2012

• USA 2012
USA, 2009, 158 min (Alternativní 151 min)

Režie:

Roland Emmerich

Kamera:

Dean Semler

John Cusack, Amanda Peet, Chiwetel Ejiofor, Thandiwe Newton, Oliver Platt, Tom McCarthy, Woody Harrelson, Danny Glover, Liam James, Morgan Lily, Zlatko Burić (více)

Před mnoha staletími po sobě Mayové zanechali kalendář, končící datem 21. 12. 2012. Proroctví, spojené s vizí katastrofy biblických rozměrů, potvrdí i indický vědec, zabývající se globálním oteplováním. Kvůli silné sluneční erupci zmutovala neutrina a v zemském jádru se začíná extrémně zvyšovat teplota. Představitelé všech vlád světa začnou realizovat tajný záchranný plán. V Číně zahájí stavbu zvláštních modulů, v nichž může katastrofu přečkat několik tisíc vyvolených. Lidstvu jako celku však nejsou dány rovnocenné šance. Na jakousi obdobu Noemovy archy si mohou zakoupit vstupenku jen ti, kteří zaplatí miliardu eur. Od současnosti do inkriminovaného data sledujeme stále hrozivější katastrofy a osudy několika povahově i sociálně rozdílných hrdinů. Mezi nimi dominuje čestný černošský vědec Adrian, pracující pro vládu, a neúspěšný spisovatel Jackson Curtis, který náhodou objeví pravdu a pokouší se se svou rodinou dostat mezi vyvolené. Nechybí však ani černý americký prezident, jeho dcera a cynický poradce, či ruský magnát s mladou milenkou... (TV Nova)

Thoughtless126

Je to mezi 3-4*, ale dávám 4 a to z jednoho prostého důvodu a to že sem se bavil. Efekty byly pěkný, ale scénář tak trochu pokulhával. Hodně scén mi připomínalo starší Emmerichovo filmy. Ale hlavně že sem se bavil. Určitě to neni největší trhák roku, jak sem se dočet !!! ()

vojo

V prvom rade(tam je ten zážitok ako na tenise,na konci vás bolí krk a oči:)si myslím, že je v tomto prípade úplne zbytočné rozmýšľať ako to vlastne režisér myslel. Hlavné je ako film pôsobí na vás. Keby som bol nejaký kritik tak možno dám jednu hviezdičku a nebudem sa týmto brakom nikdy viac zapodievať, ale keďže som vedel, že si pred pustením filmu musím vypnúť logickú sekciu mozgu (ale úplne,úplne) dostalo sa mi fantastického divadla, plného srdcervúcich scén, bombastickej akcie a hlavne humoru. Veď každá scéna a priam aj záber je ukážkové klišé,ktoré by študenti filmových škôl mohli rozoberať hádam aj celý semester a fúry nelogickostí, ktoré len slúžia finálnemu efektu. Nejako som sa na svoje pomery rozpísal, tak už len prečo som tejto zábavnej horskej dráhe nedal plné hodnotenie? Predsa ma už len úniky v poslednej sekunde a záverečné naťahovanie času nad ktorým by aj Einstein spozornel a začal rozmýšľať o jeho nekonečnej elastickosti trochu nudili. ()

DHDV

Tohle je opravdu hodně velká „kravina o konci světa“ ale nenudí a to se mi na tom líbí. Proto se nebojím dát čtyři hvězdičky. ()

pospech11

Tenhle film je jedním s nejlepších katastrofických filmů, které kdy byly natočeny. Není to sice Den Poté a ani Den Nezávislosti, ale skvělé triky a použité vědecké teorie jsou skvělým vyvážením některých drobných chyb. 3 hvězdičky si podle mě zaslouží a nebýt té velké chyby s Olympiádou v Londýně uvažoval bych i o té čtvrté. 60 % ()

fr3ak

Jen za dvě. Emerich mi nikdy moc nevoněl a tady to není jiné. A za tu digitální kameru bych mu nafackoval. ()

REBARB0RKA

Roztomilá hloupůstka, u které jsem vrněla blahem, když se všechno hroutilo a potápělo (miluju katastrofické filmy - i ty katastrofální - a tady se sešly skoro všechny katastrofy - zemětřesení, sopky, tsunami), chechtala se u "ep-ep" okamžiků (tj. když si řeknete: "no, to určitě") a obracela oči v sloup při těch žvástech, co většinou kdekomu vypadávaly z úst. Jestli by nějaký film měl být ve 3D, tak rozhodně tenhle! Nemůžu se dočkat toho, co Emmerich zničí příště. ()

sadlokan

Od zítřka přestávám pít,musim našetřit 1000 000 000 Euro,aby mě vzali do archy!I když,teď se tady koukam do zrcadla a velmi pravděpodobně mě vezmou zadarmo kulivá neobyčejnému genomu,takže-v pohodě. ()

