Chyťte Cartera

Poštvat proti sobě zkušeného zabijáka, to není nikdy dobrý nápad. Surový londýnský gangster Jack Carter (Michael Caine) odjede do rodného Newcastlu, aby objasnil tragickou smrt svého bratra Franka. Ten údajně zemřel při autonehodě, když řídil opilý. Jack má však od počátku podezření, že mladíka někdo zavraždil. Frank totiž nikdy nepil. Carter tudíž začne obcházet lidi z místního podsvětí, se kterými se ostatně dobře zná z minulosti. Zpočátku mu zdejší gangsteři dají jen najevo, že by měl všeho nechat a odejít. Jenže to rozhodně není Jackův styl. A s tím, jak muž postupně odhaluje souvislosti Frankovy smrti, stává se ještě umíněnějším – a brutálnějším... Britský snímek režiséra Mikea Hodgese je adaptací kriminálního románu Teda Lewise. Českým divákům je možná známější z amerického remaku Sejměte Cartera, v němž titulního hrdinu ztvárnil Sylvester Stallone. (Česká televize)

Badel

Ač mám Cainea rád, tak tenhle film je jednak nudnej a druhak hrozně stereotypní, pořád tam někoho zabíjí, aniž by ho to nějak tankovalo. Navíc akční scény jsou fakt špatně udělaný, pěst do břicha vypadá jak z grotesky a nůž do břicha jak z cirkusu. Hlavní postava není sympatická a padouchové jsou vám jedno, to u revenge filmu nejde... ()

huko

Dost zmatené, moc postav, doteď nevim kdo byl kdo a jestli nebylo lepší si místo toho přečíst raději bibly. Potěšilo jen hudební doprovod, který se pak objevil upravený i v remaku. Ten byl zároveň o dost zábavnější. Tohle stojí za zhlédnutí jen ze zvědavosti, žádný velký zážitek nečekejte. Jak verze se Stallonem tak verze s Cainem se zbytečně snaží získat u diváka sympatie k hlavnímu hrdinovi, což je v obou případech tak zbytečné. Navíc Caine na mě působil trochu úchylným dojmem a nemám pocit, že to byl záměr. ()

RakeW

Excelentní kriminálka! Nekompromisní pomsta v prostředí zaflusané industriální Anglie a s ním ostře kontrastujících barevných mejdanů zhýralé smetánky. Carterovo svědomí má stabilně o deset stupňů Celsia méně než je obvyklé. Pohled pak o patnáct. Nad genialitou některých scén (a že je tam těch povedených opravdu požehnaně) zůstává rozum stát. Nicméně nelze opomenout fakt, že je valná většina děje vystavěna na okatých náhodách (avšak ne nesmyslných) a že je tam figur jak na orloji. I když ke konci ta gangsterská pakáž dost prořídne... ()

Mike.mk1

"Stará a špinavá" britská kriminálka, která se nepáře s nějakým vysvětlováním kdo je kdo, ale nechá vás ať si na to přijdete sami. A pokud chvíli nedáváte pozor, tak s tím budete mít problém. A kladných postav tu zrovna moc není. 85% ()

Hapretor

Překvapivě mě víc bavil novodobý remake, a to remakey moc nemusim. Při srovnání jasně vede předělávka se Slyem. Tady je rachitický M. Caine - kecá se víc než střílí, hudba nic moc, herci/čky nic moc, a ten "old-look" mi nesedí. Jen ten konec mě dostal. Žádný happy end. To remake je poněkud více optimistický. ()

Raziel_cz

Mnohem míň bad-ass, než se podle brokovnicového plakátu zdá. Michael Caine je sice drsňák jedna radost a líbilo se mi civilní zasazení, ale už o poznání méně se mi líbilo, jak málo se tu toho děje. Co se týče postav, můj dojem je, že to jde dost v tradici Raymonda Chandlera – takže všichni jsou divní, mají tajemství a především ženy se nechovají moc pochopitelně. Což... v dnešní době radši nebudu rozvíjet. Každopádně, ty bezmála dvě hodiny se dost vlečou, akce moc není, a ta, co je, zase nijak neokouzlí. Chápu, že je to o zmaru, padání do hlubiny, marné snaze a tak, ale nihilistické myšlenky se imho dají šířit mnohem zábavněji. ()

MickeyStuma

Londýnský gangster Jack Carter jede do Newcastlu na vlastní pěst vyšetřit záhadné okolnosti smrti svého bratra při automobilové nehodě. A nezůstane nit suchá. Klasika svého žánru stále mající i po tolika letech své kouzlo. Dějová šablona je jasná a pevná už ve svých základech. Na dnešní dobu sice okázalost krapet uvadla, ale i tak se stále jedná o pomalý, chladný a brutální film. Ona brutalita přivádí především k charakteru Jacka Cartera coby neúprosného antihrdiny. Za pozornost stojí výprava a vůbec celková atmosféra. Velice depresivní ponuré místo jedinou vteřinou nevěštící nic dobrého. Zásluhu na tom má hlavně kamera, která až překvapivě zachytila chlad a šeď městské džungle. Realismus a smysl pro prostor tady skutečně něco znamená. Vizuální vyvrcholení celého filmového seskupení se odehrává v uhelném dvoře, který je zbavený lidské přítomnosti vedle znečištěného moře s černým pískem a matnou šedou oblohou. Jedinečnost takovéto scény je nezpochybnitelná. Nic naplat, snímek je ve své žánru natočen zdatně a působivě a i přes své stáří má dnešnímu divákovi co ukázat.. Carterova cesta pomsty je nemilosrdná, ale nakonec bez viditelného prospěchu. Má vlastně něco takového vůbec nějaký smysl? ()

