Úplné zatmění

• Česko Totální zatmění (více)

Pařížský básník Paul Verlaine vede spokojený manželský život v domě rodičů své ženy až do chvíle, kdy do Paříže pozve nadaného básníka Arthura Rimbauda. Ten se hned příjezdu ukáže jako arogantní šestnáctiletý rebel, což však Verlaina na rozdíl od jeho rodiny okouzlí. Intezivní přátelství bohémských básníků se velmi brzy přerodí ve vášnivý milostný poměr. Verlaine se není schopen rozhodnout mezi mladíkem Rimbaudem a svou ženou Mathildou, což ústí v čím dál vyhrocenější konflikty, výbuchy násilí a pokorných omluv, opouštění a navrácení se... Kontroverzní umělecký film režisérky Agnieszky Hollandové výrazněji nereflektuje uměleckou tvorbu dvojice prokletých básníků a spíše s mrazivou pečlivostí otevřeně mapuje vývoj jejich sebedestruktivního milostného vztahu. (oficiální text distributora)

EllienPM

Moje první setkání s g-filmem a zároveň i s Leonardem. Toho mám obecně dost rád, za lascivně tuctovou tvářičkou se skrývá velmi kvalitní herec. Snímek nám pouštěl náš učitel Literatury na střední. Půlka třídy u toho spala, druhá opisovala úkoly a já si to užil. Teď, v dospěláckém vydání, se těším, až si to pustím znovu. Retro mne baví. Až zpětně se dozvídám, se dílo má na svědomí Agnieszka Holland, stejně jako (mj.) Hořící keř. ()

Renfield

Jako velkou škodu filmu vidím to, že nám Agnieszka Holland prezentuje tu pro většinu pravděpodobně "zajímavější" stranu příběhu. Tedy my, co nás zajímá dílo a vůbec příběh básníků bez zbytečných "romantických" hysterií nadšeni nebudeme. Když se k výše zmíněnému přidá ještě šílený střih, který mě několikrát rozčílil, je zaděláno na průšvih. Ale alespoň pro mě to nakonec průšvih není, i když mé původní hodnocení dnes už vidím jinak. Film zachraňují a táhnou herci a také několik povedených scén, především v první polovině. Leonardo DiCaprio hraje výborně, jeho Arthur Rimbaud je povětšinou odporný spratek, který ale občas má i svou lepší chvilku. Výkon Davida Thewlise je ovšem ještě lepší, ten nám zde předvádí několik tváří Paula Verlaina, z nichž každou hraje bezchybně, procítěně a uvěřitelně. Tedy, nebýt toho střihu... když se začne rozjíždět možná zajímavá scéna "nůžky" a jsme jinde, nebýt ne zrovna nejlepší režie, byl by to hodně jiný film a že by si ho herci zasloužili! Přesto vidím Úplné zatmění jako nadprůměrný film, jistou zajímavost (i když bulvární) a spád nepostrádá. 70% ()

amfetamin

Cítíte z toho ten Verlainův vnitřní rozpor, cítíte z toho to bouřlivé mládí Rimbauda a taky cítíte ty změny jejich vztahu od něčeho naprosto jednoduchého a přirozeného až k nesnesitelné nutnosti být spolu. Pomalu ale jistě sledujete ten zánik něčeho, co bylo pro světovou literaturu obrovským přínosem. "The only unbearable thing is, that nothing is unbearable" ()

M.E.K.Y

Těžko říct, jestli ve mně převládá zklamání nebo uspokojení, ale každopádně to nebylo úplně zatmění. Sice se mi tempo snímku zdálo velice ukňourané a pohasínající, ale co, třeba Amadeus se nese v podobném duchu a přesto je geniální! Úplné zatmění je poučným filmem pro ty, kteří mají literární nedostatky, protože zfilmování prokletých básníku, se kterými se ve škole setkal každý, je přehledně zpracováno a dobře popisuje charaktery obou postav, jejich smýšlení, pocity, touhy, nedostatky. K porozumění velkou měrou pomohli oba herečtí představitelé básníků, hlavně tedy Leo DiCaprio, ztvárňující mladého rebelanta Arthura Rimbauda. Myslím, že se ani nemusím zmiňovat o tom, jakým talentem hýřil v počátcích své kariéry. Prvotina skladatele Kaczmarka nebyla nijak výrazná, ale kdo by to také čekal. Závěr? Vidět tenhle film a pak dostat při maturitě prokleté básníky, tak si pískám :) 60/70% ()

toi-toi

Absolútne nevyužitý potenciál príbehu básnikov, ktorí prepisovali svet poézie. Pani Agniezska natočili priemernú dobovú drámu o homosexuáloch kde si môžu dámy obhliadnuť Lea z každej strany. Nudná kamera, nudná réžia ale veľmi dobrá herecká dvojica. Škoda, že scenáristi rozorvali diela poetov na kúsky a vybrali iba pár veršov - zachovali sa tak rovnako ako to chcela spraviť Verlainova sestra.. ()

kdosizrosy

Nemám ráda Leonarda DiCapria. Ale jako Arthur byl rošťáčky okouzlující a skvělý. Verlainovi se tedy nikdo nemůže divit. ()

Rýža

Ta Agněška bude taky pěkná úchylačka. Dobré, o to pokoj, ale na víc hvězdiček by to muselo být míň homo a ten Lupin by nesměl mít tak odpornou pleš. ... jo a dala bych si absinth! ()

