Ve stínu

• Slovensko V tieni (více)

Detektivní thriller z první poloviny padesátých let vypráví o kapitánovi kriminálky Haklovi, který vyšetřuje rutinní zločin. Záhy se ale ukáže, že tato zdánlivě triviální vloupačka je čímsi složitějším. O případ se zajímá Státní bezpečnost, která vyšetřováním pověří svého specialistu, německého experta majora Zenkeho. Skutečné důkazy přestávají být podstatné a případ získává politický rozměr - obrací se totiž proti "sionistům" z Židovské obce. I přes přímý zákaz pokračuje kapitán v pátrání a přesvědčuje se, že věřit nelze nikomu a ničemu. Postupem času se ale kolem něj začíná stahovat smyčka estébácké mašinerie. Hakl se už necítí bezpečně a uvědomuje si, že ohrožuje sebe a především vlastní rodinu. Jak se rozhodne? Bude pro něj znamenat víc jeho vlastní rodina, nebo důkazy, které vedou ke skutečnému odhalení pravdy? (TV Nova)

VLADEK

Jistě nadprůměrné z hlediska produkce českých filmů posledních let, ale za kriminálku z 50-tých let 20.století to rozhodně nepovažuji. O film noir z hlediska obrazového rozhodně nejde - formu považuje spíše za "z nouze cnost"- zejména když srovnám kameru s Hořícím keřem. Ale jinak dobrý, necitil jsem při sledování trapně a u filmu vydržel až do konce, což je u české tvorby posledních let u mne zázrak. ()

vlastimil.ferko

Musím říct, že od Špačkových Pout jsem nezažil takhle atmosferický dokonalý zážitek. Práce s nasvícením, kamerou a tím správným timingem je opravdu kulervoucí a těžko jí jentak nahradit. Ostatně není divu, Ondřček to celé takhle nastříhal až napodruhé. Tleskám ale i charismatickému Kochovi a perfektnímu Trojanovi. Český film není mrtvý - naštěstí. ()

StinkingPooh

Po dlouhé době jsem měl možnost vidět pěkný český film. Ačkoliv se tváří jako detektivka, tak pro mě to bylo spíš drama. Ale to nevadí, filmu se podařilo mě vtáhnout do ponuré a temné atmosféry 50.let. Ačkoliv jsem v té době nežil, tak všechno vypadá velmi dobově. Technickému zpracování se nedá nic vytknout., oceňuji třeba práci se světlem,t a se mi hodně zamlouvala. Herecké obsazení v čele s Trojanem taky šlape solidně. Co trochu drhne je příběh-nelogičnosti, spád. Být lepší scénář, tak jdu do plného počtu. Takhle je to "jen" za 4*. Přeji si více takových tuzemských filmů! ()

Nerajohn

Stejně jako u Protektora jsem měl dlouho pocit, že koukám na něco extra. První půlka byla naprosto skvělá, precizní a neskutečně přikovávající k židli. Druhá už trošku slabší, dostal jsem pocit postupného vysychání filmu. Poslední půlhodina podle mě film zkazila. Nemám naprosto nic proti bombastické výpravě, kameře, hudbě, hereckým výkonům, ale promiňte. Nechápu motivaci Hakla v naprostém závěru. Vlastně vyhrál, a přesto smrt? Takhle se nejedná. Srovnal bych to s filmem Alien3. Kinoverze vesměs nic moc, ale nesestříhaná verze dává snímku jinou dimenzi. Zde asi střihači vyházeli nejenom koně, ale i celou linii kolem měnové reformy, která se po vystříhání řady scén stala naprosto zbytečnou. Přesto dávám čtyři. MImochodem, všimli jste si, která postava se objevila na scéně jako první. Podívejte se. A ještě jedna. Nechci podceňovat diváka, ale když čtu některé komentáře a recenze ve smyslu. Zpočátku banální loupež je vyšetřována kriminálkou, ale najednou jí začne vyšetřovat státní bezpečnost.....tak mám pocit, že řada lidí trochu nepochopila, o co jde. ()

mouzi

Velice dobre zmaknuta kamera a osvetleni, vynikajici a presne zvolena hudba, skvely vykon Ivana Trojana a Sebastiana Kocha. Co mi nejvice vadilo byla zapletka, ktera si pomahala okatymi nahodami a az neuveritelnymi shodami okolnosti. Je to velka skoda, protoze tohle sice tak jako tak je za posledni dobu pecka na ceske filmove scene, nicmene se obavam, ze upadne v zapomneni driv, nez by si zaslouzila, prave diky temto diram v pribehu. A pres muj odpor k pretazenym stopazim u zejmena americkych snimku, Ve stinu by si zaslouzilo urcite aspon 120 minut, ovsem pokud by byla detektivni zapletka poradne propracovana. Mozna si Ondricek s Epsteinem meli na konzultaci prizvat Dusana Kleina. 3,5* ()

