Saltová

Akční / Thriller / Mysteriózní / Krimi
USA, 2010, 96 min (Director's Cut: 104 min)

Evelyn Saltová je špičková agentka CIA, kterou obdivuje i její nadřízený Ted Winter. Když se před dvěma lety ocitla v severokorejském vězení, kde byla podrobena mučení a výslechům, a posléze vyměněna, o její propuštění se zasloužil německý přírodovědec, arachnolog Mike Krause, který se stal později jejím manželem… Evelyn a Mike chystají rodinnou oslavu, když agentku požádá její nadřízený Ted, aby vyslechla zadrženého přeběhlého ruského špiona. Ten se představí jako Orlov a vypráví jí příběh údajně mrtvé ruské dívenky Čenkovové, která nezemřela, ale dostala se do rukou agenta majícího za cíl zničení Ameriky. Ten dívku spolu s dalšími „bojovníky“ vycvičil jako perfektní agentku. Ta se má v současné době vyskytovat v Americe, kde je jejím úkolem zabít ruského prezidenta Matvějeva, který přijel na pohřeb amerického viceprezidenta, který byl jeho přítelem. Orlov tvrdí, že agentka vystupuje pod jménem – Evelyn Saltová… Ted Winter a agent Peabody strnou: Ted tomu nemůže uvěřit, ale Peabody je rozhodnější. Zatímco Orlov se poté, co zabije dva strážné, kteří ho doprovázejí, dostává na svobodu, Evelyn je zadržena. I jí se ale daří uniknout a nastává divoká honička. Evelyn se marně snaží dovolat svému manželovi: na jeho mobilu je stále jen záznamník. Doma pobere pár věcí a pokračuje v útěku. Na dálnici přeskakuje ze střechy jednoho kamionu na druhý a je lehce zraněna. Když se zbaví pronásledovatelů, odjíždí do New Yorku, kde se v kostele svatého Bartoloměje vše chystá k pohřebnímu obřadu. Na místě jsou i agenti Winter a Peabody. Evelyn se podzemím z metra dostává do chodeb pod chrámovou lodí. Střelbou a výbušninami způsobí paniku a ruský prezident se propadá pod zem otvorem, který vytvořil padající lustr. Tam po něm Evelyn střelí. Prezident zůstává ležet na zemi a později zdánlivě umírá… To už ale agenti tajné služby Evelyn pronásledují. Ta má v jednu chvíli na mušce Peabodyho, ale nevystřelí. Je zadržena a v autě převážena do vězení. Zaútočí ale na muže, kteří ji doprovázejí, a po divoké honičce způsobí hromadnou nehodu. Opět se jí daří uniknout… Setkává se s Orlovem, který ji vítá – byl to on, kdo ji jako dívenku vycvičil na ruskou agentku – a seznamuje s plánem získat kontrolu nad americkými atomovými zbraněmi. Před očima Saltové zastřelí jejího manžela a předá jí pokyny pro další akci. Saltová se ale nečekaně obrátí proti němu a dalším vycvičeným „bojovníkům“ a pobije je… Dál ale hraje svou roli, podle pokynů se setkává s mužem jménem Shnaider, se kterým kdysi prošla výcvikem, a ona sama sehraje roli majora NATO Vlčka. Tak společně proniknou do prostor Bílého domu. Saltová má zabít amerického prezidenta. Ještě dříve ale rozpoutá útok Shnaider a je zabit. Saltová opět utíká, zdá se ale, že Ted Winter ji pod maskováním za majora poznal. Je dost dobře možné, že právě začíná „Den X“, kdy má dojít k frontálnímu útoku na Ameriku... (TV Prima)

Cappuccino

Spočiatku len zmätené pohľady na prakticky nedotknuteľnú Evelyn, maximálnu nelogičnosť scén a samotný príbeh, ale.. Má to spád! Napätie funguje na jedničku, bojové zábery stoja taktiež za úsmevný mini-aplauz, pričom Angelina v čiernom zostrihu zaručuje pozornosť mužského diváka ako sa len dá. A úprimne? Réžia síce vlastnila snahu o prekombinovanosť zápletky, no aj tak je na mňa v tomto prípade veľmi krátka - dokázal som bezproblémovo odhadnúť kto z "tých dobrých" bol vlastne zlý a ktorá vražda nebola vraždou (dúfam heslovitosť poslednej vety nikoho neoberie o prekvapenie). ()