Bukk

Normálně bych dala o dvě hvězdy níž, ale jen kvůli postavě Rimbauda nelze hodnocení snížit. Každou jeho větou, jeho gestem...no prostě vším jsem byla tak zařezaná do židle, že to až možné není. Táhlo se to totiž trošku víc než je na dvouhodinový snímek nutné. Ale jako taková netypická sonda do bouřlivého života dvou (myslím si, že oprávněně) světově proslulých a oslavovaných umělců by měl každý zvážit vidění dílka. Snad fakt první film, kde mě Leo přesvědčil o svých určitých kvalitách. ()

psychous3

Prokleté básníky buďto milujete a nebo nechápete. Ani jedno není striktně chyba. Jejich tvorba byla kontroverzní, stejně jako jejich styl života. Film reflektuje a rozhodně neskrývá všemožné tabu, které bylo zvykem, což je obdivuhodné. Nicméně to u mně bude mít ten dojem, že je něco porad špatně... ()

Saara

Čtvrtá hvězda patří jen a jen Davidu Thewlisovi a Leonardu di Capriovi, jinak dost průměr a velká škoda, že tak úžasný námět na film vyšel vniveč... ()

THE_Joko

Áno Leo vie zahrať skutočne čokoľvek, to bez debaty. Ale vidieť ho nahého ako nakladá druhého chlapa je vec, ktorá sa NENACHÁDZA v mojom denníku pod kolónkou: „Potrebné vidieť!“ ()

knihomolka

Skutočne filmový skvost. Je to síce trošku underground, ale pritom srší kvalitnými hereckými výkonmi. Pri sladkom Leovi som bola už akosi zvyknutá na to, že sa vie aj milo rozčúliť, ale David Thewlis, zabodoval na plnej čiare. Bol skvelý. Videla som ho hrať už viac krát, no pripadal mi priemerný. Tento herecký výkon by si zaslúžil cenu Akadémie, skutočne nepreháňam. Veľmi milé prekvapenie pre mňa. Ale na druhej strane je to dosť ťažký film, ktorý sa nedá pozrieť len tak hocikedy. Ale myslím, že za pár rokov sa k tomuto skvostu určite vrátim. ()

Anezkaaa

Jeden z mých nejoblíbenějších... Leonardovo předtitanikové období, role kterou si mě totálně získal. David Thewlis je snad ještě lepší... Příběh který sice neříká v podstatě nic o tvorbě obou básníků, ale ukazuje jejich vztah, který byl pro oba ( i když pro Verlaina přece jenom o dost víc) zničující... Dechberoucí kolotoč podivné lásky a vášně, zakázaného vztahu, obrovského trápení které si navzájem způsobují a zároveň okamžiků které posunují jejich básně dál... Příběh o lidech, kteří se v rozhodování neřídí rozumem, příběh, který může být kvůli několika sexuálním scénám a jedné probodnuté ruce pro hodně diváků nestravitelný :) Ale pozorovat rozvážného Verlaina s bolestí propadat drzému zvířátku Rimbaudovi je úžasné... ()

KOZEL84

Spekulovat o tom jestli je Di Caprio vynikající herec je už asi dávno blbost (hlavně vždycky byla),ale já bych tu vyzdvihnul hlavně Thewlise,který tady hraje jako nikde jinde.Jeho Verlaine mi byl střídavě sympatický,odporný,ubohý a hlavně přesvědčivý,že nominaci na Oscara má u mě jistou.Tohle je film,který se zatne do paměti,tak jako kdysi ve škole prokletí básníci (na poezii teda nejsem).Pořád nevím jestli 4 nebo 5 (ve finále kozy Romane Bohringer taky dělají svoje),ale dám 4 s velkou nedějí na zvednutí hodnocení po dalším shlédnutí,které určitě příjde.Pro mě byla ve škole literatura nejzábavnější předmět,ale myslím,že tohle nebude nudit nikoho.Ještě hudbu bych pochválil a za shlédnutí to stojí už kvůli hercům.Jasná věc. ()

jane1106

Zajímavé putování se dvěma postavami, se kterými se nemohu zrovna ztotožnit, ani je pochopit - díky stoprocentním výkonům jejich představitelů jsem si ale užila zdařilý film. Můj obdiv mají pánové především za vzájemné erotické scény, kterých se zhostili opravdu statečně. Škoda jen toho podivného epilogu Rimbaudova života, který mne zanechal naprosto bez emocí. Skvělá Kaczmarekova hudba. http://www.youtube.com/watch?v=pUug0gSfTH0 => Trochu jsem znásilnila onu milostnou scénu, ale Verlaina to evidentně fakt bolelo.xD ()

sandinista

Inu, byli to úleťáci, ti prokletí básníci. Absinth, milostný trojúhelník, probodávání ruky... další kladný bod pro Leonarda DiCapria. ()

Viperine

Nemělo to být nervy drásající a strhující milostné drama? Námět a scénář tomu napovídají.. ale výkony herců nikoliv. Nevěřila jsem jim jejich vášnivé vztahy.. místy je jejich projev plytký, místy přehrávají (hlavně DiCaprio). Z mého pohledu mezi nimi zásadně nefunguje chemie, nevěřila jsem jim to. ()

Box8

Dicaprio odvedl jeden z nejlepších hereckých výkonů, co jsem od něj kdy viděla. Rovněž výkony dalších hlavnich postav byly velmi dobré. Příběh je emocionálně silný a má bohatý děj. Rozhodně vás nenechá chladné. Odkrývá cestu do básníkova tryzniveho nitra a křižovatky vztahů mezi proslulou trojicí. Potřeba ovládat, závislosti, slabosti, bolest, rebelie, touha. Tělo nebo duše? Věčná otázka a věcné dilema na mnoha rovinach. Připravit člověka o jeho úděl je asi nejhorším trestem, který můžeme druhému učinit. Psaní je jako dýchání, spisovatel bez něj nedokáže žít. ()