Úplné zatmění

• Česko Totální zatmění (více)

Pařížský básník Paul Verlaine vede spokojený manželský život v domě rodičů své ženy až do chvíle, kdy do Paříže pozve nadaného básníka Arthura Rimbauda. Ten se hned příjezdu ukáže jako arogantní šestnáctiletý rebel, což však Verlaina na rozdíl od jeho rodiny okouzlí. Intezivní přátelství bohémských básníků se velmi brzy přerodí ve vášnivý milostný poměr. Verlaine se není schopen rozhodnout mezi mladíkem Rimbaudem a svou ženou Mathildou, což ústí v čím dál vyhrocenější konflikty, výbuchy násilí a pokorných omluv, opouštění a navrácení se... Kontroverzní umělecký film režisérky Agnieszky Hollandové výrazněji nereflektuje uměleckou tvorbu dvojice prokletých básníků a spíše s mrazivou pečlivostí otevřeně mapuje vývoj jejich sebedestruktivního milostného vztahu. (oficiální text distributora)

Lottr

Po herecké a hudební stránce téměř dokonalé, ale dějově slabší. Nejlíp to asi vystihuje komentář Morien. ()

Rousse

Ať si říká, kdo chce, co chce, Leonardo má prostě talent a je to více než dobrý herec - jeho podání Rimbauda, prokletého básníka (doslova:-) je tak věrohodné, že mu to člověk zbaští i s navijákem. A Verlaine v podání Thewlise je tak neskutečně slabošský a věrohodný... Velice pěkně zpracovaný a natočený obraz doby prokletých básníků, pijáků absinthu, Opilých korábů a Květů zla. ()

Maynard.

Pěkně si to hoši bukvičácký uměli užít, jen co je pravda. Teď, když je Leovo jméno skloňováno uplně všude (oskar) sem se vrhnul na jeho poměrně nevýrazný film, kde to ještě zdaleka není vyzrálý frajer, který má u nohou celý Svět. I v tomhle zvláštním filmu mi dokázal, že je stvořen pro to být hercem. Dělá všechno tak, že mu to diváci musí sežrat. Jeho protějšek nezaostává ani trošku a oba borci si dávájí famózní herectví. Dokonce došlo i na líbačku, což se přecijen ve filmech moc nevidí. Tématicky mě film příliš neoslovil, páč tahle literatura, to je pro mě španělská vesnice. Tempo nemá kdoví jak svižný, ale film uteče jako voda. Leo si právem vysloužil letošního oskara, páč je to opravdový velikán, který v každým filmu dokazuje svoji velikost. ()

Matts

Vůbec mě to neoslovilo. Ačkoliv o režisérském talentu Agniezsky Holland nemám pochyb, tohle se jí moc nepovedlo. Možná je to jen vina scénáře, který mi nepřišel nijak zvlášť dobrý, ale z filmu na mě dýchala prvoplánovost. Verlain a Rimbaud slouží pouze jako prostředek k ukázání hysterických hádek a otevřené sexuality. O těchto básnících se ve snímku nedozvíme vůbec nic. Nejde tu o ně, ani o jejich komplikovaný vztah. Veliké zklamání... ()

janik.sk

Chudák Rimbaud, odpudzujúcejšieho frajera si už ani nájsť nemohol. Nielen kvôli nevábnemu vzhľadu, ale najmä odpornému správaniu. DiCaprio alias Rimbaud naopak nemal chybu, bol očarujúci ako vždy. Film je veľmi podobný Wildeovi. ()

cold

Leonarda nemám rád, ale po zhlédnutí tohoto filmu (děvčátka, který ho znají jen z titaniku by ho asi nerozdejchala) musím uznat, že je opravdu dobrý herec. Možná kdyby nevzal roli v titaniku, tak bych ho počítal mezi své oblíbené. Doporučuji všem prokletým i zatraceným básníkům, kteří nevědí co roupama. _____ "Caprio je dobrá buzna, titanik je jeho urna"," v gangách měl být machr, předběh ho však Butcher" "Za to, ale v Zatmění, předčil mnohá mínění!" ()

Sgt.Pepper

Atmosféra skvělá, scénář trochu kostrbatý..ve zkratce herecké představení Leonarda za lehké výpomoci David Thewlise.. ()

