Velkolepá pocta kinematografii. Příběh neobyčejného chlapce, jehož dobrodružství se proplétá s osudem slavného filmaře Georgese Mélièse... Děj se odehrává na pařížském nádraží začátkem 30. let, kde v ústraní žije osamělý chlapec Hugo Cabret (Asa Butterfield). Jeho tatínek nedávno tragicky zahynul při požáru muzea a na nádraží pomáhá svému strýci se seřizováním hodin. Hugo se usilovně touží dostat k poslední zprávě od svého otce, kterou má skrývat záhadný mechanický muž. Toho se Hugo snaží sestavit podle návodu a sled událostí ho svede dohromady s tajemným nádražním prodavačem hraček Georgesem (Ben Kingsley) a jeho chráněnkou Isabelle (Chloë Grace Moretzová). Ta se stane jeho blízkou kamarádkou a společně pak odhalují vzrušující minulost slavného filmaře Georgese Méliese. Báječného muže s obrovskou fantazií, pro něhož kinematografie představovala novou formu magie a příležitost zachytit vlastní sny... Jeden z nejvýznamnějších amerických režisérů současnosti Martin Scorsese získal Oscara za režii snímku Skrytá identita (2006) a v sedmi dalších případech byl na ocenění za nejlepší režii nominován. V roce 2012 to bylo za režii snímku Hugo a jeho velký objev, který v jeho filmografii představuje žánrovou výjimku, protože se jedná o snímek rodinného charakteru podle knižní předlohy Briana Selznicka. Kniha získala v roce 2008 nejprestižnější americkou cenu za dětskou literaturu Caldecottovu medaili a stala se celosvětovým fenoménem. S podobným úspěchem se setkala i filmová adaptace, která získala celkem pět Oscarů především v technických kategoriích a dalších šest nominací. Pro Martina Scorseseho navíc snímek představuje srdeční záležitost, protože příběh mimo jiné vzdává poctu průkopníkovi raného němého filmu Georgesi Méliesovi (1861–1938). (Česká televize)

lemonova

Film, ktorý je vlastne dosť ťažké zaradiť: nečakajte ani rozprávku, ani dobrodružstvo - najmä nie v zmysle, ktorý si pod týmito pojmami bežne predstavíme. Ten príbeh je vlastne veľmi jednoduchý, dal by sa vyrozprávať za desať minút, ale je tiež veľmi dojímavý a má svoj zvláštny pôvab. Je poctou filmu ako takému, ale je aj veľmi ľudským príbehom o hľadaní lásky a zmyslu života. A Jude Law pre mňa osobne v jednej zo svojich najkrajších filmových rolí.. :) ()

bif

Mistrně (jak jinak u Scorseseho) natočená pocta filmařině. Nádherná výprava, kamera, zvukové efekty a hlavně režie. Fantastický zážitek. Ty 4 Oscary prosím. ()

mira22

Povedený Scorsese jako vždy. Hudba velmi povedená a místa hodin, koleček, nádraží a v neposlední řadě i láska k filmu, to vše je okouzlující. Prostě nádherné! Čekal jsem víc tajemna okolo automatona, to jediné bych filmu vytknul. Jinak je to prostě příjemný filmový zážitek, který mohu jen a jen doporučit. ()

denisavary

Nebyl to pro mě absolutní trhák roku, to očekávám samozřejmě od jiných filmů , ale bylo to úžasně krásné na to koukat... nádherný 3D formát, vizualizace města, příjemný příběh...Není to film ani pro děti (hlavně jsem to pochopila, když mi asi 5letá holčička funěla za hlavou nudou), co jsem celou dobu očekávala a to mě také překvapilo. Byla jsem ráda zasvěcená to děje kinematografie. ()

mutace

Perfektní řemeslná práce, skvělé využití 3D, ale jinak noc hlubokýho. Dejově průměrné a trochu rozvleklé. ()

PEZ

Magicka pocta filmom. Scorsese sa tu uplne obnazil a ukazal preco sa narodil. Je jasne, ze sa jedna o jeho vypoved a odkaz. Natocene je to krasne, zabery snove, zaver silny. Skoda len, ze pri tom, ako to ma viac ako dve hodiny je prva polovica predsalen troska pomalsia. Mimochodom, tu sa daju najst tony odkazov na usvit kinematografie - ten kto ma napozerane bude zasnut. U mna zatial na styri - motivacne - kedze mam tucha, ze dalsie zhliadnutie to moze zmenit...smerom hore. PS: Ben Kingsley je Pan. Sice to uz davno vieme, ale treba to znova zdoraznit! ()

