Zelená zóna

• USA Green Zone (více)

V roce 2003 se v okolí paláce svrženého diktátora Saddáma Husajna pohybují okupační vojska, snažící se stabilizovat vzniklou situaci. Velitel Roy Miller stojí v čele elitního armádního týmu a má za úkol najít zbraně hromadného ničení. Jejich údajná přítomnost byla hlavní záminkou k invazi spojeneckých sil do Iráku. Zpravodajská služba dodává Millerově jednotce souřadnice míst, kde se zbraně nacházejí. Jenže když vojáci dorazí k jednomu ze skladů, jsou překvapeni, že je prázdný. Je to již třetí místo, kam jeho oddíl dorazil a nic nenašel. Při poradě velitelů Miller upozorňuje, že informace od zpravodajců jsou špatné a naprosto nepřesné. Hned v zárodku je umlčen lidmi z tábora prozatímního šéfa irácké správy Clarka Poundstonea. Naopak jeho oponent, agent CIA Martin Brown, nabízí Millerovi pomoc. S přispěním poznatků novinářky Dayneové začíná Roy rozkrývat tajemné vazby vedoucí od vysoce postaveného generála irácké armády až k pohlavárovi Pentagonu, operujícímu v Iráku. (TV Nova)

Zahartof

Oproti Bournově trilogii hodně slabá nuda. Spíš slabší tři. Postrádal jsem jakýkoli výraznější moment a to i při akci, což je smutné. Jak říká kamarád: za týden po tom neštěkne hunt. Tady spíš za dva dny. ()

Pajaindian

Skvělý filmeček! Doporučuji shlédnout každému, kdo má alespoň trochu zájem o současné politicko-mocenské dění ve světě. Navíc film vychází ze zážitků občana Iráku, takže je pro mě důvěryhodný. ()

Jaxx84

Předvídatelné, čitelné, ničím neobohacující, ničím nepřekvapující...Matt Damon zahrál to nejlepší co mohl, ale ve špatně napsaném filmu. Čekal jsem inteligentnější vysvětlení války v Iráku než že generál Al Rawi řekne: nemáme zbraně hromadného ničení a vládě USA se dostane: mají ZHN. Strašný průměr a šeď, během které jsem se nerozčílil ani nerozrušil ani nepřekvapil ani nepobavil...Celkové zvolené téma je nešikovné, měli osu filmu vystavět na příběhu USA vojáka nebo Iráčana a tématiku ZHN dát jako překvapující odhalení...mno nic, vracím se k Jasonovi Bourneovi =D ()

bakeero

S knižní předlohou to má společného jen pár motivů, které jsou navíc ve filmu odsunuty do pozadí. A je to jenom dobře. Já jsem si totiž užil jak perfektní knížku, tak perfektní film. Ten si po celou stopáž udržuje vysoké tempo a i přesto, že konec je trochu předvídatelný, jde od Body of Lies o nejlepší vojensko-politický thriller. Ale se svým tématem přišel pozdě. ()

Ceberus

Bourne byl rozhodně něco jiného, každopádně začínám mít z Damona pocit, že zrovna tyhle dvě akční postavy by mohl zahrát prakticky kdokoliv. Ve filmu jsem napočítal zhruba pět velmi, ale opravdu velmi výstižných hlášek, které vás donutí zapřemýšlet. "Co se stane příště, až budeme potřebovat lidi, aby nám věřili?" ()

Trias

Naprosto nezajímavý děj nevylepšují ani nicneříkající akční scény. Ostatně - proč bych měl ve filmové podobě dostat informace, které každý průměrný Evropan již nějaký ten pátek zná? ()

Camarro14

Paul Greengrass jednoduše neumí natočit špatný film, což by se v dnešní době mělo cenit zlatem. Zelená zóna je dalším jeho dynamickým filmem, za kterým zaostává i Bournovo Ultimátum ... být tento snímek natočen o 5 let dřívě - myslím, že by v USA vyvolalo řadu negativích emocí a dost možná by ani nevznikl, v lepším případě s dlouholetým odkladem ... ()

