Zelená zóna

• USA Green Zone (více)

V roce 2003 se v okolí paláce svrženého diktátora Saddáma Husajna pohybují okupační vojska, snažící se stabilizovat vzniklou situaci. Velitel Roy Miller stojí v čele elitního armádního týmu a má za úkol najít zbraně hromadného ničení. Jejich údajná přítomnost byla hlavní záminkou k invazi spojeneckých sil do Iráku. Zpravodajská služba dodává Millerově jednotce souřadnice míst, kde se zbraně nacházejí. Jenže když vojáci dorazí k jednomu ze skladů, jsou překvapeni, že je prázdný. Je to již třetí místo, kam jeho oddíl dorazil a nic nenašel. Při poradě velitelů Miller upozorňuje, že informace od zpravodajců jsou špatné a naprosto nepřesné. Hned v zárodku je umlčen lidmi z tábora prozatímního šéfa irácké správy Clarka Poundstonea. Naopak jeho oponent, agent CIA Martin Brown, nabízí Millerovi pomoc. S přispěním poznatků novinářky Dayneové začíná Roy rozkrývat tajemné vazby vedoucí od vysoce postaveného generála irácké armády až k pohlavárovi Pentagonu, operujícímu v Iráku. (TV Nova)

st.ranger

Srovnání s Bournem nechápu, spíš bych to dal vedle Hurt Locker. Postoj k příběhům podle skutečných událostí mám velice skeptický, ale zde jsem dokázal uvěřit, že by tomu tak mohlo být, pokusit se vytvořit nový Írán za pomoci utopie. Celý film má až neuvěřitelně zběsilé tempo, dialogy jsou velice jednoznačné a nikde není žádný zbytečný prostoj. A i přesto, že se jedná o zpracování skutečných událostí, pro mě je to daleko koukatelnější a stravitelnější než zmíněný Hurt Locker. Válěčné filmy už asi nikdy nebudou jen o bojích dvou stran a to je jedině dobře. Jediné, co mě zarazilo je zrnitý obraz při noční sekvenci na konci. ()

Hwaelos

Fakt, že jde Greengrass s "pravdou o Iráku" ven s křížkem po funuse, není rozhodující. I tak si vysoko cením, že se tomuto tématu někdo věnuje a nadto s takovou bravurou. Opravdu, málokterému filmaři by mohlo toto téma sedět více, než bournovskému režisérovi. Fenomén dynamické ruční kamery, kterému po jeho vzoru propadají už i leckteří béčkaři, povýšil Paul Greengrass na umění, protože divák se nemusí rozčilovat, že se v akci ztrácí. Podobně přehledný je i v podávání informací, což je vlastně jediný bod, kdy si nejsem jistý, jestli jde o plus či mínus. Nedá mi to nesrovnávat s Gaghanovou Syrianou, která je k divákovi nemilosrdně chaotická a zaplavuje ho množstvím informací, které se velmi pozvolna a neuspořádaně skládají do mozaiky, která nikdy nebude úplná. Green Zone je v tomto ohledu mnohem přístupnějším filmem. Kombinuje prvky polit-thrilleru s akčním filmem, aniž by to nějak skřípalo. Všechno pěkně odsýpá a tam, kde stagnuje tok zajímavých informací, tam je divák krmen kvalitní akcí. Klíčoví hráči jsou jasně daní a vystupují od začátku až do konce (snad s výjimkou Brendona Gleesona, který se před koncem někde ztratí), což je dobrou vizitkou pro divácký film, ale nutně to vybízí k otázce, zda tím netrpí hodnověrnost a plasticita světa a zda se pro složité otázky nehledají jednoduché filmové odpovědi. ()

McClane

stále platí, že Greengrass + Damon + hudba Powella = nemůžu být zklamán. Kdyby tyhle tři předváděli loutkový divadlo, asi by se mi to líbilo taky. Ale chápu, že u tohohle filmu budu v menšině. ()

Terva

Film začíná náletem na Bagdád 19. března 2003. Proč je v poslední době trendem používat " roztřesenou " kameru ? Osobně jsem přesvědčen, že nejlépe ji zvládnul Steven Spielberg ve svém filmu Zachraňte vojína Ryana a nikdo už to neudělá líp. Ostatní jsou jen ubohé napodobeniny ze kterých bolí hlava. Tak jak moc se kamera snaží reálně zachytit děj, tak moc ve finále není nic vidět. Jen nesmyslné poskakování obrazu sem a tam a spousta rozmazaných šmouh. Film mě šíleně nebavil a lituji, že jsem se nechal překecat a šel do kina. ()