Dimo

Hluboké rozpolcení dojmů. Krásné ve chvílích, kdy se sní a moc se nemluví a hraje hezká hudba. Divné, když se dívám do tváře Cholë a Asy, protože mám pocit, že své role dostatečně neprožívají, jen je hrají. Napínavé momenty? Ale kdeže! O ty se film neměl vůbec pokoušet, protože zatínat ruce do opěradla nad scénou, kdy se rozhoduje, zda Cholë spadne, nebo nespadne z rozviklané židle opravdu nebudu. Příběh? Malinko rozpačité, ale převažují kladné dojmy, protože scény starých filmů a jejich natáčení jsou vážně hezké. 3D se dá chválit, Sasha je srandista, jeho rotweiler taky, ale momenty, kde se lidé z nádraží seznamují a projevují si lásku beru jen jako povinný balast rodinného filmu. A 11 nominací filmové akademie chápu. Bodéť by ne, když je to film o nich, žeano. ()

Wopat

Hned první minuty mě tak silně vtáhly do atmosféry meziválnečné Paříže, že jsem celé dvě hodiny skoro ani nevěděl, že sedím v kině. Prostředí a lidé v něm jsou úžasní, hlavní postavy více než výborné, kamera okouzlující... Jediné co mě mrzelo, že Jude Law nedostal více prostoru, jelikož i přes tak malý prostor, ve kterém se nám ukázal byl pro mne nejlepší postavou filmu. ()

katmandzoo

čerstvý filmový zážitok v podobe príjemného a oddychového dobrodružného a rodinného filmu..pekne poukázané na to, aká veľká dokáže byť láska režiséra k jeho filmom a aký veľký zármutok prežíva po tom, ako sú všetky jeho filmy v čase druhej svetovej vojny zničené..na scénu však prichádza mladý chlapec Hugo, ktorý neustále baží po tom, objaviť niečo nové a prelomové..nakoniec sa mu tento jeho veľký objav podarilo objaviť a potešil tak nie len svoje srdce ale aj srdcia ostatných aktérov filmu..za zmienku stojí aj herecký výkon Sascha Barona Cohena, ktorý do role železničného inšpektora padol dokonale a ktorého poznámky boli trefné a zábavné..hodnotím to na 4*, možno by som dal aj 5* ale nevidel som to v 3D a nevyvolalo to u mňa až taký veľký úspech..no ísť na to do kina na valentína so svojou polovičkou nebol zlý nápad a ani jeden z nás to neľutuje.. ()

Naki

Po dlouhém, opravdu dlouhém čekání a trpění sledováním nekvalitních Disneyovek jsem se dočkala skvělé pohádky. Když vidím jméno Scorsese pod rodinným filmem, moc od toho nečekám. Tohle je ale opravdu velké dílo. Skvělá hudba nádherně kontrastuje s prostředím Paříže a Sacha si nedokáže odpustit role naprostých idiotů. Sice malý kluk, co opravuje stroje, natož pak hodiny na nádraží je naprosto absurdní, ovšem pohled na Jude Lawa všechno zachrání. ()

darkreider

Asi začnem byť vo vysokých kruhoch nenávidený, ale túto dvojhodinovú nudu, v ktorej každý druhý vidí poctu kinematografii, už asi nikdy vidieť nechcem. Vizuál je fakt krásny, ale dej je tak planý, že by jeden zaplakal. Nič sa tam nestane a má to dve hodiny. Famózne som sa nudil. ()

Kingjiri

Hugo je po delší době zase pořádně nafouknutá bublina, která po pár měsících splaskne a většina lidí, co teď snímek vynáší do nebes jako "oslavu kinematografie", si na něj ani nevzpomene. Podivaná pro celou rodinu s dětma hlavních rolích, která je sice občas trochu jiná než žánrová konkurence, ale výraznym způsobem nevyniká. Vizuál bych nijak extrémně nechválil, protože převážnou většinu záběrů tvořily nudný interiéry nádraží nebo bytů (3D jsem neviděl, ale pochybuju, že se z tohohle "základu" dá udělat něco úžasnýho). Českej distributor navíc pěkně mate názvem, jelikož se žádnej velkej objev (natož dobrodružství) nekoná - jestli to měl být robot, tak je to fakt slabý. Když si zrovna malej Hugo nevylejvá srdíčko u svý nový kamarádky, lítá tu z dlouhý chvíle po nádraží, a to je z děje fakt všechno. Pro mě celkově obyčejnej průměr za tři slabší hvězdy. PS: Pokud vás víc zajímá osoba G. Mélièse a jeho tvorba, přidejte jednu hvězdu. Ale na pět to nevidim ani omylem. ()

