Velkolepá pocta kinematografii. Příběh neobyčejného chlapce, jehož dobrodružství se proplétá s osudem slavného filmaře Georgese Mélièse... Děj se odehrává na pařížském nádraží začátkem 30. let, kde v ústraní žije osamělý chlapec Hugo Cabret (Asa Butterfield). Jeho tatínek nedávno tragicky zahynul při požáru muzea a na nádraží pomáhá svému strýci se seřizováním hodin. Hugo se usilovně touží dostat k poslední zprávě od svého otce, kterou má skrývat záhadný mechanický muž. Toho se Hugo snaží sestavit podle návodu a sled událostí ho svede dohromady s tajemným nádražním prodavačem hraček Georgesem (Ben Kingsley) a jeho chráněnkou Isabelle (Chloë Grace Moretzová). Ta se stane jeho blízkou kamarádkou a společně pak odhalují vzrušující minulost slavného filmaře Georgese Méliese. Báječného muže s obrovskou fantazií, pro něhož kinematografie představovala novou formu magie a příležitost zachytit vlastní sny... Jeden z nejvýznamnějších amerických režisérů současnosti Martin Scorsese získal Oscara za režii snímku Skrytá identita (2006) a v sedmi dalších případech byl na ocenění za nejlepší režii nominován. V roce 2012 to bylo za režii snímku Hugo a jeho velký objev, který v jeho filmografii představuje žánrovou výjimku, protože se jedná o snímek rodinného charakteru podle knižní předlohy Briana Selznicka. Kniha získala v roce 2008 nejprestižnější americkou cenu za dětskou literaturu Caldecottovu medaili a stala se celosvětovým fenoménem. S podobným úspěchem se setkala i filmová adaptace, která získala celkem pět Oscarů především v technických kategoriích a dalších šest nominací. Pro Martina Scorseseho navíc snímek představuje srdeční záležitost, protože příběh mimo jiné vzdává poctu průkopníkovi raného němého filmu Georgesi Méliesovi (1861–1938). (Česká televize)

Roman.Ticka

Místy příliš rozvláčné, což svádělo k letmým pocitům nudy, místy dojemné, občas napínavé, málokdy odbyté nebo nedokonalé. Asa jako Eso v rukávu přesně padl do své role a jeho modré nevinné oči mi ještě dlouho svítíly v hlavě, hned bych ho adoptovala taky! Opět v tom vidím Scorseseho sebereflexi na svou celoživotní tvorbu a obavu o její budoucnost, ale opět to není nic proti ničemu. Celkově lepší průměr, hvězdu navíc si zaslouží pochopitelně jako vždy kinoprojekce. Velké plátno je holt velké kouzelné představení... ()

honajz

Kdyby si Scorsese nechtěl hrát na Jeuneta, kdyby to nepůsobilo tak ateliérově, kdyby herci nepřehrávali, kdyby tam nebyly ty zbytečné animace scén a kdyby to celé nebylo postavené jako pohádka, ale obyčejný film bez těch kudrlinek, pak by se mi to líbilo daleko víc. Pátrání malého kluka po odkazu svého otce, jež ho přivede až k samotnému Georgesi Meliésovi, kterého na sklonku jeho života pomůže opět se postavit na jeviště a uvést své filmy - to je naprosto skvělé téma. Ale tady je podané tak nudně, přeslazeně, hloupě, neřku-li povrchně a kýčovitě, že je mi z toho leda zle od žaludku. Takovouto "poctu" si myslím Meliés nezasloužil. A opět platí, když o něčem víš prd a nežil jsi v té zemi, netoč o tom. Myslím, že kdyby látku vzal do ruky nějaký skutečný Francouz, třeba právě Jeunet, bude ten film mít daleko větší grády a nebude tolik kapesníčkový. ()

