Sirotek Tomáš (T. Materna) musel nastoupit do učení ke kominickému mistru Dýmalovi (P. Zedníček) a podřídit se tak rozhodnutí svého strýce. Začátky nebyly vůbec lehké. Vydržel mistrovo svérázné „učení“ i všechna příkoří jeho hašteřivé manželky a naučil se všemu, co patřilo ke kominickému řemeslu. Přesto snil o tom, že jednou bude pekařem, jako byl táta. Měl štěstí, že si ho vybral do učení cukrářský mistr, který rozpoznal jeho šikovnost a chuť do práce. To druhé řemeslo mu doslova učarovalo. Aby se však dokázal v tomto novém prosadit, musel ještě překonat řadu překážek, především však nástrahy svého rivala, cukrářského učně Vojtina. Velkou oporou mu byla cukrářova dcera Eliška (A. Neubauerová) a za svou houževnatost a píli byl Tomáš nakonec odměněn. (Česká televize)

milos.bradik

Zajímavý příběh pro děti je to sice místy poněkud kruté, ale takový už je život. Není to klasická pohádka, ale spíš příběh pro děti s fantazijními prvky (kouzelná babička L. Havelkové), dětští herci nejsou dokonalí, ale ta cukrářova dcera je moc hezká. Výborný Pavel Zedníček, jako vždy, slabší mistr cukrář Ivan Urbánek. Rozmýšlel jsem o čtyřech hvězdách, ale více než 70 % to opravdu není a tři hvězdy jsou u mne 50 - 70 %. ()