Ruut

Akčnější než Expendables, blbější než xXx a osudovější než Jason Bourne. Ale když se Angelina převlékla za chlapa - českého majora Vlčka, který jde zabít preidenta, i já jsem už jen zíral. ()

HAL

Nepřekvapilo mě ani tak to že je to strašlivě pitomé - to je, zoufale brutálně moc, ale čekal jsem to. Překapilo mě nicméně to jak strašně je Salt i přes všudypřítomnou demenci film průhledný a předvídatelný, takže tam pak nebylo ani těch směšných WTF momentů tolik kolik jsem očekával. Jako vážně míněný thriller strašné, jako běžný akční film podprůměrné, ale jako cíleně nablblá zábava vlastně vcelku ucházející. S tím že některé akční scény jsou dokonce i cool... a s Angelinou jsem také kdovíjak velký problém neměl - prostě změnou barvy vlasů zmutovala z puťky od plotny v Laru Croft kříženou s Bournem. Na tento film nic divného. 5/10 ()

mzss1

Celkově slušná podívaná, bavil jsem se dostatečně a ani na chvilku jsem se nenudil. Film má velmi dobrý příběh, který má sice dost nedostatků, ale dokáže ihned zaujmout. Akčních scén je zde celkem dost, hlavně samé naháněčky, kdy prchá jako o závod Angelina Jolie. Akční scény - najde se tu pár soubojů, které jsou dobré a hlavně pár výbuchů a přestřelek. Kamera, technická stránka filmu a podobné režijný aspekty splněny téměř dokonale. Akční scény byly velmi přehledné, takže tu nemám problém. I herecké obsazení je výborné, Angelina Jolie zaujme hned od začátku. Tempo filmu je stejné, normální. Atmosféra už chybí. Největšími chybami je asi uvěřitelnost, která zde chybí, vážnost, nostalgie a hlavně co mi vadilo bylo neuvěřitelné množství zvratů. Konečný zvrat pokazil snad vše co se dalo. Atentát na prezidenta, či nějaké úmrtí a nepřipadalo mi, že by se k tomu připisovala nějaká vážnost. Hodně nelogických prvkl zde nalezneme, i nějakých zásadních chyb, při kterých mi rozum fakt selhává. Je to velká škoda, nebýt těch zvratů, tak bych dal 4 hvězdu bez váhání. Hudba celkem dobrá. Tak to je asi vše - doufám, že jsem tento snímek dostatečně shrnul. Nemám už co napsat. Takže ve výsledku je to i tak nadprůměrná zábava, která pobaví nanejvýš tak dvakrát. Ty zvraty tomu bohužel ubrali no, ale i tak hodnotím solidně na 69% = *** ()

Anarvin

V první polovině jde o velice příjemnou akční jízdu. Takový trošku nadsazený Bourne – na fyzikální zákony se ohled zrovna nebere, ale pořád si ještě neříkáte „tak to už je moc“. Angelina šplhá po římsách, přeskakuje z auta na auto a bez zbytečných řečí podívaná hezky odsýpá. Bohužel, jakmile se začne rozmotávat příběhové pozadí, je po radosti. Story o dvojitých agentech je překombinovaná, nereálná a plná předvídatelných zvratů. Z Angeliny oběti se stává Angelina vraždící stroj a spolu se sympatiemi k její postavě mizí i potěšení z filmu. Nekonečná akce se bez nových nápadů začne hodně rychle přejídat a chvílemi je vyloženě směšná. Hloupý scénář je k smíchu prakticky pořád a tak jde ve finále pouze o prostoduchou akční slátaninu se slušnou první polovinou. ()