Deschain

Hugo je krásnou poctou priekopníkom filmu. Prvá vec, ktorá ma úplne dostala, bol nádherný vizuál, z toho Paríža išla až hmatateľná atmosféra, všetky kostýmy a budovy a svetlá a sochy a hodiny a automaton. Radosť sa pozerať. Mrzí ma, že som nepremyslela 3D, navyše keď bolo v titulkovej verzii a neotravoval by ma dabing. Druhá vec určite Howardova hudba, zapamätateľný motív, skvele umocňovala a dopĺňala niektoré scény. Aj tie časti, v ktorých hrajú fúzatí muzikanti, mala som dojem, že som niekde uprostred deja. A určite sa z veľkej časti podpísala na mojich slzách v závere pred oponou. Čo tu máme ďalej, áno, herci. Môžem veselo pokračovať v superlatívoch, Kingsley a Lee sú dôstojní, Asa má milý kukuč, Chloe fandím už dlhšie, Baron dostal najlepšie repliky a je potešujúce vidieť ho ako netrápnu postavu, McCrory bola šarmantná a aj keď len krátko, Jude potešil. Snáď len tých psov tam bolo nejak zbytočne veľa. V poslednej dobe sa mi stáva, že filmy v kine začnú a skončia veľmi rýchlo, tento sa skoro až vliekol a paradoxne mi to nevadilo, lebo som si ho veľmi užívala a mohla sa venovať aj detailom. V závere sa mi nechcelo vôbec vstať z kresla a dúfala som, že nám snáď po filme pustia ešte tie stratené a znovu nájdené Mélièsove diela. (Cinema City, Eurovea - 6.2.2012) /Druhé pozretie na Art Filme 2012 po TK s Benom a po osobnom uvedení filmu som sa na Huga pozerala trochu inak a opäť to bol zážitok. Fakt je príjemné vidieť občas film, ktorý je nevinný a čistý, lebo zo všetkého toho hnusu okolo, ktorý sa tak s obľubou zachýtava aj vo filmoch, sa treba nechať občas vytiahnuť mimo realitu aj niečím takto pekným a milým./ ()

MM11

Cinefilové všech zemí, proberte se...! Nevěřil jsem, ale je to dokonalé. Zásadním předpokladem je láska k filmu a porozumění ve sdílení této vášně, opěrnými body pak estetika návratu, nezlomnost a přiznaná dětská duše. Scorsese sestavil s těchto v zásadě vratkých ingrediencí univerzální a ničím nekastující zábavu. Podal hluboce ukryté podněty v lidském měřítku, aniž by čímkoli běžného diváka rušil. Tím rušením mám na mysli předně různé rétorické kejkle a terminologické mlžení + domýšlivé prezentování nadupaných znalostí a vytváření citační mapy pro uspokojení přehlíženého ega. Obojí si Scorsese coby jeden z filmologicky nejvzdělanějších autorů mohl u této látky nepochybně dovolit, leč on se nadto kompletně přenesl. V „Hugovi“ otevírá bránu do světa počátků filmu s pomyslným meliésovským úklonem. Bystrý analytik v úloze dokumentaristy (či v podivné hantýrce žijící cinefil) by pro vstup skrz tři zámky mohl pro každý jednotlivý klíč žádat minimálně kolokvium ze znalostí ranné kinematografie. Scorsese pohádkově naplňuje legendy o tom „jaké to bylo“, aby je skrytě za mýty označil, bez vymezezní složitých historických souvislostí. Vychází s vědomí návratu; filmaře do období tvůrčích počátků, diváka do časů prvního filmového poznávání a tím mýty při rozpomínání na takový návrat přiznává a zároveň nepřímo omlouvá, čehož by dokumentarista možná nebyl schopen. Scorsese se navrch umí čitelně vyjádřit a omládnout bez vedlejších účinků. Dětští protagonisté podporují idealisticky chápanou zvídavost, jinak řečeno čerstvá krev oproti dětinské variaci hlučných a všude hlavu strkajících spratků, které po léta praktikuje Spielberg. Vnímání postav propojuje do každičkého detailu vypiplaný svět, v němž si vytvoříte vlastní zákoutí, opojný návrat do říše dětského snění, kde by oblouk historických starostí nadělal neskutečnou paseku. Není pak divu, že nejsepjetější vyprávění „Hugo“ zrovna nepřinese, ale těkání k dětským vizím vždy patřilo. Asi těžko vymezit vhodnější popularizační pomůcku k nadchnutí pro archivní síň ranného filmu, věci, která trochu nezaslouženě začíná pro leckoho nabývat až „jiráskovsky“ obludné nezábavy... ()

jonyyy

Nádherná, technicky dokonalá (kamera, atmosféra, kostýmy, prostředí, hudba) pohádka. Pokud vám alespoň něco říká jméno Georges Melies žážitek je ještě umocněný. Podoba Kingsleyho s Meliesovou fotkou na csfd je famózní. 85% ()

