Člen klanu nás přívádí do společenství Ku Klux Klanu, který vládne v jižních státech USA neomezenou pravomocí. Pravomocí zvanou lynč. V oblastech, kde lynčování je nepsaným zákonem. V jednom městě vyvolá znásilnění bílé ženy vlnu hněvu a krveprolití. Příběh o tom, jak se život může změnit v krvavou bitvu. (oficiální text distributora)

mortak

Solidní pokus ukázat peklo (slabé slovo) jménem americký venkov šedesátých let, kde "red necks" zabíjeli nudu pár způsoby: pivem, příslušenstvím k násilnické organizaci, terorizováním černochů a znásilňováním černošek. Film se snaží podat násilí, znásilnění a taky nenávist křesťanských fanatiků pravdivě ve své brutální nahotě, protože to byl asi jediný způsob, jak změnit mínění střední americké třídy uzavírající se do krytu konzumu. Postavy jsou i v daném akčním syžetu jasně rozložené: pragmatický šerif, který se snaží držet křehký konsenzus mezi všemi stranami a idealistický válečný veterán, který si snaží na svých pozemcích založit vlastní svět / pacifistická černošská členka Hnutí z města a jako protiklad O.J. Simpson jako radikál / politická větev KKK (starosta) proti násilnické (jeho švagr). ()

majo25

Trochu divné zasadenie, síce súčastnosť, ale chovanie a konanie postáv, ako sa písal začiatok 20. storočia. Mestskí maníci bezproblémovo zabíjajú černochov, nadávajú im do negrov, znásilňujú a šerif nevie, na ktorú stranu sa prikloniť, či na stranu lokálneho ku-klu hnutia alebo spravodlivosti. Byť černochom, dávno z takého okresu vypadnem. Logika bohužiaľ ide stranou a preto som mal po celý čas problém namotať sa. Hviezdna dvojica je hereckým magnetom - či krívajúci Burton alebo drsný Marvin. Simpson si skúsil zastrielať ako prípravu na reálny život, ale komédie mu sadli oveľa viac. Film má na druhú stranu dobré tempo, v závere pekne graduje, záverečná prestrelka je pravým vyvrcholením. ()

kopfa

Nekompromisně napsaný snímek, který hodně ztrácí na prkenné realizaci a ještě prkennějších hereckých výkonech ve vedlejších rolích. Prazvláštní dialogy a proklamace jakoby přepsané z bible a akční scény, které jsou vzhledem k civilnímu charakteru tématu až parodicky nadsazené. Rozhodně to není špatný film, ale získává hlavně svým tématem a samozřejmě Marvinem a Burtonem, kteří nevyváženou stavbu snímku bez problémů ustojí. ()

hans500

Skvělý snímek, kterému vévodí výborný scénář podpořený bravurní režií a kvalitními hereckými výkony. ()

farmnf

Film bezpochyby angažovaný (vznikl zhruba rok po smrti Martina Kinga), velmi dobře zahraný s naprostým spádem bez jediného hluchého místa. Komoušům se líbily problémy demokratické ameriky a proto nahroutili tolik kopií aby to viděl každý jezedák ze zapadákova. I mě se to tedy jako dítěti podařilo. Dnes se na naivní dialogy a přímočarý jednoduchý děj dívám s pousmáním. Tenkrát se filmy prostě takto točily. Vzhledem k době, v které film vznikal je podrobně popsáno jak může být nebohý nevinný černoušek vykastrován, nebohá černá revolucionářka znásilněna, žije v Chicagu a je panna.. no to je prdel. A korejský veteránský humanitní hrdina zahyne na poli svého přesvědčení. Už se poněkud zapomělo, proč vlastně vznikl Kukluxklan, zoufalá domobrana, která měla ve stanovách chránit slabé. Proti komu asi? ()

Mirokukii

Rasová nesnášenlivost, která po sérii útoků a brutalit, kdy zatápí pod kotlem obě strany, přeroste v otevřený boj. Syrová atmosféra a spousta napětí vycházejí z prosté nenávisti jedné barvy pleti k druhé. Výborné drama, které se vedle vyobrazení nejrůznějšího násilí, může pochlubit i dobře propracovanými charaktery postav, mezi nimiž se drsný šerif Marvin snaží udržet aspoň trochu pořádku. Střed je ale zdá se nevyhnutelný a režisér prvních Bondovek brilantně vystavěl zcela mrazivý příběh. ()

