2012

• USA 2012
USA, 2009, 158 min (Alternativní 151 min)

Režie:

Roland Emmerich

Kamera:

Dean Semler

John Cusack, Amanda Peet, Chiwetel Ejiofor, Thandiwe Newton, Oliver Platt, Tom McCarthy, Woody Harrelson, Danny Glover, Liam James, Morgan Lily, Zlatko Burić (více)

Před mnoha staletími po sobě Mayové zanechali kalendář, končící datem 21. 12. 2012. Proroctví, spojené s vizí katastrofy biblických rozměrů, potvrdí i indický vědec, zabývající se globálním oteplováním. Kvůli silné sluneční erupci zmutovala neutrina a v zemském jádru se začíná extrémně zvyšovat teplota. Představitelé všech vlád světa začnou realizovat tajný záchranný plán. V Číně zahájí stavbu zvláštních modulů, v nichž může katastrofu přečkat několik tisíc vyvolených. Lidstvu jako celku však nejsou dány rovnocenné šance. Na jakousi obdobu Noemovy archy si mohou zakoupit vstupenku jen ti, kteří zaplatí miliardu eur. Od současnosti do inkriminovaného data sledujeme stále hrozivější katastrofy a osudy několika povahově i sociálně rozdílných hrdinů. Mezi nimi dominuje čestný černošský vědec Adrian, pracující pro vládu, a neúspěšný spisovatel Jackson Curtis, který náhodou objeví pravdu a pokouší se se svou rodinou dostat mezi vyvolené. Nechybí však ani černý americký prezident, jeho dcera a cynický poradce, či ruský magnát s mladou milenkou... (TV Nova)

MM_Ramone

Rozhodne nie som nadšeným obdivovateľom tvorby nemeckého režiséra Rolanda Emmericha. Ale nestavám sa ani medzi rady jeho zarputilých odporcov. Po skúsenostiach s jeho predchádzajúcimi filmami už zhruba viem ako mám ku nim pristupovať. Najlepšie je vypnúť logické myslenie, sústrediť sa na bombastické efekty, sadnúť si do kina alebo pred veľkoplošnú obrazovku s dobrým ozvučením, vyhrízať pri tom popcorn a zapíjať ho pepsi colou. Presne v takom duchu sa nesie aj jeho mainstreamový katastrofický snímok "2012". Proste ďalší blockbusterovy, hollywoodsky kinohit. *** ()

Dan9K

Takovéhle velkofilmy ano. Od Emmerichova díla jsem čekal, že se budu spíše smát než bavit a spíše kroutit hlavou než fandit partičce rodinných hrdinů, která je v každém katastrofickém filmu a v každém přežije (děti mají okolo sebe neviditelné ochranné silové pole vždy). Nakonec jsem dělal po většinu času všechno najednou, snad s výjimkou závěrečné části. Vrchol snímku přijde už někdy po půlce při tanečním čísle zlomu San Andreas, což soudím jako ne úplně vychytané, v té chvíli jsem čekal, že to nejlepší mě ještě čeká. Nicméně takovéhle vizuální digitální orgie snad moje oči ještě nezažily. Jasně, že všem těm scénám s letadly (a i jiným věcem) bylo těžké věřit, ale já věděl, na co jdu a dokázal jsem si režisérovu nejnovější koninu celkem užít. ()

Niktorius

Nejzábavnější Emmerich. Vracet se už k tomuto filmu asi nebudu, ale v patřičně vybaveném kině svůj jednorázový účel efektního megablockbusteru plní vlastně na jedničku. Bavilo mě sledovat, jak se ode Dne nezávislosti Emmerich posunul doleva, bavily mě integrované vtípky, bavily mě velkolepé a trikově vymazlené destrukce všeho. Takže spokojenost. _______ P.S: Je paradoxní, že ve filmu, kde jsou mimo jiné zcela realistické záběry bortících se mrakodrapů, vyloženě trhají oči špatně naklíčovaná pozadí v jednoduchých dialogových scénách. ______ P.P.S. Ti Indové vůbec neměli indický přízvuk. Skandální. ()

