2012

• USA 2012
USA, 2009, 158 min (Alternativní 151 min)

Režie:

Roland Emmerich

Kamera:

Dean Semler

John Cusack, Amanda Peet, Chiwetel Ejiofor, Thandiwe Newton, Oliver Platt, Tom McCarthy, Woody Harrelson, Danny Glover, Liam James, Morgan Lily, Zlatko Burić (více)

Před mnoha staletími po sobě Mayové zanechali kalendář, končící datem 21. 12. 2012. Proroctví, spojené s vizí katastrofy biblických rozměrů, potvrdí i indický vědec, zabývající se globálním oteplováním. Kvůli silné sluneční erupci zmutovala neutrina a v zemském jádru se začíná extrémně zvyšovat teplota. Představitelé všech vlád světa začnou realizovat tajný záchranný plán. V Číně zahájí stavbu zvláštních modulů, v nichž může katastrofu přečkat několik tisíc vyvolených. Lidstvu jako celku však nejsou dány rovnocenné šance. Na jakousi obdobu Noemovy archy si mohou zakoupit vstupenku jen ti, kteří zaplatí miliardu eur. Od současnosti do inkriminovaného data sledujeme stále hrozivější katastrofy a osudy několika povahově i sociálně rozdílných hrdinů. Mezi nimi dominuje čestný černošský vědec Adrian, pracující pro vládu, a neúspěšný spisovatel Jackson Curtis, který náhodou objeví pravdu a pokouší se se svou rodinou dostat mezi vyvolené. Nechybí však ani černý americký prezident, jeho dcera a cynický poradce, či ruský magnát s mladou milenkou... (TV Nova)

LencaN

Předně je potřeba vyzdvihnout fakt, že rok 2012 jsme přežili a nic zásadnějšího než v jiných letech se z globálního hlediska nestalo. Megalomanské triky byly fajn, vypadalo to šťavnatě, ale ve spojení s dějem mě některé scény rozesmívaly. Příběh bych označila za tradiční katastrofický scénář, kdy se rodina dává dohromady a otec je superhrdinou. A ten konec o Africe mi přišel vlezlý ... jako že bychom si Afriky měli víc vážit a věnovat jí větší pozornost? Možná kdyby to bylo podané jinak tak to vezmu, ale tohle bylo jako dostat facana. Každopádně jsem se bavila a rozhodně nenudila, protože pořád bylo aspoň na co koukat. ()

doriana.g

Takže celá budoucnost lidstva v archách stojí a leží na sobeckém blbečkovi, který to celé ohrozí, a my mu ještě za to ohrožení nakonec zatleskáme. Aha. Emmerich se asi pomátl. Woody a triky ok, ale obojí zabere tak pětinu filmu a ty zbylé čtyři mě vyloženě sraly. ()

Franki69

Roland Emmerich v 2012 překonal svoje katastrofické majstrštyky..jen si vzpoměňte na kvílíci bleskurychlý holomráz nebo nahrávání počítačového viru do mateřské lodi emzáků. Ve 2012 zeměkoule už prostě není přívětivá planetka. Proč? Protože se neutrina "zbláznila". Takhle prostoduché to je. Zápletka se rozjede, silnice začnou zprvu nenápadně a čím dál tím víc dramaticky praskat a obyčejný člověk je nahraný. Ale u Rolanda je recept na záchranu prostý. Při globální katastrofě muž může přežít nejlépe v ve slušivém černém obleku se sakem a mít řidičák. A ženám sluší topy a doporučují se lodičky. To je prostě základ! Dávám 80% a mohla to bejt stovka, za to řemeslo a za podívanou. Ale bezmála tři hodiny má tenhle biják proto, že se v něm opravdu často a dlouho mluví...škoda. Moje doporučení - jednou se určitě podívat můžete a pak už si to rozhodněte sami. ()

MrKrahujec

Tady by šlo citovat krále v podání Jiřího Sováka z filmu "Pane, vy jste vdova": Ovšem jako komedie to není špatné... Mám tím na mysli všechny ty tak dokonale do sebe zapadající, zajisté technicky brilantní, triky, kdy se např. silnice láme na milimetry přesně za koly ujíždějícího auta, nebo před koly startujícího letadla, i když to nakonec vadilo nejméně. Jak už jsem řekl, triky jsou technicky dokonalé, ale ten scénář, ten scénář..!! ()