Radek.SCH

Něco tak dementního jsem neviděl už... no každopádně D__L__O__U__H__O. Pochopím, že letní katastrofický blockbuster pro celou (americkou) rodinu nebu kdoví jaká intelektuální hříčka, ale že se po Emmerich solidních Dnech (nezávislosti a poté) a Godzille natočí něco tak ultradementního! Vemte si všechny ty kýčovité momenty, které jste za posledních dvacet let v katastrofických sci-fi viděli, vyberte z nich ty "nejlepší" a celé to zasaďte do hávu (možná, ale asi 100% ne)skutečného konce světa 21.12.2012. Vhoďte do toho jednu skoro typickou (ale ne úplně mravně ideální) americkou rodinu (=podle křesťanského hlediska :-) a nechte ji chodit/běhat/utíkat/jezdit/skákat/létat z bodu A do bodu B, pak zpázky do A, z tama zase do B a nakonec do Číny. Okořeňte to naprosto debilními honičkami limuzínou (čekejte, že projede/proskočí padajícím mrakodrapem) a letadly (ty zas vrazí do Eiffelovky na západním pobřeží USA = asi vtip a prolétne (prozměnu) mezi dvěma padajícími mrakodrapy a navíc se mu nic nedostane do motorů, i když letí v bombasticky velkolepém mraku sopečného prachu/ohně - co je proti tomu půlka Evropy bez letového provozu, kvůli jedné mrňavé islandské sopečce = asi není vtip). A pokud se nechcete odvracet od obrazovky každou půlminutu s výkřikem WTF na rtech, taks e nedívejte na poslední půlhodinu. Za ty "nervydrásajícíscény" vám to opravdu nestojí.(Proč božemůj nevyházali ty auta z toho letadla, aby jim benzín vydržel delší dobu? Zamotá se jim do hydrauliky jeden blbý špagát a kvůli tomu (skoro)vyhyne 1/3 lidstva (??) Hlavní "hrdina" zachráni TU 1/3 lidstva, přičemž to může sledovat celé velení živě. A prezidentova dcera se při patetickém (humanistickém, revoltistickém) projevu svého budoucího kluka (což tušíme od první scény, kde se spolu objeví na plátně) tváří, jako by měla hodně tuhý průjem. Nevlastní taťka samozřejmě zemře, aby pohodlně vyklidil místo hlavnímu hrdinovy(geniální scénaristicko-dramatický zvrat.)) Pořád si myslíte, že Zatmění je sračka? - 30% ()

mala_kea

Bál jsem se, aby se Emmerich nezačal utápět ve světě filmových efektů, jako to dělá většina nynějších režisérů. Roland zkrátka vsadil na efekty, neboť mu to Májové předpověděli. Natočil utopickou digitální podívanou, kterou by nefilmový maniak ani nepoznal, že se jedná jen o atrapu. Pokud někdo tvrdí, že digitální scéna je v současné době otřesná, troufnu si říct, že toto je nejkrásnější digitální sekvence, co jsem kdy viděl. Vezmi čert, že Cusack je "hero" jako prase, že je naprosto předpovídatelné, kam film spěje. Tohle prostě nemá konkurenci. Když člověk dobře vloží peníze, určitě se mu vrátí z velkým jásotem Přesně tohle je Roland zvládnul. Strohý příběh naprosto bez nápadu poskládán z několika vedlejších příběhů je samozřejmě opruz. Kdybych měl býval dobrou náladu, vynechal bych v hodnocení závěrečných 30 minut, čímž by hvězdičky přibývaly. ()

Olík

Chvílemi jsem se začínal modlit, aby se začala hroutit podlaha i u mě v pokoji. Dvě a půl hodiny naprosto nereálných situací, amerického patriotismu, vzývání lidskosti, patosu a novodobých Noemových arch plných žiraf, prezidentů, vědců, zbohatlíku a čivav - to už bylo místy dost. Ale nakonec jsem se rozhodl dát tři hvězdy-jednu pro Woodyho, jednu Emmerichovy za jeho snahu a jednu protože John Cusack je prostě sympaťák. ()

Wolvie

Emmerich už asi definitivně zapomněl,jak točit blockbustery,které budou nejen velkolepé,ale i zábavné.2012 je zbytečně přetažený a nudný úlet,ve kterém je všech těch demoličních lákadel,které sliboval trailer,mnohem méně než jsem čekal.A jen proto,že je to lepší než 10 000 př.n.l. tady víc jak dvě dávat nebudu. ()

Ukubumbahoo

Od odpadu mě stejně, jako lidstvo záhuba v tomto snímku dělí opravdu málo. Ačkoliv je rok 2012 zajímavým tématem a Máyský kalendář nám naznačuje, ne, dokonce nás upozorňuje, že bychom měli začít něco dělat, film nás silně upozorňuje na to, že pokud nebudeme do roku 2012 velmi bohatí, pravděpodobně nepřežijeme. A tento film to vidí opravdu černě! Každý kdo si o Máyském kalendáři alespoň něco přečetl, ví, že zkáza podobných rozměrů a konec světa nás roku 2012 nečeká. Ale budu-li i předpokládat, že film je čistá fikce, neužiji si ho. Je opět přímo nabitý stupidními dialogy, které jsou provázány komplexními těžko uvěřitelnými hrdinskými činy a přímo nadpřirozenými schopnostmi hlavních hrdinů, kteří chtějí přežít. Například sem netušil jak je snadné přejít z pilotování cesny na pilotování obrovského vojenského přepravního letadla. Inu jak nás opět Emmerich učí, stačí věřit a chtít a jde všechno. Bohužel tento film nejde! * dávám za vizuální efekty, na které se koukat dalo, voda valící se přes Himaláje je opravdu úchvatná věc. ()