ElFifo

Hodnocení tohoto filmu se dá zhruba popsat jako "mezi slepými jednooký králem". Ačkoliv mám spoustu výhrad k filmu jako celku (a ano, příběhová zápletka je nejslabším článkem Ve stínu), tak v dílčích aspektech se jedná o nadprůměrný počin, který zaslouží zamhouření očka (no dobře, občas dvou oček..ale jen na chvíli). ()

Callie

Po trilogii Hořící keř, kdy ze mě deprese prýštila ještě týden, jsem si chtěla zlepšit náladu dobrou detektivkou. Ach jo deprese ještě větší. Ale jen z naší beznadějné minulosti, kdy od začátku je jasný, že tohle teda neskončí dobře. Jinak nádhera a super pocit, že ještě umíme točit, že máme s kým - Trojan excelentní ještě víc něž jindy- že umíme něco víc než zkurvený nekonečný seriály, který zabírají všechny hlavní večerní programy, Přeji tvůrcům, aby jim film aspoň vydělal na něco dalšího. Mínus jedna * za nepřehlednou detektivku, nějak jsem moc nepobrala kdo, jak, s kým, škoda , že nebylo víc krimi. Ale jinak super, možná při dalším pohledu přidám. ()

geedee

Nemůžu uvěřit, že dávám ČESKÉMU filmu 5*****. Mělo to spád, děj, šťávu, vynikající kameru a docela obstojnou hudbu. Volám pětkrát bravo!!!!! ()

MorraEddie

Jednou za čas česká filmografie vydá ze svých útrob skvělý film a v tomto případě se jedná o počin Ve stínu. Popravdě,když jsem prvně spatřil informace o tomto filmu a počet kladných recenzí,tak jsem si v duchu říkal,bože to bude zas jednou prasečina stvořená pro rádoby kritiky,ale jsem rád že jsem se pletl. Ve stínu je skvělá dobová kriminálka v čele s Ivanem Trojanem a Sebastianem Kochem. ()

kokofek

Ještě teď mě mrazí.Zase jeden z filmů nad kterým musím před spaním přemýšlet.Úžasná řemeslná práce našich filmařů.Jak jsem šťastná,že to ještě umí. ()

wick

Určitě zajímavá sonda do 50.let a kvalitně natočená kriminálka, u které mě však zoufale nebavila hlavní zápletka a rozuzlení mi připadalo zkratkovité a nezajímavé. ()

Paserak

Můžu říct jen tolik, že jsem pyšný na to, že u nás ještě může vzniknout takhle kvalitní film....po všech stránkách! ()

Ironhead

Tak nekde mezi 3 a 4 hvezdickama... forma (kamera, herci, vyprava) vyborna, scenar trosku slabsi a misty mene logicky nebo naopak prilis doslovny... ale na ceske pomery rozhodne dobry pocin. ***1/2 ()

hony23

Film, na který jsem se opravdu těšil a dost dlouho trvalo, než jsem se k němu dostal. Potěšilo mě zpracování, navození atmosféry i herecké výkony. Pouze ke scénáři mám výhrady, ale ve srovnání s ostatní současnou českou produkcí je to kvalitní film, který se vyplatí vidět. ()

