Zelená zóna

• USA Green Zone (více)

V roce 2003 se v okolí paláce svrženého diktátora Saddáma Husajna pohybují okupační vojska, snažící se stabilizovat vzniklou situaci. Velitel Roy Miller stojí v čele elitního armádního týmu a má za úkol najít zbraně hromadného ničení. Jejich údajná přítomnost byla hlavní záminkou k invazi spojeneckých sil do Iráku. Zpravodajská služba dodává Millerově jednotce souřadnice míst, kde se zbraně nacházejí. Jenže když vojáci dorazí k jednomu ze skladů, jsou překvapeni, že je prázdný. Je to již třetí místo, kam jeho oddíl dorazil a nic nenašel. Při poradě velitelů Miller upozorňuje, že informace od zpravodajců jsou špatné a naprosto nepřesné. Hned v zárodku je umlčen lidmi z tábora prozatímního šéfa irácké správy Clarka Poundstonea. Naopak jeho oponent, agent CIA Martin Brown, nabízí Millerovi pomoc. S přispěním poznatků novinářky Dayneové začíná Roy rozkrývat tajemné vazby vedoucí od vysoce postaveného generála irácké armády až k pohlavárovi Pentagonu, operujícímu v Iráku. (TV Nova)

Disk

Paul Greengrass nezklamal a se svou polodokumentární kamerou tentokrát navštívil Irák. Green Zone je precizní filmařina od začátku do konce. Sice skoro všichni mluví o "Bourneovi v Iráku", ale nikoho už nezajímá, že Greengrass touto látkou navazuje hlavně na výtečný Let číslo 93 a pro mě se tímto stává Oliverem Stonem 21. století. 10/10 ()

666teen

Americká operace v Iráku měla zkratku ZHN (Zbraně Hromadného Ničení). Postupem času mění svůj význam na Zatím Hovno Našli, respektive Získáme Hafo Nafty. Invaze do Severní Koreje se definitivně odkládá, neb jedinou obchodovatelnou komoditou v zemi je hlad. Greengrass s Damonem to zase dokázali. ()

Ruut

No tak asi 60 - 80% (dle rozpoložení). Ovšem universal má tímto filmem opravdu patent na likvidaci solidních projektů díky ponechávání naprosté volnosti svým režisérum. A Greengass s Damonem si tohle opravdu mohli odpustit a raději předvést dalšího Bourna. ()

misterz

Po všetkých stránkach šedivé a priemerné. To zase niekto objavil Ameriku a natočí film o známych veciach. A potom sa kde kto čuduje, že to nudí. Navyše dejová linka je často len chaos, trasie sa tu obraz a akčné scény sú väčšinou neprehľadné alebo nie je nič vidno. Čo sa týka obsahu, iba nudné pátranie po zápisníku a po pravde, ktorá je zjavná už od začiatku. Plus sem tam trochu politiky a CIA s Pentagonom. Nič pre mňa. Fakt neviem prečo je tento snímok považovaný za také terno. Na záver jeden môj subjektívny pocit - Matt Damon mi pripadal ako teeneger navlieknutý do uniformy. Podľa môjho názoru vojnové filmy nie sú pre neho. Veľmi slabý priemer. 50/100 ()

HAL

Bourne v Iráku a to doslova, jen skrytý v anonymitě běžného amerického vojáka. Brilantně natočené, se slušným příběhem... leč nikterak objevné. 8/10 ()