Compadre

Teda musim uznat, že vyfasovat místo šerifa v tak hrubě rasistickým prostředí a snažit se hájit zájmy všech ve městě (černých a bílých) je skoro sebevražda...rozhodně bych nechtěl bejt na místě Lee Marvina, kterej tenhle džob vzal a popasoval se s ním přímo navýbornou..po všech směrech - jeho role byla fantastická a on ji zvládl jak jinak než parádně...on a jeho kolega - druhá hlavní role - Richard Burdon - tedy asi jediný opravdový bílý antirasista ve městě, prostě v tomhle filmu zabodovali a se všim všudy mě absolutně dostali...hodně dobrej drsnofilm :-) ()

fefee

Slušné drama o rasizme a sektárstve so štipkou naivity v zobrazených prestrelkách najmä na konci. Tri aj pol *. ()

JohnSmith

Abych řekl pravdu, tak mě tenhle film pěkně zklamal. Od pánů Marvina a Burtona a k tomu pod taktovkou režiséra prvních bondovek jsem čekal mnohem víc. Je fakt,že Young ukázal sílu KKK v Americe a to dost drsným způsobem,ale to bylo asi vše. Marvin má naštěstí co hrát,buranskej utahanej šerif,který lítá mezi dvěma stranama.Burton nemá co hrát vůbec. A jeho karatistické vystoupení na autobusovém nádraží bylo spíš k smíchu ne-li k pláči. ()

netahlo

Tema atraktivni, nicmene pribeh a zpracovani neprilis povedene. Burton a jeho postava me neskutecne sral! Souhlas s komentarem uzivatele Freemind - Horici Mississippi je uplne jina liga. ()

jondoe

Surovy ,neprijemny a zaroven tak strasne realisticky som naozaj necakal. Vo svojej dobe muselo mat toto dielo velky ohlas. Ja som ho videl az teraz a musim povedat ,ze som mal problem sa na tento film dodivat. Nie preto ze by bol zly ,ale preto ze tolko bezdovodneho nasilia som v zivote nevidel. Znasilnenie cernoskej zeny menom Loreta je zatial najrealistickejsie znasilnenie ake som vo filme videl. Reziser a scenarista odviedli vinkajucu pracu a natocili naozaj vinimocne silny film o ludskej zlobe a aj beznadeji. ()

Han22

Člen klanu je jeden z filmů, který má silný námět, ale slabší zpracování. Zbytečně moc vedlejších postav, dějových linií a dvojice hrdinů, kterým nelze příliš fandit. Burtonův farmář, který si hraje do konce filmu na pacifistu a odmítá porušit neutralitu mě lezl na nervy, Marvin pak hraje šerifa co si sice hraje na zákon, ale s tím co se děje moc nedělá... při znásilnění černošské ženy ji vydírá aby neoznačila pachatele, jinak ji neodveze do nemocnice. SPOILER: Oba se pustí do boje až ve finále a oba zařvou, což je konec na nasrání. KONEC SPOILERu. Námětově je to ovšem masakr - Ku Klux Klan ovládající prakticky celé městečko, mezi nimi zástupce šerifa, kněz či místní magnát, naivní demonstranti vs. černošský radikál který ví, že jediná šance je bojovat. Vraždy, lynčování a kastrace, dvojí znásilnění, vyhnání znásilněné z kostela, brutální střílečka na konci. Člověku by tohle čekal tak v 20-30 letech a je k nevíře, že tohle se mohlo dít i v roce 1974, ale podle článků asi ano. S mírným váháním 4* i když na tohle téma vznikly i mnohem lepší filmy. ()

Ještěřák

Lehce nadprůměrný film s ucházející výpovědní hodnotou, dobře a (někdy nezáměrně - možná) vtipně napsanými rozhovory (Kdyby Bůh chtěl, aby si bílí a negři byli rovni, tak by negry neudělal černý. ..... Šerife, co jsem včera zase vyváděl? --- Rozbil jsi manželce nos a rozšlápnul kočku.) a napínavým koncem, který do takového filmu přesně patří. Celkově vzato KLANSMANA hodnotím jen na nějakých 60%, protože valná většina filmu naneštěstí postrádá jakékoli napětí, pokud si jej teda nevynutí za pomoci nějaké hodně hrubé scény (znásilněná a odpaněná černoška). Dobrou alternativou k THE KLANSMAN je mimochodem BURNING MISSISSIPPI, film černější, než půlka negrů z Konga. ()

