VALL-I

Animovaný / Dobrodružný / Rodinný / Sci-Fi

USA, 2008, 98 min

Andrew Stanton

Předloha:

Andrew Stanton (povídka), Pete Docter (povídka)

Jeremy Lasky

Thomas Newman

Ideálně fajn. Možná to není jízda od začátku do konce a už vůbec to není velespolehlivá citová ždímačka jako dodnes geniální Finding Nemo. Tentokrát to je totiž jako celek někde jinde. Zatímco děti si stejně jako dřív řeknou, že to byla fakt jízda a budou chtít hlavní dvojici domů v jakémkoli provedení, rodiče tentokrát nezůstávají jen v roli usmívajících se statistů, ale (vlastní zážitek) dívají se při cestě domů kolem sebe, neodpustí si poznámky typu "Takhle to tu stejně jednou dopadne" a v úvahách docházejí až někam k R.U.R. A já se tomu potichu směju a říkám si, že to vážně bylo ideálně fajn.(25.8.2008)

Země je zanesená odpadem. VALL-I nás z něj vyhrabe…. Má svůj byteček, domácího mazlíčka, smysl pro pořádek a je romantik. Na robota dobrý. A co na to děti? Už dlouho jsem neviděl svýho synátora něco takto prožívat. I když možná víc než tu romantiku oceňuje to, že je s ním legrace a hlavně ŽE JE TO HRDINA! Před Pixarem smekám, protože ukázat lásku mezi kusy plechu tak, aby ji chápali i ti nejmenší – to už dá kapku práce. To, ale asi ocením spíš já.(13.1.2009)

Vó-lí. Roztomilejší postavičku by ve filmovém vesmíru člověk jen těžko pohledal. Trošku si zoufám z toho, že ona ekologická proklamace s přehledem zastínila poselství o tom, že jinakost není nemoc, ale naopak dar. Avšak díky Wall-imu jsem po příchodu do obchodního centra cítil o něco větší nechuť než obvykle. Tudíž svůj účel bezesporu splnil. Možná, že je to na blockbuster docela pokrytecké kázat o konzumní společnosti, ale díky bohu za to, že tak aspoň někdo činí. Pixar mi opět připomněl, že animované filmy ještě dosud nedosáhly svého technického stropu a že hrané postavy do animáku nepatří.(20.8.2008)

Už od úvodního švenkování kamery mi bylo jasné, že tohle bude opět velmi výjimečný a kvalitní zážitek, po jehož shlédnutí mi bude jasné jedno - Pixar je Pixar a není třeba psát jak dokonale svoji práci zvládají, ono, myslím si, že stačí říct jen Pixar a za slovo dokonalost to vydá .. u mě ano, jejich vyšperkování nejmenších detailů nemá chybu.(28.12.2008)

• Morien

(1001) Místy vcelku zajímavý hudební podkres, ale jinak mě to nebavilo. Tak nějak nechápu smysl animáků. K čemu máme oči, k čemu máme herce, proč se učit dokonale napodobovat skutečnost, když ona už tady je?(25.8.2010)

• - Nápad na film VALL-I přišel na dnes již legendárním obědě v roce 1994, při kterém se setkali pixarští veteráni Stanton, John Lasseter, Peter Docter a geniální vypravěč Joe Ranft (zrovna točili "svůj" první celovečerní film - Příběh hraček). "Jedním z nápadů, na které si vzpomínám, byl na film o malém robotovi, kterého lidé nechali na Zemi," zavzpomínal Stanton. "Neměli jsme pro něj žádný příběh, byl to takový Robinson Crusoe," dodal Stanton. (Rodriguez)

• - Zvukař Ben Burtt nahrál pro snímek celkem 2 500 zvuků, což byl údajně dvojnásobný počet oproti kterémukoli dílu Star Wars, na kterém měl tu čest spolupracovat. (Dlee)

• - Ve WALL-Eho příbytku se mezi věcmi nachází několik postaviček z předešlých filmů od PIXARu. Např.: Tyranosaurus Rex (Toy Story), "Jednoočko" Mike Wazowski (Příšerky s.r.o.) nebo zapalovač Zippo s logem "Dinoco" (Auta). (T-enter)