KukulienkaHO

Trochu sklamal príbeh, ale spracovanie konca sveta sa podarilo. Silnou stránkou filmu je parádny vizuál. Padajúce budovy, rozpad povrchu Zeme a umierajúci ničnetušiaci ľudia.... zimomriavky po celom tele, keď som to videl. Film je prepchatý klišé momentami a scénami, ktoré sa snažia byť humorné (ale sa nedarí). Avšak hlavné posolstvo "2012" bolo myslím dobre podané. Život nie je síce fér, ale aj tak by sme si mali ako ľudia navzájom pomáhať, lebo len tak prežijeme. P.S.: Viem si predstaviť, aké emócie to mohlo vyvolať v niektorých ľuďoch, keďže to išlo do kín 3 roky pred dvetisíc dvanástkou. :-D ()

Lenny_cz

Popravdě jsme v roce 2009 patřil do toho táboru lidí, které více zajímal snímek 2012 než Avatar a taky nás nebylo málo pamatuji si, že byl sál úplně plný. A co na to říct, snímek byl v té době nejlepší katastrofický film z pohledu vizuálních efektů a asi je i do dneška. Dějová linka ohledně party lidí, která se musí zachránit nesmí chybět, musíte někomu fandit a z pohledu postav logické se zachránit za každou cenu i když šance je mizivá. A nakonec dát lidstvu happy end, i když si myslím, že planeta by byla tak znečištěná sopečným kouřem a mnoha dalšími věcmi, že by se na ní nedalo nějakou dobu žít. Ale na tento snímek se vždy rád kouknu znova. ()

F2003F

Extrémne rozprávkovo naivný príbeh, hrozí ujma na zdraví pri zamýšľaní sa nad jeho vývojom. Každá scéna nehorázne stavia na efekte šťastnej náhody poslednej sekundy a detinskej vyumelkovanosti. Zároveň pritom každá scéna pôsobí brutálne strhujúcim dojmom a vytvára nesmierne napätú atmosféru za pochodu desivého obrazu naskytujúceho cielene falošnú it could happen perspektívu. Otrasne obsadené a tiež trápne zahrané, veď Harrelson si za tých svojich 5min dokázal vždy strhnúť pozornosť iba na seba svojim výkonom a výzorovo vhodným postavením, inak sa výrazne o výsledok nepričinil ani jeden z nich (napríklad Thandiwe až rušivo nepresvedčivá), ale ani ho príliš nekazia. Film beží pútavo celých 160min bez náznaku spomalenia alebo zunovania a drží si efekty na úrovni silného tuhnutia krvy v žilách, ktoré celkovo zatieňujú všetky jeho negatívne vlastnosti. Scenár blbý až je smiešny, námet fantastický, lenže vizuál skutočne pôsobí, že nie je o ničom inom než skvelej nervy drásajúcej akcii (miestami na prášky), v ktorej aj nadmieru fungujúco vyniká. Najepickejší a napriek veľkosti ľudsky najuzemnenejší (politika) katastrofický výplod nezabúdajúci emočne na žiaden obrovský národ v diametrálne odlišnom svetle než by sa čakalo. Záber na Elizabeth so psami hodne pobavil. Chýbajú tomu aspoň úderné hlášky čo by prispeli k zábavnej serióznosti, alebo niekoho ako je Nic Cage, proste nejaké uvedomelé žmurknutie. ()