Mikino00

Film hrající na emoce, snažící se šokovat. Jižní část Spojených států je země buranských idiotů a náboženských fanatiků, je to zde pěkně ukázáno, ale scénář za moc nestojí a Burton prostě ve své roli nemá co hrát. ()

Klajnik

Jeden z těch lepších filmů o rasismu na americkém jihu. Překvapilo mě, že se film občas neštítil vyobrazit ohavnost toho, co byli členi Klanu schopni udělat. Scéna se znásilněním černošky je docela heavy, ač na Irreversible to stále nemá. Jestliže byla běloška znásilněna černochem, nebyla považována za oběť hodnou lítosti a ohledů, ale za špínu, z níž bude navždy "smrdět negr" a takto bude vypuzena z "dobré" společnosti jižanského městečka. Snad bylo i zmíněno, že ze zákona stánu neni možný mezirasový poměr. Když však člen klanu znásilní černošku s tím, že měl vždycky chuť na "černé maso", tak je svými kumpány ještě podporován. Film tedy docela dobře líči pokrytectví, dvojí metr, zabedněnosti, agresivitu buranského ražení. Bigotní jižáné jsou hodni pohrdání a postavy, které se proti nim staví na odpor (třeba jen gestem), byly hodny mých sympatií. Tvůrcům se tedy povedlo zainteresovat mě do dění. Většina filmů tento klíčový nárok nedokáže naplnit. Negativa: Vzhledem ke svému stáří je film po akční stránce opravdu ubohý. Otřesný pěstní souboj na nádrží a závěrečná přestřelka působí příliš uměle, stupidně a nevěrohodně. Kdyby to občas nemělo tak formálně špatně zpracované sekvance - viz. závěr, v němž se spousta chlapů postřílí (postava Richard Burton se nechá zastřelit uplně zbytečně), tak bych byl spokojenější. I kdyby film touto vadou netrpěl, tak bych mu nenapálil plný počet, protože potenciál byl stále větší a ten naplněn nebyl. Scénář mohl být rozmáchlejší a komplexněji vypovědět o tamějších poměrech, mohl jít více do hloubky v psychologii různých postav (většinou dostaneme jen nástřel). Taky nás film mohl více ponořit do rozpoložení různých postav a plněji tak prožívat jejich akce. Znásilněná černoška se se svou zlou zkušeností snadno a rychle smířila. S tím šlo lépe pracovat. O.J. Simpson zas po hnusné vraždě svého kamaráda odstřeluje počas filmu stoupence klanu, ale i jeho postava je pouhý nástřel, kterým se film do hloubky nezaobírá a tak je divák ochuzen o prožívání jistých obsahů spolu s postavou. To kvalifikuje jako nenaplněný potenciál. Přesto film špatně nedopadl. Dopadl dobře, nikoli však skvěle. ()

Všežrout

Největším problémem filmu je, že se v něm málo vyšetřuje. Dojde ke znásilnění - nevyšetřuje se, dojde k několika vraždám členů KKK - nevyšetřuje se a dokonce ani ostatní členové Klanu nejeví známky nervozity a nepořádají žádný hon na pachatele. O. J. Simpson v roli černého mstitele už možná nabíral zkušenosti na svou pozdější kriminální dráhu a burtonova bitka na autobusovém nádraží je taková hezky "seagalovská." ()

strikeman

Film, jehož syrovost mne vzhledem k době vzniku, přiznám se, překvapila, avšak byla namístě, neboť podtrhla pravý rozměr zvěrstev, kterých se obávaný "klan" v USA ve své době dopouštěl, a to za podpory oficiálních institucí a orgánů.... Nicméně doufám, že tento snímek zkouknou i lidé, kteří mají v "chlebárně" slovo rasismus každý den, aniž by chápali jeho pravý obsah - tady se mohou poučit o tom, co je opravdové utrpení... ()

GIK

Tohle se vůbec nepovedlo, hotová katastrofa. Herecké výkony, akční scény, obraz i zvuk jak z pravěku. Na mnoha mísech nepochopitelná hudba. Určitý efekt to mohlo mít tak před třiceti lety. Sem nevěděl, že pohřebáky v Americe maj automatický brzdy, když se náhodou rozjedou bez řidiče a že tam auta bouchaj po nárazu ve třicetikilometrové rychlosti. ()

Zemřel O. J. Simpson

Zemřel O. J. Simpson