ripo

Emmerich a 2012 ? Vedel som, že ma budú čakať obrazové orgie. Samý výbuch, vlny, sopky a k tomu všetkému hrdinovia, ktorí unikajú pred istou smrťou nie v poslednej sekunde, ale v poslednom zlomku sekundy. To nedokázal snáď ani Meresjev .... Neúnosne naťahovaná stopáž, akoby tvorcovia boli platení od minutáže. Scenáristi, asi boli platení za notnú dávku pátosu a hlúpych akčných scén. A scény snímané digitálnou kamerou? To čo je za móda?!? Tie mi len navodzovali hlúpe scény z Hallmarkovských TV filmov. A kde sa podelo mayské proroctvo? Prečo v scenári tomu nebolo venované takmer ani veta? Asi príliš veľa otázok, čo ? ..... Kua, aj toto bola otázka .... Damned ! Slabé 3*** ()

freddy

Můj nejoblíbenější herec John Cusack v hlavní roli velkolepého a zvláštními efekty nabitého filmu, který ukazuje zkázu lidstva a planety Země, to jsem si nemohl nechat ujít. A že to byl teda zážitek. Film jsem viděl před 24 hodinami, a od té doby na něj prostě nemohu přestat myslet, jednotlivé scény se mi stále znovu a znovu promítají v hlavě a ať myslím na cokoliv, vždycky se nakonec znovu dostanu k tomuto filmu. Během sledování filmu samotného se ve mně střídaly nejrůznější pocity, napřed to byl jakýsi svíravý pocit pramenící z té katastrofy, která se na filmové hrdiny řítí, ale on ten svíravý dusný pocit převládal téměř po celou dobu filmu, děsil jsem se toho, co jsem viděl a měl jsem strach, skoro jako by se to týkalo mě samotného. Očima i myšlenkama jsem tlačil hlavní hrdiny dopředu, přál jsem jim ať před tou ktastrofou utečou, ať už se jednalo o jízdu v autě, kdy doslova za jejich zády se propadala země a domy, ať už se jednalo o start helikoptéry, ať už se jednalo o start velkého letadla naloženého novými luxusními auty. Z celého toho filmu, z toho, co se tam odehrávalo, jsem měl opravdu velmi tísnivé pocity a nebylo mi příliš dobře. Roland Emmerich zkrátka ví, jak diváka vystresovat a napnout jeho nervy až skoro k prasknutí, a když jde ve filmu navíc o život mému nejoblíbenějšímu herci, kterému jsem držel pěsti, aby přežil, snad jako nikdy žádnému jinému filmovému hrdinovi, tak prostě nemohu jinak, než filmu udělit maximální hodnocení. Je to za pět hvězd a film plánuji v řádu několika dnů vidět znova, protože to byl opravdu nezapomenutelný zážitek. ()

Spooner

Klasický Emmerich se všemi svými klady a zápory. Zase ničí svět a tentokrát ještě monumentálněji, zase je zde plno patosu a srdcedyvných projevů a zase to nedává moc smysl. Ale dohromady to dává tu správnou popcornovku, u kterého se budete buď celou dobu bavit nebo naštvaně odejdete. Já naštěstí patřím do té první skupiny a i když má film hodně nedostatků, tak jsem si ho vlastně dost užil. Všechny ty akční scény, ve kterých hlavní hrdinové utíkají před blížící se katastrofou jsou fakt výborný a útěk z Kalifornie je naprosto boží. Pravda, triky mají chvilkama ještě svoje rezervy, ale celkově to vůbec nevadí. Herci jsou taky fajn, i když většina z nich hraje vlastně na jistotu. Nejlepší je Chiwetel Ejiofor a šílenej Woody Harelson v jedné z vedlejších rolí. Teda vlastně jsou až druhý nejlepší, protože na postavy Rusáků nemá nikdo ;). Bohužel Emmerich tady udělal stejnou chybu jako ve Dni poté a celý je to až moc dlouhý a hlavně v půlce hodně roztahaný. Přitom kdyby se nezabýval některými opravdu zbytečnými vedlejšími postavami (starci na lodi,čínská rodinka) a odstranil ty naprosto zbytečný patosový a "dojemný" prupovídky, tak by to celý odsýpalo daleko rychleji. Takhle se to v půlce docela hodně přibrzdí. Ke konci je to ale zase celý správně napínavý a bavila mě i ta "titanikovská" část. Prostě Emmerich jak ho známe a správný výplach na pochmurný podzim.70% ()

