Úplné zatmění

• Česko Totální zatmění (více)

Pařížský básník Paul Verlaine vede spokojený manželský život v domě rodičů své ženy až do chvíle, kdy do Paříže pozve nadaného básníka Arthura Rimbauda. Ten se hned příjezdu ukáže jako arogantní šestnáctiletý rebel, což však Verlaina na rozdíl od jeho rodiny okouzlí. Intezivní přátelství bohémských básníků se velmi brzy přerodí ve vášnivý milostný poměr. Verlaine se není schopen rozhodnout mezi mladíkem Rimbaudem a svou ženou Mathildou, což ústí v čím dál vyhrocenější konflikty, výbuchy násilí a pokorných omluv, opouštění a navrácení se... Kontroverzní umělecký film režisérky Agnieszky Hollandové výrazněji nereflektuje uměleckou tvorbu dvojice prokletých básníků a spíše s mrazivou pečlivostí otevřeně mapuje vývoj jejich sebedestruktivního milostného vztahu. (oficiální text distributora)

holka218

Tento typ filmů mám opravdu ráda a ani tento mě nezklamal. Ve škole jsme zrovna brali prokleté básníky, tak jsem se rozhodla, že na film kouknu. Příběh je zajímavý a není nijak natahovaný. David Thewlis mě nikdy nijak nezaujal, ale tady je skvělý. I přes to ho překonal skvělý DiCaprio. To jak zahrál Rimbauda je prostě neskutečné. Působil na mě jako arogantní panovačný spratek a to je vlastně dobře. Podle mě mu obecně tyto role sedí. Četla jsem komentáře, že film je skoro pornografie. Mně osobně to přijde vcelku normální. Nijak přehnané. Ale i tak celkem obdivuji, že oba dva do rolí šli. Za poslední dobu je Úplné zatmění jeden z nejlepších filmů co jsem viděla. ()

tsatsiki

Výborně zahraný film.Rané počátky Capriovi kariéry a už tady ukázal, že umí úžasně hrát, ať už svůdníka z Titanicu nebo gay básníka.A výborně mu sekunduje profesor Lupin.Některe vedlejší role nebyly tak dobře zahrané,  ale to vůbec nevadilo. Akorát osobně bych to prostříhal a zkrátil, bylo to moc dlouhé.70% ()

persefone

DiCaprio jako rozmazlený floutek, pro něhož není nic svaté, Thewlis podal úžasný výkon coby fatálně zamilovaný básník,který i po letech stále touží, stále čeká. Nádherné. ()

Neth

Stejně jako nechápu, proč i v této době je Zdechlina od Baudelaira některými lidmi považována za něco neskutečně odporného, stejně tak nechápu mnohé znechucené komentáře k tomuto filmu. Úplné zatmění mě, když jsem ho viděla, naprosto uchvátilo (a uchvacuje mě stále, jen si na ně vzpomenu), homosexuální scény, nehomosexuální scény, o tom snad tenhle film není... Výborné herecké výkony jak DiCapria v roli Rimbauda, tak Thewlise v roli Verlaina, krásná hudba, výborná režie, neskutečně dobře povedé vykreslení vztahu mezi oběma Proklétými básniky. Zkrátka: je to skvělé:o) ()

JessicaJet

Film, ktorý sme približne pred desiatimi rokmi mohli vidieť na ČT2, dnes "exkluzívne" odvisielaný Slovenskou Televíziou 2... Agnieszka Holland sa chytila vinikajúceho námetu. Fascinujúci príbeh básnikov Verlaina a Rimbauda. Herecké výkony sú nadčasové. Mladý DiCaprio s nesmiernou ľahkosťou predvádza širokú paletu svojich hereckých schopností. Thewlis je dokonalý a hypnotický každým gestom, uverila som mu všetko. Musím spomenúť neskutočne dráždivú až trýznivú hudobnú zložku snímku. ()

panG.