mzss1

Tak mi tenhle film dlouho unikal a až dnes jsem se k němu prvně dostal. A jsem rozhodně zklamán. Neměl jsem se do toho pouštět. To je ukázka ironie, že některé filmy jsou silně podhodnocené, např. Smrtonosná past: Opět v akci (2013), která má nyní na CSFD 56% ! A mě se ta past líbila na 95%. Tady zase je film s procentuálním hodnocením 74% silně nadhodnocen. Ale toto ukázkové porovnání jsem napsal, že to tak vidm já, takže nic proti nikomu, každý at zhodnotí podle svého. Můj názor je avšak jiný. Tak kde začít u tohoto skvostu ? Rozhodně jsem si ho zvolil ke shlédnutí, nebot mě zaujal Mat Damon v Bourneovské trilogii, sice to není bůhvíjaké dílo, ale ty tři filmy s Bournem mě bavily, tak jsem s radostí všem třem dlům dal 4*, dokonce i řtvrtému pokračování oné trilogie "Bourneův odkaz" - tomu jsem dal také 4* (mimochodem jsem na tom byl pod ukecáním přátel v kině a nějak jsem toho nelitoval - 75%), takže takhle. Zde si vzal snímek na starost režisér dvou Bournů a řekl jsem si, že se to vyvede, ale bohužel. Film je děsná nuda a má strašně moc nelogičnoustí a velmi chaotický příběh, který jsem dlouho už nezažil. Úvod ještě zaujme. Prvních 20 minut si říkám, celkem slušně se to vybarvuje a ono se to tak táhle zhruba do půlky a už mě to silně nudilo. Druhá půlka filmu je podstatně o dost horší. Je zde už více chaoticky zasažen příběh a děj. Ehm, děj ? No raději nic. Takže otrava. Jak to dál popisovat. No herecké bsazení je na tom tak nějak normálně, ale abych se přiznal, taky ani hlaní hrdina Mat Damon mě moc nezaujal - zde vůbec nevzbuzoval respekt. Brendan Gleeson se zde také moc nepředvedl. Hudba byla obyčejná, mohla být lepší, zde jsem ji ani moc nezaznamenal. No a nyní k akci. Akce zde moc není, ovbčas se zde obyčejně střílí, hlavně na konci filmu, ale ani to mě moc nezaujme. Jen obyčejné střílení, nějaký ten výbuch a jinač to rádoby akční finále se koná za tmy, kdy kolikrát není vidět skoro nic. Takže jak tuto děsnou nudu shrnout ? Pokus o lehce válečný film s nádechem thrilleru + vyplnujíc minimum nezajímavé akce a k tomu si přidáme děsný scénář či přepracovaný příběh, který postrádá logiku a divák se v něm často ztrácí. Takže politická tahanice tu zde i je - což filmu hodně ubližuje také. Takže jsem zklamaný, toto se moc nevydařilo. Určitě to byl slušný pokus, slušný námět. Nechci film úplně zatracovat, bylo to něco novějšího co jsem nezažil. Kdyby byl lepší příběh, kdyby nebyl tolik chaotický, bylo zde více akce, lepší scénář, lepší uvěřitelnost, hned bych dal o hvězdu navíc. No nic, takhle film vidím na rozmezí mezi 1 a 2 hvězdou. Neuvěřitelné no. Přikláním se k té druhé. Ale jsou to opravdu velice vydřené 2 hvězdy - zavřel jsem všechny oči. Takže hodnotím celkově na slabých 30% = ** ()

Rudovous

Docela chapu caste srovnavani s The Hurt Locker, na druhou stranu - ty filmy mozna mnohe spojuje, (obligatni Irak a valka v nem, nebo tez obligatni az hyperrealisticke-dokumentarni obrazove zpracovani) ale podle meho se zanrove mijeji. Zatimco Bigelowova natocila valecne drama s hodne psychologickym podtextem, Green zone je spise valecny thriller na politickem pozadi. Hvezda jde dolu, jak dobre popisuje kolega Janek, diky scenari, z dovodu zbytecne a gradujici vykonstruovanosti. Skoda. Ale jinak hodne slusna podivana. ()