Faustka

Chce nás zatlačit tam, kde nás touží mít, nahodí návnadu a mi ji spolknem i s navijákem. Ty svatá prostoto! „Hloupý je ten, kdo nutí druhé, aby mu uvěřili.“- čínské přísloví. Vyrukoval, až s promyšlenou vykonstruovaností, jak co nejefektivněji zaútočit na divákovi city s precizností i v těch nejtitěrnějších detailech, vyrazit dech oslňujícími efekty(až hraničícími s únosností). Hlavní postavy jsou schopny ze svého nitra vykřesat poslední zbytky sil(nadlidských, jak jinak). Rozhašteřené národy(v tom lepším případě) se sjednotí, jako jeden(vždyť jsme všichni děti Země, ale zadarmo to nebude, „malá domu“.. pro bandu pokryteckejch hajzlů). Prospěchářskej dobytek, kterýmu jde jen o plný žlaby(a přeživší drahocenný prdele), vypouštějíc matoucí nabubřelosti(zatloukat, zatloukat…zatloukat) k věřícím masám, čekajících na zázrak, který se nekoná. Zazobanci naivně se domnívajíc, „my jsme za vodou“..a to do puntíku(v Arše si nohavice nenamočí), držíce pevně v dlani tu svou draze vykoupenou „jistotu“, rozčarování se dostaví vzápětí.. Takže, až nastane ten „náš 2012“, odkud očekávejme pomoc…no, přece od všemocného USA. Doufejme, že dřív než se Amerikáni tím svým zaslepeným nacionálním velikášstvím doslova zalknou. Rolande Emmerichu…“Koho chleba jíš, toho píseň zpívej“…není to tak. -)) ()

MMR

Nejvíce se mi líbily animace a provedení. Děj byl na mě moc klišovitý a předvídatelný, přesto se ale přikláním k lepšímu hodnocení, přece jenom mě to celkem bavilo. ()

Davies182

Prostě musím trochu vyvážit hodnocení... I já se bavil v podstatě po celou stopáž filmu, nicméně musím zmínit jednu obrovskou vadu na kráse, které se Emmerich ve svém novém megasnímku nevyhnul. Jádro pudla je v traileru. Po efektivní destrukci Los Angeles, která trvala přes dvě minuty, jsem na snímek šel s tím, že toho v samotném filmu uvidím ještě MNOHEM více, než v oné upoutávce... To ale bylo špatně: nekonal se "G. I. Joe efekt", kdy naopak Sommers v ukázce ukázal minimum akce, a do samotného filmu si nechal přes dvě hodiny šermířských soubojů, honiček, přestřelek a výbuchů. 2012 na to šlo z mého pohledu opačně, a tu nejlepší scénu jsem viděl měsíc před světovou premiérou - a i když je povedená a v kině lepší, chtěl jsem víc. Doufal jsem v bombastickou zkázu celého světa, místo toho jsem dostal pár několikavteřinových prostřihů destrukce Evropy a Asie. Ano, Yellowstone byl sice fajn, jenže vedle rozpadání LA také posledním výborným okamžikem. Pak začne tlupa hrdinů kecat, utíkat z jednoho místa na druhé, a triky si vezmou dovolenou. Půl hodiny filmu se odehrává v kabině letadla! Teď menší nesouhlas s několika uživateli: mě přišlo posledních 30 minut jako to nejlepší, co jsem během celkových 150 viděl. Poseidon a Titanic mám rád, takže asi proto; navíc mi přišly oproti zbytku filmu totálně nenudné. Pochválit dále musím Cusacka, protože ač měl ve snímku zdánlivě jednoduchou roli, zhostil se jí na výbornou a jeho postava pro mě byla tak reálná, jako dlouho nikdo na plátně. Silné komediální prvky se mi také líbily, nicméně až někdo natočí podobný film, který místo nich nasadí nervydrásající dramatické okamžiky, to teprve bude ten pravý trenažer (viz např. Monstrum)! Takže abych to shrnul: od největšího podzimního blockbusteru jsem čekal hodinu a půl destrukce a hodinu tlachání. Roland ale natočil dvě hodiny keců a půl hodiny trikové podívané. Kdybych vzal do kina celou rodinu, tak by se půlka královsky bavila a druhá zívala nudou. ()