...neřku-li "Velké jakoby". Krásné záběry, malebná hudba, okouzlující herecké podání, které podbízí divákovi dojem, jaký ze setkání dvou básníků A. Holland nabyla; můj je odlišný... takže váhám, o čí zatmění tady má jít?? (*Podrobněji již Matty a Anthony) ()

aichinka

film, který posloužil jako vysvětlení vztahu mezi Rimbaudem a Verlainem k maturitě z češtiny... nebylo nutné ukazovat tak otevřeně záběry lásky mezi těmi dvěma... ne, už nikdy víc, díky ()

joseee

Pre tento pribeh sa velmi hodi naturalisticky styl Agniesky Holland, ktora je posadnuta penismi a tentokrat si mozu divaci overit nevsedny ukaz Davida Thewlisa. Leonardo di Caprio je v tomto filme vynikajúci. Filmu sa da vycitat historicka nepresnost, dejova nevyrovnanost, nedokonale stvarnenie charakterov a vztahov medzi postavami, ja som si vsak tento film velmi oblubil a dam mu 5 hviezdiciek :D ()

pcarogers

Film, který mi kdysi ukázal, že DiCaprio umí hrát, otevřel cestu k prokletým básníkům a stal se pro mě jeden z nejlepších životopisných filmů, které jsem viděl Ačkoliv jsem nezkoumal věrohodnost zobrazení obou básníků, pro mě to bylo jako zjevení a jejich přesvědčivost a originalita se mi navždy zaryly do paměti. Jeden z mých top ten filmů, víc asi netřeba dodávat. ()

MFJD

Skvelý Leo, tak perfektne sladko nechutný. Tu druhýkrát ukazuje že nie je len sladký chlaček tapetovaný po dievčenských izbách. ()

jessic

Viděno bohužel jen v českém dabingu. Klasický životopisný snímek nejen o homosexuálním vztahu dvou básníků, závislý na hereckých výkonech, nepřináší do tohoto žánru nic nového. Pro mě překvapivě skvělý David Thewlis v roli slabošskéh, závislého Verleaina a překvapivě mě zklamal DiCaprio, který se předvedl jen jako sobecký, mírně sadistický spratek. Toho zahrál sice výborně, ale nějaké (sebe)zničující vnitřní napětí jsem tam necítila. Ale možná za to mohl ten dabing. A mám dojem, že Verlaine postřelil Rimbauda kvůli tomu, že chtěl zničit své dílo a ne proto, že ho chtěl opustit. Což je podružný detail, ale pak by nešlo jen o trochu perverzní fyzický vztah pod vlivem alkoholu, ale o jiný film. ()

Teachman

Námět a zápletka: 6/10 ... Vizuální stránka: 6/10 ... Soundtrack: 5/10 ... Didaktický potenciál: 4/10 ... Celkový dojem: 5/10. ()

allegria

Mám-li hodnotit herecké výkony a vůbec zpracování příběhu do filmu, nemůžu být příliš subjektivní, proto nehodnotím své pocity ani dojmy z reality dané doby. Protože životy a vůbec celá tehdejší "pařížská umělecká smetánka" včetně "prokletých básníků" se mi nějak z duše protiví. DiCaprio je ale nenapodobitelný v rolích provokujících spratků, tady se taky hezky předvedl, což nelze neocenit. Musela jsem si ale sledování filmu dávkovat po částech. ()

ap2001

Pochybuji, že by měl DiCaprio tolik fanatických obdivovatelek, kdyby ty holky ještě před Titanicem viděly Úplné zatmění. ()

Pasternak

Agnieszka Holland patří k nejlepším evropským ( světovým ) režisérkám ( režisérům ). Dokonale stvárněný příběh prokletých básníků přímo vybízí k tomu seznámit se s jejich tvorbou, která zde ale nehraje tak důležitou roli, protože je to především o netradičním vztahu dvou světových velikánů. Možná bych i nějakou hvězdičku ubral, ale není třeba. Pánové David Thewlis a Leonardo DiCaprio podávají životní výkony. Bravo. ()

dennuska

Moje první setkání s Agnieszkou Holland a hned se mi nenapravitelně zaryla pod kůži. Ke zpracování si vybrala výborné téma, které kdo ví proč nebývá pro filmaře střed zájmu. V literárně-historickém kontextu je to skvělé dílo, které ale vzhledem k tomu, že je o "prokletých básnících", jinak řečeno o největších inspirátorech moderní poezie, postrádá víc autentických citací - výtažků z děl. Takhle by nejspíš odpověděl učitel češtiny a měl by pravdu. Když se na to však dívám svým zcela subjektivním pohledem, můžu říct jen jedno - miluji ten film. A k tomu už není co jiného dodat. Hodnocení je jasné. ()