kingik

Ani se nedivím, že film komerčně neuspěl. Ještě by mě tak zajímalo, koho by téma války v Iráku nalákalo do kina, a kdo by si pak tento film zařadil mezi oblíbené "bijáky". Mně osobně je toto téma vzdálené, a aby mě nějak zaujalo, muselo by být poutavě natočeno, což v případě režie Paula Greengrasse ani trochu nehrozí. Děj pitomoučký a málo uvěřitelný, vleče se to, akce pomálu, a když na ni občas dojde, tak je chaotická, nepřehledně sestříhaná a prosta všech ingrediencí, které dělají dobrou akci akcí. Greengrass má v oblasti akce velké mezery. Největší problém jsem měl s jeho již tradičně roztřepanou kamerou (asi má na tento styl snímání úchylku), která se chová jako neposedné děcko a ani na vteřinu nezůstane v klidu, přičemž její nervozní těkavost mě uspávala. Tento film od totálního odpadu zachránilo jen pár pozitivních aspektů a tím je závěrečná půlhodina spojená s naháněním hledaného válečného zločince v nočních nepřehledných iráckých ulicích a na scéně se zjevil skvěle obsazený Jason Isaacs, kterému minirolička drsného vojáka sedla. Greengrass zaslouží pochvalu za práci s herci, ale Matta Damona už by nemusel obsazovat do svých filmů tak často, protože mně přišel v roli nadporučíka herecky prázdný a moc mě nezaujal. Ostatně ani tento film mě nezaujal a byla to dokonalá, koncentrovaná nuda bez špetky napětí a dynamické akce. Kdyby se alespoň dal příběh brát trochu vážně, ale to se opravdu nedalo. Slabota. Strašně zdlouhavý film. ()

InJo

Ze ZELENÉ ZÓNY musí Michael Bay patrně šílet vzteky, protože obsahuje snad ještě více oku lahodících záběrů na hummery, armádní vrtulníky a po zuby ozbrojené vojáky než kterýkoliv jeho film! ;-) A ke všemu je i o dost inteligentnější (což ale není zase tak překvapivé), přestože Helgelandův scénář je poněkud jednotvárný, nedospěje k žádnému opravdu nečekanému zvratu, neobsahuje žádnou nezapomenutelnou scénu a jeho sdělení není až tak palčivé, jak si tvůrci zřejmě myslí. Greengrass však opětovně vše režíruje tak neskutečně profesionálně a s takovým zápalem, že jsem mu i tentokrát dokonale sednul na lep. I tak ale doufám, že jeho další snímky už budou režijně pojaté úplně jinak, aby dokázal, že není mistrem pouze jednoho filmařského stylu... 80 % ()

Šakal

Greengrass jednoduše špatný snímek natočit snad ani neumí. To je již nějakou tu dobu holý fakt.Po technické stránce není snímku téměř co vytknout, panuje ( alespoň v mém případě ) naprostá spokojenost. Co mi však vyhovuje u Bournea a to sice zběsilé tempo „ vyprávění " , to mi paradoxně a to tak, že velmi, překáží u politického thrilleru, který má určitě větší ambice, než býti „ tuctovým „. Greengrass to napálí ihned od začátku, následuje střih za střihem a tak trochu ( HODNĚ) zapomíná na samotný příběh a v neposlední řadě mi chybí mnohem větší prokreslení charakterů jednotlivých postav. Buď je to záměr, aby divák neměl čas moc přemýšlet nebo to Paul již jinak ani neumí. Obojí nedokáži a ani NECHCI v tomto případě prominout. Greengrass se snaží o netradiční ( neamerické ) nahlédnutí na blízkovýchodní problém, paradoxně je to právě toto, co mu tak trochu „ láme vaz „ . Ukrojil si příliš velké sousto na můj vkus .Matt Damon opět přesvědčivý, tento typ role je šitý přesně jemu na míru, nicméně jedním dechem dodávám….už jsem ho viděl hrát lépe. p.s. když už toto téma, já osobně dávám jednoznačně přednost Ridleymu a jeho " konverzačce " http://www.csfd.cz/film/232535-labyrint-lzi/ ()

Webb

Mé první zhlédnuté HD 1080p. Greengrassova rutinní režijní práce je to jediné zajímavé pozitivum, které z války v Iráku vzešlo. Scénář je základní, přímočarý a bohužel i trochu odtažitý, stejně jako nevýrazné, neprokreslené postavy. Zklamala mě i hudební stránka, kterou opět složil John Powell, jenže tady byla využitá jen minimálně a tak tlumeně, že ani nevim zda skladby jsou dobré či nikoliv (pro zjištění si budu muset sehnat soundtrack). Akčních scén je tu málo a nechaly mě chladným. Rozhodně je špatným tvrzením, že se jedná o čtvrtého Bourna v Iráku. Green Zone totiž nemá duši, náboj, ani propracovaný a chytlavý scénář a nucenost být za každou cenu v pohybu, i když se nic neděje je k smíchu. [5/10] ()