kingik

Někdo se snaží spáchat atentát na ruského a později i na amerického prezidenta. Ale sakra kdo?! Je to agentka CIA Evelyn Salt, kterou najednou všichni považují za ruskou špionku? Odpovědi se dočkáte v této dokonalé reklamě na Angelinu Jolie. Takovy sthující akční film, jako je Salt, už mně dlouho chyběl. Dynamická i napínavá akce od začátku až do konce s téměř až absurdním scénářem Kurta Wimmera, který kromě toho, že v něm Angelina neohroženě střílí, kope, pořád někam padá a vystřídá množství paruk, obsahuje i pár zásadních zvratů v ději. Režisér Phillip Noyce vsadil vše na akci, hřmotnou hudbu a na Angelinu Jolie a vyplatilo se. Divák může z kina odcházet spokojený, že zatím v nejlepším akčním filmu roku hraje hlavní roli žena. Pánové, to je konec! ()

Payushka

Tak především ústřední linka "americká agentka se snaží dokázat, že není ruskou špiónkou, a tak bojuje o svůj život" je jedno velké klišé. To by ještě nevadilo, kdyby všechno okolo mělo punc originality. Můžete se ovšem těšit na "nečekané" zvraty, které rozhodně nebudou nečekané, a ty nehorší logické chyby, které Salt můžou závidět i tupé seagalovky. Salt chce zachránit Ameriku, ale nedělá jí problém pozabíjet pár nevinných amerických policistů a vojáků. Salt se snaží za každou cenu udržet při životě svého manžela a když selže, ani slzička neukápne (je přece supr čupr trénovaná). Ti hodní jsou samozřejmě Američané a zlí Rusové a Severokorejci. Tomuhle filmu holt vládnou stereotypy. ()

InJo

Takhle nějak by dopadl seriál 24 hodin, kdyby jeho scénáristé byli úplní idioti, kteří nemají žádnou soudnost (hlavní hrdinka zvládne a přežije asi úplně všechno) a hlavně neumí vymyslet skutečně překvapivé a přitom aspoň trochu smysluplné dějové zvraty (a to rozhodně netvrdím, že 24 hodin je bůhvíjak realistický seriál). 40 - 50 % ()

Webb

Podprůměrná režie, pitomý příběh, neprokreslené postavy, scénář s tak velikým množstvím nelogických děr, že to vypadalo že si v nich pisálkové snad libujou. Alespoň že to bylo svižné. 30% ()

Sobis87

Kurt Wimmer vždycky nějaký ten slibný námět při psaní scénáře překombinuje jak šimpanz Rubikovu kostku, což platí i pro snímek Salt oprašující akční kariéru Angeliny Jolie (dalšího Tomb Ridera se snad nedočkáme). Celý příběh je ve své podstatě dosti archaický a dává vzpomenout na doby, kdy chtěli západní kapitalisté prostřednictvím masové zábavy poukázat na největší možnou světovou hrozbu – Rusko. Ano, přesně tak, v tomto filmu se opět vracíme k tématu studené války mezi dvěmi velmocemi a věřte tomu, že její ztvárnění je hollywoodsky prosté – správná „rusalka“ zde musí mít řádně chlupatý kabát a pořádnou beranici, rudí soudruzi uznají věrného spojence až poté, co si s nimi dá pořádnou holinu vodky, za matičku Rus jsou její „děti“ schopny obětovat vlastní život, atd. V tomhle ohledu je Salt vskutku úsměvnou podívanou, která si divákův respekt nezíská ani neustálým přísunem všemožných zvratů, které vlastně nejsou ani moc překvapující, ale spíše zbytečné. Díkybohu za zručného veterána Phillipa Noyce (Jasné nebezpečí), který má s připitomělými scénáři nemalou zkušenost (viz Svatý a Sběratel kostí) a s převedením Wimmerova textu na filmové plátno se vypořádal se ctí. S podporou prvotřídních herců, jako je Liev Schreiber a Chiwetel Ejiofor (Jolie lze spíše považovat za prvotřídní vizuální atrakci…) se mu podařilo natočit svižný akční thriller v bondovském duchu, který, co se choreografie a střihu týče, lehce opisuje od Greengrassovy série s Jasonem Bournem. Když se objevily závěrečné titulky a já konečně mohl nad celým dílem popřemýšlet, byl jsem docela překvapen, jak mi taková kravina ve výsledku příjemně utekla a díky solidnímu spádu a nespornému režijnímu umu jsem si ji i poměrně užil. Celý ten nápad se „spícími agenty“ sice v rámci snah o realistický thriller působí značně nevěrohodně, což platí i pro některé vylomeniny agentky Saltové, ale s mozkem na volnoběh a větší mírou tolerance při dialogových scénách vám ten film určitě nepřivodí žádnou psychickou újmu a pobaví (někdy i nechtěně). ()

