Saltová

Akční / Thriller / Mysteriózní / Krimi
USA, 2010, 96 min (Director's Cut: 104 min)

Evelyn Saltová je špičková agentka CIA, kterou obdivuje i její nadřízený Ted Winter. Když se před dvěma lety ocitla v severokorejském vězení, kde byla podrobena mučení a výslechům, a posléze vyměněna, o její propuštění se zasloužil německý přírodovědec, arachnolog Mike Krause, který se stal později jejím manželem… Evelyn a Mike chystají rodinnou oslavu, když agentku požádá její nadřízený Ted, aby vyslechla zadrženého přeběhlého ruského špiona. Ten se představí jako Orlov a vypráví jí příběh údajně mrtvé ruské dívenky Čenkovové, která nezemřela, ale dostala se do rukou agenta majícího za cíl zničení Ameriky. Ten dívku spolu s dalšími „bojovníky“ vycvičil jako perfektní agentku. Ta se má v současné době vyskytovat v Americe, kde je jejím úkolem zabít ruského prezidenta Matvějeva, který přijel na pohřeb amerického viceprezidenta, který byl jeho přítelem. Orlov tvrdí, že agentka vystupuje pod jménem – Evelyn Saltová… Ted Winter a agent Peabody strnou: Ted tomu nemůže uvěřit, ale Peabody je rozhodnější. Zatímco Orlov se poté, co zabije dva strážné, kteří ho doprovázejí, dostává na svobodu, Evelyn je zadržena. I jí se ale daří uniknout a nastává divoká honička. Evelyn se marně snaží dovolat svému manželovi: na jeho mobilu je stále jen záznamník. Doma pobere pár věcí a pokračuje v útěku. Na dálnici přeskakuje ze střechy jednoho kamionu na druhý a je lehce zraněna. Když se zbaví pronásledovatelů, odjíždí do New Yorku, kde se v kostele svatého Bartoloměje vše chystá k pohřebnímu obřadu. Na místě jsou i agenti Winter a Peabody. Evelyn se podzemím z metra dostává do chodeb pod chrámovou lodí. Střelbou a výbušninami způsobí paniku a ruský prezident se propadá pod zem otvorem, který vytvořil padající lustr. Tam po něm Evelyn střelí. Prezident zůstává ležet na zemi a později zdánlivě umírá… To už ale agenti tajné služby Evelyn pronásledují. Ta má v jednu chvíli na mušce Peabodyho, ale nevystřelí. Je zadržena a v autě převážena do vězení. Zaútočí ale na muže, kteří ji doprovázejí, a po divoké honičce způsobí hromadnou nehodu. Opět se jí daří uniknout… Setkává se s Orlovem, který ji vítá – byl to on, kdo ji jako dívenku vycvičil na ruskou agentku – a seznamuje s plánem získat kontrolu nad americkými atomovými zbraněmi. Před očima Saltové zastřelí jejího manžela a předá jí pokyny pro další akci. Saltová se ale nečekaně obrátí proti němu a dalším vycvičeným „bojovníkům“ a pobije je… Dál ale hraje svou roli, podle pokynů se setkává s mužem jménem Shnaider, se kterým kdysi prošla výcvikem, a ona sama sehraje roli majora NATO Vlčka. Tak společně proniknou do prostor Bílého domu. Saltová má zabít amerického prezidenta. Ještě dříve ale rozpoutá útok Shnaider a je zabit. Saltová opět utíká, zdá se ale, že Ted Winter ji pod maskováním za majora poznal. Je dost dobře možné, že právě začíná „Den X“, kdy má dojít k frontálnímu útoku na Ameriku... (TV Prima)

