Příběh se odehrává ve světě, kde nikdo není schopen lhát. Lidé často pronášejí otevřené a často kruté poznámky, aniž by pomýšleli na následky. Jednoho dne Mark Billison, neúspěšný scénárista průměrného vzhledu i inteligence, který má ve svých čtyřiceti nelichotivé vyhlídky do budoucna, v sobě odhalí schopnost lhát a zjistí, že nepoctivost s sebou přináší růže. Ve světě, kde je každé slovo považováno za absolutní pravdu, si Mark velmi snadno vylže cestu k bohatství a slávě. Jenže lež se také velmi rychle šíří a Markovi se věci rychle vymknou z rukou - lidé totiž některé z jeho příběhů začnou považovat div ne za evangelia. Celý svět najednou visí na každičkém Markově slově - tedy kromě ženy jeho srdce. Co může Mark udělat, aby ji získal? (TV Nova)

Ihuj

Ten nápad je výborný, ale provedení je prostě slabší, hodně tomu chybí. Zejména přesvědčivější režie. Přesto jsem neměl problém se na film s chutí podívat podruhé. Připadá mi, že si scénář podráží nohy tím, že originální myšlenku v originálním světě utápí v až příliš tuctovém milostném příběhu. Doslovný rozbor myšlenkových pochodů postav je sice inteligentně vtipný, ale snad až zbytečně suchý a celovečení film to utáhne jen napůl. I na poli lásky jde vykouzlit originální zápletky (viz třeba moje oblíbené Nije Kraj). ()

kluzo

Budu trošku polemizovat s myšlenkou filmu. Kdyby lidi odjakživa neuměli lhát a mluvili jen pravdu, existovaly by drogy? Alkohol? Nezdravá jídla? Zloději? Války? Zbraně? Politici? Podle mne těžko. Svět by vypadal jinak, než je ve filmu zobrazen. Takže samotná myšlenka je podle mne špatná a působí na mně násilně naroubovaná na dnešní svět.. Vtipu film taky moc nepobral. Jako jedno z mála pozitiv vidím hudbu mé oblíbené skupiny ELO. ()

Kingjiri

Na začátku byl super napád, kterej se však daří prodávat pouze do chvíle, než se rozjede standardní romantická komedie. Prvních třicet minut by po menších úpravách bylo jako epizoda nějakýho (britskýho) sitcomu téměř geniální záležitost. Zbylý dvě třetiny bohužel zamířily do toho nejnudnějšího žánrovýho průměru a snaha o originalitu (náboženství) se naprosto minula účinkem, naopak bylo tohle téma spíš otravný. Zrovna od Ricky Gervaise bych fakt čekal víc kreativity a míň mainstreamovou podivanou. Prostě mnohem větší odvaz a nekorektnost, jak bývá pro britskou komediální produkci zvykem. Třetí hvězda za skvělej úvod, nápad a herecký obsazení, kde hodně potěšilo obsazení vedlejších rolí známýma obličejema (Jonah Hill, Jason Bateman nebo Philip Seymour Hoffman). ()

m4xp4yn3

Nadějný koncept je zabit nevyužitým potenciálem. A přitom to mohlo být tak dobré! Gervais zde skoro nepoužívá svou tradičně spolehlivou zbraň - mimiku, většina scén jede na půl plynu, Garnerová a Hill dokonale kazí dojem z jinak skvělého castingu. Katastrofu částečně zachraňuje pár velmi podařených scén (kazatelská, psaní scénáře). Celkový dojem z filmu je však nevalný. A navíc ten konec. Ten konec!! Vážně netuším, kdo nebo co přimělo tvůrce skvostů jako The Office či Extras k tak děsně retardovanému a lobotomizovanému zakončení. Propadák roku s obrovským přáním, aby plánované Cemetery Junction dopadlo lépe. ()

Ajvngou

Bída, bída, bída. Nápad na svět, kde se nelže, by se vešel tak možná do 15 minut nějakého skeče, který by byl asi zábavnýa určitě by se z něj vymačkalo maximum. Ve 100 minutovém filmu to jde ale po 20ti minukách horem pádem dolů a jediné světlé momenty byly s Edwardem Nortonem (1 moment) + asi 2 (krabice od pizz a první sex - pomiluj se se mnou nebo se zhroutí svět - a možná ještě jak říká, že mu ten automat nechal jackpot). Jinak se to celé potom topí v nelogičnostech, které už tady spousta lidí vzpomělo - proč musí všechno každý vykecat a hlavně, proč hlavní hrdina nedokáže využít své schopnosti O DOST lépe (např. proč jde do kasina a tam přehazuje žetony místo aby třeba - co já vím - založil konto a řekl všem, že když neposlou 1$, tak umřou) atd atd.. spousta hloupostí a hlavně N U D A ()

