Ben byl vždycky jiný. Je to autista. A nyní, v čase dospívání, je jeho jinakost vidět lépe než kdy dřív. Jeho život se dělí na dvě poloviny. V té první, která přináleží existenci ve virtuální realitě online počítačové hry ArchLord, je nebojácným hrdinským rytířem, který si vždy ví rady a nikdy neselhává v boji s bezprávím. A druhou polovinou je pak jeho reálné bolestné bytí věčně utlačovaného tichého outsidera, pro nějž je každý nový den dalším strašlivým peklem. Když ale začne školní šikana přesahovat únosnou mez, rozhodne se Ben, kterého ve vynikajícím belgicko – nizozemském koprodukčním dramatu ztělesnil Greg Timmermans, k protiútoku. Pak mu však nečekaně zkříží cestu Scarlite, jeho věrná družka ze hry, kterou nikdy dříve doopravdy nepotkal. Možná by však i ona mohla zapadnout do jeho plánu. Posledních dvacet minut snímku pak dokazuje, že nominace na Evropskou filmovou cenu a tři trofeje z mezinárodního filmového festivalu v Montrealu nebyly v případě debutového snímku režiséra Nica Balthazara uděleny vůbec náhodně. (oficiální text distributora)

Pepeto

Neviem, skade vyhrabali tých dvoch Benových úhlavných nepriateľov, ale fakt mi pripomínali nejakých krížencov orkov...inak veľmi pekná Scarlite...a hlavne presvedčivo zahraná Timmermansova hlavná postava. Veľmi dobrý výber hercov. A na toho Archlorda sa musím pozrieť. ()

StenMc

Tak nějak náhodou jsem v poslední době narazil na filmy s podobnou tématikou a musím říct, že u většiny jsem jen seděl, jak se tak říká s otevřenou hubou. Rozhodně tenhle film stojí za to ho vidět. ()

Jerris008

Téměř do poloviny filmu jsem si říkala, jak je tenhle námět prostý a konec předvídatelný. Ale pak jsem stále více byla v rozpacích jak to dopadne. Konec mě rozsekal na tolik kusů, že by nebyly vidět ani pod mikroskopem, vytáhl ze mě všechno, co šlo a já jen pronesla: "to je hustý!". Neskutečně zpracovaný svět autismu, tedy nikdy nelze přesně definovat, co autista zažívá a co přesně vnímá, ale bylo to tak reálné a úžasné, že kdyby mi to šlachy dovolily, pokloním se před tímto snímkem hlavou až k zemi. A musím poznamenat, že jsem překvapená z toho, jak úžasný film vznikl lidmi, kteří nemají příliš režisérských ani hereckých zkušeností. "Nikdy v životě jsem nebyl šťastný, ale nikdy jsem nebyl šťastnější než dnes." "Vždycky musí nejprve někdo zemřít, jinak se nic nestane." ()

miki68cz

Přímo zasažen velikostí tohoto snímku. Malý stopáží a o to větší svojí náplní. Ne velký, ne obrovský, je gigantický, málokdo jeho velikost domyslí. Pro mne neznámí herec v hlavní úloze je ode dneška pro mne špičkovým hercem srovnatelným svým výkonem s Rainmanem a Forestem Gumpem. Děkuji za OPRAVDOVÉ UMĚNÍ, které VŘELE DOPORUČUJI. ()

Starbuck

Máte dva světy. První to je ten, který nazýváme realitou, někdy bývá krutější než jsme schopni unést. Druhý, říká se, že není skutečný takzvaný virtuální, ať už to jsou hry, filmy, sny, představy cokoliv si jen dokážete představit. Takové to místo kam se můžete schovat, když už to nemůžete unést. Někdy se to zdá být těžké pro normální lidi a nejraději by jste tam zůstali na věky. S Peterem Petrellim zachraňovali roztleskávačku, s Cobbem se vydali do světa snů a pokusili se vnuknout myšlenku, pokusili se utéct s Jingsaw pasti, s Willy Wonkem se procházeli továrnou na čokoládu, nebo s Dexterem hledali svou další oběť. Nebo se třeba dostali na 80 úroveň. Schovat se kamkoliv a zůstat tam už napořád. Ale má to háček, vždycky se musíte vrátit z pátky do reality.... A pak jsou tu ještě ti druzí, říkáme jim "jiní". Autisté schovaní ve svých nedotknutelných světech, ztracení v realitě všedního dne. Hádám, že se ztrácí mnohem víc, než si jen dokážeme představit. A pak jsou tu ještě další, říkám ji "kreténi" to jsou ti, kteří se těm jiným smějí. Taky jim moc nerozumím Bene. Kdo je potom normální? Jinými slovy: Proč jsou lidé takový č_ráci? ()

