Zelená zóna

• USA Green Zone (více)

V roce 2003 se v okolí paláce svrženého diktátora Saddáma Husajna pohybují okupační vojska, snažící se stabilizovat vzniklou situaci. Velitel Roy Miller stojí v čele elitního armádního týmu a má za úkol najít zbraně hromadného ničení. Jejich údajná přítomnost byla hlavní záminkou k invazi spojeneckých sil do Iráku. Zpravodajská služba dodává Millerově jednotce souřadnice míst, kde se zbraně nacházejí. Jenže když vojáci dorazí k jednomu ze skladů, jsou překvapeni, že je prázdný. Je to již třetí místo, kam jeho oddíl dorazil a nic nenašel. Při poradě velitelů Miller upozorňuje, že informace od zpravodajců jsou špatné a naprosto nepřesné. Hned v zárodku je umlčen lidmi z tábora prozatímního šéfa irácké správy Clarka Poundstonea. Naopak jeho oponent, agent CIA Martin Brown, nabízí Millerovi pomoc. S přispěním poznatků novinářky Dayneové začíná Roy rozkrývat tajemné vazby vedoucí od vysoce postaveného generála irácké armády až k pohlavárovi Pentagonu, operujícímu v Iráku. (TV Nova)

FEAR99

Už od první sekundy je vidět, že Greengrass má technickou stránku v malíčku a řemeslné chyby prostě nedělá. Kdo viděl druhý a třetí díl Bourna ví, že právě tempo je u jednoho z nejlepších režisérů současnosti hlavní prioritou. Zelená zóna se tudíž opravdu nezastaví - když se mluví a něco řeší stejně si připadáte v akci a když se chodí, běhá či střílí platí to dvojnásob. Ruku v ruce jde Greengrassovi i jeho dvorní herec Matt Damon, který je přesně takový jaký být má. Věřím, že tahle dvojka nám do budoucnosti přinese ještě pár opravdových lahůdek. A samozřejmě se nesmí zapomenout na Johna Powella a jeho sugestivní hudbu, která vyždímává ze situace opravdu maximum. Otázka je tedy jasná - je to aspoň stejně tak dobré jako předchozí Greengrassovi filmy? Bohužel není a proto zónu stavím po boku Letu číslo 93 (moc mě nezaujal) jako nejhorší Greengrassův film. Scénář Briana Helgelanda je totiž docela nezajímavý a upřímně jsem se nemohl zbavit dojmu, že tentokrát je celý film mírně zbytečný. Nevěřil jsem, že to řeknu, ale je to tak. Dokonce i závěrečné akční inferno v ulicích Bagdádu mě moc nebavilo. Tyhle negativa však přebíjí opravdu výborná audiovizuální stránka a tři zmínění pánové, kteří dělají svou práci poctivě a výjimečně. Ze Zelené zóny jsem si moc neodnesl, to však neznamená, že se jedná o špatný film. Palec jde nahoru a mé hodnocení se pohybuje okolo pěkných 70 %, ale sám sebe se ptám: Nemohlo to být vzhledem k tomu kdo na tom pracoval o něco lepší? Odpověď je díky hodnocení celkem jasná. Tak snad příště. ()

wrána

Matt podle mne roste film od filmu, a tady se mu zase daří. A něco k filmu - na to, že to není "akčňák" a je to i trochu politické drama je to natočené jako jedna velká akce. Zní to zvláštně ale je to tak. Film prostě nenudí v žádné své části, což je věc málo vídaná poslední dobou. Takže teď doufám ještě víc že bude Bourne 4! ()

Obenny

Mé očekávání bylo přesaženo, ale bohužel opačným směrem. Zelená zóna pro mě měla být velmi dobře zvládnutým akčním "4 Bornem", ale nestalo se tak. Je to film v rámci možností snesitelnosti, v žádném případě to není smršť událostí, která Vás zasadí do křesel a nenechá Vás vydechnout. Postupným vyšetřováním se M. Dammon dostává na kobylku konspiraci ze strany vysoce postaveného amerického politika, jehož cílem je za každou cenu rozpoutat ozbrojený konflikt. Způsoby které M. Damon používá k vyšetřování Vás nějak zvlášť nenadchnou, on víceméně ani samotný dějový harmonogram není moc povedený a napínavý. Lepší stránkou je spíše dobře simulované válečné prostředí kolem celého filmového konfliktu. ()

rigby

Od první vteřiny nezastavitelný spád událostí. Silný příběh, který svým pojetím vtáhne diváka do děje a už ho nepustí. Rychlý střih, syrová dokumentární kamera. Výborné! ()

bonvivan

Tento pán proste vie ako natočiť film.. Pre mňa osobne zatiaľ žiadny z jeho filmov nebol pod 80%. Kiež by bolo týchto režisérov viac ako "5 alltogether" :) ()

david666

Akční jízda jak tomu bylo u série z agentem Bournem. Matt Damon tady určitě nepředvádí herecky kdovíco (ale o tohle u podobných filmů určitě nejde) a začíná se víceméně sám vykrádat ale to nic nemění na tom, že jsem se celé dvě hodiny bavil. Film mě od začátku pohltil svou atmosférou. Co musím zmínit, jsou skvělé exteriéry, kdy máte opravdu pocit, že jste v Bagdádu. Dalším plusem pro mě je, že takhle nějak si myslím, že to určitě se zbraněma v Iráku bylo. ()