Johny_fork

Není tajemstvím, že mám pro Greengrassův rozklepaný styl slabost. Opětovné spojení s Matt Damonem ve mě vyvolávalo nemalá očekávání. A ta se naplnila, Green Zone je perfektně natočený přímočarý akční film s citem pro vystupňování napětí. Sice co se týká promyšlenosti nedosahuje kvalit Bournovo trilogie, nicméně i lehce krkolomně servírovaná myšlenka se dá strávit. ()

moviesfan

Dobře, čekal jsem asi více než "Green zone" přineslo. To zapříčinila má naprostá "oddanost" Bourneovské trilogii, která je pro mě naprosto výborná a opětovné spojení Greengrass a Damon bylo pro mě neskutečný lákadlo. Ať je to ale jak chce, tak přesto se i v tomto případě jedná o solidní děj, který se nemá za co stydět. Akce zde samozřejmě nechybí a není ji málo. Přesto nejsem z výsledku maximálně nadšený. ()

JohnCZ

Další Greengrassův film a opět ta neposedná kamera, která mě u Bourna tak vadila. Kamera lítající ze strany na stranu měla asi navodit pocit z akce, ale já spíš měl pocit, že vlastně nevidim nic. Naštěstí těch akčních scén zase není tolik a tak se to dá v klidu přežít. Green Zone mi hodně připomínal Generation Kill. Lákadlem je silně neamerický přístup a hlavně to, co mi u GK chybělo - akce a nějaký ten příběh. K tomu nemám výhrad, hudba byla perfektní a herecké výkony celkem standartní. Matta Damona bych pro jednou chtěl vidět i v nějaké té herecky náročnější roli. Slabší 4* ()

Revanx

Zaujímalo by ma, kto odsúhlasil Greengrassovi sto miliónov na film, v ktorom Iračan povie američanom do tváre, že boli celý čas ťahaní za nos a vlastne, že tí irackí (časť- bývalí baasisti) teroristi nie sú až takí zlí chlapci. Tak či tak je Green Zone zaujímavým snímkom pre každého, kto má rád a) dobré vojnové filmy, b) Greengrassovu dynamickú kameru, c) filmy so snahou ukázať, ako to, aspoň teoreticky, bolo a mohlo byť . ()

corpsy

Damon a Greengrass naštartovaný úspechom Bournovej trilógie nám pripravili ďalší ´´realistický´´ spektákel. A po pravde narazili. Zdĺhavosť bude pravdepodobne najčastejšie spomínaný výraz pri tomto snímku. ()

PauloZ

Paul Greengrass je výborný režisér, který v tomto snímku nešel naplno, protože závěr mohl mít větší grády, čekal jsem krapet větší válečný akt. S Bournem bych vůbec neporovnával, tam měl Paul mnohem větší prostor pro kreativitu. Válečný film má přeci jenom ohraničenější rozpětí. Ožehavá tématika dění v Iráku je nám přiblížena velmi dobře a hlavně nadrzo, kdy za veškeré nepokoje může samo USA, ba co víc, spravodajství USA. Jednu chvilku jsem se i lehce ztratil v ději, protože ty arabské jména jsou šílené. Celkově ale spokojenost. Napínavý a svěží váleční počin. Sestřelení vrtulníku pomocí RPG je chuťovka pro které miluju tenhle žánr. ()

spaceboyCZ

Greengrass a Demon proste funguji jak dobre promazane soukoli...tenhle film neda ani na vterinu odpocinout vasim smyslum, ty skoro cele dve hodiny, co Zelena zona trva, zazivate strhujici podivanou, ktere nevadi uz trochu omsely namet spinave politky, protoze na reziserske zidli proste sedi pan Greengrass a pred kamerou se predvadi Demon. Ve srovnani s poslednim Bournem originalitou nenadchne, svym tempem ho ale predci o jednu tridu. 8/10 ()

keddy79

Nemám ráda, když kamera předvádí tanec sv. Víta!! Au, moje oči... Ono se na to pár nešťastníků bude dívat v kině a ne, jen v televizi ve 22:30, v pořadí po zprávách a nějaké té rádoby vtipné show. Jedině tam se mi tento film totiž ještě jaksi hodí. To aby i tatínci znudění z práce a rodinného života z toho večera něco měli... Ale jedna scéna se mi líbila a bylo by nespravedlivé ji nezmínit. Kontejnery, hejbejte se a padejte jako domino! ()

Paxxx.cz

Zelená zóna si u mě přezdívku čtvrtý Bourn neobhájila. Skutečně Bournův mýtus a tento film se úrovní nedají považovat za rovnocenné filmy. Green zone je málo dynamický, příběh je nemastný neslaný a celkově jde pouze o průměrný film. Pro mě mírné zklamání- 55%. ()