AlexUnited

Ako len toto ohodnotiť? Ďalší z typických príkladov, kedy 3 je málo a 4 je už moc. Z toho čo som si tu prečítal pred zhliadnutím filmu som očakával rozhodne väčšiu kvalitu, ale nič prevratné sa žiaľ nekoná. Film síce začína špičkovým introm (jedno z najlepších aké som kedy videl), avšak záblesky z hry počas scén odohrávajúcich sa v realite mňa osobne dosť rušili. Ďalším rušivým elementom (a to tu už bolo spomenuté) sú prestrihy príhovorov v štýle nejakého dokumentu. Za pochvalu naopak stojí (tiež často spomínaný) herecký výkon hlavnej postavy a niekoľko vskutku vydarených scénok (asi som hajzel, ale šikanovacia časť v parku na lavičke - či kde to vlastne bolo - mi prišla strašne vtipná - vďaka niektorým hláškam tých dvoch pošukov). Toľko ospevovaný záver má síce zaujímavú myšlienku, ale veľmi ma nepotešil, akurát že nemôžem prezradiť prečo, lebo by som spoileroval. Nuž a úplne záverečná "čerešnička" týkajúca sa toho ako to ku koncu bolo/nebolo so Scarlite, dúfam tvorcovia nemysleli vážne ako prekvapenie či zvrat, pretože ak áno, tak veľmi podcenili divákov, ktorí už majú voľačo napozerané. Celkovo - 3,5* a je mi to ľúto, na začiatku som mal totiž taký pocit, že budem mať dočinenia s horúcim kandidátom na plnú hviezdičkovú nádielku. ()

Brano

Tak v prvom rade to nemalo žiadny dej a autori chceli pridať na autentickosti tým, že niektoré pasáže boli točené dokumentárnym štýlom, čo mne prišlo dosť rušivé. Príbeh sleduje autistického chlapca, ktorého v triede šikanujú a taktiež sa zaoberá aj jeho virtuálnym svetom. Silná téma, ktorá ma vôbec nezaujala a skôr strašne nudila. Herecké obsadenie veľmi slabé. Celkovo to u mňa nevyvolalo žiadne emócie. Lepšia varianta tohto žánru je film Klass. Pre mňa zbytočne zabitý čas, veľmi divný film. ()

Erichy

Měl jsem velikou chuť dát plných 5* za ten konec, který mě opravdu dostal. Ale zkazily to ty rozhovory zasahující do děje. Jinak velice originálně natočený snímek s výbornou hudbou k tomu... ()

Titleist

Reálný pohled na svět, tak bych tento film nazval. Ukázka toho jakou neplechu dokáže nadělat šikana. Film je ohromně depresivní a složitý. 68% ()

milanko8

Film "Ben X" jsem viděl už před nějakou tou dobou a vím, že mi tehdy vyrazil dech... Nejvíce jsem si pamatoval samozřejmě závěr filmu a scénu z pohřbu - něco takového jsem do té doby ani od té doby neviděl - bezkonkurenční záležitost! Včera jsem viděl tento film znovu, ale prostě zážitek už nemohl být tak silný jako při prvním zhlédnutí, protože už jsem věděl, jak se příběh bude ubírat a jak nakonec vše dopadne... Ale i tak musím nechat 5*, protože tohle je výjimečný film. Emotivně silné scény: Ben se svou matkou v parku, návrat Bena domů, kdy u vchodu stojí matka s policisty, pohřeb, jízda vlakem vedle Scarlite (myšlenka Bena, že její vůně je jako vůně ročního období, které teprve někdo objeví). Spojování tohoto filmu s filmy jako "Klass" či "Zlo" je zcestné. "Ben X" je naprosto originální v pojetí příběhu, zpracování a hereckém virtuózním výkonu hlavního hrdiny příběhu i jeho matky. Navíc závěrečné scény podkresluje skvělá hudba islandského hudebního uskupení "Sigur Rós". ()

Sticks

Ak by bolo finále už v 67. minúte, ďalších 6 minút sa stalo snovými. Potom... potom by to bolo v mojej top desiatke. ()

Grim

...dramatická hudba presne sedí do neustále stupňovaného deja....a neustále čakáte na koniec ako kura na sopel...ale on neprichádza...len daľšie a daľšie zábery autistickej reality...navyše počas filmu mi v hlave vírilo tornádo otázok a domnienok...ešte som v žiadnom filme nevidel tak realistické zobrazenie šikany (Klass som ešte nepozeral)...ak máte žalúdok na neľudskú realitu tak "...tady je několik scén, které vás možná zaujmou..." ()

ill

Strhující, dynamické, progresivní, provokující. Formální i obsahová stránka belgického snímku doslova přetékajícího invencí nabízí odpověď na otázku, kam se v poslední dekádě poděla veškerá originalita, tvořivost a nápad kinematografie české. Do Belgie, Estonska, Finska, Srbska, Německa, Švédska a dál. Bude líp ? ()

LucMosss

V mnoha a možná téměř ve všech ohledech velice zvláštní snímek o člověku, jenž jej vypráví, vede a k němuž se okolí otočilo zády jen proto, že nebylo ochotno pochopit jeho bytí mezi nimi. Každý může vlastnit a žít svůj svět, avšak nikdo nemá právo být bezmezně krutý k ostatním. Pokud se ovšem někdo tohoto práva pošetile zmocní, jeho protějšku je udělena možnost odplaty. Pomsty. Je to neuvěřitelné, ba až nesmyslné a v jádru špatné, avšak je tomu tak. A Benův příběh je pouze útržkem... ()

Ruadek

Film, který mi málem unikl a když jsem ho našel, velmi mne potěšil. Perfektní propojení herního světa jako jiné reality se světem reálným. Otázkou samosebou je, který z těchto světů je vlastně v tomto případě reálnější. Toto je navíc příklad filmu, který ví kdy přitlačit na pilu a diváka doslova rozsekat v pravou chvíli. Výborná věc. **** 11.3.2011 ()