Chyťte Cartera

Poštvat proti sobě zkušeného zabijáka, to není nikdy dobrý nápad. Surový londýnský gangster Jack Carter (Michael Caine) odjede do rodného Newcastlu, aby objasnil tragickou smrt svého bratra Franka. Ten údajně zemřel při autonehodě, když řídil opilý. Jack má však od počátku podezření, že mladíka někdo zavraždil. Frank totiž nikdy nepil. Carter tudíž začne obcházet lidi z místního podsvětí, se kterými se ostatně dobře zná z minulosti. Zpočátku mu zdejší gangsteři dají jen najevo, že by měl všeho nechat a odejít. Jenže to rozhodně není Jackův styl. A s tím, jak muž postupně odhaluje souvislosti Frankovy smrti, stává se ještě umíněnějším – a brutálnějším... Britský snímek režiséra Mikea Hodgese je adaptací kriminálního románu Teda Lewise. Českým divákům je možná známější z amerického remaku Sejměte Cartera, v němž titulního hrdinu ztvárnil Sylvester Stallone. (Česká televize)

ZkuKol

Mnohem silnější a realističtější než Stalloneův remake. Konec je mnohem lepší, o Caineovi lze říct to samé (navíc postava je tu větší bourák:-) a ta hudba! . Jen škoda, že je to občas až příliš pomalé... ()

kenkaku

Podle místního hodnocení je toto klenot a jeho mladší kopie se Sylvesterem Stallonem absolutní brak. No... vzhledem k tomu že polovinu filmu se nic neděje (neskutečná nuda) a prakticky až teprve od první mrtvoly se děj někam pohne, dávám stehně jako u verze z roku 2000. Prakticky kdyby nešlo o film made in UK (což je obrovská deviza) a neodehrával se v mé oblíbené době (řekněme té evokující nostalgickou dobu TV série Profesionálů), tak dopadl ještě hůř než jen "průměr". ()

Arkanoid

„Jack, Jack Carter,“ „Eric, Eric Paice.“ London mobster Jack Carter pri pozeraní porno obrázkov s kamošmi znechutene dospeje ku záveru, žeby sa doma v Newcastle zišlo poriešiť pomstu za jeho brata. Vo vlaku si užíva polievku a pár asi liekov. Michael Caine tu nehrá špióna britskej tajnej služby, tak okuliare odložil, očiam nahodil lenivo snobský výraz a poriešil si komlikovanejší účes hovoriaci o jeho pýche a vyšších pomeroch. Opäť kvalitný výkon tohto významného herca, ktorého škodoradostný smiech funny hlas a netradičný účes by sa hodil aj do hororu. Jack Carter sa doma v Newcastle dostáva na stretnutia, kam ho nepozvali, obzerá si starých spolužiakov a dáva vzor sexu po telefóne. Aj sám chce odísť, keď sa nemá čoho chytiť, lenže za ním prídu chlapci s lístkom na vlak, ktorý by mal na druhý deň určite stihnúť. Tu začína trochu brutality. Film sa po zásadnom odhalení stáva viac brutálnym a mŕtvoly sa len kopia. Vyčítať sa mu dá len to, že sme už zvyknutí na onakvejšie veci s prepracovanejšími charaktermi, ale slušný kúsok do zbierky to predsa len je. „Do you know, I’d almost forgotten what your eyes look like. They’re still the same. Piss-holes in the snow.“ –„You’re a big man, but you’re in bad shape. With me it’s a full-time job. Now behave yourself.“ Edna : What's that gun doing in your room? Suppose I phone the police, told them there's a bloke in my hotel... who's planning to shoot somebody? Jack Carter : You wouldn't do that. Edna : How do you know I wouldn't? Jack Carter : 'Cause I know you wear purple underwear. Edna : What's that supposed to mean? Jack Carter : Think about it. –„You’ve still got your sense of humor.“ Jazykové okienko: bird, bloke; play silly buggers. ()

Mr.Floyd

Tak toto musel byť v svojej dobe poriadne drsný a kontroverzný film s označením R. Dnešnému divákovi to teda príde asi ako bežný večerný americký filmík :) ()

Seti

První dvě třetiny má film hodně pomalé tempo, divák se seznamuje s Newcastelským podsvětím, s Jackovými příbuznými a přáteli, i s Jackem samotným. V poslední třetině se zašmodrchaný případ "sebevraždy" Jackova bratra začíná rozplétat a Carter si přestává brát servítky. Jsem trochu zklamán, protože jsem doufal, že bude Jack Carter ještě drsnější - takový ten elitní gangsterský exekutor bez morálky se 100% efektivitou a vytříbenou efektností. Ale i tak dobrá klasika. ()

Zagros

Kriminálka staré školy, která mě nedokázala plně vtáhnout, napnout a většinu času jsem se u ní nudil. Zkrátka mi to moc nesedlo, velmi pomalý a zmatený rozjezd, je následován vcelku brutální druhou polovinou, která je okořeněná odvážnými erotickými scénami a všechno postupně začne dávat smysl. K plusům bych ještě přidal slušně vystavěnou tísnivou atmosféru a samotného Michael Caina. Nicméně jej mám raději v jeho pozdějších rolích, čím je starší, tím má větší charisma. Tentokrát to jsou jen slabé tři hvězdy. ()

