Režisér Borata a slavný politický komentátor a komik Bill Maher, který se nikterak netají svým názorem, že náboženství je porucha myšlení a brání lidem používat selský rozum, spojili své síly a natočili dokument Religulous (spojení slov „religion“ a „ridiculous“), v kterém navštěvují slavné náboženské destinace, vedou rozhovory s věřícími z různých náboženských skupin a snaží se formou satiry dokázat, že organizované náboženství je zdraví a mozku především smrtelně škodlivé. (kiddo)

daEmoNickY odpad!

Ani to nemusím vidět - stačí mi přečíst si obsah (a pročíst diskuzi). _____ PROC? _____ "dokázat" ### Na (dle informací v diskuzi) skupince vidláků v USA, tedy lidí kterým je to náboženství víceméně putna, prostě to tak nějak dělají? Co ale chtít od bandy lidí, co si myslí, že synekdocha je fajn nápad (záměna celku za část http://en.wikipedia.org/wiki/Fallacy_of_division , záměna části za celek http://en.wikipedia.org/wiki/Faulty_generalization ). ... Nevím, nevím, zavání mi to sociologickým průzkumem ( http://encyclopediadramatica.com/Sociology ). _____ "destinace" ### To je cestovka nebo filmová databáze? _____ (volně) "náboženství je porucha myšlení ... (a příp. či) brání používat selský rozum." ### Aha, takže věřící sedláci byli atejisti. Zajímavé. _____ TROCHA SYNEKDOCHY NA KONEC _____ Wiki http://cs.wikipedia.org/wiki/Dokumentární_film "Dokumentární film je druh filmu ((( a já měl za to, že to je žvýkačka ))) ... hlavním cílem je zprostředkování a dokumentace ((( definice kruhem ))) skutečnosti. .... Užívá specifických technik natáčení ((( což je obecná píčovina, kterou je nadsazen seznam využití či případů spec. kamer ... budiž ))) – které někdy přejímají i jiné filmové žánry .... či napodobují „dokumentární“ ((( definice kruhem, krásné ))) způsob snímání, aby zvýšily dojem autentičnosti ((( božínku, ona to nemusí být vždy pravda ))) . ... či manipulace ((( no, hlavně že tam jsou hezké obrázky ))) ..... ((( dál tu melou tu o revucích, hrdinech a topkách ... klasika )))" _____ Dokazovat něco článkem z wiki je příklad synekdochy - zrnko pravdy považovat za pravdu celou. _____ POZNAMKA _____ Nemám rád soudobý (či i ty ostatnědobé) dokumenty - ne protože bych neměl rád kvalitní informace, ale ironicky protože kvalitní informace rád mám. Tomuto podobná díla by se dala považovat za vtip, ale když u nich lidé usínájí (další synekdocha). ()

Loki81

Tohle by meli povinne promitat na vsech zakladnich skolach - snad jen jeden citat vysthujici podstatu veci - NABOZENSTVI JE POUZE NEUROLOGICKA PORUCHA. Bill Maher se stava timto pocinem mym oblibencem. ()

Qualdezar

Přiznám se, že jsem čekal ateistickou propagandu, která překrucuje fakta a kloní se pouze k tendenčním závěrům, jako některé pseudoreligionistiké dokumenty, které jsem již viděl. Ano je pravda, že Bill Maher ve skutečnosti nepolemizuje s náboženstvím, ale pouze s některými jeho projevy (a to ještě s těmi nejabsurdnějšími a nejpovrchnějšími), ale jednak to dělá zábavně a druhak se strefuje do míst, která si jistou sebereflexi zasluhují. Je ale fér poukázat na to, že podobným způsobem by šel zpochybnit jakýkoliv politický, kulturní nebo společennský fenomén či idea (protože povrchní fanatiky najdeme všude, v demokracii, spravedlnosti, umění a kdekoliv jinde). Navíc celkové poselství vyvozuje závěry o celém náboženství na základě zaujatého zobecnění, takže se vlastně o dokument nejedná, spíše o satirickou show. Ale s jednou myšlenkou se jako duchovně založený člověk ztotožňuji, pochybnost opravdu mnohdy vyjadřuje větší pokoru a vyzrálost, než zaslepená zpovrchnělá víra, včetně pochybnosti o vlastních pochybnostech. Dlouho jsem se tak nepobavil. ()

