Úplné zatmění

• Česko Totální zatmění (více)

Pařížský básník Paul Verlaine vede spokojený manželský život v domě rodičů své ženy až do chvíle, kdy do Paříže pozve nadaného básníka Arthura Rimbauda. Ten se hned příjezdu ukáže jako arogantní šestnáctiletý rebel, což však Verlaina na rozdíl od jeho rodiny okouzlí. Intezivní přátelství bohémských básníků se velmi brzy přerodí ve vášnivý milostný poměr. Verlaine se není schopen rozhodnout mezi mladíkem Rimbaudem a svou ženou Mathildou, což ústí v čím dál vyhrocenější konflikty, výbuchy násilí a pokorných omluv, opouštění a navrácení se... Kontroverzní umělecký film režisérky Agnieszky Hollandové výrazněji nereflektuje uměleckou tvorbu dvojice prokletých básníků a spíše s mrazivou pečlivostí otevřeně mapuje vývoj jejich sebedestruktivního milostného vztahu. (oficiální text distributora)

Slavníkovec

V průběhu tohoto docela odvážného historického drama jsem se dostal několikrát do situace, jestli se odtrhnout od sledování, či ne. Je moje nechápaní veřejné homosexuality tak velké. Narozdíl od Oskara Wilda se mi nedostalo, takových odporných scén. Takže by měl být výsledek relavantně rozdílný. Škoda. Úplné zatmění je film komponovaný z nadměrně slušných hereckých výkonů. Největším slabinou tedy je špatná kamera. Statická kamera snímá nejčastěji obličej či torso vypravěče. Bohužel zůstavá v průběhu filmu neměnná. Žádná experimentace s pohyby, problém, který sdílí i většina ostatních adaptaci na romány vyprávějících o básnících 2. poloviny 20.století. Navic se jedná o příběh dvou novátorů ve světě poezie, dvou mladých kritiků měšťáckého života, buřičů. Nezapírám velké zkušenosti Agnieszky Holland s natáčením historických filmů. Verlaine a Rimbaud, byli vývrheli tehdejší doby, odsuzováni ostatními poetiky. Jejich díla byla nadčasová. Proč se tedy role nezhostil někdo kontroverznější z francouzské scény? KONEC DLOUHÉHO NESOUVISLÉHO TEXTU. ()

smrt.ka

Ta angličtina mi dost vadí, obzvlášť čtou-li se básně "toho Francouze" (v překladu?)! Pan Thewlis předvedl neuvěřitelnost, DiCaprio byl ovšem také velmi přesvědčivý. Jsou tam nádherné momenty - jak po vizuální stránce, tak dík dialogům nebo věrohodné atmosféře. Občas to byl vážně balast, občas to mělo chlup k uměleckému dílu. Rozhodně ale patří k oslovujícím filmům, na které se těžko zapomíná. ()

StanislachKo

Tak toto bolo čo?! Mohlo to byť o akýchkoľvek dvoch homosexuálnych hošanoch, ale Agniežka si zobrala dvoch temer najvýznamnejších básnikov v histórií, aby ich životné poetické dielo mohla totálne odignorovať. Taktiež vo francúzskej hisorií nie som až tak doma, ale nemôžem sa ubrániť pocitu, že história sa tu k prospechu veci celkom znásilňovala. Zahrané to bolo síce obdivuhodne, ale stále neprirodzene. (Verlainova postava sa vyvýjala úplne mimózne). Zlatá skrotená hora, ktorá síce bola o dvoch nepodstatných cowboyoch, schováva do vrecka túto suverénne sa tváriacu, ale zlátaninu. Tie 2 * asi len za Rimbaudovo "Keď niekomu ubližuješ, maj k nemu aspoň toľko úcty, že sa mu hneď nezačneš v slzách ospravedlňovať..." To je v zásade asi aj to jedné, čo mi utkvelo v pamäti (okrem odvšadiaľ vykúkajúcich penisov...bľah!) ()

chelseaman22

Top rozporuplnost roku 1995. Na jedné straně "musíte" sledovat, jak Letec vobráží Remuse Lupina, na straně druhé musíte docenit ten majstrštich. Minoritní vlastník Krvavého diamantu vypadá na patnáct, Remus vypadá na návštěvu Dr. Chocholouška a divák se tváří kysele. Původně jsem chtěl dát odpad!, jelikož nepatřím mezi 4% minoritu, AVŠAK nemohl jsem neopomenout um Kaczmareka a Polky Agnieszky Holland. Jak jen někdo, kdo má za manželku takovej kus, může nastavovat anál takovému ptáčátku...Chvílemi příjemné překvapení. 82% ()

