Zelená zóna

• USA Green Zone (více)

V roce 2003 se v okolí paláce svrženého diktátora Saddáma Husajna pohybují okupační vojska, snažící se stabilizovat vzniklou situaci. Velitel Roy Miller stojí v čele elitního armádního týmu a má za úkol najít zbraně hromadného ničení. Jejich údajná přítomnost byla hlavní záminkou k invazi spojeneckých sil do Iráku. Zpravodajská služba dodává Millerově jednotce souřadnice míst, kde se zbraně nacházejí. Jenže když vojáci dorazí k jednomu ze skladů, jsou překvapeni, že je prázdný. Je to již třetí místo, kam jeho oddíl dorazil a nic nenašel. Při poradě velitelů Miller upozorňuje, že informace od zpravodajců jsou špatné a naprosto nepřesné. Hned v zárodku je umlčen lidmi z tábora prozatímního šéfa irácké správy Clarka Poundstonea. Naopak jeho oponent, agent CIA Martin Brown, nabízí Millerovi pomoc. S přispěním poznatků novinářky Dayneové začíná Roy rozkrývat tajemné vazby vedoucí od vysoce postaveného generála irácké armády až k pohlavárovi Pentagonu, operujícímu v Iráku. (TV Nova)

peetriss

"Bourneovské" duo Damon - Greengrass se dalo opět dohromady, aby natočili celkem výborný politický thriller ukazující nám americkou přítomnost v Iráku z poněkud jiného pohledu. Nejedná se o klasický boj hodných amerických hochů, kteří nasazují život pro zachování světového míru, ale jsme svědky mrazivého zájmového politického boje uvnitř americké generality. Politické mašinérie nám zde nepřísluší komentovat a na filmovém portálu by to ani nebylo vhodné, ale každopádně Zelená zóna je film svižný a dobře natočený. Pokud srovnám celkový dojem s Bourneovskou (zatím) trilogií, je Zelená zóna o píď slabší, ale přesto vynikající a hravě si zaslouží čtyři hvězdičky v hodnocení. ()

ActiveWind

film ukazuje že né všechno je tak jak nám to američani v médiích servírují. Vynikající kamera, vynikající Matt Damon. Green Zone ve svém žebříčku řadím hned vedle Black Hawk Down. Bravo ()

Ještěřák

Vidim, že scénáře z Iráku jsou natolik na jedno brdo, že snad musej vznikat někde u pásu, snad kromě HURT LOCKERA, ten se z toho pásu asi zkutálel. Mizerný INFORMANT!, nůďo jménem INVICTUS, šedivá GREEN ZONE - Matte, Matte... A ta tzv. "akční" kamera je taky pěknej provar. ()

ThomasCrown

Greengrass a Damon opäť zapracovali a vznikol z toho možno komorný, ale veľmi dobrý vojnový film. Porovnávanie s Bourneom nie je na mieste, pretože ide o úplne iné spracovanie, avšak dynamiku je aj tu cítiť z každej akcie. Po úvode, som mal obavy, či to nebude opať spracovanie ala USA teda, že Irak automaticky rovná sa WMD (zbrane hromadného ničenia). Obavy však neboli na mieste a konečne vznikol film, ktorý sa nebojí klásť dôležité otázky. Čo sa nedá povedať o pre mňa neoscarovom filme The Hurt Locker, ktorý iba šíri predsudky. Green Zone možno práve preto nemá taký úspech, lebo antipatie západu voči východu sú stále hlboko zakorenené a Greengrassov odkaz, ktorý svetu podal prostredníctvom postavy Freddyho a jeho pamätnej vety, tak vyznie naprázdno. ()

kobe6

Nikdy nenudící duo Greengrass a Damon zase nezklamalo. S Bournem se to srovnávat nedá, ale to myslím nikdo z nich nečekal. Vzali to trochu jiným směrem a vyplatilo se. ()

