Venkovský učitel

Mladý muž z Prahy přestupuje na malou vesnickou školu jako učitel. Rozhodl se utéct od všech svých bezvýchodných vztahů do prostředí, kde snad bude moci najít sebe a další životní cestu. Postupně se sblíží s okolím, především s rozvedenou farmářkou a jejím dospívajícím synem. Lidské vztahy jsou ale komplikované, zvláště ve filmech Bohdana Slámy. Učitel totiž miluje syna, jehož matka je zamilovaná do něj, a syn miluje dívku, která mu uteče... V tomto filmu se zkrátka lásky míjejí, žádná z nich nedosáhne naplnění, ale podstatná je bolest jejich duše, kterou tu režisér nepateticky a přesto s pochopením a dojímavě zachytil, a hledání východiska ve vzájemném odpuštění. Vyrovnat se s odlišností je komplikovaný proces... Pavel Liška v titulní roli dokázal vymodelovat emoce muže, který se zmítá v uzamčeném kruhu své duše, svého údělu. (Česká televize)

Burrows

Krásně vykreslený venkovský život s tradiční venkovskou zábavou - ožrávačkou, traktory, slámou, polem, statkem. Pomalé tempo prostupující celým filmem je spíše kladem, člověk si vychutná atmosféru venkova se vším všudy. Poetika, symbolika, lidská přirozenost, místy ale nuda. ()

hull

Venkovský učitel narozdíl od Štěstí netrpí vyumělkovanými scénami. Děj si plyne svou "klidnou cestou" k dobrému konci. Ze začátku mi připomínala role Pavla Lišky roli Jana Hartla z Pětky s hvězdičkou (nevím, proč se snaží na vesnici každého učitele (čti intelektuála) naučit chlastat za každou cenu:)). Jediné co mi uniklo a nedávalo mi žádný smysl, jsou oba porody telat. Celkově hodnotím Venkovského učitele jako film evropských kvalit, což v poslední době není v české kinematografii jev obvyklý. A nezaslouží si již také Cyril Drozda (ředitel) vlastní stránku na ČSFD?! ()

miki68cz

Liška,Bydžovská - Český Lev (tedy aspoň doufám). Úžasný film o tématu, kterých se v našich krajích moc nevidí. Že by rozbité tabu?? Děkuji pane Slámo ()

pekas

Bylo to o ničem. Nechápu, proč Bydžovská musí hrát pokaždé tragédku. Její syn byl taky dost nesympatickej. Liška celkem ušel, ale jak říkám, celé to bylo o ničem a dost nuda. ()

Bigfuckman

Skoro dvouhodinové nic, krom obyčejného života a samoty každého z protagonistů. Pavel Liška roli homosexuála zahrál velmi uvěřitelně. Kamera a jižní čechy bylo štastné spojení. Krásná příroda. Odhalil jsem menší chybičku, vlastně nedostatek taktu při natačení a to při scéně kdy se Liška pokouší rozbít butrák ve studni a náhle se ozve zvuková rezonance přicházející sms pravděpodobně někomu z natáčecí scény. "Smysl pro detail" :) Velmi se mi líbilo zakončení filmu a spojení sil všech hlavních postav při porodu telátka. Ale 4 stars tomu nedám. ()

Cortesz

Tak už i my máme film na téma homosexualita. Film je pěkný, zároveň dojemný a občas jsem se i zasmál. Herecké výkony famózní, především Zuzana Bydžovská a Pavel Liška a ten tedy tuplovaně, dříve jsem ho moc nemusel a filmy s ním nevyhledával, zde jsem udělal vyjímku snad jen kvůli Bydžovské, protože ji mám jako herečku rád, ale zde exceluje Liška, toho jeho homosexuála věřil v každém záběru. Dal bych plných 5, ale vadí mi trošku ta kamera, ty dlouhé záběry a minimum střihů mi přijde trochu zbytečné a především nudné. ()

mdduch

Liškovi to prostě nevěřim, Bydžovská je parádní, ale celej ten film se mi zdá až moc neuvěřitelnej, Štěstí je úplně někde jinde. ()