filmmovier

Všechno začalo nevině: učitelka na češtinu nám řekla, ať někdo přinese tenhel film, takže jsem se toho ujal a stáhnul to. Během stahování jsem zjistil, že v tom hrajou Lupin a DiCaprio - říkám si fajn, to bude dobrý. Jenže pak jsem zjistil, že je to o prokletých básnících, tedy těch, kteří spolu spali. Říkám si dobrý, to bude v pohodě, zajímavý, proti homosexuálům nic nemáš, je to historický a je to pravda, těšíš se. A že bylo na co - úchvatný výkon Leonarda DiCapria dva roky před osudovou srážkou s ledovcem jako fakana, který využívá svého staršího Lupina a dělá mu ze života peklo. Lupin, ten tam měl fakt hrozně pěknou (a vyvinutou) ženušku - díky, že ukázala - a rozhodně ne stylový plnovous. A teď musím říct něco, co už tady někdo napsal, a já to zopakuju, protože je to pravda - mám já to ale ohromné štěstí, že jsem HP sérii viděl dřív než tohle, protože obráceně by to asi způsobilo poněkud lehce zvráceněji... No nevadí, mě se to líbilo a má intuice se nemýlila, když řekla, že to bude zajímavé. Co mě ale naopak vůbec zajímavé nepřišlo (a nezajímalo to ani mě) byl nahatej DiCaprio (dobře, zkousnu, to už jsem párkrát viděl) ale vidět nahatýho mého nejoblíbenějšího učitele z Bradavic holdujícího s ním sexu? To už fakt ne, díky, tohoto druhu scén mohlo opravdu být méně i když chápu, že především o tom ten film byl, ale čím déle to trvalo, tím mi to přišlo zvrácenější (samozřejmě až na ta odhalená prsa) a i konec, zhruba poslední čtvrt hodina, mi přišla dost natahovaná. Ale jinak pěkný a po historické stránce (snad, možná) poměrně přesné, za mě ale "jen" 75%. ()

HonzaBez

"Jediný, co je nesnesitelný, je, že nesnesitelný není nic.." Životopisný snímek o dvou prokletých básnících Arthuru Rimbaudovi a Paulu Verlaineovi a (zejména) o jejich bouřlivém vztahu v některých pasážích nesnesitelný téměř je. Asi nejvíce ve scéně, kdy se Verlaine dožaduje po Rimbaudovi, aby mu řekl že jej miluje a ten mu na důkaz toho bodne nůž do ruky. Ten kontrast mezi tím, jak otřesně se občas jeden k druhému chovali, a tím jak v jiných momentech jeden druhého potřebovali, je vystižen poměrně silně. Přesto úplně nevím, co si mám o obou dotčených básnících po zhlédnutí tohoto filmu vlastně myslet. Moc jsem jejich chování (ať už k sobě či ke svému okolí) nerozuměl. Asi to opravdu byli "prokletí básníci", tedy nejen svoji tvorbou ale i svým životem. Zaujalo mě letmé vykreslení Rimbaudova pozdějšího života, kdy se zdá, že se tak trošku snažil vykoupit ze svých "hříchů mládí". Co jsem docela postrádal, byla poezie obou básníků. V tomto směru mi přišlo, že se Hollandová až moc soustředila na ten vztah mezi dotčenými. Jinak pokud jde o herecké výkony tak musím říct, že DiCapria v takovéto poloze jsem snad ještě neviděl. ()

plechulka

Vždycky, když vidím takovéhle životopisné filmy, které se drží reality skoro stoprocentně a přesto (anebo právě proto) nás zasáhnou, bych si přála být učitelka literatury (anebo "výtvarky"- třeba u filmu FRIDA), nahrát a pustit je středoškolákům v rámci tématu - zde PROKLETÍ BÁSNÍCI. Pamatuju se dost přesně, jak většina mých spolužáků i tohle téma "odzívala" ... No myslím, že "božský Leo" jako Rimbaud a David Thewlis jako Verlain by jim to nedovolili ani náhodou! Parádně natočená smršť a směs lásky a nenávisti a Leonardo dokonale obsazený - vždycky jsem si Rimbauda představovala jako poměrně nesnesitelného fracka, až je člověku líto nejen Verlainovy manželky, ale především samotného Verlaina. Vsadím se, že po zhlédnutí tohohle snímku se začnete dívat na ty "starce z předminulého století" jinýma očima a snad i dostanete chuť si od nich něco přečíst, přestože číst dnes pozeii není IN.... ()

Mrkvič

film možná slušný a herecký výkony ještě lepší, jenže koukat na takovou takřka pornografii fakt nemůžu. Nebyly v té době náhodou i prokleté bášnířky? To bych asi snášel líp. A pro vysvětlení, netrpím silnými předsudky vůči téhle menšině, ale koukat na to? :( ee, ve Zkrocené hoře jsem to snášel mnohem líp ()