neo10

Jsem zklamán z filmu 2012. 60%. Efekty a zpracování pěkné, vše ostatní mě unavovalo až vytáčelo. Příběh neměl místy hlavu a patu a sled událostí byl místy velice předvídatelný. Zkouška nervů byla když se na lidi řítila vlna, měli dvě minuty na uzavření vchodu a tatínek tam vysvětluje dětem nějaký jistě krásný rodinný příběh o tom jak se mají bratříček a sestřička rádi a všichni se vzájemně hladí a smějí se. Prostě reakce postav neodpovídala tomu, co by se dělo ve skutečnosti. První polovina ušla, všechna čest za efekty, následně se tvůrci asi snažili zaměřit pozornost diváka na osud několika málo chudáků a v ten okamžik sem měl chuť odejít - nuda, v půlce dějové špičky nesmyslně dlouhé dialogy a citové cirkusi. Jinak to, že mají filmy entickou vyrovnanost a že prezident USA je v půlce filmů černoch, na to jsem si už zvykl, ale opravdu nechápu, proč prezidenta hrál Danny Glover, kterému kouká senilita z očí a prezidenta tam ukazovali jako starého senilního dědka místo dominantní osobnosti - vůdce (jak je zvykem ve všech ostatních amerických filmech), který se šel modlit místo toho aby šel "zachraňovat svět". Tušil jsem, že to bude kravina, ale že to bude až taková kravina plná kýčů by mě nenapadlo (nechápu, proč herci, kteří hrají rusáky v amerických filmech mluví skvělou spisovnou angličtinou bez jediné chybičky, ale hrají to s tak výrazným ruským přízvukem, že to je až trapný. Takhle nemluví ani rodilí rusáci v rusku). Nebýt skvelých efektů a velice dobré produkce, tak tato krávovina jistě skončí v propadlišti dějin nepovedených filmů, které se budou přikládat na DVD k novinám v trafice. Velice pozitivně mě překvapil námět filmu, který není opřen o ekoteroristické teorie globálního oteplování, ale o nepředvídatelný přírodní jev. ()

epsyn5

Dokonalá jízda... skoro až do samého konce... ale jak je u Emmericha známo, jeho slabůstkou jsou konce,, tohle není vyjímka a o klišé není nouze... Začátek a střední část ale vše vynahrazují a já jsem zažil orpavdové trikové orgie... Děj už navíc nemá nálepku USA na každé scéně a je celkově globálně pojatý... Celkově jsem naprosto spokojen a při scéně ve Vatikánu jsem měl dokonce husí kůži ;-) ()

SMIRE

Pri 2012 som si spomenul na znelku Príbehov z Káčerova. V jednom zábere beží strýko Držgroš (Skrblík) po nejakej plošine, ktorá mu padá pod nohami. Tak o tomto je celý film 2012. Ale ak sa vám podarí príliš sa nezaoberať reálnosťou príbehu, je to perfektná zábava. Super triky. Emmerich sa opäť „vyřádil“. Inak tej krásnej ruskej blondínky bola veľká škoda:). ()

ujo_chmel

Čakal som viac katastrofálnych záberov a menej otrasných otrepaných nudných klišé. Môže ešte niekoho niečo také prekvapiť?? ()

tomas.malo

Deň Nezávislosti, Drtivý Dopad, Poseidon a určite by mi napadlo ešte mnoho titulov, ktoré film 2012 pripomína. Myslené len v dobrom, pretože film 2012 nenudí. Prehliadka vydarených špeciálnych efektov(ak si odmyslíme fyzikálne zákony), vtipné a úsmevné dialógy vypĺňajúce prázdne miesta bez väčšej akcie, dokonca aj stopáž 158minút je akurát (pretože vám dovolí spamätať sa z traileru na AVATARa v Slovenskom dabingu). Zhrnuté a podčiarknuté - zábavná filmová jazda na ktorú sa jednoznačne oplatí íisť do kina. (13.11.2009, 14:00h, Palace Cinemas sala č.1, Bratislava) ()

FireBlader

Nádherné efekty, ale bohužel příliš podbízivě zužitkované (dvakrát startujou s letadlem, a pokaždý se jim těsně na hranici letuschopný rychlosti propadne letiště pod podvozkem apod.), občas úžasně emericky dojemné scény, ve kterých je tolik citu, že bych brečel popkornový slzy, kdybych si k tomu popcorn koupil. Nu, zkrátka a jednoduše skvělými efekty nadité hollywoodské béčko. ()

Zemřel herec George Segal

Zemřel herec George Segal

24.03.2021

Emmerich chystá další katastrofu

Emmerich chystá další katastrofu

25.06.2016

S trojkou Dne nezávislosti to zatím nevypadá moc růžově, i kdybychom se jí ale dočkali, Roland Emmerich nejdřív natočí sci-fi Moonfall. Studio Universal film popisuje jako kombinaci 2012 a Blízkých… (více)

Podzimní televizní boj

Podzimní televizní boj

13.08.2012

Den nezávislosti 2... a 3?

Den nezávislosti 2... a 3?

14.11.2009

Tenhle Emmerichův trik už známe. Pokaždé, když chce přitáhnout pozornost k novému filmu, vytasí se s řečmi o pokračování svého největšího hitu (Vin Diesel podobně používá bludy o dalším Riddickovi).… (více)