CaptNemo

Přemítám, co asi vedlo jindy nelítostnou paní Spáčilovou k nadšeným 90 %. Spokojeně přede, že film má stavbu, řád, smysl, napětí i obraznost. Souhlasil bych se stavbou a řádem. Smysl poukázat na zinscenované monster procesy 50. let je chválihodný, nikoliv však objevný. Napětí vlažné, obraznost nevýrazná. Ano, na současné české poměry to je slušný film. Na druhou stranu dobové retro je to jediné, co jsme nezapomněli točit, takže už samotné téma a zasazení do 50. let je pro tvůrce rekvizita, která stojí za polovinou úspěchu. To, že film začíná jako epizoda z Hříšných lidí města pražského, by ani tak nevadilo. To, že většina postav jsou pouze načrtnuté figurky, už vadí. Ve Hříšných lidech se totiž načrtávalo mnohem zajímavěji. David Švehlík ve své roli ještě nějaké to napětí skrývá, u Jiřího Štepničky je zajímavý snad jen švenk z obrazu Klementa Gottwalda na jeho tvář (upomínka na seriál Gottwald z roku 1986, kde hrál pan Štěpnička hlavní roli). Otázek, které během sledování naskakují, a nedostanete na ně odpověď, je tolik, že vypsat je by zabralo celou stranu textu na ČSFD. Alespoň jedna - proč se hlavní hrdina chová ke své ženě, jak se chová? Nejsem psycholog, ale únava z poměrů 50. let a těžký úděl komunistického detektiva se mi zdá v tomto případě málo. Problém snímku vidím v obsazení hlavních rolí. Ivan Trojan už sehrál podobnou roli neporovnatelně lépe v neporovnatelně lepším filmu evropské úrovně Hořící keř, vedle kterého působí Ve stínu pouze jako řemeslně zpracovaná televize. Slovenka Soňa Norrisová hraje dobře, v každé třetí větě je jí však špatně rozumět a chlapec z reklamy na smetanu se bude dobře vyjímat, až se filmu ujme komerční televize a reklamu vloží vtipně za některý jeho výstup. Absence humoru v takto laděném snímku se dá samozřejmě čekat, nechtěný humor však zamrzí. Scénu v prádelně, kde hlavní hrdinka v upocené jupce jen tak mimochodem cpe své vnady do náruče sošného Němce, jako vystřiženou z německých kožených kalhot, jinak než s humorem brát nejde. Naopak kladně vnímám obsazení kvalitních herců do malých rolí, zvyk, který u nás skončil někdy v 90. letech a který se vyplácí. Stejně tak chválím výběr Němce Sebastiana Kocha, pokud tvůrcům nevadí, že to je od začátku filmu jasný sympaťák. Zkrátka a dobře, Ve stínu je film, ze kterého není třeba nic vystřihnout, funguje jako dobře seřízený hodinový strojek. Vyvolává však stejně tolik emocí. Jednou stačilo, alespoň mně. Až budu mít příště chuť na českou detektivku, pustím si raději jakýkoliv z dílů Dobrodružství kriminalistiky. 60 %. ()

Sgt.Tracnik

Solidní scénář, který se bohužel nevyhnul některým klišé, ala americké filmy. Podle mě to šlo bez toho, ale i tak to stálo za to. ()

kaukola78

Český film,který mě po dlouhé době posadil hodně hluboko do křesla.Tak dlouho se nestalo od té doby co jsem viděl Je třeba zabít Sekala.Člověku se ani opravdu nechce věřit co v té době dělo.Takovýmto způsobem natočit a nezkazit film je obdivuhodné.Všichni co se na filmu podíleli zaslouží veliký obdiv a úctu. ()

tchempi

Na české poměry nadstandard, ale... Po technické stránce filmu není co vytknout. Lokace, kamera, noir filtry, zvuk, všechny řemeslné aspekty jsou boží. Film má úžasnou atmosféru. Bohužel po stránce umělecké - scénář a režie - už to taková sláva není. Scénář je zbytečně překombinovaný, až tak, že se v něm asi ztratili i sami tvůrci, protože některé pasáže zcela postrádají logiku. Ruka nejednou ujede i režisérovi Ondříčkovi (scéna odhalení, že parťák hlavního hrdiny dělá pro StB, je natočena téměř jako záznam ochotnického představení). Suma sumárum slušných 70%. ()

laurence

Výborně natočená napínavá kriminálka s herci nejen z Dejvického divadla. A také další důležitý vykřičník pro všechny, kteří by chtěli bagatelizovat myšlenku komunismu. ()

SOUNDTRACK Poděbrady 2017

SOUNDTRACK Poděbrady 2017

17.05.2017

Britský filmař se pokouší o atentát

Britský filmař se pokouší o atentát

15.02.2015

Jeho krátkometrážní Cashback byl nominovaný na Oscara. Nedoceněný londýnský horor Střepy v hlavě skoro nikdo neviděl. Aby mohl natočit Metro Manila, zastavil vlastní dům. Ale vyplatilo se, film… (více)

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

16.08.2014

Hardy, Oldman a vraždění na sovětský způsob