Hyb_rid

Nevím proč bych měl srovnávat tento film s ostatními filmy Greengrasse, nebudu přece srovnávat jabka s hruškama. Ano opět je to s Damonem, ale téma je úplně jiné ... za což jsem rád, protože ještě pár dílů Bournea a začal by se mi docela zajídat. Tento film je nesmírně dynamický, řemeslně přesný a jako bonus pro mě obsazení Jasona Isaacse (který mohl mít snad trošku větší prostor :-)). Když už nějaké srovnání tak bych si dovedl představit The Hurt Locker a nad tím bych si musel mýt ruce a říct, že pro mě oba filmy nastejno ... zajímavé, každý o něčem jiném v prostředí stejné války. 80% ()

shimpy(CZ)

Bourneovky se mi líbí. Tohle je něco jako "Bourneovka v Iráku", kde opravdu není čas vydechnout a stále se něco děje. Greengrass odvedl skvělou práci. ()

Crackonosc

Paul s Mattem si chtěli ještě jednou zaskotačit v Bourneově stylu a tak nějak to nedopadlo. Bohužel pro Greengrasse jsou jeho předchozí filmy tak dobré, že i když by jindy Zelená zóna patřila spíš do nadprůměru, v porovnání se staršími snímky stejného režiséra je to velmi chudý bratříček. Atmosféra a napětí nikdy nejsou tak výrazné, aby člověk s postavami nějak soucítil a přílišná zkratkovitost děje celkový vlažný přístup jen přiživuje. Dovedu si představit, že kdyby byla ZZ dvoudílným filmem, dokázal by z toho Paul udělat propracovaný a zamotaný nervydrásající thriller s řadou zajímavých postav a klíčových rozhodnutí. Takhle je to ale vlastně celkem ničím nezajímavé nic stojící na JEDNOM jediném zvratu, které mezi nadprůměrnými snímky nemá co dělat. ()

bo.rec

KTEREJ VŮL VYPUSTIL, ŽE JE TO "NĚCO JAKO BOURNE"!!! Tak průměrný akční film jsem neviděl od dob Přepadení v Pacifiku... Damona mám rád, zahrál to dobře, nicméně si myslím, že by to zahrát stejně dobře i sousedovic čtyřletý kluk. Na tento film herecké umění skutečně není potřeba. Dávám **, protože víc si tento film nezaslouží. Dnes 28.7.2010 má tento film 75%, nechápu to a doufám, že v budoucnu víc jak 50% mít nebude, aby nemátl lidi... Howg... Uf... ()

Rendiss

Pěkně se jim seběhli události, Matt je taky dobrej, scénář dostačující. Pořádná akce nechybí, akorát jsem tam chvilku nasranej a pak zas ne, potom zased jo, pak zas ne a takhle dokola, tak proto jen 4. ()

jasiska

Veľmi dobre urobené. Parádne tempo, prehľadná akcia, zrozumiteľný dej, pre normálneho človeka pochopiteľné dialógy a navyše tentokrát tie konšpiračné teórie vyzerajú, že by mohli byť pravdivé:-) Práve tá prehľadnosť a zrozumiteľnosť odlišujú Green Zone od Body of Lies. Plus napriek tomu, že o hlavnej postave Millerovi v podstate nič nevieme, ja osobne som sa prichytila ako mu držím palce v jeho honbe za pravdou a navyše mi bol sympatický vo vzťahu k Freddymu. Preto to, čo som vyčítala Body od Lies, že film nedokáže prirásť divákovi k srdcu, o Green Zone neplatí. ()

chcz

Vynikajici film se skvelym pribehem, avsak s mensimi nedostatky..za zminku urcite stoji casta neprehlednost ve vypjatych situacich, kdy se kamera neustale trhavymi pohyby otaci..vim ze to k akcnim filmum patri ale zkratka mi to v nekterych situacich prislo az nad miru prehnane ()

decay

Greengrassov pokus o reflexiu názoru určitej časti obyvateľstva USA (a nie len USA) na americkú "zahraničnú politiku"? Nemám mu to za zlé, ale nech sa na to dívam z akéhokoľvek uhla, vidím len alibizmus, ktorý tej "politike" prischol a ktorý sa vlastne premieta aj do tohto filmu. ()