IQ Tiqe

Díky 60% hodnocení a pár ne zrovna pozitivním názorům jsem od tohoto filmu neměl nijak velké očekávání. A možná i díky tomu mě překvapil. Měl spád, tempo, akci, napětí, body zlomu; místy mi unikala pointa (logika), ale v celku tenhle kousek nabídne slušnou akční jízdu ve stylu ruských proti americkým špiónům a všeho, co k tomu patří. Teď to dost přeženu - svým způsobem mi to trochu připomíná Bournea. 77% # viděna director's cut verze ()

Jordan

prvá polovica šľapala a v druhej sa čosi pokazilo, hoci ma stále tlačilo ku koncu stoličky a očakával som, čo príde, ako to bude a kde sa to dostane. rozumná minutáž so zručnou remeselnou réžiou z tohto robia síce ničím výnimočný, no solídny thrillerový priemer. ()

Kudly4

Podařený, napínavý, špionážní akční film, bez větších hlušších míst. Nechybí ani několik povedených zvratů. K dokonalosti už mi tu jen chyběla Jolie ve spodním prádle. (KnV, Nova) ()

Anderton

Ach jaj, nič som pre istotu nečakal a predsa som bol sklamaný. Vedel som, že sa jedná o priblblú letnú jednohubku, ktorá môže po dlhom dni na slnku potešiť, keď už máte mozog dostatočne vymäknutý. Asi som mal ísť teda v takomto prípade do kina. Lenže pozeral som to pri zmysloch doma. Výsledok bol taký, že hlavný záporák, ktorého odhalenie malo byť pointou filmu, sa tak od začiatku priblblo pozerá do kamery, že som ho hneď odhalil. Na záver nechýba odpočítavanie bomby a jeho následné zneškodnenie hlavnou hrdinkou. Snáď Noyce neplánuje pokračovanie. ()

teutates

Nezbedno Angelinu nasrať bo konec... agent - ne/agent, double agent, forever... Jolie kosí všetko. Neberte jej deti, lebo ak príde o všetko - K.O.N.E.C! Teraz chvíľu vážne, bolo to nad mieru (úplne ani tak nedvihnem ruku vysoko) prehnané, ale a to je podstatné... bavil som sa a ani na moment som sa nenudil, chviľkami som sa posmial, pár momentov čumel jak "pero z divana", ale taký je život, no nie?! Jedno viem určite (opakujem), nezbedno si zahrávať s Evelynou o to viac keď behá po vonku 6/10 ()

swamp

Asi jsem měl zrovna pro tento film ideální náladu - neustávající akce, hloupý scénář, přeskakování z auta na auto a dvojití či trojití agenti .. to bylo něco, co jsem si v danou chvíli užil. :) Navíc čeští zástupci NATO v závěru.. to je fakt pecka! :D ()

Salt nám to ještě osolí

Salt nám to ještě osolí

08.06.2011

Akční špionážní thriller Salt vlastně nikdo nemá moc rád, natož aby měl nějaké oddané fanoušky. Vlastně je to jeden z těch snadno zapomenutelných „letních“ filmů. Avšak díky Angelině Jolie solidně… (více)

Oscar 2011 - výsledky

Oscar 2011 - výsledky

28.02.2011

Jason Statham ve válce s ruskou mafií

Jason Statham ve válce s ruskou mafií

13.02.2011

Plešatý britský řízek jde z akce do akce a je to tak dobře. Momentálně je nájemným zabijákem v remaku The Mechanic a brzy se stane agentem Nickem Stonem v akčním thrilleru Echelon. Ten vzniká podle… (více)

Nominacím na Oscary vládne koktavý král

Nominacím na Oscary vládne koktavý král