Slimakovec

Tak dobrej nápad a tak špatně, málo a nelogicky (ne)využitej, to se jen tak hned nevidí. Je to škoda, když si představím, co by se z toho dalo vytřískat a přitom z toho vznikla jen další průměrná romantická "komedie". ()

E lan

První polovina filmu je díky námětu opravdu zábavná a překvapující. Co se ale začne dít s postupem času je jen nudná transformace do lehce podprůměrné romantiky, která tak nějak nefunguje. Jestli to je Gervaisem či Garnerovou nevím, ale rozhodně Gervais není hercem romantických filmů. Tedy alespoň ne pro mne. ()

Petulka88

Docela fajn komedie, u které sice neumřete smíchem, ale pobavit Vás dokáže. Na druhou stranu, i když je město, ve kterém nikdo neumí lhát ze začátku zábavné, po chvíli už diváka omrzí. Neumluvě o tom, že některé scény jsou i malinko trapné. Největší šok mi ale připravila Jennifer Garner, která v Umění lhát názorně ukazuje, jak ten čas letí. Vím, že doba Alias je dávno ta tam, ale tohle jsem tedy nečekal. Ale zpátky k filmu. Umění lhát je ve výsledku další z řady komedií, na kterou si hodinu po jejím dokoukání ani nevzpomenete. Čistý průměr. ()

krizi

Chvíli jsem čekal, že sepíše Bibli a založí církev, pak to vypadalo, že sepíše zákoník. Pak se schylovalo k tomu, že si bude hrát na Šalamouna... Na mě to bylo fakt trochu moc, ehm, stupidní, trapné, nevím, jak jinak to pojmenovat... ()

Forty-

Tak ja idem s hodnotením trochu vyššie. Aj keď to bol v podstate tuctový film, originálna myšlienka sveta kde sa neklame mu dodala tú správnu šťavu. A čo je hlavné, na tento film tak skoro nezabudnem! ()

MartyRBK

Pěkný.Myslím,že to docela slušně ukazuje jak je v našem životě lež důležitá.Tím ovšem nechci říct,že by měli všichni lhát,ale jsou situace,ve kterych je lež nezbytná pro zachovaní štěstí a dobrého pocitu člověka.No nic....jinak film lehce nadprůměr.Hlavně kvůli poměrně slušnému zpracování náročného tématu dávám 70%. ()

markotter

Film s vynikajícím nápadem a scénářem, i když už jsem to už v obrácené verzi viděl ve Lhář, lhář. Film zejména v první polovině sršící mnoha povedenými vtípky a hláškami, těžícími z hrdinovy schopnosti lhát nebo naopak z neschopnosti ostatních lidí neříkat pravdu. V druhé polovině se začíná humor vytrácet, až se skoro vytratí na samém závěru (kostelní scéna byla fakt sladce dojemná...). Ale vzhledem k první polovině a vzhledem k tomu, že se na to celé dokoukala i moje polovička (což se u jiných kvalitních filmů zas tak často nestává...), vydržím u 4 hvězdiček. A Ricky Gervais byl takový sympatický prototyp romantického antihrdiny. ()

Psycho.R

Dost originální téma, které je bohužel dost nevyužito. Myslím, že by si zasloužilo lepší scénář a možná i režii. Ale jinak si stěžovat nemůžu, bavil jsem se. ()

ZnalecH

Mrzí mě, že tento film skončil takto. Počáteční myšlenka byla výborná a věřím tomu, že se dala lépe využít a vše by dopadlo daleko lépe. Bohužel tomu tak nebylo. Na druhou stranu se ale nejedná o typickou americkou komedii, ale je tady spoustu prostoru na přemýšlení. Mně osobně se film i přes různá klišé a "americké příznaky" líbil a pouštím si ho pokaždé, když na něj znovu dostanu chuť. ()

Klokani_koul

Já sem spokojenej. Fajn nápad, je to chytře napsaný a vtipný, celou dobu jsem se bavil. Konec je bohužel zbytečně optimistickej a málo "Gervaisovskej", ale ten film jako takovej je fajn. Někdy se asi podívám znova ()

kukkik

Gervaise obyčejně nemusím ale tohle byl docela dost fajn film. Bude to především tím originálním nápadem. 4/5 ()

Star Wars: Rogue Squadron našlo scenáristu

Star Wars: Rogue Squadron našlo scenáristu