Wacoslav1

UPS to je zas dalsi strasnej omyl megalomanskyho megatrageda Rolanda stupidni neherci v cele s Cusackem kterej je tak prkenej az to bije do oci spolu s udajne skvelymy triky ktery mi ale prisli zoufale nepresvedcivy jak cela rodina ujizdi a kolem nich se vsechno hrouti no UFF to bylo priserny z hrdinu tu neni nikdo s kym by se clovek ztotoznil Emmerich neumi vubec pracovat z charaktery hrdinu a ve finale podobnej film co stoji asi tak miliardu by v sobe krome spickovych triku mel mit i neco hlubsiho co by na cloveka zapusobilo a ne aby to cely bylo tak zoufale kycovity az to boli napriklad fakan nemusi svyho exfotra misto toho miluje svyho otcima ten pak chcipne nikdo neuroni ani slzu a ve finale se dozvime ze je to vlastne dobre pac protoze zhebnul muze se dat rodina zase dohromady aby na uplnym konci mala fakanka ktera se pochcavala svymu fotrovi hrde oznamila ze uz nepotrebuje plinky! no to mne teda fakt dojalo a malem to se mnou prastilo co naplat Emmerich proste nikdy neumnel a toci vetsi a vetsi srajdy na rezisera si jenom hraje a ja se nemuzu ubranit srovnani z nekterymy jinymy spektakly posledni doby Petersonuv Poseidon Cameronuv Titanic Nebo Spielbergova Valka svetu ti vsichni davaji 2012 totalne na prdel a po pravde nez tocit takovy ultrashitky tak to at ten konec sveta radsi nastane ne 21.12 ted hned!!!!! ()

gogo76

Po Dni nezávislosti je to asi to najlepšie čo Emmerich vytvoril. Komentáre, ktoré varovali pred obrovským množstvom klišovitých kecov a troškou akcie, dosť preháňali, prikláňam sa k tým optimistickejším. Blockbuster ako vyšitý, taký Bayov Transformers 2, pôsobí popri tomto ako slabý odvar. Akokoľvek klišovito dialógy znejú, ruku na srdce, čo iné v takýchto situáciach hovoriť svojim blízkym? Triky sú výborné, s kvalitným ozvučením je to naozaj zážitok a mnohé scény si dovoľujem, narozdiel od niektorých, označiť za celkom napínavé. Pri akčných scénach to chce samozrejme dosť nadhľadu, ale to už k Emmerichovi patrí. Všetko funguje tak ako má, a kto nemá srdce z kameňa premôže ho aj pár emócií. Humor alebo presnejšie pár hlášok funguje dobre. " Ó to je fakt veľké lietadlo!... " Je ruské!" V rámci žánru katastrofický film je to jeden z najlepších filmov za posledné roky. Pri sledovaní asi každému napadne, kde pri tejto katastrofe skončím ja? No, kde asi môže skončiť 99% bezcenných červíkov, ktorí nemajú styky alebo miliardy dolárov... No, čo už. Bol som svedkom ešte jednej menšej katastrofy, keď v Košiciach v kine Úsmev pri vstupnom 2 eura nás bolo v sále dokopy 15. Na ten istý film, alebo na bežné kraviny majú v multiplexoch vypredané a ľudia neváhajú zaplatiť 5-7 eur. Bohužiaľ, klasickým kinám pomaly odzváňa a je mi ich úprimne ľúto. Film 80%. ()