Pítrs85

Divnofilm v nejlepším možným slova smyslu. Film, jenž si kráčí svým pomalým tempem, je v dnešní uspěchané době velmi osobitou událostí. Film, jenž vlastně v podstatě nemá žádný velký spád nebo dramatičtější dějovou linku. Ale také film, který se může pochlubit úžasnou stylizací, kouzelnou hudbou, pevnou režií, krásnou výpravou (přestože se drahnou chvíli odehrává jen na vlakovém nádraží) a v neposlední řadě vynikajícími hereckými výkony, v jejichž popředí je dětská dvojice Butterfield - Moretz (tahle slečna nám všem ještě ukáže, myslím, že nejsem daleko od pravdy s tvrzením, že tu máme jeden z největších talentů poslední doby). Potěšila i přítomnost oblíbených Emily Mortimer a S.B. Cohena (jenž prokázal, že dokáže zahrát i "lepší" part, než jen ty svá alter-ega). Zkrátka film pro diváky, jež krásu tohoto (filmového) světa vnímají víc a hlouběji, než jen jako kulisu k jiné činnosti. A kdyby byl o dvacet minut kratší, zasloužil by si ode mě plný počet hvězdiček. Takhle má "jen" hvězdy čtyři, za to však všechny do jedné naprosto zaslouženě. ()

HellFire

Scorseseho pocta filmu je v jistých okamžicích krásná, ale vrže v základech. Příběh je až moc dětinský, vyniká spíše v detailech. A děti samozřejmě nepochopí kouzlo filmu. ()

hansel97

Od Scorseseho trochu nečekané, ale rozhodně je to naprostá filmová lahůdka, kterou jsem si neuvěřitelně užíval celou dobu. Musím uznat, že hlavně po vizuální stránce, která tu tu příběhovou trochu poráží, ale nic špatného na Hugovi nevidím a snímek se mi líbil opravdu hodně. Jen škoda, že ve filmu, který se odehrává v Paříži celou dobu nepadne ani slovo francouzsky, ale co jinýho čekat od Američanů. :D ()

Othello

V roce 2011 s Hugem propadá Scorsese filmu jakožto technologickému fenoménu, kdy obdivuje inscenační a technickou kreativitu jeho průkopníků skrze tehdy ty nejsoučasnější technologie (ještě několikrát to slovo napíšu, připravte se na to). Chytil se tak do pasti vnímání filmu jako něčeho, co se musí technologicky (ha!) stále posouvat kupředu, což je přístup, který právě kulminoval někdy v tomto období se všemi těmi CGI filmy, či 3D a 4D projekcemi, než se jeho vývoj uchýlil nadále do změn distribuce (tedy stejný postup, jaký prodělal svět videoher kolem roku 2005, kdy kulminovala dlouhá doba honby za technologickými inovacemi a tu v dalším vývoje branže nahradila právě změna distribuce jejích produktů). Jakožto důkaz toho, že se tehdy jednalo o past, napovídá i, že ten film už dneska vypadá místy celkem uncanny a na rozdíl od analogových filmových dědečků nemá zestárlé CGI možnost se vykoupit u současného a budoucího publika obdivem nad roztomilou, z potu tváře vzniklou snahu autorů inscenovat neinscenovatelné. Z příběhového pohledu je pak Hugo vlastně rodinou variantou na perfektní Gangs of New York, kdy celkem úzce ohraničený členitý mikrosvět využívá režisér k parahistorickému dobrodružství, které sice zaplňuje dobovými scénami či přímými dobovými vizuálními citacemi, nicméně si děj a reálie často otáčí podle toho, kam se mu hodí, aby dosáhl kýženého efektu či emoce. Je to na jednu stranu takové to otravné přetáčení skutečnosti tak, aby se toho hodilo do vyžádaného kontextu (kór zde, kdy pointa příběhu "poctivá tvůrčí snaha si svého diváka najde v každé době" je trochu zamlžená fakty, kdy o Meliesovu tvorbu prostě přestal být zájem ještě dávno před 1. světovou válkou, ale třeba nesehnali vhodného herce, co by hrál Neviditelnou ruku trhu, nevim), nicméně vzhledem k tomu, že tak většinou činí v rámci sympatického běhavého dobrodružství, tak budu tolerantní. ()