mudvayner

Jestli nemáte jít na co do kina, tohle můžu doporučit. Určitě lepší než The Hurt Locker. Akce servírována v rozumných dávkách, fajn kamera, Matt si to povodil taky dobře. není to sice jeden z těch "wow" filmů, po jehož skončení čumím na černou obrazovku pět minut s otevřenou hubou, ale za víc než jedno shlédnutí určitě stojí. A navíc další důkaz o tom, že vše není tak, jak nám GWB a US Government tvrdí. Tenhle film nenudí, ale zas originalitou taky nepřekypuje. ()

jda23

Green Zone je skoro-politická dráma s prvkami thrilleru, pretože je tam jeden výbuch, jedna bitka a jeden pád vrtuľníka a všetko je v ukážke. Že to Paulovi Greengrassovi ide strihať vo dne v noci a pohybovať kamerou, ak to pre tempo a napätie treba, som zistil pri Lete č. 93, pri ktorom som stál ako na koncerte rock-n-rollovej skupiny. Všeobecne mám rád jeho prácu, lebo dokáže to, čo dokáže. No a pri uzretí mena režiséra a herca a, že sa pôjde do Iraku (teda do Maroka) a Damon bude vojakom, prestala veškerá legrace. Asi som nebol sám, kto mal z toho podobný feeling. Green Zone nieje Bourne a ani ho veľa nespája s titulom "akčný". Toto je príbeh amerického dôstojníka Roya Millera, ktorého zaujímajú dôvody, prečo vojna v Iraku v roku 2003 naberá taký smer. Po zbraniach hromadného ničenia ani chýru, iba slychu, navyše na úteku ostal iracký generál (mimochodom správny chlap), ktorý má len 2 možnosti. Dohoda s druhou stranou alebo hrdinský boj na smrť. Určite sa nechce vzdať alebo inak uľahčiť situáciu Američanom. Do deja sa dostáva hneď v začiatkoch pochybnosť o informáciach CIA, ich zdrojov a z toho dôvodu sa na jednom brehu vynoria dve odlišné strany. Jedna je politika pokryvených chrbtov a druhá neveriacky krutí hlavou nad realitou a svojou naivitou. Prvých desať minút malo povedať ako bude, čo to bude a tak aj bolo, aj nebolo. Lebo po úvode som stále očakával ďalší rozpor, a ten sa nekonal. Mini zápletka s hľadanim iráckeho generála sa zdala už v úvode ako nedopečené kura. Scénar, scénar a scénar. A námet. Nie, že by bol zlý, ale chýba mu svojská atraktívnosť. Tak si poviete: „Čo už ?!“, a ide sa točiť s tým, čo máme. A veru ten Greengrass vie pritlačiť na pílu, tak aby ju neohol, ale o zázrakoch sa rozprávať nedá. Načasovanie príbehu resp. orientácia je ďalším terčom, lebo všetci už o tomto všetko vieme a keď nevieme, predstierame, že vieme, dokonca vieme, že je tam toho ešte čo to odhalovať a čo to sa v budúcom čase aj odhalí. Ďalšie dvere s pravdou sa rozleteli, ale bez uznania. Tecnické veci sú zvládnuté, aj detaily ako sledovanie tvarí a zábery očí sú dobre čitateľné, slová k ním nieje treba, ale tej akcie nepribúda a každou minútou sa to zaobľuje do niečoho ako bola Tlmočníčka s Nicole Kidmanovou alebo zopár vládnych filmov s Gene Hacmanom, lenže ani tam sa film nedostáva a nedostane. Výstroj majú vojaci peknú, zbrane pekné aj autá, tanky, dokonca obrovské scény s veľkým počtom ľudí je fajn nakrátko odsledovať. O hlavnom hrdinovi nevieme nič povedať, len, že je klasický kladný a naivný hero, ktorý sa ťachšie uverí. Najzaujímavejšie aj cez to všetko ostáva fakt, že nemôžem hodnotiť priemernou známkou. Film neponúka žiadnu úvahu, je zle naplánovaný a prebytočný, ALE tej málo akcie, je vzrušujúce sledovať a réžia je ako rozhodca na ihrisku. Nevidno ho ale, cítiť poriadok. Čo je dôležité povedať, je to, že Greengrass nepôjde s kvalitou dole, jedine ak sa nechá stiahnuť druhými a to, myslím, nedovolí. ()

E lan

Ola! Tohle se po dlouhé době zase podařilo. V poslední době skomírající akční žánr konečně objevil životaschopnou formu - malinko namočit do faktu, nepřehánět to s přestřelkama, minimalizovat neherecké akční scény klasicky tupého představitele hlavní role (Damon je na to jak šitý) a vše doplnit relativně nečekaným záporákem. Hmmm, není to vlastně nic nového, ale funguje to! ()