Mahalik

Ještě před tím, než unesl zákeřný Zafod Bíblbrox pana Douglase Adamse do kosmíru, stačil nám vzkázat, že nemáme propadat panice! Jenže jak se mám k tomuto vzkazu postavit racionálně, když mi Emmerich podstrčil film, kde lidské pokolení spláchne vlna dřív, než tibetský mnich zazvoní na zvon? Film, kde nemusíte mít pilotní průkaz, ale stejně se stačíte vyhnout padajícím mrakodrapům? Mělo mě to napadnout, když mi začala padat omítka při sprchování na hlavu? Že bude konec? Co když umřu a nestačím říct, co bych chtěl říct, v situaci, kdy jsem to měl říct a neřekl to? Hej!? Co? Že jsem předobrazem Idiota od Dostojevského? Nic novýho, to vím dávno. Že je to jen film? To řekl Hitchock, ne? Jo, ahá, on je to vlastně JENOM film! Tak to potom čau....70% ()

Ony

Digitální svět se řítí do digitální záhuby a já mám fandit bandě trotlů, aby to přežila. To jsou dneska filmy... ()

Xmilden

Myslím že Roland Emmerich stihl zvládnout nejvíce dechberoucí akční scénu roku 2009. Útěk z postupně pustošeného Los Angeles mě zastihl s husí kůží po celém těle a několikrát se mi možná dokonce zastavil dech. Ano tento závod s časem sice je v jednom z trailerů, ale mě ta scéna příjde prostě naprosto úžasná a dokonalá. Jinak nám film nabízí obvyklou směsici hrdinou na jakou sme mohli vidět i v Dnu Nezávislosti (Vědec, Otec od rodiny a Americký hrdinný prezident). Překvapivě nevím ani proč ale nepůsobilo to na mě vůbec trapně. Ničení světa probíhalo naprosto v pořádku a v monstrózním provedení. Emmerich nás nechal napadnout Mimozemšťany, Godzillou, dostavila se Doba Ledová a tentokráte to celé ještě zvětšil. Proč nezničit rovnou celý svět? Zajímavé a jasný podzimní leader v našich kinech. PS: Filmu jinak bohužel došel v druhé polovině nepochopitelně dech. 55% ()

Phobia

Slyšíte to staccato tichých, sípavých zvuků? Takhle se já směju - babička mi v dětství vyčítala příliš hlučný "kulometný" řehot, proto jsem se holt snažila neurážet její sluch, až jsem se úplně odnaučila řezat nahlas. Můj modifikovaný "low volume" chechot předevčírem provázel skoro celé sledování Emmerichovy nejčerstvější spektakulární prdele. Dávám jednu star za bombastické vizuální orgie, půlku za Cusacka a Harrelsona... a jednu za svou kvalitně procvičenou bránici. Ale přece jen mi přijde zvrhlé investovat tolik bambiliónů dolarů do nablblé parodie, skutečně teda nemůžu jít s hodnocením ani o kousek výš. Ježíšku C. na křížku, "2012" je bez debat náramně efektní 3,14ovina na entou! 45% ()