GOREGASM

Old school revenge thriller, v hlavní roli Michael Caine a na dobu vzniku docela drsné pojetí. Tak, klady jste slyšeli, ale proč je trochu nerozvést. Caine snímek logicky táhne, ale hodně mu pomáhá i dobře zvolené tempo, kdy celá pomsta velmi přímočaře a bez zbytečných prodlev směřuje až k vytouženému cíli. Koncovka je sice trochu zbytečná, The Endměl přijít o pět vteřin dřív, ale přesto bylo příjemné vidět Mr. Cainea, takhle mladého a k tomu takhle nasupeného. 75% ()

Killingjoke

Tenhle film nenasadil od začátku nijak velké tempo a proto může připadat mnoha divákům roztahaný a nudný. Můj případ to rozhodně není. S chutí jsem si vychutnal další parádní krimi ze zlatých let žánru a rád jsem se, pro mně však trošku nezvykle podíval na britský úhel pohledu. Je nám zde servírována parádní exkurze mezi tu největší spodinu, šlapky, grázly, opilce a gangstery, do prostředí špinavých ulic, jenž jsou jejich domovem. Hlavní hrdina Jack taky není žádný svatoušek a když se dozví o smrti svého bratra, rozhodne se zjistit, kdo za ní stojí a dosáhnout pak své představy o spravedlnosti. Ve své podstatě je to gangster a pěkný hajzl, takže se často nebojí zajít až do krajností... V hlavní roli exceluje Michael Caine, kterého již dlouhou dobu považuji za jednoho z nejlepších britských herců. Ten křižuje ulice, vyšetřuje a přitom parádně hláškuje v tvrďáckém žargonu. A věříte mu to! Tenhle Carter je klasika žánru, narozdíl od emočně pusté americké předělávky, kterou ani Sly nedokázal zachránit od pádu do propasti zapomnění... ()

NightPorter

Nádhera. Podávejte nejlépe se skotskou. Ale nééé v těch směšně malejch skleničkách, k takovýmu filmu to chce podávat celou lahev. Je to drsný, je to syrový, špinavější než Listrovy trenýrky, všichni sou tam zkažený a všichni dostanou po zásluze naloženo. Připomínalo mi to některý z temnějších Delonovek. A Caine je skoro srovnatelnej sympaťák, takže za mě plnej počet. Jak už někdo psal, třešinkou na dortu je ta Eklandová. Úplně nahá. ()

DAPDO

Myslel jsem si, že to bude pecka, stejně jako kriminálky natočený v téže době, nebo něco potom. Jenže mě chytlo tak prvních třicet minut, potom jsem nějak přestal chápat některý události, který byly podaný dost divně. Ve finále už jsem hlavnímu hrdinovi zas tak moc nefandil a bylo mi vlastně jedno, jak to celý skončí. Je to určitě snímek, kterej stojí za vidění a není to žádnej propadák, ale americkej remake mi sedl víc a to je co říct, protože kriminálky ze sedmdesátejch let měli vždycky jiný kouzlo. Hudba u úvodních a závěrečných titulek byla nakonec to nejlepší, co tenhle film mohl nabídnout. ()

josieaddms

Za samotný film dávám tak 75%, ovšem za miláčka Cainea osobně by to bylo plných 100%. Zřejmě mi chybí nějaké buňky na zpracování takovýchto thrillerových drsných filmů. Prostě, na mě je tam moc drsňáctví, a málo myšlenek, nebo co. Ovšem samozřejmě uznávám že je to zábavné, a spousta scén je tam vyloženě nezapomenutelných, ale můj šálek kávy to prostě není. Michael Caine alias Jack Carter je totiž pěkný grázl, pro kterého za jeho doslova vražednou povahu nemám pochopení. I když je mi svým způsobem tohle rodinné mstění docela sympatické. Moje nejoblíbenější scéna je ta s paní domácí, a puškou pod postelí, (zasvěcení budou vědět...) ale je tam víc scén které skutečně stojí za to. Nejspíš se to vyplatí si to pustit, ať už by to mělo být jen kvůli zúčastněných herců. Označení akční taky docela sedí, a míst je to dokonce dost drsné a krvelačné. Jenže, zase je to svým způsobem poučné - oko za oko, zub za zub. Doslova na každého dojde. Takže pro ty, které zbožňují filmy tohoto typu rozhodně doporučuji, a ostatní si tak jistě přijdou na své. ()

BigBang

Krásný film, nemám výhrad. Chápu, že stupňování nenávisti k záporákům je nutnou částí žánru. Přesto si ho neužívám. Proto cením, že stupňovánjí nenávisti se v tomto filmu děje decentně a málo. ()

Zemřel režisér Mike Hodges

Zemřel režisér Mike Hodges