lisma

Skutečnost, že byl napaden Irák za účelem odstranění horzby potenciálních biologických zbraní hromadného ničení je (a byla) v současnosti důvěryhodná asi jako upřímná slova někdejšího premiéra Standy G. Zelené zóna pracuje s touto problematikou poměrně povrchně, přičemž je děj podřízen akční stránce. Paul Greengrass je ovšem toho žánru velký znalec a dovedně vše dokáže rozpohybovat, nasnímat a ve finále i prodat. Jeho dva díly Bournovy trilogie mají spoustu příznivců (leč já mezi ně nepatřím) a Zelená zóna pokračuje v tradici zručně natočeného akčního filmu, ale pro mě je to "jenom další" připomínka strastí jednoho ze soudobých amerických bojišť. ()

veverysiak

Roztrhlo sa nám vrece s výjavmi z Iraku, je to pochopiteľné, podobná vlna zasiahla Ameriku a svet po Vietname, a ak chce niekto hľadať paralely, nech sa zameria na tie filmové, tento kúsok je asi prelomom od polodokumentárneho zobrazovania drsnej vojnovej reality k snovaniu konšpirácií, to majú ľudia bohovsky radi a sú z toho poväčšine uveličení, aj tu zrejme málokomu dôjde, že je to fikcia, efektne prefarbená akože realistickými trasľavými scénami, pársekundovými "živými" sekvenciami, parádnym pukotavým zvukom ostrých projektilov, neustálym kľučkovaním hlavných aktérov po tmavých labyrintoch a takmer neexistujúcou podmazovou hudbou - no just ako dokument, z čoho vyplýva, že to musí byť real, lenže v podstate okrem tej hlavnej konšpiračnej idey nám chlapi neukázali nič nové a, čo už je horšie, tí pred nimi to dokázali spraviť o niečo pútavejšie, preto akési náznaky a pokusy o akomsi Bourneovi v maskáčoch pod polozrúcanými mešitami sú čistým diletantizmom, takže 55%. ()

esmoke

Komenář od Cival "Zelenou zónu je tak dobré vidět - ale neodvratné na ni zapomenout" to shrnul dokonale. Pro mě je to film s nulovým zážitkem, remeslně je to patrne dobrá práce, ale to je tak všechno. Za pár dní už si ani nevpomenu, že jsem to viděl a pokud ano, tak jen že jsem to viděl a že se tam hledali zbraně, které nikde nejsou. Žádná zapamatovatelná scéna, postava, příběh.... prostě nic. ()

Groower

Kombinaci Damon - Greengrass jsem věřil víc než jsem měl. Film to rozhodně není špatný a nedá se srovnávat s Bournem, ale asi mi akčnější Bourn sedí víc. Zápletka je velmi slušná a postupné odkrývání mě nenechalo se nudit. Přesto mírné zklamání. ()

superzurda

Řekl bych, že pro mě trochu zbytečný film a myslím že Greengrass si Bournem hodil laťku příliš nahoru. Oproti traileru, který slibuje akční podívanou se ve většině filmu neděje nic zajímavého až do samotného konce, který je celý ve tmě a já ani nevěděl kdo to sází po kom. ()

Andre.w

Hodně dobrej film o jedný falešný válce, kterou si vymysleli washingtonský byrokrati a pravdě, která nakonec vyšla najevo. Záběr na ropný zařízení na konci filmu byla fakt vtipná pointa. ()

Patr1k

Veľmi slušne zrežírované, herecké výkony priemerné, Jason Isaacs mohol dostať viac priestoru, príbeh síce plytký, ale podstata je jednoznačná... ()

Johnysman

Nu nějak obvzláště mě tento film nezaujal. Vážím si kontroverzních myšlenek v něm, ale jinak po herecké stránce tak po podání zápletky naprostý mainstream. ()

pcarogers

Film o tom, co všichni ví, navíc dlouho potom, co už se o tom vlastně ani nemluví, mi tématicky přišel naprosto zbytečný. Jinak je to zajímavě natočené a tím se dá na to dívat - takže jsem se dodíval, jinak mě to ale strašně nudilo, protože to nemohlo přinést a taky nepřineslo nic než, co se dalo čekat. ()

Greengrass a Hanks versus piráti?

Greengrass a Hanks versus piráti?

06.06.2011

Paul Greengrass to i přes pověst kvalitního filmaře nemá v Hollywoodu lehké. Jeho poslední film Zelená zóna byl totiž propadák. A znáte to – prachy jsou až na prvním místě. Původně britský filmař si… (více)

Greengrass kašle na Bournea

Greengrass kašle na Bournea

03.12.2009

Nejdřív se říkalo, že Paul Greengass a Matt Damon jsou plní entusiasmu, pokud jde o čtvrtou akci „agenta bez minulosti“. Pak ale šly dobré vztahy Greengrasse a studia Universal do kompostu. Důvod?… (více)

Čtyřky útočí

Čtyřky útočí