z jeho ponuré atmosféry až mrazí,herecké výkony jsou nadprůměrné oproti dnešní film. tvorbě,až na S.Norisovou,čistě seriálová klasika,ale je pravdou,že kvalitní herečku, odpovídající také věkem, bychom asi museli hledat lupou,škoda,jinak bych dala 85%. ()

carramba66

Trojan a Taclík jsou tradiční držáci, Muchow (až na klavírní vykrádačku z Road to Perdition) napsal další skvělou filmovou hudbu, výprava věrně a do detailu vykresluje obyčejná 50. léta. Problém je, že natáčeli až sedmnáctou verzi scénáře, příběh proto působí těžkopádně a nadějné téma - měnová reforma 1953 - tak zůstává nevyužito. Zatímco divák hodinu sleduje vykreslování hlavních postav bez náznaku děje, natožpak napětí a doufá v pozdější velké "něco", dostane se mu ke konci jen banální a mělce podané zápletky. Čekal jsem víc. 60% ()

R-2

David Ondříček se pustil na tenký led se silným příběhem, 50tá léta je asi pro spoustu lidí stále doba více než kontroverzní a najdou se jistě ti, kteří mají jasno i bez znalostí tehdejší doby. Ale o tom tento film, alespoň z mého pohledu není, prostě doba byla taková, tady jde o příběh, který je nám vyprávěn a přináší nám pohled na chování lidí. Podání postav je brilantní, pan Trojan nese štít čistoty, pan Koch nám ukáže, že není vše tak jak se zdá a nemůžu zapomenout na pana Taclíka, protože tak brilantně vykreslit postavu hajzla, kdy mrazí v zádech, rozhodně nezapadl ani pan Štěpnička a další. Příběh, který plyne poklidně, ale v klidu vás rozhodně nenechá. Hudba, střih a kamera odvedli dokonalou práci a tak se můžete těšit na silný příběh a skvělý film. Viděl v kině 95% ()

janeczek

Pod svícnem bývá největší tma...a stejně tak temné je i tohle Ondřičkovo povyražení (si]. Musím se přiznat, že jsem si v průběhu musel neustále opakovat, že je to český film a jako takový ho i musím brát (a nesrovnávat kvality s napřiklad nedávno shlédnutým, fenomenálním Rozchodem Nadira a Simin!), ale ve výsledku mě to docela dobře drželo v napětí až do konce, vytaktované ovšem s velkou (ne)přesností. Kromě snad poloviny ansámblu Dejvickýho, která už sama o sobě je zárukou řekněme ne neuspokojivých hereckých projevů, mi v hlavě utkvěla dobře zvládnutá výprava, která pohltí, a věřte mi nebo ne, já v té Praze l.p. 53 skutečně jakoby byl. "Každá vražda bude dřív nebo později zase jen vraždou." PS. Snad jen ten politický konec chlapce beroucího do ruky klacek byl trochu zbytečný, ale konec konců, doba je zlá a fašounský zlo se zase dere na povrch Tak tedy, klacky připravit...! ()

Reyak

Po shlédnutí filmu, který je všude vyzdvihován, chválen atd., jsem se rozmýšlel, mezi 2 a 3 hvězdami. Mám rád naší historii a zejména tu československou, JENŽE, i když je film podle skutečné události, vůbec by mu neškodilo trocha přibarvení, neboť pointa filmu postrádá hlubší smysl, rozuzlení příběhu nemá "grády". Celých 106 jsem v kině proseděl s podepřenou hlavou a s myšlenkou na to, že ještě nějak překvapí - nepřekvapil. Byl bych rád, kdyby tento snímek Oskara získal, ale, dle mého, na to zkrátka nemá. Za exteriéry, interiéry, způsoby té doby (držení zbraně, míření a další), herecké obsazení a za, kromě příběhu, skvělý film, dávám 3 hvězdy. ()

Spike86

Musím říct, že jsem čekal víc. Nutno ale podotknout, že očekávání byla jiná než obyčejně na české filmy, protože recenze a hypování byly velkolepé. Technicky se tomu nedá nic vytknout, na český film je to velmi dobré. Adam Sikora za kamerou předvádí řemeslně dobrou práci s některými opravdu zajímavými záběry. Hudba není špatná. Výprava je opravdu dobrá. Bohužel příběhově tomu něco chybí. Film má příliš pomalé tempo a příliš takových dějově prázdných pasáží. 68% ()

shinlove

Na ČR poměry nadprůměrný film! Doporučuji ho každému, kdo má zájem o zajímavou a herecky dokonalou detektivku. Duo Trojan-Koch naprosto skvělé, Ondříčkova režie a Muchowova hudba je úžasná. Jediná věc, která mě zklamala a to upřímně přiznávám je stopáž. Americký film na toto téma by byl minimálně 150min dlouhý a u nás to vměstnali do 106 minut. Některé věci mohli být lépe domyšlené, ale možná byly, jen to do tak krátkého filmu nedostali. Přesto musím dát s klidným svědomím plné hodnocení. P.S.Ani si nevzpomenu, kdy jsem naposledy dal českému filmu 5*! ()

Mar_Mar

Velký zážitek! Kromě hereckých výkonů a velmi zdařilého vystižení doby mě zaujala hudba, díky které jsem u některých scén téměř přestávala dýchat. Zdařilá práce! ()

jakup57

Keď som šiel do kina, bol som veľmi zvedavý či budem príjemne prekvapený, alebo to bude "ďalší" film. Bol som príjemne prekvapený. Na českú dramatickú kinematografiu ako ju poznám ja, je to výborný počin a zároveň najlepší film od pana Ondříčka. Zo začiatku to trochu drhlo, niektoré scény tam boli celkom zbytočné, pretože nepomáhajú dramatizácii deja, ale akonáhle to nabralo spád, už tomu nieje čo vytknúť. Kvalitná kamera, dynamické scény, výborné dobové interiéry a exteriéry, napínavé a žiadny "happy end"...80 % si to s prehľadom zaslúži... Tento komentár som napísal 25.9.2012 Po druhej projekcii, po viac ako roku jednoznačne dvíham hodnotenie na 5*...a tá kamera...! ()

SOUNDTRACK Poděbrady 2017

SOUNDTRACK Poděbrady 2017

17.05.2017

Britský filmař se pokouší o atentát

Britský filmař se pokouší o atentát

15.02.2015

Jeho krátkometrážní Cashback byl nominovaný na Oscara. Nedoceněný londýnský horor Střepy v hlavě skoro nikdo neviděl. Aby mohl natočit Metro Manila, zastavil vlastní dům. Ale vyplatilo se, film… (více)

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

16.08.2014

Hardy, Oldman a vraždění na sovětský způsob