Perníkový táta

• USA Breaking Bad (více)
USA, (2008–2013), 49 h 16 min (Minutáž: 43–58 min)

Tvůrci:

Vince Gilligan

Hudba:

Dave Porter

Série(5) / Epizody(62)

Recenze uživatele Anderton k tomuto seriálu (68)

Otevřený dům (2011) (S04E03)

Na prvý pohľad relatívne bezvýznamná epizóda, ale aj to Mariine kleptoamstvo má v seriáli svoje pevné miesto a tentokrát aj jej návštevy obhliadok domov vyjadrujú jej nudu, keďže sa Hank o veľa zábavy upútaný na lôžko nepostará. Ostatné dejové línie bežia podľa plánu. Otvorený dom by som zaradil k epizódam, ktoré vás nemusia príliš baviť, ale po ich skončení nakoniec ich význam aj tak doceníte. ()

Důležité body (2011) (S04E04)

Nech mi nikto nehovorí, že rodinné sešlosti nikoho nestoja kopec nervov...celkovo ale iba predohra k niečomu väčšiemu, ako dáva poznať posledná scéna. ()

Brokovnice (2011) (S04E05)

Pri rodinnej večeri so švagrom by ste mali radšej menej piť, ak máte nejaké to tajomstvo, pretože ego je niekedy silnejšie ako prísna logika. Inak táto epizóda nám okrem iného hovorí, že každodenná práca drogového dealera nie je vždy len zábave typu prestrelka s kartelom alebo predávanie tovaru a peňazí z rúčky do rúčky. Občas to môže byť aj celkom slušná nuda. ()

V rohu (2011) (S04E06)

Táto epizóda obsahuje najlepší dialóg Walta a Skyler ever. Teda aspoň doposiaľ. Ale príliš nezaostáva ani Gus, len jemu k tomu stačí len tak sa potĺkať okolo a občas utrúsiť niečo zdanlivo bezvýznamné. Keď sa to tak vezme, tak Walt je oproti nemu nejako podozrivo ukecaný a to by nemuselo byť na dobro veci. Ale nechajme sa prekvapiť. Tento diel je rovnako kvalitný ako tie predošlé v sérii a asi by som privítal niečo ešte lepšie. ()

Problémový pes (2011) (S04E07)

Úvodná montáž venovaná Jeesemu je geniálna, ako aj záverečná Hankova reč. Toho chlapa nemali púšťať z domu, ale na druhú stranu si veci začal dávať dokopy až v posteli. Len tá nešťastná Skyler sa trochu sekla vo výpočtoch, ale tak keď sa niekto podujme na pranie špinavých peňazí, tak nech sa obracia. Zatiaľ možno najlepšia časť štvrtej série, už sa neviem dočkať skutočných face-to-face konfrontácií všetkých strán, ktoré sa k sebe nebezpečne približujú. ()

Bratři (2011) (S04E08)

Pri BB sme si zvykli, že sa na začiatku sem tam objaví flashforward, ktorý sa niekedy vysvetlí na konci epizódy, alebo na konci série. Tentokrát tu máme niečo podobné, len sa nakoniec ukáže, že išlo o flashback.Teda iba o krátky moment z onoho flashbacku. No a to neprestrielné alibi a vysvetlenie pre všetko, v tom perfekcionizme sa Gus vyžíva tak, až je to podozrivé. Vlastne úplne stačí, ak je to podozrivé iba Hankovi. ()

Štěnice (2011) (S04E09)

Ako ma minule potešil návrat dedka so zvončekom, tak tentokrát vo mne iba povzdychnutie vyvolal návrat bývalého šéfa/milenca Skyler a jeho daňových problémov. Našťastie to vynahradzuje hlavná dejová línia a záverečná konfrontácia. Nikdy sa nepýtajte toho, kto kvôli vám vraždil, že čo pre vás urobil... ()

Salut (2011) (S04E10)

Skyler si spálila prsty, ale zato ma aj to, čo ma minule nebavilo baviť začalo, Walter spomína na otca a možno osudovo sa prekecne sa pri synovi, Jesse, Mike a Gus to dotiahnu do konca v Mexiku v jednej z najlepších sekvencií seriálu. Všetky tri dejové línie, rozvedené v tomto dieli, tak boli rozvedené do dokonalosti. Snáď tak budú aj zakončené. ()

Průchod (2011) (S04E11)

Štvrtá séria už nejaký ten diel začína skutočne gradovať a táto časť už nadupanejšia ani byť nemohla. Obsahuje notnú dávku čierneho humoru, pretože keď už je situácia tak zúfalá, že nevládzete plakať, tak sa môžete jedine smiať. Ako sa postavám podarí zo situácií vykorčulovať, je veľmi ťažké vopred predpovedať, v čom tiež tkvie čaro seriálu. Skyler by už ale vážne potrebovala poriadne vyťahať za uši za svoju kvázi gangsterskú činnosť. Proste v tom nevie chodiť ako Walter... ()

Konečná (2011) (S04E12)