Lumpus

Velmi pěkně natočený filmek s uměleckým nádechem Slámovy vlastním. Potěšila mně Tereza Voříšková, hrála pěkně, Zuzana Bydžovská s Pavlem Liškou nezklamali. Výtky bych měl k trochu k délce filmu, je zbytečně dlouhý a některé scény začnou nudit, to ale asi už k Slámovi patří. ()

Marrianna

Nevím čím to je, snad tím, že jsem se těšila až moc, snad tím, že jsem si dopředu vykreslovala jak moc dobrý ten film je, ale není, vidět jej určitě není ztráta času, ale abych si jej pustila znovu....takový dojem ve mě v žádném případě neudělal. ()

dragosta

Asi jsem podle ohlasů měla moc přehnaná očekávání, ale tenhle snímek mě prostě nezaujal. Celé to zachraňuje výkon Bydžovské, u Lišky co by homosexuála si moc jistá nejsem. I děj je takový nemastný neslaný.. ()

Romeroo

Po delší době český film, který mě dokázal uzemnit...krásné herecké výkony, Liška opět exceluje, Bydžovká zdatně sekunduje..jak jsem uvedl na začátku pro mě krásné uzemnění..4,5**** ()

vitac.

Velmi dobrý film, který dokáže mnoha momenty zaujmout. Místy je sice neohrabaný (výkony některých neherců, ne vždy zcela jasný posun v ději - např. proč se učitel zčista jasna zjevil na statku...?), ale kvalitní okamžiky jasně převládají (dlouhé záběry, chytře a dobře využitý hudební doprovod, výkony hlavních postav, ...). Z mého pohledu po Štěstí krok vpřed, tři a půl zaokrouhleno nahoru. Jen si tak říkám, pokusí se Sláma v životě uchopit i nějaké jiné téma? ()

macetoma

Liška jako gay je opravdu sqelej. Ano i české filmy z této doby mohou být dobré. Toto je jeden z nich. Dávám 4 hvězdy. ()

jafuska

o tomto filmu jsem opravdu očekávala více, herec Pavel Liška, mě zklamal, nehrál dobře, spíš hodně špatně, a děj docela ušel, asi je to tím, že české filmy nemám ráda a tady se to jen potvrzuje myšlenka dobrá, ale děj jaksi pokulhával, chyb tam byli dost velké, ale námět docela ušel, takže docela velké zklamání a to jsem se na tento film hodně těšila už kvůli tématice homosexuál, to je moje srdeční záležitost. ()

huzgi

Jestli patří Sláma k těm více ceněným českým režisérům, tak je to s českým filmem opravdu špatné. ()

nula87

Bohdan Sláma natočil další film, a po Divokých včelách a Štěstí opět vystoupal po žebříčku o kousek nahoru. Pokud tohle dodrží, příště to bude za 5*. Protože tomuhle filmu chybí jenom hodně málo (místy dialogy, místy výkony dospívajících herců, a hlavně ten výlet do Německa...). Ale jinak výborně napsané živé postavy, skvěle zrežírované i zahrané (hlavně Liška a Bydžovská). Navíc si připočtěte skvělou vizuální stránku filmu a máte film, který představuje špičku ne české, ale evropské scény. 90% ()

nmarca

Přehnaná délka filmu, příliš pomalé tempo, nepřesvědčivé motivace hlavních postav, celé jaksi vykonstruované. K tomu téměř neherecké herectví Lišky i Bydžovské, kdy jsem zapínala skryté titulky, abych vůbec rozuměla jejich huhňání (nebo je to ve špatném zvučení většiny českých filmů?). ()

Nej filmy roku 2008

Nej filmy roku 2008