Sobis87

Neskutečná jízda! Paul Greengrass zužitkoval předešlé zkušenosti z Bourne Supremacy a Bourne Ultimatum a opět s Mattem Damonem jakožto ústřední postavou ukázal potenciál a moderní tendence v transformaci akčního žánru. Tatam jsou hloupé příběhy o neohrožených hrdinech upřednostňujících vypracovanou muskulaturu před složitějšími myšlenkovými pochody a stejně tak je pryč i šablona akčního filmu 80.let. Paul Greengrass volí akci jako prostředek, nikoliv cíl. V prvé řadě rozvíjí určité téma, kterým je v Zelené zóně problematika zbraní hromadného ničení v Iráku a celá ta akční jízda je „pouhým transportem“ od zpočátku položené otázky k závěrečnému rozuzlení. Jestliže je klasický akční film postaven na atrakcích v podobě přestřelek, kontaktních soubojů a explozí, kterým se podřizuje příběh, tak v Greengrassově vyprávění to je právě naopak – neexistuje zde samoúčelná exhibice, veškeré dění má svůj řád a logické ukotvení v příběhu. Dalo by se říct, že už samotný Greengrassův režijní styl je atrakcí – způsob, jakým veškeré dění snímá a jak vše dynamizuje, je naprosto strhující. Jeho paradokumentární styl a fascinace profesionalitou dodává filmu na syrovosti a díky práci s kamerou a střihem je i pouhá konverzace neskutečně dynamickým zážitkem…a co teprve až opravdu dojde na samotnou akci! _____ Z tematického hlediska a co do informovanosti je Zelená zóna důležitým dílem, které oproti Scottově náborovému filmu Černý jestřáb sestřelen nezaujímá jednoznačné stanovisko, není zbytečně žánrově melodramatické jako oceňovaný film Smrt čeká všude a, i když se svou výpovědí přichází takříkajíc s křížkem po funuse, stále dokáže vyvolat podnětnou diskuzi. Nehledě na to, že se na celý film zatraceně dobře kouká, Damon je opět nehorázně cool, Brendan Gleeson je skvělý jako vždy a celkové tempo filmu je doslova vražedné. Takhle modifikovaný akční film se mi proklatě zamlouvá. 90% ()

Anderton

Snáď najlepšia a metaforicky/synekdochicky najvýstižnejšia scéna filmu je tá z prvej tretiny, kedy sa jeden dôležitý Iračan pozerá na dvoch vojakov americkej armády, ako sa začnú biť v plnej polnej. Greengrass tu vystihol vlastne všetko, čo chcel a čo nám poskytuje ďalej jeho našľapaná akcia. No a možno aj jedna z posledných viet filmu o tom, že kto nás teraz bude brať vážne. Dopadlo to tak, že z Žórža sa stal fackovací panák a terč všemožných vtipov, ale v jeho koži by som nikdy byť nechcel. Toto síce nie je prostredie, vhodné pre Greengrasovu akčnú obsesiu, ale akčný fetiš je ako tak udržaný na uzde vlastne posolstvom, ktoré sa predierava postupne ponad formu. Ach, keby len vtedy Greengrass s Helgelandom vedeli, ako sa veci vyvinú...no možno ak by sme sa nezbavovali diktátorov tri desaťročia po funuse, ale asi to nechám radšej tak. ()