No ako to napísať, po nabitej predchádzajúcej epizóde a zrejme pred ďalšou nabitou epizódou, sériu ukončujúcou, taký výdych a nádych zároveň. Samozrejme dominuje návšteva Jeeseho u Walta, len zase tá logika mi nedá spať. Prečo nedal Gus štenicu do Jesseho bytu? Alebo snáď dal, keď zistil Gus to, čo zistil? A prečo dvaja kuchári s takouto alternatívou nerátajú, keďže plány kujú práve tu? ()

Střetnutí (2011) (S04E13)

Tvorcovia nás celých dvanásť častí pripravujú na finále, ktoré svojim spôsobom uzatvára určitý ohraničený dejový časový úsek, napriek tomu to, čo vidíme vo Face off, je absolútne nepredvídateľné a aj tak to maximálne logicky zapadá do toho, čo sme videli predtým. Walt sa po tomto dieli nachádza inde, ale stále je dosť vecí nevyriešených. Lepší záver som si skutočne nevedel predstaviť a po predchádzajúcej epizóde som sa trochu obával, či to autori zvládnu, našťastie to mali perfektne premyslené. ()

Série 5 (2012) (S05)

Piata séria je, asi, najlepšia. Ono to bude možno tým, že tvorcovia mali toho dosť premysleného dopredu, respektíve že pôvodná myšlienka bola tak silná, že to proste pri poriadnom nasadení za laptopom muselo stále viac a viac gradovať. Nemáme tu síce týpka ako Tuco alebo Gus, a tá jedná ženská ich nenahradila, ale máme tu Hanka ako antagonistu a jednu novú partičku grázlov a to myslím dokonale stačilo k tomu, aby bolo dostatočné množstvo zábavy v každej jednej scéne celej série. ()

Svobodný život nebo smrt (2012) (S05E01)

Zatiaľ najlepší otvarák série. Logiku akcie na policajnom sklade radšej riešiť nebudem, pretože oveľa príjemnejšie je sa len ňou nechať unášať a dokonale sa baviť. A dokonale baviť sa dá v tejto časti pri každej scéne. ()

Madrigal (2012) (S05E02)

Táto časť patrila jednoznačne Mikeovi a komu nie je tento zloduch sympatický, je proste divný :) Vveci sa opäť začínajú rozbiehať odznova, pribúdajú ďalšie postavy a Hank je zase o niečo bližšie k pravde. Ako sa budú veci uberať je ale našťastie nepredvídateľné, v tomto sú tvorcovia proste doma. ()

Rizikový příplatek (2012) (S05E03)

V seriáli "piekli" Walt s Jessem vo dvoch maximálne odlišných prostrediach a v tejto časti spoznáme zase nové. Treba povedať, že Waltova fanntázia nepozná hraníc a táto improvizácia pôsobí veľmi chytro a zároveň veľmi vtipne. Aké problémy to so sebou prinesie, asi môžeme očakávať onedlho. Nervy ale prasknú Skyler a schytá to jej nesympatická sestra, v čom u mňa nová vedúca v myčke výrazne zabodovala. ()

Padesát jedna (2012) (S05E04)

Jedna z tých psychologickejších a menej dejotvorných epizód. Pri Skyleriných reakcách sa mi na um vynáralo meno Bergman. Ona už situáciu naplno chápe, Mike vlastne tiež len ten Jesse je stále optimista. ()

Mrtvý náklad (2012) (S05E05)

Greatest Train Robbery... ()

Odkup podílu (2012) (S05E06)

Tak tu máme poriadnu kovbojku, kde sú zrazu proti sebe tí, čo nám nedávno predviedli krádež storočia. Úplný záver ale dáva nádej, že z patovej situácie sa zase bude dať nejako vyvliecť. Svojim spôsobom zlomový diel, pretože Walt došiel, teda aspoň povedal na kameru, skutočnú príčinu tvrdohlavého zotrvávania v byznise. Že ho nechápete? No buďťe radi... ()

Řekni mé jméno (2012) (S05E07)

Dvaja sympaťáci Hank a Mike si už dlho idú po krku a Hank dostane (konečne!) dokonalý nápad. Lenže epizóda je najmä o Waltovi a Mikeovi, a ešte o Waltovi a Jessem. No je to proste epizóda, kde sa každý konfrontuje s každým a je to takmer dokonalé. Len mi je ľúto toho záveru, dúfal som, že pôjdeme až do finále v plnom počte. ()

Proplouvání nad tím vším (2012) (S05E08)

Tak tá najdôležitejšia sekvencia mi pripomenula českú klasiku Guľový blesk, len tu išlo o trochu iný typ byznisu. Svojim spôsobom, ale vážne iba svojim spôsobom najlepší diel celého seriálu. Doteraz. Geniálne nakrútené montážne sekvencie, ešte geniálnejšie ozvučené a to napätie aj v scénach, v ktorých všetci sú buď ticho, alebo len nezáväzne klebetajú, je na krájanie. Čo potom, keď ide do tuhého... ()

Zemřel herec Mark Margolis

Zemřel herec Mark Margolis