Sfinkter

Občasná škobrtnutí s klidem odpouštím, zpracování prokletých básníků nemáme na plátně každý den. Destruktivní tendence versus genialita. Škoda, že hlavní představitelé nemohli mluvit francouzsky. ()

rockwoman

Absint pro dva krásně šílený, prokletý básníky. Herecký koncert Lea a Davida si do uší, očí a duše pustím kdykoliv. Ty jejich šílenosti, stavy nálad, mix všech těch lidských emocí včetně lásky. ... "Čeho se nejvíc bojíš? Nerad bych přišel o svý koule. Čeho se nejvíc bojíš Ty? Že se na mě ostatní budou dívat tak jako já na ně." ()

Brain-D

Gay film. Pěkná hudba ve filmu o netradiční lásce mezi dvouma básniky. Hudba a střih byl velmi zdařili, ale to téma naprosto odporné. :( ()

Eleanor05

Mít k dispozici tak zajímavý příběh, tak výborné herce v hlavních rolích (David Thewlis přímo exceluje!), a přesto natočit takto nudný a nesoudržný film, je téměř trestuhodné... ()

masw

Nejteplejší a nejnechutnější film který jsem měl tu čest vidět. Pokud se vám líbí, když si to rozdává DiCaprio s Leninem tak fajn, ale mě se to fakt nelíbilo Jedině mohu dát 1* za vtipné scény ze začátku filmu. ()

RumbleFish

Snímek Agniezsky Holand pojednávající o době prokletých básníků, kde si Verlaina vytřihl Thewlis a toho nejtalentovanějšího DiCaprio. Je to především o jejich vztahu, poezie se dívák moc nedočká, přesto má tento film výbornou atmosféru a nutí k zamyšlení - konvence vs. rebelantství, staré vs. nové, vášeň vs. láska, poezie vs. život... Je věčnost slunce zrcadlící se v mořské hladině? ;-) ()

Skeksis

"Vyzeráš ako taká piča!" Odvtedy chudáka Thewlisa aj tak volám. DiCaprio, aj Thewlis excelentní ako vždy. Básničky od istého času neznášam, ale Rimbaud mal niečo do seba. Skvelo stvárnené postavy, aj atmosféra doby. Možno som nenáročná, ale to mi stačilo. ()

vyfuk

Na popud karantény a divadelních představení jsem se dostat i k zfilmované verzi tohoto díla. Ta se od divadelní verze lehce liší. Ale záleží jak v čem. Film dokáže upozornit a ukázat něco, co divadlo zase tolik neukáže. A to jsou hlavní pozitiva a výsady tohoto filmu. V tom vidíme lehce zneklidňující postavení postav a herců, kdy Leo hraje manipulativního hajzlíka a kdežto Thewlis zase násilnického magora s nějak divným dobrým srdcem. Minimálně slabým pro cizího muže. Oba do filmu pasují až s podezřelou zvráceností. Hlavně je zajímavé pozorovat jak si tento motiv opět vybrala paní Holland, která pro mě letos už po druhé nabízí nějakou skoro až zvrácenou gay romanci. K tomu všemu můžeme připočíst v celku odlišnou, ale atmosférickou hudbu. Celé to nakonec dělá dojem skvělého zpracování reálného příběhu, který dokázali tvůrci přenést s důležitými momenty na plátno a odvyprávět to v celku dobrým způsobem. I když je zde něco, co mě moc neláká vidět film v dohledné době znovu. Už asi z principu, že v rámci kulturního zážitku byla divadelní inscenace Davida Czesaneho v něčem dost zajímavější a více ji člověk prožíval i přes její lyričtější pojetí. ()

European

Byl jsem na tento film velmi zvědavý, protože jsem považoval přiběh Paula Verlaina a Arthura Rimbauda za nezfilmovatelný. Jednalo se totiž o postavy natolik svérázné (vzhledem, životem, dílem), že jenom myšlenka na to, že by se našli dva tak vynikající herci, kteří by dokázali tyto postavy věrohodně zahrát, mi přišla zcela nemožná. Ovšem herci nejsou to, co tento film sráží. Úplné zatmění postrádá jakoukoliv poetiku. Ve filmu skoro nezazní jejich poezie, ani nic z jejich díla. Příběh dvou velkých spisovatelů se tu spíše stává jen příběhem dvou milenců. Vztah umělců přitom je velmi specifický. Potřebují se jako inspiraci. Nemohou tvořit jeden bez druhého a když jsou spolu, neustále se hádají. Jsou tedy v začaroveném kruhu. Láska a dílo jsou v jejich životě zcela totožně, protože jedno bez druhého není. V tomto filmu však jejich tvorba velmi chybí a tudíž celá konstrukce tohoto filmu padá. ()