Twil

Ukazuje hlupaky vsem, ale chytrejsi lidi radeji necha schovane. Je to vtipne a plno argumentu je trefnych. S Maherem souhlasim, ale jako dokument to opravdu brat nejde. ()

sator

To co za něco opravdu stojí se rozumem ani definicemi uchopit nedá-LÁSKA, SVOBODA,BŮH...Bůh je zážitek a protože jsme ztratil schopnost být napojeni-potřebujeme víru ať už jakoukoliv-věřící jsme totiž všichni, kdo nejsou, jsou mrtví.. ()

eye candy

Religulous se nedá brát jako dokument, spíš je to taková boratovinka. O tom že slepá víra, fanatismus a nevědomost nepatří zrovna k nejušlechtilejším lidským atributům asi netřeba žádného historika dlouho přesvědčovat. Jistě že jde o jednostranný pohled na věc a kdybych byl věřící tak už by mě tyhle dokola dokumenty o tom že je víra na nic a všichni věřící jsou vydlabaný tykve pěkně sraly a po večerech bych se pravděpodobně modlil aby do Mahera uhodil blesk. Na druhou stranu mi nepřišlo, že by měl Bill v úmyslu dělat si srandu přímo z víry jako takové, spíš lehce odlehčenou formou poukazuje na to co se z ní může vyklubat za pahýl, nejsou-li lidé dostatečně otevření a uvědomělí. http://www.youtube.com/watch?v=GRaEaPKRFdc&feature=related ()

Idego

Tohle pochopitelně není žádný dokument. Je to tendenční, zjednodušující, černobílé a vlastně v mnoha případech dopouštějící se stejných chyb, které kritizuje na argumentaci věřících. Nemůžeme mluvit o konstruktivní debatě či dokonce o nějakém moudrém a uceleném názoru na tak citlivou věc, jakou je víra. Když opomenu posledních 20 minut, dal bych tomu plný počet. Nebýt závěru, nebral bych tenhle film jako něco, co se snaží být nad věcí. Nebral bych ho vlastně ani jako boj proti náboženství a víře jako takové. Bral bych ho jako boj proti absenci zdravého rozumu, proti ortodoxním věřícím, proti fundamentalismu, kdy si věřící člověk nedovede oddělit realitu od fikce, podobenství od skutečné historické události, nedokáže pochopit metaforu atp. A stejně tak jako boj proti těm, kteří blbost těchto slabších využívají k získání moci. Z tohoto si Maher dělá naprosto nekorektním a nevybíravým způsobem legraci a já se u toho královsky bavil. Tak moc, až mi smíchem tekly slzy. Za tuhle zábavu by bylo opravdu 5 hvězdiček bez ohledu na to, že občas přestřelil. Ale těch posledních 20 minut to pohřbilo. Tam se totiž snažil právě o objektivitu a to vůbec nezvládl. Už si nedělal legraci z lidí nižšího IQ. Snažil se o jednoduché odpovědi na jedny z nejkomplikovanějších otázek na světě. Nesmíme zapomínat, že nic jako jednoduchá odpověď neexistuje. A posledních pár apokalyptických záběrů je už jenom hodně laciná a stupidní propaganda. Opravdu mě mrzí, že film nezůstal na úrovni trošku kruté (ale o to zábavnější) komedie na účet individuí a vyklubal se z něj další pseudodokument snažící se zjednodušováním a vytrháváním z kontextu dokázat svoji "pravdu". Jsem agnostik; pociťuji odpor ke kolektivnímu náboženství a silný odpor k církvím. S názorem, který prezentují tvůrci, se tedy do určité míry ztotožňuji. Ale demagogii nesnesu ani v případě, že názorově stojí na mé straně vah. Nemůžu dát víc než 3* a nebýt té královské politicky nekorektní zábavy, šel bych ještě níž. ()

Estrellita

"Klystýr ducha svatého na vás!" Přestože křesťanství a náboženství obecně uznávám a dalo by se říct že jsem v jistém směru věřící člověk, tak u tohoto počinu jsem se smála téměř od začátku do konce. "Opravdu lidé věří, že v neděli pijou krev 2000 let mrtvýho boha?" Kdo jiný než Bill Maher by dokázal tak elegantně oblbnout významné světové osobnosti a donutit je, aby plácaly úplné kraviny...? Kdo jiný by si dovolil obvinit proroky jako Muhammada nebo Mojžíše z toho, že jim strašilo ve věži? "...a především - Hollywood miluje to, co ještě nikdy neviděl: pannu." Kdo jiný by pokládal zrození z panny za více nepravděpodobné než rozestoupení vod oceánu? Kdo by si troufl tvrdit, že: "Bůh je žárlivej."? Upřímně řečeno, opravdu mě baví dohadovat se s lidmi ohledně náboženství. Tváří v tvář skeptikovi se stanu fanatickou křesťankou a naopak ze zapřisáhlého křesťana s oblibou dělám logickými a věcnými argumenty úplného idiota... Vůbec se nedivím, že z Billa úplně čiší radost z takové práce! :) "Obcházet boží zákazy pomocí techických udělátek je košer? Snažíte se Boha přechytračit!" ()

Struhy

Jsem rád, že se někdo odvážil natočit dokument tohoto typu. Jak řekl Lukretius: "Náboženství je vedlejší produkt strachu. Je reakcí na okolní mysteriózní a mnohdy nepřátelský svět." Honoré De Balzac pak dodává: "Krutost a strach jdou ruku v ruce"... Avšak způsob, kterým se Bill Maher snažil všechno vylíčit, mi byl celkem proti srsti. Ty neustálý vulgarismy a přitroublý posmívání. ()