MaxQ69

Salt začíná de facto stejně jako dva ze tří filmů o agentech CIA. Upřímně onen "začátek", který trval víc jak půl hodiny (třetina filmu) mě dost nudil, snad právě kvůli své neoriginalitě. Druhá polovina snímku mě už upoutala víc. Některé zápletky jsou překvapující, některé zase ne, ale když je za sebe naskládám všechny dohromady (a že jich nebylo málo), vznikne z toho nepřehledný sled scén, u kterých si ani teď pořádně nejsem jistý, jak to vlastně všechno bylo. Zkrátka vina, nevina, CIA, FSB - bylo toho moc a často mi trvalo, než jsem se zorientoval. Mám-li to shrnout, pak první půlka filmu byla stereotypní klasika, která opakovaným používáním omrzí a nudí. Druhá je pokus o něco nové, jiného, o něco s vlastní identitou. Bohužel se tvůrcům tak trochu vymkl z rukou. Ještě, že celý tento polotovar s neuzavřeným koncem zachraňuje, ještě dnes pořád sexy a krásná, Angelina, které role sedla více než do akorát a za výkon si zaslouží za jedna. Film si ale zaslouží tak možná za tři. 50% ()

david666

To co jsem čekal jsem v tomto filmu i dostal. Angelina vypadá skvěle, máme tady plno akčních scén, politická zápletka, vše je srozumitelně vysvětleno. Takže spokojenost i přes skutečnost, že zde máme pár přehnaných scén. Ale to k podobným filmům patří. ()

vasek.raul

Na to, jak je to jednoduchý scénář, je to docela sivžně natočeno, a i když dobře v průběhu fillmu víte, že je to celkem blbost, tak se rádi dodíváte nakone...jinak Angelina hraje scény uvěřitelně, takže to i jde... ()

benqsiemens

Hodně slibnej začátek, uprostřed jsem se dostával do obrazu, no a na konci jsem to pochopil - to totiž nebyl film, ale provarová blbina. Teda jako koukat se na to dá, ale jak řikám, jen tak ta první půl hodka, kdy nás scénárista dostává do problematiky. Jenže pak to jde svižnym tempem do kanálu a ne a ne se z něj dostat na denní světlo. Zmatek nad zmatek, asi jsem to měl vypnout dřív než přišly koncový titulky. ()

ArMinO

Spočiatku sa mi to nezdalo. Ale keď sa film rozbehol, tak som sa ani nepohol. Možno je to somarina, ale parádne natočená. Skvelá vec. 87% ()

Mawete

Originalita není zrovna předností tohoto filmu... Angelina jako sexsymbol taky ne. A jak už psal Isherwood - celý film se dá odhadnout na začátku. ()

veverysiak

Asi len nevyliečiteľní milovníci konšpiračných teórií a fanatickí obdivovatelia všetkého protiamerického dokážu uveriť, že by jedna cvičená baba dokázala odrovnať polovicu tajnej služby jednej i druhej strany sporu a znefunkčnila možno najlepšie zaistenie pohlavárskeho úkrytu na svete, jasnačka že ide o fikciu, ktorá zákonite svojou nereálnosťou podráždi kopec filmových labužníkov, lenže tento film má gule a nedovolí vám pookrieť, jednoducho do vás búši jednu akčnú scénu za druhou, dáva zabudnúť na smiešne až naivné zápletky a posúva ich do perfektne nastraženej siete malichernosti, lebo sú spravené remeselne výborne a keďže aj akási ruská reinkarnácia bitkárky Lary Croft nedáva dôvod na obvinenie z rušivého prvku, výsledkom je slušný akčný nárez, takže 80%. ()

Figuska

Moc jsem toho neočekávála po přečtení komentářů, ale bylo to příjemné akční pokoukání na páteční večer. Sice pohádka, ale Angelina to určitě pozvedává, což trošku mění pohled. Nebylo to zklamání. ()

Killik

Ja byl spokojeny. Cekal jsem podle trailleru naprostou ptakovinu, ale prekvapive opak byl pravdou. Presne takhle to mam rad ;) ()

bonovox

Žiaľ, len priemerný kúsok do aj tak už dosť vyčerpaného žánru. Jolie je síce opäť sexi ale na všetko viditeľne nestačí. ()