Anaximandr

Film Agnieszky Hollandovej zobrazuje najmä citový život dvoch kontroverzných bisexuálov Verlaina a Rimbauda. Výborný Di Caprio v roli Rimbauda(začínajúceho, sebavedomého básnika), Verlainom skôr pohŕda ako by ho uznával. Dokonale využíva Verlainovu zaslepenú lásku vo svoj osobný prospech. Neštíti sa ani krutých poznámok a výsmeškov na jeho adresu. Ostatne, podobné pocity pociťuje voči všetkým bytostiam, čo mu na jednej strane vyhovuje, na strane druhej ho činní neštastným. David Thewlis, rolu trpiteľa Verlaina zvláda tiež dobre. Rimbauda obdivuje, zároveň ale na neho žiarli, chcel by sa vrátiť k žene, no nemôže, pretože je ním posadnutý.... ()

AngiS

Tak..konečně jsem to dokoukala do konce.. ničím nerušena.. a výsledek? Děkuji bohu za prokleté básníky.. Navíc Artur si s Leem je i dost podobný.. Nepopírám.. Fascinující film.. ()

Yarushka

Silný příběh, příběh, který se doopravdy odehrál, tudíž o to silnější pocit to ve vás zanechá, a možná až příiš odvážné scénky ... furt mi běhalo hlavou, proč zrovna Di Caprio a Thewlis jako pár? ()

tterez

Tak tohle nechápu. Je to nadhodnocený až do pryč.. Jestli někdo tvrdí, že je to hluboký nebo nějak kulturně významný dílo..ať si myslí, co chce. Mně osobně to nic nedalo, dva básníci - vlastně bych spíš řekla magoři, co se scházejí a rozcházejí. Navíc z jejich děl tam toho nebylo ani za mák a kdyby jsem si nepřečetla, že to má být Verlaine a Rimbaud..nejspíš bych se nad tím ani nezamyslela. Jo a o homosexualitu tady vážně nejde. Mezi mými přáteli se pár gayů najde, ale nikdo z nich se nechová jako takovýhle cvok. Jestli ti umělci byli doopravdy takoví, tak to potěš! Horko těžko 35% ()

Ixbalanke

Je to film o identitách dvou básníků a o jejich šíleném vztahu. Kdo nemá rád filmy o pocitech, tak ať si asi nedívá. Vynikající herecké výkony. Ale je zajímavé dívat se na přibližný obraz reality o umělcích, o kterých se učíme ve škole (a tam se samozřejmě tak zajímavě nevyučují). Možná kdyby se ten film pouštěl ve školách, tak by bylo učení mnohem zajímavější:) Rimbaud tu působí jako hajzlík, ale je to lepší, než Verlaine, který celý život nevěděl, co chce (ženu, muže, svobodu, sňatek, pít, nepít...). Rimbaud tu pro mě ztělesnil svobodného člověka, který svou pravdou zraňuje, avšak jde si pevně za svým cílem. Jen takoví lidé jsou podle mě schopni tvorby opravdových hodnot (asi sem zase zaběhla někam jinam, ale určitě to trochu souvisí:) ()

Xavi6

Tento film je, podle mého názoru, pro složitější diváky. Takovýchto filmů se totiž nevídá mnoho. Je pravda, že vždycky jsou filmy, které se zabývají nesmrtelnou láskou mezi mužem a ženou, ale film o lásce mezi mužem a mužem? Na tohle podle mě svět filmografie není ještě zcela připraven (v době natáčení rozhodně nebyl), ale časem si tato díla rozhodně budou získávat své diváky (tedy hlavně ženského pohlaví). Ale pro mě to nebylo poprvé, co jsem se setkal s tímto typem filmu. Třeba taková Zkrocená hora je o podobném ději (nebo podobné problematice?) a přeci se mi zdaleka více líbil, než tento snímek, který je navíc pořízen podle skutečné události. ()

GREGOIRE

Velmi syrový, drsný a přece poetický snímek o vztahu prokletých básníků Verlaina a Rimbauda. DiCaprio v roli divokého Rimbauda ukazuje, jak široký je jeho herecký rejstřík, a méně známý David Thewlis za ním rozhodně nezaostává. Jako film pro školáky se asi Úplné zatmění neuchytí. Ne, že bych to odrostlejším dítkám nepřál – ale kantorstvo by asi sotva strávilo některé výstřednější erotické pasáže a hodně spontánní výrazové prostředky :-))). Osobně se domnívám, že jde o jeden z nejlepších evropských filmů 90. let. Nevšední a silný zážitek. ()

Alf

občas jako noční můra, vždycky ale přesvědčivé, skvělé herecké výkony včetně DiCapria - ten ukazuje, že talent skutečně má, škoda jen, že má taky sklon ho prohospodařit - když mu to dostatečně nasype.... ()