Gardenboy

Silné tri hviezdy. Greengrasov rukopis je tu citeľný najmä v akčných scénach (strihač musel mať z toho rohy ). Príbeh inak priamočiary, nič neriešiaci a všetci aj tak vieme, že o žiadne WDM reálne nešlo a všetci vieme ako to hľadanie zbraní hromadného ničenia dopadlo. Nabudúce silnejší kaliber poprosím. Ako napríklad United 93, alebo Bloody sunday. ()

waska

Greengrassův "rozklepaný" styl režie si mě tak získal, že už u jeho filmů prakticky nemůžu být. I tady to funguje dokonale. Jednoduchý děj, skvělá dynamická akce, perfektní scénář, vybroušené dialogy, skvělí herci, poutavá hudba a naprosto dokonalá kamera. Jediná malinká vada, že děj je až příliš jednoduchý ( nic naplat, musím srovnávat s Bournem ). ()

Forty-

OK takže solídny začiatok, vravím si. Síce mi bolo do začiatku jasné, že film pojednáva o niečom, čo všetci vieme, alebo minimálne tušíme, aj tak si to réžia pekne rozohrala. V takomto duchu - že vás pri filme drží dej a zvedavosť - sa film nesie zhruba niečo cez hodinu. Potom nastane nepríjemný zvrat, akoby niekto zmenil režiséra. Pretože príbeh niekto odsunul kilometre nabok a do filmu prišla klasická porcia naháňačiek so samopalmi. A takto sa to proste nerobí. Keby bol film mal o polhodinu menej a venoval sa slušne začatému príbehu, mohol to byť veľmi dobrý film. Ale kvôli vyššie uvedeným faktom, je len dobrý. ()

Nyan

Zajímavý námět nám předkládá konspirační teorii o irácké krizi. Nejvíce mě asi zaujala postava iráckého vlastence Freddieho, který jasně dával najevo, co si (Greengrass) o americkém postoji vůči "zaostalému" světu myslí. Filmu by dle mého neškodila krapet kratší stopáž, měl jsem občas problémy soustředit se na sledování toho, co se děje na obrazovce, a nekutit místo toho něco jiného, takže místo čtyřech hvězdiček, na které měl snímek ze začátku našlápnuto, to vidím na silnější tři. ()

netWoor

tak trochu sestřelenej jestřáb a tak trochu spajgejm. Ale kvality ani jednoho snímku to nedosahuje. Vyloženě ke kritice důvod není, bohužel ale není ani důvod dát víc než tři ... není to špatný, ale nějak mě to nenadchlo ... ()

ER

Trochu zklamání.Je očividné, že šlo o natočení filmu, který má snahu "vytřískat" peníze ze spojení M.Damon a P.Greengrass. Co filmu škodí, jsou akčnější scény, které již nepůsobí tak "vypiplaně", jak u Bournova mýtu resp. ultimáta a někdy, vzhledem k vojenské doktríně, i nepatřičně.Naštěstí dokáže zaujmout pointa filmu, která je věnována manipulaci s médií a potažmo lidmi, když je chcete přesvědčit, proč se má země (tady USA) pustit do války. ()

Tamten

Druhá půlka filmu je solidně udělaný akční film typu tajných agentů zasazený do moderní války. Bohužel první polovina je zdlouhavé uvádění do děje bez solidnější akce, která brzy začne nudit a do druhé, zábavnější půlky už pak není chuť. ()

Greengrass a Hanks versus piráti?

Greengrass a Hanks versus piráti?

06.06.2011

Paul Greengrass to i přes pověst kvalitního filmaře nemá v Hollywoodu lehké. Jeho poslední film Zelená zóna byl totiž propadák. A znáte to – prachy jsou až na prvním místě. Původně britský filmař si… (více)

Greengrass kašle na Bournea

Greengrass kašle na Bournea

03.12.2009

Nejdřív se říkalo, že Paul Greengass a Matt Damon jsou plní entusiasmu, pokud jde o čtvrtou akci „agenta bez minulosti“. Pak ale šly dobré vztahy Greengrasse a studia Universal do kompostu. Důvod?… (více)

Čtyřky útočí

Čtyřky útočí