Standito

Zaujímalo by ma, aká bola skutočnosť, keďže v určitej miere tu "holywoodizácia" príbehu zaiste bola. Obsahovo i spracovaním (žiadna neprehľadná a samoúčelná kamera sa už nekoná, to všetko je už v medziach) sa mi Green Zone páči viac ako Bourne a i keď sa vo výsledku snaži byť kontroverzným dielom, zas až tak kontroverzným nie je a možno trochu vyšumí, ale.... stále je to výrazne nadpriemerný zástupca žánru. ()

angloumene

Na zelenou zónu jsem se chtěla dívat jako na válečný film, ale to prostě nejde. Ať už je to kvůli tomu, že "ano pane" uslyšíte méně často, než vůbec můžete čekat nebo proto, že rozhovorům je věnováno přinejmenším stejně, jako přestřelkám. Zbývá tedy jedině označit ji jako hodně nadupaný akční film. Jenomže tehle typ akčních filmů mě prostě nebere, a proto to vidím na 2*. ()

Prochy38

Hodně kvalitní nahlédnutí do zákulisí vojenských machinací... M. Damon výborný, skvělý příběh, hodně dobré a fakt realistické efekty i vše ostatní. Místy až dokumentární charakter. Líbilo se mi to hodně... ()

MrKlobouk

Jako hlavní výtku bych zmínil onu kameru, která svojí nepřehledností připomíná například Monstrum a mě v některých chvílích skoro iritovala. Navíc mě zklamal závěr, který se dal vytušit od půlky filmu. Na druhou stranu má snímek chvílemi velmi silnou atmosferu s některými zajímavými momenty (líbila se mi "bitka o zápisník). Bohužel celý film působí poměrně rutinně a nevýrazně. Celkově z toho mám podobný dojem, jako z Campbellovo Edge of Darkness. [FS] ()

Ricky_CZ

Dynamická akce a svižný děj, který neponechává možnost si odpočinout. Srovnání s Bournem bych se ale vyvaroval. Je to přece jen film z úplně jiného soudku. Matt už nehraje "nadčlověka", který by všem nakopal zadnici. Naopak ukazuje svou univerzálnost pro akční role. Hudební doprovod jako vždy skvělý a doplňující atmosféru války...Ani ten pocit, že už víte, jak to dopadne vám nebude vadit...Krásných 87% ()

TheKiw

Výborné! Výborný námět, výborná akce, výborná hudba, v rámci možností výborné herecké výkony (Freddy!). Konečně Greengrassův film, který mě nadchnul. Z nějakého důvodu se až v Green Zone zjevil jasný tah na branku s spolu s ním související pořádné napětí a očekávání. A až v Green Zone jsem tak mohl naplno užívat ten švih a spád, který je Greengrassovi vlastní. P.S.: Universal si zaslouží dostat na budku - neprodat takovýhle Majstrštyk a nechat si utéct Greengrasse i Damona, to už je pomalu umění. ()

Greengrass a Hanks versus piráti?

Greengrass a Hanks versus piráti?

06.06.2011

Paul Greengrass to i přes pověst kvalitního filmaře nemá v Hollywoodu lehké. Jeho poslední film Zelená zóna byl totiž propadák. A znáte to – prachy jsou až na prvním místě. Původně britský filmař si… (více)

Greengrass kašle na Bournea

Greengrass kašle na Bournea

03.12.2009

Nejdřív se říkalo, že Paul Greengass a Matt Damon jsou plní entusiasmu, pokud jde o čtvrtou akci „agenta bez minulosti“. Pak ale šly dobré vztahy Greengrasse a studia Universal do kompostu. Důvod?… (více)

Čtyřky útočí

Čtyřky útočí