Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Adaptace šesté knihy fantasy série "Zeměplocha" Terryho Pratchetta. Příběh ne nepodobný "Macbethovi" v nastudování Divadla v Dlouhé... Dnes už takřka kultovní inscenace pražského Divadla v Dlouhé pobaví nejen znalce "Zeměplochy", ale i absolutní laiky, protože je v první řadě výbornou komedií. A víte-li něco o Shakespearovi a jeho "Macbethovi", pobaví vás Soudné sestry dvojnásob. Na Zeměploše, která je placatá a putuje vesmírem na zádech obrovské želvy, se začaly dít nepředstavitelné věci, neboť do královské politiky se zamíchaly tři čarodějky - Bábi Zlopočasná, Stařenka Oggová a Magráta Česneková. Nelíbila se jim totiž krutovláda Lorda Felmeta, který dosedl na trůn poté, co zavraždil krále Verence, z kterého se tímto stal duch... Soudné sestry jsou vtipnou a svéráznou variací na "Macbetha" i jiné shakespearovské příběhy. Setkáte se tu s mnoha postavami tohoto temného dramatu: s vévodou a vévodkyní, kteří usilují (zprvu úspěšně) o trůn, s celým vévodovým dvorem včetně šaška a ducha zavražděného krále, s hereckou trupou, ale především s již zmíněnými třemi čarodějkami, kterým se nakonec podaří vrátit královskou korunu na tu správnou hlavu... Ale nebyl by to Terry Pratchett, aby se v příběhu neobjevily nové okolnosti, situace, se kterými Shakespeare nepočítal; a nakonec i překvapivé rozuzlení. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (56)

vesper001 

všechny recenze uživatele

Smťův step, výborná Magráta Česneková a ještě lepší Stařenka Oggová, ušní červ Ježčí píseň, Táborského herecký koncert... co ještě chcete? Snad jen další zpracování Prattchetových knih Divadlem v Dlouhé. „To je děsné království! To vám tady vážně pořád prší?“ „Někdy přestane, pane. To když začne sněžit. A občas tady máme epesně boží mlhy!“ ()

fantoci 

všechny recenze uživatele

Kdesi hluboko ve vesmíru pluje obrovská želva. Jmenuje se A-Tuin. Měří 16 000 km. Na svém krunýři, který je pokryt zamrzlým metanem a zbrázděn nárazy meteoritů, nese čtyři slony. Na jejich hřbetech se vyskytuje obrovský otáčející se kotouč. Ten kotouč se nazývá Zeměplocha. Oblíbil jsem si knihy Terryho Pratchetta, a tak jsem se ze zvědavosti podíval na jednu divadelní hru dle jeho námětu. Sám autor toto české zpracování označuje za jedno z nejlepších. Fantastický svět Zeměplochy, ironické parodování všeho, co doposud lidstvo zplodilo a co jej napadlo (tedy hlavně Shakespeara), zatím nenašlo cestu do filmové podoby. O to tato hra je cennější. Pokud knihy Terryho Pratchetta neznáte, možná děláte chybu. ()

Reklama

suicide 

všechny recenze uživatele

Musím Divadlu v Dlouhé skutečně naplno zatleskat. Povedlo se jim udělat skutečně velmi dobrou adaptaci Pratchettovy předlohy tak, že i divák neznalý poměrů může odejít s pocitem skvěle strávených a zábavných dvě a půl hodin. Každý si může najít to svoje. Tvrdou lady Felmetvou, ostrou Bábi Zlopočasnou, pijanskou Stařenku Oggovou, šaška... Všechno z jemného britského humoru Terryho Pratchetta. A nad tím vším ční ještě výkon tomáše Turka coby vévody Felmeta. To, co předvedl Ledger jako Joker v Temném rytíři předvádí bez jakýkoli problémů Turek na podiu Divadla v Dlouhé již několik let. Neskutečné herectví. Musím říci, že bych původně dal jenom 4*, ale druhé shlédnutí a Tomáš Turek mě přesvědčili, ať ještě jednu hvězdičku přihodím... ()

nirvanafan 

všechny recenze uživatele

Na to, že šlo o školní akci, jsem se bavila až ukrutně dobře. Akorát první půle by se dala zredukovat na nějakých dvacet minut a naopak část po přestávce bych kapánek natáhla. Ale co na Smrtě a královnu se špičatejma prsama (a hlavně na ten odloženej pohárek) asi budu ještě nějakou dobu s úsměvem vzpomínat. Mohlo by bejt víc takovejch mimoškolních dopolední v rámci vzdělávání. ()

easaque 

všechny recenze uživatele

velmi slušné divadelní zpracování jedné Pratchettových knížek na prknech českých divadel. Vytvořená atmosféra je dobrá, stejně jako kostýmy či herečtí představitelé, i když někteří (především mužští) se tu dost předvádí a trošičku to kazí. Ale náladu mi to nezkazilo a připomělo mi knížku, kterou jsem kdysi dávno četl. Takže 4 hvězdičky si určitě zaslouží. [ PŘÍBĚH: 3 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 3 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

Galerie (5)

Zajímavosti (5)

  • Terry Pratchett po shlédnutí inscenace Soudných sester v Divadle v Dlouhé prohlásil, že se jedná o nejlepší jevištní zpracování svého textu, jaké po světě viděl. (suicide)
  • Divadlo si původní Briggsův text upravilo, protože dramatizátor Briggs vypustil třeba postavu Smrtě. Jelikož se jedná o velice oblíbenou postavu v Pratchettových příbězích, rozhodlo se ji divadlo do inscenace vrátit. (suicide)
  • Divadlo v Dlouhé se k Terrymu Pratchettovi dostalo díky Jakubu Burešovi, synovi režisérky divadla Hany Burešové. Jakub Bureš zjistil, že Pratchettovy knihy existují i jako dramatizace Stephena Briggse. Soudné sestry se divadlu k jejich vlastní adaptaci zdály nejlepší pro jejich koncentrovaný dramatický příběh, ale také proto, že jsou vlastně parafrází Shakespearova Macbetha. (suicide)

Reklama

Reklama