Chyťte Cartera

Poštvat proti sobě zkušeného zabijáka, to není nikdy dobrý nápad. Surový londýnský gangster Jack Carter (Michael Caine) odjede do rodného Newcastlu, aby objasnil tragickou smrt svého bratra Franka. Ten údajně zemřel při autonehodě, když řídil opilý. Jack má však od počátku podezření, že mladíka někdo zavraždil. Frank totiž nikdy nepil. Carter tudíž začne obcházet lidi z místního podsvětí, se kterými se ostatně dobře zná z minulosti. Zpočátku mu zdejší gangsteři dají jen najevo, že by měl všeho nechat a odejít. Jenže to rozhodně není Jackův styl. A s tím, jak muž postupně odhaluje souvislosti Frankovy smrti, stává se ještě umíněnějším – a brutálnějším... Britský snímek režiséra Mikea Hodgese je adaptací kriminálního románu Teda Lewise. Českým divákům je možná známější z amerického remaku Sejměte Cartera, v němž titulního hrdinu ztvárnil Sylvester Stallone. (Česká televize)

liquido26

První půlka mohla být trochu rychlejší a akčnější, druhá je vynikající. Měl jsem místy trochu hokej v postavách a vztazích mezi nimi, takže jsem se spíš soustředil na Michaela Caina a jeho herecké umění. Všechno odehraje prostě jedním výrazem a je to skvěle strefený. Remake se Stallonem jsem viděl hodně kdysi dávno, takže si netroufnu srovnávat, ale myslím si, že tohle bylo lepší :-D ()

corpsy

Myslím, že niektorý ( hlavne prudérny ) diváci, museli byť z toho filmu v tej dobe riadne znechutení. Totižto miera násilia a erotiky ( samozrejme ale nie príliš explicitnej ), je na film spred 50tich rokov celkom slušná. Iné umelecké abnormálnosti, ale v toto prípade už neregistrujem. Kult, ale možno mierne nadcenený. ()

EastWicka

Carter je amorální gangster, hnusák a elegán a právě se s ledovým klidem vydal zjistit, kdo mu zabil bratra. Krev je krev. A tahle ultra-stylová, pekelně pozvolná a genderově (i vůbec celkově) nekorektní odyssea mě chytla díky rybím očím Michaela Cainea. ()

Cimr

Tento film by měla prozkoumat NASA, protože v něm naprosto chybí atmosféra... Hudba (skoro) žádná, Caine v hlavní roli pořád čumí bez výrazu, zabije asi 10 000 lidí, aby pomstil svého chudáčka bratra-mafiána a děj se přitom rozvíjí pooommmaaallluuu, občas jsme nuceni sledovat záběr tak dlouhý, že by ho do svého filmu nedal ani Tarkovský. Ještě že aspoň ta kamera je skvělá... Po většinu stopáže je to asi tak, že Caine k někomu přijde, proběhne rozhovor ve stylu: ,,Ericku, ty jsi věděl, že George posílal přes Davida prachy Peetovi?" ,,Jo, něco mi o tom řikal Adam, ale Michaeli, já jsem v tom fakt nevinně, o Frankovi nevím nic!" Načež ho Caine probodne nebo umlátí nebo mu vstříkne jed do žil. Zkrátka jde to od ničeho nikam, navíc nikdo z té plejády podvodníků, gangsterů, kurev, dealerů a pornomagnátů není hlouběji vykreslen, jsou to (a to včetně hlavního hrdiny) jen iritující figurky bez pozitivních vlastností. Proto mě ani trochu nezajímalo, co se vlastně doopravdy s Jackem stalo. Na Britech si vážím spousty věcí, ale k příběhům o mafiánech se jejich typický anglický klid nehodí. ()

jondzavid

Nedocenenená gangsterka so skvelým cynickým M.Caineom v hlavnej úlohe. Úžasne prepracované, skvele napísané, nekorektné a drsné dielko vystavané na chladnej atmosfére. Svojho času som sa neúspešne pokúšal zhliadnuť Stalloneho nudný remake, po tejto verzii sa už ani nebudem snažiť. ()

Freemind

Fotka Cartera by měla být v oxfordském slovníku u definice slova "cool". "Get Carter" považuju za naprostého klasika žánru a jednu z nejlepších kriminálek natočených na evropském kontinentu. Syrově, bez servítků, přímo na pysk. Kupte si pár hodin karate. ()

SarumanKo

Skutočne veľmi drsný a realistický krimi thriller. Každá minúta filmu je presiaknutá pochmúrnou britskou atmosférou a to sa k príbehu o chladnokrvnom zabijakovi na ceste za svojou pomstou dokonale hodí. Michael Caine je bad-ass na pohľadanie a v jeho postave sa snúbia anglický džentlmen, hrdina marloweovského typu (Carter dokonca vo vlaku číta Chandlera) a neľútostný zabijak, ktorý systematicky a nekompromisne odstraňuje každého, kto mal so smrťou jeho brata niečo spoločné. Ale popritom mu stále fandíte, pretože je to sympaťák. Get Carter je výborný film. Scenáristicky síce trochu neoriginálny (i keď v roku 1971 nebola téma pomsty natoľko vyťažená) a pomalšie sa rozbiehajúci, ale dobre zrežírovaný, napínavý a zábavný. A má celkom prekvapivú pointu. Nič, čo v podsvetí vykonáte, sa nezaobíde bez odozvy... (9/10) ()

kaylin

S tímhle filmem se remake se Stallonem opravdu nedá srovnávat. Je to mnohem syrovější, mnohem realističtější a zároveň mnohem abstraktnější, což je na první pohled zvláštní. Ale ta Velká Británie tomu sedí mnohem víc. Z tohohle filmu by se měli učit současní britští tvůrci, kteří se se snaží o moderní akční thriller. ()

JohnMiller

One man show Michaela Cainea ktorého charizma vyniesla tento film do výšin. Caine tu stvárňuje nóbl Londýnčana menom Jack Carter ktorému zabijú brata v jeho rodnom malom vidieckom mestečku. Keďže smrť a teda príčinou automobilovej nehody pri ktorej Carterov brat zomrel bol alkohol, pritom on sám nikdy nepil, sa Carter rozhodne vyšetriť skutočnú podstatu, a dôvod zabitia, na vlastnú päsť. Ako v každej podobne ladenej kriminálke sa začína vyšetrovanie od malých rybičiek postupne až k veľkým bosom podsvetia. Ako som už písal na začiatku najlepšia a jediná vec pre ktorú sa oplatí túto snímku vidieť je hlavná postava. To jeho vystupovanie, dialógy, suché Anglické vtipy, narážky a štýl ktorý tu predvádza sa proste nevidí každý deň. človek potom zabudne že sa tu toho až tak moc nedeje.. dve tri vraždy jedna prestrelka zopár milostných scénok a tak. Celkom zaujímavý bol aj hlavný hudobný motív.. V jednoduchosti je sila. ()

Foma

Uf, to je tvrdý jak křemen a ostrý jak břitva. To jsem nečekal :-)! Taky lehce psychedelický svojí až nereálnou atmosférou násilí. ()

Martin741

Britsky fryler od rezisera Hodgesa, z podobnych drsnych filmov ma napúadol tiez genialny Sitting Target, tiez dost brutalne dielo. Tuna je v hlavnej roli Maurice Micklewhite, teda Michael Caine /Play Dirty, Interstellar/, ktory ma v rodnom britskom meste NovyZamok objasnit smrt surodenca. Drsne, sponave, surove, extremne ..... presne toje Get Carter 1971. Tu ani netrena nejak zvlast herecke vykony, stacia perfektne dialogy a prostredie anglickeho mesta. 92 % ()

dezorz

Drsny, brutalny a realisticky film o londynskom gangsterovi/vrahovi, ktory sa vracia do rodneho Newscastlu na pohreb brata a pri tom zistuje, ze bratova samovrazda bola fingnovana miesntym gangom. Aj napriek zakazu svojho gangu, sa Carter opusta do krvavej odplaty. Get Carter je film, ktory sa vykaslal na klise noir gangsteriek, zobrazil svet gangsterov tak, ako by v realy mohol fungovat s typickym britskym akcentom - bez narocnych vizualnych efektov a s obcasnymi brutalnymi scenami s civilnym, cynicky chladnym M.Cainom v hlavnej ulohe. ()

MrPierc

Pozdější předělávka se Stallonem tomuto filmu nesahá ani do půlky kotníků. Michael Caine hraje skvěle a kamera je taky dobrá, dost odvážný film na ta léta, všechno v tom filmu je takové chladné a nikomu na ničem nesejde. ()

cubajz

drsná oldschool kriminálka, na které už je nějaké to léto znát - ve své době to musel být celkem šokující kotel, dnešní násilím odkojený divák se u tehdy brutálních scén jen pousměje. A Michael Caine je jako Carter neskutečnej zmrd:) ()

Topco

Prvotriedna old-schoolová kriminálka (teda vlastne gangsterka ponášajúca sa na kriminálku a narušujúca klišé gangsterského filmu) ()

Crawler-D

Michaela Caina mám dost rád, ačkoli ho znám hlavně v jeho starších, mentorských (či rádcovských) rolích. Chyťte Cartera mě však s ohledem na očekávání jeho nesmlouvavého mládí a nekompromisního stylu pomsty zklamalo. Chce to víc než pořádný kus výdrže přečkat začátek, ale mdlé tempo se drží po celou dobu. Film tak zestárl a jeho starosvětské postupy se dnes míjejí účinkem. ()

zette

Stylova kriminalka s vybornym Cainem v hlavni roli. Atmosferu zvyraznuji dobre zvolene lokality. Presto si myslim, ze v te dobe byly francouzske kriminalky o kus dale, stejne tak treba nas major Kalas... Odvazne nahe zabery na krasne zeny, ktere jsou vedle Caina nejvetsim duvodem, proc film videt. Skoda pomalejsiho tempa... ()

Zemřel režisér Mike Hodges

Zemřel režisér Mike Hodges