-bad-mad-wolf-

Při sledování Emmerichových filmů se obvykle nenudím, na polovině z nich jsem byl v kině a ze jediný opravdový přešlap považuji prehistorickou ptákovinu 10 000 př. n. l.. Hollywoodská studia už asi pochopila, že tenhle němec ovládá především kolosální destrukci, a nákladné katastrofické filmy na sebe nějak vydělat potřebují - tudíž se dá čekat, že v nich budou tuny patosu a patriotismu. Hloupost scénářů a nezakrývanou líbivost všech sentimentálních linek jsem zkrátka v Emmerichově případě ochoten prominout, dokud jsou kompenzovány efektním rozbíjením světa a místy až absurdně vyznívajícím humorem. Při sledování 2012 mi nadstandardně vadily dvě věci. Prvním mínusem je místy neukočírovaná vlna efektnosti, překonávající i tu mohutně navýšenou hráz, kterou je nutné podobným filmům stavět. Pokud tatík na sekundu přesně uniká před zuřícím vulkánem a v krizové chvíli má zčistajasna pět minut klidu na to, aby se mohl vyškrábat z propasti a dostihnout letadlo, praští to díky přestřelené délce této scény do očí. Nadhled nenadhled. Jinak je například zdrhačka z města bombastická... Propíraná sladkobolnost mi nikterak nevadila, takový Bayův Pearl Harbor byl mnohem těžším kalibrem. Druhým záporem je zcela zbytečně zdramatizovaný závěr na palubě archy, která je ukázkovou nastavovanou kaší. Při prvním nárazu vln přitom napětí fungovalo na výbornou, jen by bylo vhodné hned poté veškeré dění definitivně utnout. Politická linka působila vcelku sympatickým dojmem, obsazení se též povedlo (šílený reportér Woodyho Harrelsona vede, ale potěší i uvěřitelní Cusack s Peetovou, slizký Oliver Platt nebo celkově výborný projev Chiwetela Ejiofora), drtivá většina trikově fantastických scén přebíjí hrstku těch průměrných a celkově zůstává 2012 obstojnou zábavou. Problém tak zůstává právě v divákově schopnosti přijmout megalomanský brak z rukou tohoto režiséra, který jednou bude dozajista legendou (a je fuk, že částečně v negativním slova smyslu). ()

sepp

No ano, budu opakovat kolegy - ale opravdu typicky Emmerich :) Myslel jsem si, ze po Dni Nezavislosti uz neco tak katastroficky-gigantickeho, katastroficky-akcniho, katastroficky-americky-akcniho a zaroven (!) vtipneho nevznikne, Ale ouha :) Ja osobne se bavil vyborne po cele 2 a pul hodiny a stopaz me jakkoli nestvala, cemuz se sam divim. Samozrejme, ma to chyby, prehrsle patosu a klise, ale jsou namixovany tak vyborne, ze se nejde nebavit. Velmi solidni a zaslouzene 4 hvezdy! P.S.: Malarkey ve svem komentari vystihl kristalovou pravdu. Amen. ()

lesumir

Není nad to, když se rodina pohromadě snaží uniknout nevyhnutelné pohromě, která zničí celý svět na ... no nevím na jak dlouho, aneb pokud nepříjde konec světa, chci, aby se Emmerich 22. prosince střelil do hlavy. Může být rád, že se vlastně dožil o den více, než předpokládal. A to stejné by měl udělat každý, kdo v tenhle nesmysl věří :-) ()

A_FISH

Tak je to tady, dopadlo to dobře. Jen Dannymu Gloverovi se budou kamarádi v hospodě smát asi do konce života. Pane presidente! :´-) Ale kde byl do prdele Klaus, to se s náma jako nepočítá?! U todle díla je obhajitelný asi jakýkoli hodnocení, takže výjimečně ... a zavřete už kurva ty dveře! ()

Zemřel herec George Segal

Zemřel herec George Segal

24.03.2021

Emmerich chystá další katastrofu

Emmerich chystá další katastrofu

25.06.2016

S trojkou Dne nezávislosti to zatím nevypadá moc růžově, i kdybychom se jí ale dočkali, Roland Emmerich nejdřív natočí sci-fi Moonfall. Studio Universal film popisuje jako kombinaci 2012 a Blízkých… (více)

Podzimní televizní boj

Podzimní televizní boj

13.08.2012

Den nezávislosti 2... a 3?

Den nezávislosti 2... a 3?

14.11.2009

Tenhle Emmerichův trik už známe. Pokaždé, když chce přitáhnout pozornost k novému filmu, vytasí se s řečmi o pokračování svého největšího hitu (Vin Diesel podobně používá bludy o dalším Riddickovi).… (více)