JimmyII

Výborný a nekompromisní dokument! Bill Maher je ostrý, vtipný a jeho argumenty jsou neprůstřelné. Je neuvěřitelně pohotový a nebojí se žádného tématu. Přesně takhle to má vypadat, když se rozhodnete točit dokument, zvlášť o tak ožehavém tématu, jakým je (nejen v Americe) náboženství. ()

Sonnik

Heaven help us. Něco podobného už tady bylo v Zeitgeistu. Ten šel ovšem tvrdě křesťanství po krku. Maher na to nejde tak tvrdě a spíš jen poukazuje, popichuje a občas se i posmívá a to zatraceně trefně. Občas se posmívá i nevhodně. Zpočátku jsem s tím měl trochu problém. Ale když jsem absolvoval jeho rozhovory se všemi těmi osobami, jejichž některé reakce a názory musejí přjít SMĚŠNÉ i "nesfanatizovanému" věřícímu, tak jsem s tím okamžitě přestal mít problém. Mahner se trefil a je zatraceně vtipný. Výborně jsem se bavil, jelikož se s jeho názory plně ztotožňuji. Doporučuju každému. "That´s what I´m here promoting: DOUBT. That´s my product" ()

ivan_drago

Být to na světě po mém, zruším veškeré náboženství... To jenom k tématu. Jinak je to prdel obrovská. V jistých směrech určitě i poučné. ()

Simpoch odpad!

Vím, že mě za tenhle koment spousta z vás ukamenuje, ale tohle si nemůžu odpustit. Dokument postrádá vypovídací schopnost. Při jeho sledování jsem si vzpomněl, jak jsem se prvně vysmál konspirační teorii. Nemyslím si, že "komik", pár nešťastných názorů politiků a člověk převlečený za Ježíše srazí na kolena názor milionů vzdělaných lidí. Ve filmu nepromluvil jediný člověk, který by problematice rozuměl a dokázal své názory obhájit. Odůvodnit si to, že musí být něco nad naše chápání je pro mě více než racionální. A svalit existenci náboženství na lidský strach ze smrti je stejně směšné jako tvrdit, že křesťané si myslí, že jsme všichni biologičtí příbuzní Adama a Evy. ()

hallelluja

Nie, nie, až taká pecka to nie je. Dívať sa poldruha hodiny na prostáčikov, ktorí "veria, pretože je to pravda" a nevidia v tom vyjadrení rozpor, mi pobavenie nespôsobuje. Mne je z toho smutno. Navyše pýtať sa jednoduchých ľudí, zvlášť kreacionisticky ladených Amíkov, na dôvody ich viery mi už ani nepripadá zaujímavé. Človek nezvyknutý premýšľať skrátka uverí hocičomu, ich odpovede sú obyčajným detinským blábolením. Myslím, že sa dalo zájsť ďalej... Tí dvaja vatikánski týpkovia, tí ma zaujímali, tých mal Mahler spovedať až na kosť. Excentrický veselý dedo, celý život prežil pod peruťami Matky Cirkvi a vyzerá, že jej má už po krk. Aká je jeho viera? Čomu vlastne verí a prečo? A ten astronóm? Vykazoval znaky kritického myslenia... Čo teda udržuje jeho vieru? Plnú paľbu dávam za posledných desať minút, to mi tá osina v zadku náboženských fanatikov hovorila z duše. Náboženstvo je zlo, "viera robí z nepremýšľania cnosť", neodpustiteľné. Ja dopĺňam - náboženstvo je hlavne prežitok. Zobuďte sa, preboha. ()

LadyDevil

První slůvko, co mě po shlédnutí napadlo, bylo: geniální! Jako by mi pan Maher četl myšlenky, dovedl je zformulovat, a hlavně je dokázal aplikovat v realitě, na což já asi nemám tolik odvahy, času a drzosti:-D Nejsem nějakým extra nadšencem dokumentů, ale jakmile jsem zahlídla škatulku "rejpavý dokument o náboženství" a skvělý hodnocení, neváhala jsem a musela to taky skouknout. A rozhdoně jsem nebyla zklamaná, ba naopak! Jelikož můj vztah k náboženství nikdy nebyl příliž růžový, shodovala jsem se skoro se vším...co mě ale nejvíc dostalo, byly hlášky o mluvícím hadovi, zrození z panny a přežití ve velrybě:-D navíc hudba, která dokument doprovázela, byla naprosto vyhovující a seděla mi, tudíž nemám co vytknout, tohle mi naprosto sedlo....:-) ()

Fresh Film Fest 2010 o krok blíž!

Fresh Film Fest 2010 o krok blíž!

11.08.2010