Dejvid007

Neočekával jsem od tohoto snímku žádný zázrak, protože Scorseseho nemám zrovna nějak v oblibě(Prokletý ostrov,Skrytá identita či Letec mě nijak nezaujali), ale asi po 15 minutách filmu jsem nehybně seděl a jenom s otevřenou pusou se díval, jak vše bylo krásně odehrané a celý příběh do sebe tak logicky "zapadal".Celé to vytvářelo takovou dobrodružnou atmosféru, kde přesvědčivě zahrála Chloe Moretz, která se mi líbila ve filmu Kick-ass. ()

cure

Martin Scorsese nevytvoril len oslavu na film, ale na aj na knihy, na príbehy v nich, na ľudí, ktorý ešte nezabudli snívať. Áno je to občas trošku účelové, ale vôbec to neuberá na podstate filmu. Pripomenul nám všetkým, kde majú svoje korene aj také dokonalé diela ako Pán Prsteňov či Indiana Jones. Veľa súčasných filmových fanúšikov je sklamaných, pretože na základe mena režiséra, názvu a ukážok na film čakali niečo viac, veľký príbeh, veľké dobrodružstvo a nie "len" intímnu spoveď pána režiséra na filmové remeslo. Týchto divákov by v súčasnosti ťažko uspokojil aj taký velikán ako Charlie Chaplin so svojimi najlepšími filmami. Ľudia ľahko zabúdajú na svoje korene a svoju minulosť. Martin Scorsese veľkolepo pripomenul, kde má korene jeho remeslo a naša novodobá zábava. Keby ho natočil taký Woody Allen, bez veľkej reklamy, bez veľkých očakávaní bolo by určite spokojných aj viac divákov. Ale to viac hovorí nie o kvalite samotného diela, ale o súčasných filmových divákoch. ()

Skleni

Jednak musím povedať, že nikdy by som nepovedal, že toto je od pána dramatu a scénických dialógov. Od toho istého pána čo dokázal do jedného obrazu vtesnať úzkosť, vzburu, cieľ a pomstu spojenú s láskou. Od tohto pána by som nečakal prepadák v mojich očiach. Film ako je tento je silne ovplyvnený jeho cieľovou skupinou čo je vekovo mladšie publikum. Ale aj tak z toho nemusel byť miestami nudný a nevýpoediaci film. Teda rozprávka. Lebo toto sa nedá ani brať vážne toto. Niektoré scény sú tak akoby orezané, že som mal dojem že si z nás tvorcovia robia srandu. Proste a v skratke. Ja naozaj nechápem ako toto mohlo vyhrať oskara. Na druhej strane. Námet to zlý nemalo. Len to spracovanie a výber hercov (okrem mladej Chloe) bol otrasný. ()

Vorima

Krásná pocta starým klasikám. Pěkný soundtrack. Jenom představitel hlavní dětské role nebyl nicmoc. COž je trochu škoda, když je na plátně skoro pořád. ()

siloalampa

Vizuálne a technicky dokonalé, epicky bohužiaľ prvoplánové a bez zmysluplného pútavejšieho príbehu, či nápaditého scenára. K filmu patrí oboje, no ja ako laik oceňujem najmä to druhé. Film, pri ktorom budete síce otvárať veľké oči, ale 120 minút sa neusmejete a emócie sa nedostanú ani cez oranžovú...(len ak by náhodou pri vás ležala vaša vyvolená) ()

levente

Pocta kinematografii? Jděte do háje. Těžko je něco těžkopádnějšího než pocta. Tahle je navíc upocená a hloupoučká... Začátek je ale velkolepý. Tmavomodrý svět v Paříži. Žlutá světla lamp, všudypřítomná pára. Počátek příběhu je slibný. Představení dle klasického schématu v tak nádherných barvách nevadí, neurazí, protože člověk je prostě tou nádherou ochromený. Jenže opilost barvami, tvary, ozubenými strojky vyprchává a ke slovu by se měl dostat příběh. Má prostor, má vizi, jenže ta je naplněna rutinou, nezábavností, mělkostí, vyčpělostí a s každým dalším okénkem se člověk začne dívat zprvu jinam, pak na hodinky a pak po okolí, které ale v 3D brýlích vypadá jako nový standardizovaný živočišný druh. Standardizovaný je i produkt na plátně. Takhle do sebe všechno zapadá..., jenže to je sepjetí, které je mi cizí a protivné. Jednu hvězdičku na sen v Paříži a druhou za výbornou ZAZ v závěru... ()

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz