Chyťte Cartera

Poštvat proti sobě zkušeného zabijáka, to není nikdy dobrý nápad. Surový londýnský gangster Jack Carter (Michael Caine) odjede do rodného Newcastlu, aby objasnil tragickou smrt svého bratra Franka. Ten údajně zemřel při autonehodě, když řídil opilý. Jack má však od počátku podezření, že mladíka někdo zavraždil. Frank totiž nikdy nepil. Carter tudíž začne obcházet lidi z místního podsvětí, se kterými se ostatně dobře zná z minulosti. Zpočátku mu zdejší gangsteři dají jen najevo, že by měl všeho nechat a odejít. Jenže to rozhodně není Jackův styl. A s tím, jak muž postupně odhaluje souvislosti Frankovy smrti, stává se ještě umíněnějším – a brutálnějším... Britský snímek režiséra Mikea Hodgese je adaptací kriminálního románu Teda Lewise. Českým divákům je možná známější z amerického remaku Sejměte Cartera, v němž titulního hrdinu ztvárnil Sylvester Stallone. (Česká televize)

mortak

Caine hrál v mnoha filmech chladného amorálního zabijáka se srdcem na pravém místě, ale pouze jako Jack Carter překročil hranici béčkových filmů. Některé věci sice již dnes působí přehnaně - jako Carterova neustále zdůrazňovaná potence a nevybíravost v sexu (chudák Britt Ekland angažovaná jako hvězda tu jen pár vteřin masturbuje a mačká si ňadro), ale to vše bohatě vynahrazuje Newcastle s jeho dělnickými domečky, hospůdkami, a s novou výstavbou. ()

majo25

Ťažko povedať, či sa film, nevydaril, alebo či "len" pôsobí tak zastaralo. Rok výroby je 71, ale film vyzerá, ako keby bol točený ešte v 60. rokoch....účesy, chovanie postáv, kamera, nudné zasadenie do priemyselného mesta/štvrte. Herecky to tiež nie je nič extra. Ani len Caine v hlavnej úlohe nie je presvedčivý. V takýchto roliach som ho videl viackrát, ale málokedy na rolu hodil. Tu to nie je tiež výnimka. Jediné, čo nepôsobí zastaralo, je viacero posteľových scén a odvážnejšia forma nahoty....sex po telefóne by som v takomto filme nečakal. Na atmosféru a náznaky drsnosti som si musel počkať až k záveru, škoda, že sa dovtedy príliš nevyskytnú. Kratšia stopáš by bodla tiež. Iba ťažko skrývam sklamanie, na viac ako slabšie 3 hviezdy to nemá, od krimitrileru som mal o dosť väčšie očakávania. ()

Aquarius

Nádherne špinavý, drsný, nekompromisný film. Taká anglická peckinpahovka. Páčilo sa mi, že aj keď je prostredie, v ktorom sa dej odohráva, patrične bezútešné, oplýva určitou príťažlivou poetikou. Michael Caine hrá jedného z najnezvyčajnejších "hrdinov", akých som kedy na plátne videl, a hrá ho výborne. Kam sa hrabe Harry Callahan, to sa nedá zrovnať (ja viem, jeden je policajt a druhý gangster, takže sa to vážne nedá zrovnávať, ale tie filmy, mimochodom natočené v tom istom roku, podľa mňa niečo spoločné majú). Hlavne vďaka Frankovi Carterovi, jeho metódam a zvláštnemu zmyslu pre spravodlivosť ostáva tento film do dnešných dní výnimočný a strhujúci. ()

otík

Pomalý, ale velmi dobře vykreslený film o pomstě bezcharakterního bastarda, který se mstí za smrt svého bratra. Nelze se ztotožňovat s takovým darebákem a cestu k němu divákovi neprošlape ani tak dobrý herec jako je Michael Caine. Těžko říct, co se na tomto filmu líbilo Sylvestru Stallonovi, který v roce 2000 natočil remake. Rozporuplný film. ()

hans500

Vynikající thriller, kterému dominuje skvělá atmosféra Anglie, zajímavý antihrdina ve skvostném podání Michaela Cainea i propracovaný scénář. Kontroverznější než Drsný Harry, drsnější, brutálnější, nekorektní a přitom výborné. Bezchybně zrežírováno Mikem Hodgesem, překvapivý a výborný závěr je již třešničkou na dortu.. Jednoduše špičkový thriller ze 70. let.///Remake se Sylvesterem Stallonem je výrazně horší a nedůstojný a účast Michaela Cainea v něm téměř nepochopitelná. ()

LeoH

Blaxploitation po britsku s bílými herci; jsem stará předsudečná konzerva, když v tom cítím cosi nepřirozeného? Ze začátku nadšení ze strohého stylu, ale postupně se sympatie vytrácely a nastoupila naprostá rozpolcenost mezi tím, jak je to skvěle natočené i zahrané a jak je to zároveň odtažité a cynické v míře, kdy už mi odtažitost a cynismus splývají s psychopatií (a teď nemluvím ani tak o nátuře hlavní postavy, ale spíš filmu jako takového). Bavil mě Dirty Harry, Sweet Sweetback i teď nejnověji Point Blank, nemám nejmenší problém se špínou, deziluzí, násilím ani sexuálním dusnem, ale s absentujícím lidstvím ano. Kolem a kolem <70 %. ()

andrii

Zabijáka, rodáka, který jde po povaze, po vrahovi svého bratra. Hned! Přímým zásahem na něho palte, rychlou kulku do něho vpravte, protože tehdy, až se s ním seznámíte, tváří v tvář stanete, hrozí, že vás ostatní už jen v rubáši oděné uvidí. Jako James Bond, jenže blond, s pečlivě pěstěnou "vlnkovou" pěšinkou zelektrizuje zástupkyně ženského pokolení, které rády svršky odhodí, rafinovaně odhalí své zbraně, do jediné. Rozjitří anglické sychravé, nelítostným kukučem rozcupuje na cimprcampr nemorální extempore. Uhlazený "odstřelovač" smilstva se nezastaví před ničím. Perfektní ničitel doupat, vratkých hrátek neřesti. Setne stíny sexuální špíny. Rozžhaví noční linky. Milenku na drátě pouhým hlasem roztouží, div se telefon pod tíhou jejího vzrušení, horkem z rozkoše nerozteče...,ale všechno má svou mez, za všechno se v tomhle světě platí. I ten, kdo loví černé punčochy, bude uloven, zanesen do černé kroniky. ()

Cushing

Po opakovaném promítání zvyšuji hodnocení na maximum. Tohle je jeden z nejangličtějších filmů všech dob. Thriller, jak ho nemůžou udělat nikde jinde. Obávám se, že už ani v (Amerikou tak blbě ovlivněné) Anglii ne. ()

neoBlast

Pro mě velké zklamání, protože jsem "pobíhal" za Michaelem Cainem (který pumpuje své charisma do postavy Cartera co se dá) jak zmatený králík což v konečném důsledku naprosto nefungovalo. Cítil jsem se celou (nekonečnou) stopáž ochuzen, že mi byly zatajovány motivace a cíle hlavní postavy, což i přes zřejmý autorský záměr dokáže mě jako diváka naprosto otrávit. 25 % ()

noriaki

Dejme tomu že nejsem zklamaný, ale neměl jsem k tomu daleko. Anotace mi slibovala drsnou a krutou kriminálku a film mi k ní dodal bezcitného hrdinu a zasadil ho do syrového prostředí. Newcastle 70. let byl odpudivá díra, rozpadající se stoka skrz naskrz prolezlá násilím. Jenže když jsou tam všichni staří známí a berou na sebe ohledy, tak se moc akce očekávat nedá. Počítal jsem kolikrát mohl Carter umřít, kdyby se jeho protivníci alespoň trochu snažili. Když mi došly prsty, snížil jsem hodnocení o hvězdičku. Pak se na mě Michael Caine zle podíval, a pro jistotu jsem radši jednu přidal. Tenhle film má styl, a vděčí za to hlavně jemu a skvělé výpravě. ()

shantim

Jack Carter coby ukázkový zločinec nás tu provází světem zločinu jakoby listoval nějakou encyklopedií zločinu. Je tu pomsta, vraždy, zabití, podvody, spiknutí. A to vše v tak klidně ubíhajícím mrtvolném anglickém tempu. A navíc ty obrázky, tedy práce s kamerou, jsou vynikající. 90% hvězdiček ()

PetrPan2

Remake se Stalonem si mi docela líbil, nebyl sice žádná pecka, ale špatný taky ne... teda až do chvíle, kdy jsem viděl originál s Michaelem Cainem. Nejde ani tak rozdíl mezi těmito dvěma protagonisty (Maichael Caine je lepší herec, ale zase Stalone spíš vypadá jako drsný mafiánský vrah než uhlazený Caine). Rozdíl je především v pojetí obou snímků. Zatímco remake je jen průměrná detektivka, originál je kulervoucí nářez. Film plný násilí, sexu a nahoty, že jen zírám jakto že jej tehdy pustili do kin. Dneska by už něco takového překvapivě nikdo nenatočil, protože minimálně v USA by to do kin nepustili buď vůbec, anebo by byl přístupný snad až od třiceti... a pro evropský trh by to celé nejspíš přestřihali. ()

VanTom

Syrová sedmdesátková "legenda", nejspíš kvůli neúprosnému, uhlazenému Michaelu Caineovi, bez milosti likvidujícímu kohokoliv byť jen marginálně zapleteného do smrti jeho bratra. Ano, takhle vzniká kontroverze, IMO málokterá malá ryba si nekompromisní smrt zasloužila. V hromadě jmen anonymních "jeden-jako-druhý" gangsterů se navíc těžko orientovalo, dedukování "kdo vlastně komu a proč" tak převážilo nad zábavou. ()

blackJag

Caineův Carter má své mouchy - šuká babky, šuká děvky, lehce se nechá nachytat s kaťatama u kotníků, když už ale něco rozjede, dokončí to. V takové chvíli nezkoumá míru zavinění, sejme prostě všechny a to leckdy ještě celkem krutým způsobem. Věc, na kterou dnešní středoproudé publikum není zvyklé a snad proto se Stallone vytasil se svou umírněnou verzí. Otázka je, jestli toho bylo třeba. 80% ()

KarKulA

Michael Caine ve skvělé formě, v drsném filmu s ještě drsnějším koncem. To jak se film rozjíždí a pomalu nabírá tempo je takřka geniální a přidává tomu všemu na takové té "psychologičnosti", pokud tedy není divák odrazen a přehoupne se přes ten hodně pomalý začátek - nicméně vydržet tu stojí opravdu za to. ()

Styxos

fíha. Michaela Cainea mám zafixovanýho hlavně jako moudrýho Alfréda z Temnýho rytíře... a taky jako herce, kterýho si Nolan dává ve svých filmech klidně i do malejch rolí. A možná právě díky tomu mě ve filmu Chyťte Cartera prakticky rozsekal na maďěru. Prvních 20 minut připomíná uhlazenýho gentlemana, čte Chandlera... a zhruba v 25. minutě chytne do ruky špalek, kterej omlátí o obličej jednomu hošíkovi a pak to začne... Carter (ačkoliv na to na první pohled nevypadá), pracuje jako uklízečka londýnský mafie. Všechno jeho životě jde jako na drátkách, jenže pak mu umře brácha a on se rozhodne, že si najde tvůrce všeho toho bordelu a začne uklízet. Chvíli se to tváří jako detektivka, která ale hodně rychle přepne do revenge thrilleru a chytne šíleně ale šíleně moc zběsilý tempo. Carter se mění v obrovský monstrum, který nemá žádný zábrany a chce jenom chlemtat krev. Pomstít se. A je mu jedno, kolik lidí při tom padne stejně tak koho všeho na to bude muset využít. Řekl bych, že tenhle film by se neztratil ani dneska, ačkoliv těžko říct, jestli by si někdo troufl na scénu přivést takovýho parchanta jako v tomhle filmu. Chyťte Cartera je fakt neskutečně syrový a drsný. Neskutečně temnej noir s příchutí dehtu. Nemusí se tu ve velkým střílet, Cainovi prostě stačí jeden výraz ledoborce po celej film, se kterým letí až do finále. Mimochodem, konec fakt žraso. Nemluvě o pití whisky na pláži. ()

vincent

Takto presne si predstavujem kvalitny kriminalny film. Sedemdesiate roky boli v tomto najlepsie a toto je len dalsi dokaz. Drsne prostredie uprsaneho New Castlu, s odpornymi uzkymi ulickami, spinavymi barmi, ktore su plne unudenej a upracovanej spodiny. V tomto prostredi posobia gangstri ako uhladeni dzentlmani. Caine je absolutne hypnoticky. Nonsalatnym sposobom sa pohybuje vo svojom rodnom meste aby zistil, ako zomrel jeho brat, no tiez aby sme aj my spoznali jeho charakter. Jednoduchy, ale dobre zvladnuty scenra s malymi odbockami nenudi, i napriek tomu, ze akcnosti sa dockame az v druhej polovici filmu. Sila prvej polovici filmu je hercoch, postavach a hlavne v genialnych exterieroch a interieroch anglicka 70.tych rokov, ktore su sede a smutne podobne ako uvodna a zaverecna hudba filmu. Osobne tomuto filmu nemam co vytknut. Dostal som na 100% co som cakal, a mozno aj trochu viac. ()

Zemřel režisér Mike Hodges

Zemřel režisér Mike Hodges