AppleCore

První slova po skončení filmu: Chci soundtrack! Svět her má Modern Warfare a svět filmů od dnešního dne Green Zone. Že Zelená zóna bude skvělá podívaná jsem tak nějak očekával. Taky nebyl žádnej důvod aby ne, když se toho chopil Greengrass a do hlavní role obsadil Bournea. Rozhodně jsem ale nečekal, že se u toho takhle zapotim. Ó můj Bože, vždyť jsem se právě vrátil z Iráku, tak čemu se divim?! Film je jeden z největších a nejnadupanějších trháků od dob posledního Bournea a se strhujícim příběhem a dějem se nezastavitelně žene šílenym tempem do ještě šílenějšího konce, ze kterýho jsem nestíhal ani vteřinu (20 minut nahánění jednoho šmejda šmejdem druhym a Millerem. Prostě peklo). Všechno doprovázený fenomenálnim hudebnim doprovodem, perfektní kamerou, dynamickou a neústupnou akcí a v neposlední řadě skvěle vykonstruovanym příběhem. Nezbejvá než setřít pot a konstatovat, že si film během několika dní pustim zase. Jsem rád, že se právě Zelená zóna stala tisícím filmem mého hodnocení a otevřela tak bránu tisícovce druhý! ()

Kothy

Tento Greengrassův film s Mattem Damonem mě docela zaujal. Ukazuje nám snahy o předání moci Iráčanům po tamní válce. Není to jednoduché, není zde totiž jednotný názor na to, kdo by to měl dělat. Matt zde vystupuje jako praporčík Miller, který se marně snaží najít zbraně hromadného ničení. Nakonec se vydá o vlastní stope hledat iráckého generála. Ani toho ale nebude žádný med. Ukazuje to místní válku v docela drsném světle... "Kdo je Magellan?!" ()

AllShallFall

Od začátku jsem si myslel, že to bude další propagandistický americký film. Ale naštěstí se děj změnil na vysoce napínavý thriller, kerý přesně trefil eso. Ukázal tu špínu, kterou americká vláda tak strašně ráda používá. Za každou cenu vyvolat válku. Za účelem touhy po moci a moci peněz obětuje i svou vlastní armádu. Vojáci bojují ve jménu spravedlnosti a nakonec se ukáže, že je všechno jinak. Jen se vůbec divím, že když skoro každý ví, že USA je jendna velká župma lži, že vůbec ještě nějakou armádu má. Vynikající práce režiséra Paula Greengrasse a výborný Matt Damon. U mě jasný plný počet. ()

teutates

Dvojica Greengrass - Damon funguje, o tom niet pochýb... taktiež som očakával nejakú tú "konšpiráciu" v pozadí... ale Damon ako "nadporučík" väzme zákon do svojích rúk, chodí si po Bagdade ako najväčší šef bez omezení s nápisom na čele "Já som zákon...", konšpiračné myšlienky rieši žmurknutím oka... prosim Vás, to ako fakt? ešte som zabudol, žiadna guľka nie je dosť dobrá preňho, veď kto by to vyriešil ak nie ON? Proste ten scénar... je na pi**, avšak aj napriek tomu slabosť je slabosť 7/10 ()

swamp

Greengrass je technicky dokonalý, ale jeho Green zone bohužel svým tempem nenavázal na Bournea.. Damon hraje to, co má, ovšem ničím nepřekvapuje. Celé to na mě působí podobně jako Body of lies nebo nějaká ořezaná verze skvělé minisérie Generation kill. Přesto, díky již zmíněné preciznosti, dávám poměrně vysoké hodnocení. ()

Greengrass a Hanks versus piráti?

Greengrass a Hanks versus piráti?

06.06.2011

Paul Greengrass to i přes pověst kvalitního filmaře nemá v Hollywoodu lehké. Jeho poslední film Zelená zóna byl totiž propadák. A znáte to – prachy jsou až na prvním místě. Původně britský filmař si… (více)

Greengrass kašle na Bournea

Greengrass kašle na Bournea

03.12.2009

Nejdřív se říkalo, že Paul Greengass a Matt Damon jsou plní entusiasmu, pokud jde o čtvrtou akci „agenta bez minulosti“. Pak ale šly dobré vztahy Greengrasse a studia Universal do kompostu. Důvod?… (více)

Čtyřky útočí

Čtyřky útočí