Han22

Kdysi jsem viděl novou verzi se Stallonem, která se mi pranic nelíbila a tak jsem k originálu přistupoval s mírným despektem. On to opravdu není hezký a snadně sledovatelný film. Je to typicky britsky chladná, špinavá a syrová záležitost, kde se to hemží sexem, násilím, bordelem a kde není komu fandit. Hlavní hrdina je bezctiný zabiják z Londýna, který se vydá do Newcastlu vypátrat kdo zabil jeho bratra. Tak první hodinu je to celkem chaos se vyznat v tom kdo je kdo - jsou tu mafiáni z Londýna, bývalí známí, dva různí mafiáni, několik falešných děvek. Ovšem když se vyjasní kdo, co a proč (docela drsné odhalení), stává se z toho brutální záležitost, kde hlavní hrdina neušetří opravdu nikoho. Nemá smysl spoilovat, nicméně zejména finální zúčtování stojí za to. Michael Caine se svoji jemnou tvářičkou je kupodivu jako bezcitný killer naprosto skvělý, protože byste to do něj neřekli, zbytek je taková bezjemnenná stafáž. A nevěřte komentům tady, dělající z toho pomalu akční film. Je to "jen" drsná kriminálka, ale zato výborná. ()

Lookass

Už dávno som nedostal podobnú dávku chladnej kalkulácie, drsnosti a cynizmu ako práve v Hodgesovom Get Carter. Na svoju dobu veľmi odvážny snímok, ktorý sa nebojí otvorene prezentovať násilie a erotiku. Surovosť zobrazenia robotníckych štvrtí Newcastlu a Cainov osobitý štýl herectva sú nezabudnuteľné ()

patrikus

Myslím, že ve Francii tou dobou, i v pozdějších letech vznikali mnohem lepší kriminálky. (Ventura, Gabin, Delon, Belmondo) ... i tak je tento film velmi slušný... ()

bo.rec

Perfektní klasická filmařina se skvělým příběhem, hereckými výkony, prostředím... Vřele doporučuji... ()

Rozjimatel

[3,5*]     "Come on, Jack. Put it away. You know you won't use it." "The gun, he means."     Nekompromisný akčný krimi thriller so značne cynickým vyznením, zaradený v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. Dej sa odohráva v špinavom prostredí zločineckého podsvetia v meste Newcastle (v neprívetivo pôsobiacej priemyselnej štvrti) a tvorcovia sa s tým ani trochu nemaznajú - film obsahuje množstvo surového násilia a o nič menej odvážnych sexuálnych scén. Hlavný hrdina Jack Carter, vo skvelom stvárnení Michaela Cainea, je teda pekný kvietok - na pohľad uhladený gentleman, v skutočnosti ale poriadny drsniak, z ktorého ide strach. A ako drsný hrdina konajúci na vlastnú päsť, ktorý neberie ohľad na nikoho, si popri svojej náročnej misii pomsty za smrť brata nájde čas aj na nejaké to rozptýlenie - v posteli sa mu vystriedajú takmer všetky hrdinky tohto filmu (Jamesovi Bondovi neostáva nič iné, iba ticho blednúť závisťou). Celkovo silné vyznenie filmu dotvárajú výborný čierny humor ("That was left for you this evening. What is it?" "My brother Frank." "Is he staying the night?") a nadupaná, veľmi dobre zapadajúca rocková hudba.     "I'd almost forgotten what your eyes looked like. They're still the same. Piss-holes in the snow." ()

Mouzon

Michael Caine je drsný převelice a jeho volný krok a chladný pohled jsou odzbrojující. Protagonista je skvělý hláškař, velmi přímočaře napsaný. Brilantní žánrovka oscilující někde mezi filmem o pomstě, americkou hardboiled kriminálkou a westernem. Scéna s nahým Carterem a puškou je naprosto geniální, stejně jako repliky typu "Kam si myslíš, že jdeš? - Na zelný trh.".....Jinak, je to dobré sledovat v kontextu pozdějšího HARRYHO BROWNA. Palčivá společenská témata se posunula, ale "My Cocaine" zůstal stále stejně břitký a rovný jak pravítko. Naučil se také chovat k ženám. ()

Ollie235

Staromódní britská kriminálka, která příliš nezaujala. Úvodní půlhodina vyloženě nudila, samotná cesta za pomstou už je o poznání lepší, ale i tak na mě působila dost zdlouhavě. Chybí tomu nadhled a snad i špetka humoru, průměrné 3*. ()

jilda

Hodně syrové, prostředí průmyslového severu Anglie. Cool Michael Cane mrazivě proplouvá dějem. Zase tak jsem se nebavil, ale je to film ostrý jak žiletka. ()

Brejlil

Newcastle-upon-Tyne. Ošklivé, špinavé, děsivé město. Děsivý lidé, póvl všeho druhu, nic pozitivního. Pošmourno, zamračeno, gangsteři. A Jack Carter se sem vrací... Styl tohoto filmu je neskutečně podmanivý a to i když se nic neděje. Scény jako sex po telefonu nebo jízda s Margaret nejsou pro děj nijak podstatné, jsou ale geniálně natočené a dovedou upoutat i samy o sobě. To dovede také Carter. Jeho "navrch huj, vespod fuj" chlápek je dostatečně podmanivý, dostatečně zarputilý a dostatečně uvěřitelný. ()

VictorMartel

„You're a big man, but you're in bad shape. With me it's a full time job. Now behave yourself.“ Nadto skvělý soundtrack, na jehož základě (Roy Budd) vlastně postavili jinak ubohou verzi se Stallonem. ()

KOZEL84

Co sem si myslel.40 let je 40 let.Být to současné tak je to odpad.Ty vraždy a bití už dneska vypadají směšně. ()

Zemřel režisér Mike Hodges

Zemřel režisér Mike Hodges