Vodny

Až po dlouhé době od premiéry jsem se k tomuto filmu dostal díky HBO. Lituju, že jsem na to nešel do kina, protože efekty jsou perfektní. Sice přehnané a možná až absurdní, ale kdo ví, jak by to na Zemi vypadalo, když by se začala "rozpadat". Jinak scénář je velmi ... americký. Konec mě nebavil, protože odporoval mému uvažování o chování lidí v takové situaci. Záchrana pár statečných lidí je zde brána jako absolutní vítězství a ta celosvětová zkáza jako by se nestala. Na pokoukání ale pěkné. ()

CyriC

To je ale opravdu neuvěřitelná kravina! Popcornovka, u které člověk musí vypnout mozek. Emmerichův tým by měl dostat nějakou cenu za dementní dialogy. ()

char_t

Na mnoha místech je to tak hloupé... ale na to už jsme u Emmericha zvyklí :) Většinou není čas nad nelogičností přemýšlet, protože se na nás valí stále další a další bombastické efekty, stále přehnanější destrukce a cool hlášky. "8848 metrů? Co má proboha 8848 metrů?" ()

Rockerman

Tyto katastrofické filmy jsou točeny podle jedné šablony. 2012 není výjimkou. V ničem nepřekvapí, ale kdo zná Emmerichovy filmy, tak ví, že on to takto točí pořád. Čili dějově je to pěkná hovadina. Jenže podle dřívějších filmů tohoto režiséra víme, že se vyžívá v počítačových tricích. A tady si opravdu zařádil!! Triky jsou naprosto dokonalé a je jich tolik, že ke konci jsem už z toho byl unaven. Jasně "konec světa" nelze odbýt nějakými lacinými scénami, že? Takže vychází mi z toho lepší 3*. Děj tak za jednu a triky za pět. ()

Faila

Vydrželo to být seriózní celých 45 minut!!! To teda klobouk dolů ... bohužel, co následovalo potom, bylo dost náročné na koukání. Tenhle film v sobě měl slušný potenciál, katastrofální filmy mají svou zvláštní atmošku, která se ale trošku ztratí, když jsou plné neskutečně stupidních kaskadérských šíleností a nesmyslů, které člověka nutí se usmívat.Ale některé scény a efekty byly docela síla a pod tím vším se objevilo i pár věcí k zamyšlení, takže 2012 není vyloženě zavrženíhodné. ()

Adm.Nelson

Zo začiatku to vyzeralo ešte celkom dobre a zdalo sa, že to bude druhý Deň potom (ktorý mám celkom rád), čo sa však rozbehlo neskôr, bol klasický Emmerich se vším všudy a videl som druhý Deň nezávislosti (ktorý neznášam). Čiže gigahrdinský prezident, megahrdinský taťka s mamkou, smrť postáv, ktoré skrátka musia zomrieť, pretože amíci chcú vidieť prežiť ockov, mamky, deti, nejakého černocha s aziatom, aby to bolo politicky čo najkorektnejšie, no a samozrejme psa. Hej, ešte nejaký ten rodinný konflikt, úteky na poslednú chvíľu, pričom sa rúca a vybuchuje všetko okolo, len nie miesto, kde sa nachádza naša rodinka na úteku, a nech je ten koniec sveta krajší, tak happyend. A zvieratká. Ak by som mal začať vypisovať všetky negatíva, budem tu do rána, tak dávam hviezdu za ten sľubne vyzerajúci rozbeh, dobrú postavu O.Platta a asi jednu myšlienku, ktorú film mal a ktorú nenápadne načrtol. Ináč je to presne ten typ filmu, ktorý u mňa patrí na smetisko a ak by sa v prípade apokalypsy zachránil spomedzi všetkých filmov jedine tento americký shit, bez milosti by som ho zničil. 2/10. P.S.: Primabalerína moskovského baletu a hongkongský biznismen s nekalými praktikami z Temného rytiera znovu v jednom filme? ()

Zemřel herec George Segal

Zemřel herec George Segal

24.03.2021

Emmerich chystá další katastrofu

Emmerich chystá další katastrofu

25.06.2016

S trojkou Dne nezávislosti to zatím nevypadá moc růžově, i kdybychom se jí ale dočkali, Roland Emmerich nejdřív natočí sci-fi Moonfall. Studio Universal film popisuje jako kombinaci 2012 a Blízkých… (více)

Podzimní televizní boj

Podzimní televizní boj

13.08.2012

Den nezávislosti 2... a 3?

Den nezávislosti 2... a 3?

14.11.2009

Tenhle Emmerichův trik už známe. Pokaždé, když chce přitáhnout pozornost k novému filmu, vytasí se s řečmi o pokračování svého největšího hitu (Vin Diesel podobně používá bludy o dalším Riddickovi).… (více)