Sirotek Tomáš (T. Materna) musel nastoupit do učení ke kominickému mistru Dýmalovi (P. Zedníček) a podřídit se tak rozhodnutí svého strýce. Začátky nebyly vůbec lehké. Vydržel mistrovo svérázné „učení“ i všechna příkoří jeho hašteřivé manželky a naučil se všemu, co patřilo ke kominickému řemeslu. Přesto snil o tom, že jednou bude pekařem, jako byl táta. Měl štěstí, že si ho vybral do učení cukrářský mistr, který rozpoznal jeho šikovnost a chuť do práce. To druhé řemeslo mu doslova učarovalo. Aby se však dokázal v tomto novém prosadit, musel ještě překonat řadu překážek, především však nástrahy svého rivala, cukrářského učně Vojtina. Velkou oporou mu byla cukrářova dcera Eliška (A. Neubauerová) a za svou houževnatost a píli byl Tomáš nakonec odměněn. (Česká televize)

ostravak30

Docela mě překvapilo vysoké hodnocení filmu. Moc jsem nečekal, že by tohle mohlo být kvalitně hodnoceno. Není to špatné a na hodinku sledování se to skousnout. Když ovšem vydržíte příšerný zvuk. Ten mi kazil zážitek. Jinak ale prvorepublikovou dobu miluju a sladké taky. A ta láska mezi takovou dospívající mládeží je docela roztomilá. ()

mr.bredok

Velmi překvapivě vzdáleno od podprůměru většiny současných pohádek. Zdařilá výprava filmu a skoro obyčejný lidský příběh dávají pohádce kouzelnou atmosféru. ()

sharka.68

Ještě,že to minulou neděli opakovali. Dobré kostýmy,pěkný děj...dobro zvítězilo nad zlem....staré dobré časy... a dneska 26.12.2016, jsem si na tuhle pohádku přivstala....má něco do sebe a zanechá v lidech naději.... ()

Nonna

Tento film mi v době jeho zrození úplně unikl a teď mě mile překvapil. Má náladu, kameru, hudbu, herce, vše je vyvážené a to, že se vleče, nevadí. Jako vánoční pohádku pro děti to lze chápat jen v případě, že jsou děti otrlé, protože útrapy hlavního hrdiny jsou chvílemi velmi nesnesitelné a stále stupňované. Film dobře působí i jako dokument určité doby. Mile mě potěšil Pavel Zedníček, ostatně jako vždy, když ze sebe přestane dělat pitvorného blbečka a skutečně začne hrát. Ráda se znovu podívám. ()

Weany

Tahle pohádka je krásná a patří mezi mé oblíbené. Děj zasazený do časů první republiky, vánoční atmosféra a okatý Tomáš, kterého si musí pro jeho pokoru a laskavost zamilovat každý, udělali své. ()

Dana1926

Pohádkový příběh s krásně vykreslenou atmosférou první republiky. Méně známí o to sympatičtější herci, hudba která připomene staré časy. České televizi se zase po čase povedlo velice nadprůměrné dílo. A pokud je příběh dobro x zlo v tomto provedení nikdy mě neomrzí..... ()

Ironhead

Povedená a decentní filmová pohádka, která mě překvapivě bavila. Pěkně a citlivě natočené i dobře obsazené. ()

kuri-noha

Bohužel jsem viděl jen druhou polovinu, takže nemůžu hodnotit, ale musím přidat jeden postřeh: Po technické stránce skvěle natočené. Výborná kamera, která si dává záležet na každém záběru (patrně zkušenosti z reklam?), výborný střih. To pro mě bylo velkým překvapením. ()

a-ja

Fajn atmosféra i herci, jen se to neuvěřitelně vleče, měla jsem pocit, že film má snad dvě hodiny... ()

Rádlo

Vzhledem k Vánocům se nad občasným zvlhnutím obrazovky dá přivřít oko a na stylizaci se docela dobře kouká, na závěr ale chybí něco (cokoli) co by příběh tak nějako dotáhlo, aby z něj do zítra kousek zůstal. Potom pár herců "trochu proplesknót" a bylo by dobře... Na druhou stranu to rozhodně nesahá ani po paty těm prošlým olivám, co čt servíruje s nevinným označením "nová pohádka" každé Vánoce ()

pupidup

Velmi příjemný, ano trochu Dickensovský příběh. Příjemná kamera, velmi hezké exteriéry i interiéry. Daleko od napůl stupidních dnešních pohádek. Proto hodnotím tak vysoko. Povedlo se. Díky za takové příběhy. ()

to08.net

Pohádkový příběh s vysoce estetickým obrazem, který příjemně plyne ke šťastnému konci. Ideální pro sváteční večer. ()

caesarous

Hodně specifická pohádka. Odehrává se ve zvláštním prostředí, které připomíná 1. republiku. Hlavní hrdnina dostavá "sodu" snad ode všech. Nakonec si ale, jak už to v pohádkách bývá, dokáže poradit. Výkony dětských herců jsou nadstandardní a originální scénář také není špatné. Proto celkově hodnotím 75%. ()