Wysch

[13.6. Palace Cinemas, Slovanský dům] První věcí, které si určitě všimnete, je už jen trio Greengrass - Damon - Powell. Trojice, která vyslala agenta Bournea do výšin filmového nebe. A je to už nuda, ale tahle trojice funguje dokonale. Ačkoliv se de facto prvních dvacet minut nic nedělo (oproti např. třetímu Bourneovi, kde kulervoucí akce na nádraží je hned na začátku), přistihl jsem se, jak sedím zavrtanej do sedačky a mačkám si džíny. Infarktová scéna s konvojem v ucpaných ulicích, kde křičeli Iráčané, že nemají vodu, je vlastně nulová akce, ale řemeslem Greengrasse a hudbou Powella se stává strhující úplně stejně, jako například celý (nutno dodat, že silně nadhodnocený) The Hurt Locker, který je sice o něčem jiném, ale daná scéna s konvojem a pokřikujícími Arabáši vystihuje ten "infarkt", který voják musí prožívat dnes a denně. Každý z Arabů je tam potenciální hrozba a Greengrass umně manipuluje s divákem pomocí kamery a hudby. Do toho stejně pokřikující Matt Damon, tedy Roy Miller, jen přidává olej do ohně. Tuhle scénu jsem si do komentáře vybral naschvál, protože přesně na ní chci ukázat, proč mám pro Greengrassovu režii slabost. Nicotná událost se stává totiž v jeho podání neskutečně kulervoucí, řemeslně prostě neumí klopýtat a táhne diváka za ručičku přesně tam, kam chce. Stejně jako v dané scéně je každý Arabáš hrozba, v celém filmu je potenciální hrozba kdokoliv. Zápletka sice místy zbytečně trhá jednoduchost a stává se překombinovanou, ale nese hlavní kouzlo příběhu - každý může být tím špatným. Jistý si je člověk pouze Royem Millerem a snad ještě Amy Ryan, tedy Lawrie Dayne. Kritizovaná dynamičnost snímku je přehnaná, v Green Zone se možná místy až příliš držel Greengrass na uzdě, protože když srovnáte třeba Bourneův útěk z Neapole a Millerův úprk ze safehousu, vychází epileptičtější střih právě na Bourneův mýtus. Řemeslná zdatnost pak vyniká v závěrečné epizodě na autobusáku, kdy Miller ztrácí sluch (vysílačka), je sám, a temná syrová realita nočních uliček Bagdádu jen na diváka prší. Proto je zajímavé, že divák na tuhle hru nepřistupuje. Green Zone je přístupnější snímek než třeba Bourne Ultimatum, ačkoliv se zdá, že právě naopak větší nepřístupnost honí ego diváků po celým světě víc než politicky malovaný thriller z války, která je plná otazníků. Jako by osud filmu kopíroval zájem diváků - co se děje za rohem a (ne)přímo diváka ovlivňuje, to je nám fuk. Aktuální problém a poukázání na něj, to už prostě dneska nikoho nebere. Proto je zajímavé, jak vyniká forma, jak vyniká řemeslo, příběh je jednoduchý a implicitně někam směrovaný. Přesto je Green Zone tím nejhorším filmem tria G-D-P, závěrečná cca čtvrthodina je (na Greengrasse až moc) doslovná a agitační a i když uznávám, že míří na správné místo, její podání (a celkové vyznění filmu) mi ale přijde až příliš nekorektní jak vůči divákovi, tak vůči samotnému filmu. A znovu přesto, ačkoliv je Green Zone jen slabší režisérův kousek, pořád strká do kapsy řadu jiných filmů. A když přilhlédnu k tomu, že jsem se fakt bavil a svůj svátek si zpříjemnil filmem, kterej má koule, proč nedat plných pět? Pro Greengrasse mám prostě slabost... a pro Damona ostatně taky. I tuhle roli jsem mu žral. P.S. Ten Powellův soundtrack místy přebírá hlavní roli a i když není nijak extra nápaditý, koupit si ho musím. () (méně) (více)

Greg

"Your government wanted to hear the lie Mr. Miller... they wanted Saddam out and they did exactly what they had to do... this is why you are here..." Film Zelená zóna je deklarován jako válečné drama, ale objevily se i spekulace, že obsahuje špionážní prvky. Tajná služba ve filmu hraje spíše menší roli, tu hlavní si pak vzali na starost "obyčejní" vojáci. To, že film už od začátku směřuje k zcela jasnému konci, mu vůbec neškodí. Naopak se divák může plně soustředit na syrově natočenou i podanou akci, tak trochu ve stylu "Černý jestřáb sestřelen", tzn. nestálá kamera nebo také vystřikující hlína. Malou výtku bych pak přidal za občas velmi rychle vedené dialogy, což ale pro znalce angličtiny, kteří nečtou titulky, problém nebude. S hereckými výkony nemám žádné problémy, Matt Damon zvládl úlohu velitele s velkým přehledem a ani ostatní představitelé členů jeho týmů za ním nezaostávali. Potěšil nás také Yigal Naor, který podal roli generála Al Ráwího velmi přesvědčivě. Už několikrát se zde nabízelo srovnání s sérií o agentu Bournovi - nelze ale srovnávat nesrovnatelé, Bourne je podle nás o něco lepší, ale z hlediska válečného žánru patří Zelená zóna mezi to lepší a Paulu Greengrassovi za to patří velké poděkování. Zelená zóna představuje další světlý moment v žánru válečných filmů z poslední doby. ()