Misterioso

Zábavná jednohubka se zatraceně cool "hrdinkou". Tahle jednoduchá charakteristika vlastně znamená docela dost, protože akčních filmů, které nakonec vlastně nudí a jejich hrdinové bývají jen šašky, IMHO není zrovna málo. Angelině se docela povedlo to utáhnout, až se z toho ani nemůžu rozhodnout, jestli jí to víc sekne, když je blond nebo jako černovlásce. :-) Hloupý scénář povedenou akci, ucházející hudbu a již zmiňovanou "Saltovou" degraduje jen na lepší průměr, ale na jedno zhlédnutí s mozkem na půl plynu to prostě funguje. ()

freEDelL

Doufal jsem, že tento film bude alespoň na úrovni pro mne nezajímavého Wanted. Ovšem chyba lávky, úrovni W. se zdaleka ani neblíží. Myslel jsem, že pan Noyce natočí film, alespoň kvalitativně podobný svému Sběrateli kostí (kterého mám moc rád)...ale hold zapomněl svůj filmařský "um" v druhých kalhotách. Škoda. Film byl pro mne zajímavý zhruba do jeho půle, ale pak už to začala být prostě nuda. 2* ()

geedee

Váhal jsem mezi dvěma nebo třemi ********, leč dal jsem tři, protože film má spád. Jinak má několik VELKÝCH ALE, a to: POZOR OBSAHUJE SPOILERY! 1) Angelina (ta mi jako ruska nesedí ani náhodou a jako hvězda akčních filmů už vůbec), 2) neskutečně protivná hudba Jamese Newtona Howarda (podobnost s Temným rytířem čistě náhodná?), 3) scénář (ten by napsalo i tříleté dítě se zalomeným prstem v pr... a hlavně ten konec to byla totální SHITovina), 4) kamera (director of photography snad nestudoval ani filmovou školu a podle IMdB má za sebou 62 filmů!...) a 5) režie (no comment, byl to děs: v pasážích, kdy valila akce to bylo fakt velice vkusné, ale jakmile začal režisér trošku hrát na divákovo něžnější já, tak to byl fakt hnus!) Takže shrnutí? Nic novýho pod sluncem, ale šlape to a na ten průměr to má. ()

vlasto24

Nový Bourne v sukni nič nové nepriniesol. Takýchto filmov o špiónoch, ktorý musia sami bojovať proti celému systému a pritom dokázať svoju nevinu bolo a ešte bude veľa. Akcia je slušná (až na to, keď Saltová skáče výťahovou šachtou, oh my god), smerovanie príbehu netradičné, scenár plný nelogickostí (s motiváciou postáv si tvorcovia ťažkú hlavu nerobili), no to k tomu akosi patrí. Celkovo priemer, na ktorý sa rýchlo zabudne. ()

racing666

Musim říct vážně skvělý. Ano občas scénář pokulhává, místama je to o trošku víc přehnaný, ale... úžasnej hereckej výkon Angeliny, která opravdu tyhle role umí na výbornou; dobrá režie; skvělá akce; skvělá kamera; svižný tempo - pořád se něco děje a musim říct, že jsem hodně netušil, co přijde dál, což je u takových filmů docela nezvyk a vzácnost. Většinou to bývá, že prvních 10min. filmu je jasný, co a jak bude a jak to skončí. Tady fakt ne. A i když je příběh z větší či menší části klišé jako záchrana světa v poslední minutě, ruský špioni ap., ten film je fakt bomba. 80% ()

Salt nám to ještě osolí

Salt nám to ještě osolí

08.06.2011

Akční špionážní thriller Salt vlastně nikdo nemá moc rád, natož aby měl nějaké oddané fanoušky. Vlastně je to jeden z těch snadno zapomenutelných „letních“ filmů. Avšak díky Angelině Jolie solidně… (více)

Oscar 2011 - výsledky

Oscar 2011 - výsledky

28.02.2011

Jason Statham ve válce s ruskou mafií

Jason Statham ve válce s ruskou mafií

13.02.2011

Plešatý britský řízek jde z akce do akce a je to tak dobře. Momentálně je nájemným zabijákem v remaku The Mechanic a brzy se stane agentem Nickem Stonem v akčním thrilleru Echelon. Ten vzniká podle… (více)

Nominacím na Oscary vládne koktavý král

Nominacím na Oscary vládne koktavý král