MartinezZ

11.6.2010 ~ Matt Damon rozplétající špinavé pletichy okolo invaze do Iráku. Víc není co dodat, protože o víc ani nejde. Ono vlastně nakonec nejde vůbec o nic. ~ Tak tyhle tři věty shrnují můj pocit z filmu. Zprvu to vypadá zajímavě a vzhledem k tomu, že válečné filmy tak nějak mohu, jsem se i docela těšil, na co se to můžu těšit. A tak jako vždycky, když se na něco těším, dostalo se mi ponaučení, že těšit se = být zklamán. ~ Matt je velící jednotky vojáků v Iráku, jenž pátrá po zbraních hromadného ničení, kvůli kterým byla invaze do Iráku spuštěna. Vždycky dostane od výzvědné služby tip na místo, vypraví se tam a najde prázdné sklady, holou zem, pustý písek. A Mattovi to začíná vadit, protože vojáci umírají zbytečně. Otevře asi tedy na jednom z briefingů trochu pusu na špacír, čímž se mu dostane pozornosti jednoho z agentů CIA, který má na existenci zbraní hromadného ničení také svůj názor, a který vezme Matta dočasně do týmu. Matt tak začne pomalu rozplétat pavučinu politikaření, dezinormací a různých vládních agentur s různými cíli. ~ Čekal jsem od Zelené zóny mnohem víc. Příběh je taková standardní naháněčka myši a velkých koček, přičemž myš kočkám zatápí a kočkám se to nelíbí, akorát nyní v prostředí Iráku a využívajících otázek existence/neexistence zbraní. Problém je, že tohle všechno už víme, takže se tu dá čekat jen "proč". A i to "proč" postrádá smysl, působí totiž, jako že už někdo neměl co vymyslet. A to nemusím ani mluvit o sice více méně na americké poměry originálním konci, který ovšem pocit z filmu poměrně zabil. Vlastně mě celou dobu ubíjela nuda, kterou sem tam rozčísla akčnější vložka a nevyužité nápad. Jinak jde jen o další film z mnoha. ()

mysiak

Načo si klamať?..proste Greengrass použil to najlepšie čo vie robiť..a to s Mattom Damonom a hlavne akčne...len sme zmenili teritórium, pridal viac príbehu, trošku ubrali z drsnosti Bournea..ale ináč je to stále o tom istom..ale hlavne že je to kvalitné, dobre pozerateľné..a Matt Damon je proste akčný borec...Zelená Zóna je sakra dobre natočený film, ktorý je kapánek slabší od Bournea..ale v rámci akčných možností nadpriemerný... ()

Ellmariachi

Hned z kraje je nutné si přiznat, že mé hodnocení není zcela objektivní. Tyhle špionážní dramata zkrátka nejsou můj šálek kávy. Skoro celým filmem jsem se vlastně protrápil. V určitých momentech to na mě působilo realisticky, jak se asi v takových kruzích vysoké politiky může pracovat. O to ale na mě působil epic hero konec víc, jako z jiného filmu. Ale co naplat ten mě zase bavil nejvíc. Je to důkaz toho, že rozhodně nejsem cílovka a kdo z vás naopak tyhle kejkle vidíte rádi a třeba čtete můj koment, tak si 15 procent přihoďte. A abych nezapomněl, strašně mě v některých pasážích vytáčela nesnesitelně blbá kamera. Dám nakonec slušných 60, za pro mě zábavných posledních 20 minut. ()

Greengrass a Hanks versus piráti?

Greengrass a Hanks versus piráti?

06.06.2011

Paul Greengrass to i přes pověst kvalitního filmaře nemá v Hollywoodu lehké. Jeho poslední film Zelená zóna byl totiž propadák. A znáte to – prachy jsou až na prvním místě. Původně britský filmař si… (více)

Greengrass kašle na Bournea

Greengrass kašle na Bournea

03.12.2009

Nejdřív se říkalo, že Paul Greengass a Matt Damon jsou plní entusiasmu, pokud jde o čtvrtou akci „agenta bez minulosti“. Pak ale šly dobré vztahy Greengrasse a studia Universal do kompostu. Důvod?… (více)

Čtyřky útočí

Čtyřky útočí