Janek

Úžasné, atmosférické, precizní. Martin Scorsese se vybrousil do tvaru, kdy ani není poznat, že jde o Scorseseho. Hugo je zvláštní umělá hmota, tak nějak bez života... Jak by to natočil Gilliam nebo Jaunet? Těžko říct, ale rozhodně by Huga poznamenali výraznějším rukopisem. Je k nevíře, jak neskutečně rozmazleným divákům dnešní filmaři čelí: ale mě to nebavilo. - - - - - - - a umažte někdo Michaela Pitta, nehraje tam :) ()

AlfaNumerO

Extrémně přehypované. Je tento snímek opravdu oslava filmu? Jestli ano, tak poněkud nudná a oproti traileru neobsahující prakticky nic nového. EDIT: Po přečtení velikého množství recenzí a seznámení se s historií okolo Mélièse dokážu pochopit nadšení určitých recenzentů. Ovšem pro běžného diváka, který nezná dokonale historii filmu bohužel pořád trochu nuda. 3D v kině zvedne zážitek, ovšem doma u ne zrovna malého monitoru, při tmě a se zapojenými velice kvalitními reproduktory pořád mírné zklamání. 61% ()

Thomick

Jen škoda angažmá snad nejotravnějšího herce současnosti, co se vážně míněných filmů týče (ano, Cohena) - jinak by to byl úplně dokonalej film. Skoro by se až chtělo tušit, že se s námi Mistr tímto dílem loučí. Tak silnej dojem na mě Hugo udělal. Scorsese sesbíral všechen, i ten nejzapadlejší sentiment a skrz dva obří dětský talenty (Chloë nezklamala, Asa překvapil) jej promítl v nejlepší "pohádku nepohádku", jakou jsem kdy viděl. Díky, díky! --- "Třidéčkařum" takřka nezávidim, protože nevidět tohle v originále, to bych pořádně olitoval. ()

Ilicka

Cinefilské slzy se v nejsilnějších okamžicích přelévaly přes 2D brýle do 3D brýlí. Prozrazovat tyto okamžiky by bylo nefér, ale většinou jsou to ty, které zahrnují Bena Kingsleyho a lekce z filmové historie. Ale... Navzdory tomu, že Hugo je nádherný, precizně a s láskou udělaný film o úctě k filmu a filmovým dobrodružstvím, nedokázala jsem se do něj ponořit jako do celku. O tom, že celek není jen suma částí, mě přesvědčuje fakt, že nemám Scorsesemu co vytknout - od posledního zrnka 3D prachu poletujícího nádražím po Asu Butterfielda a Chloe Moretz bylo vše na svém místě - ale zároveň mě film jako celek nepřesvědčil o tom, že je jedinečný, že je to něco, k čemu bych se chtěla vracet, nebo co si za pár let budu pamatovat. ()

Sofia

Okouzlující film o lásce k příběhům, dětské fantazii a snech. První film, u kterého mi 3D přišlo opravdu smysluplné. Scorsese si vyhrál především s detaily - například množství úžasných hraček v prodavačově krámku nebo mechanika nádražních hodin. Pro plný zážitek by se mělo vidět v kině. ()

Beastmaster4

Nádherný film, ve kterém se kloubí moderní technická preciznost a kvalita s až pohádkově dokonalou atmosférou. Film je natočený dle bestselleru Briana Selznicka "Velký objev Huga Cabreta". Je to brilantní snímek a rozhodně (ač to nemám v komentářích ve zvyku) ho doporučuji shlédnout, když ne v kině, tak ve fullHD rozlišení. Jen tak vynikne totiž to největší kouzlo filmu a tím je vedle krásné hudby Howarda Shora jeho vizuální podoba ve filmu zatím nevídaná. Srovnání s filmem AVATAR nebo PÁN PRSTENŮ je tu na místě, oba řadím obrazově mezi naprostou špičku. Každý jednotlivý záběr je dokonalým obrazem nebo fotografií. Se zatajeným dechem budete vnímat i ty nejmenší detaily, uvidíte ve vzduchu poletovat prach, sněžení nebo výhled na Paříž jak z nejkrásnějšího snu. Obrazová čistota, barvy, sytost a detailnost je bezkonkurenční. A co je víc, film není jen o audiovizuální dokonalosti. Samotný příběh je jedním z těch nejlepších. Pohádková atmosféra s mysteriózním nádechem spolu s hlavní tajemnou zápletkou dodává filmu punc originální dokonalosti. Osobně jsem si připadal jak divák sledující jeden z filmů Karla Zemana spojený s nejmodernější filmovou technologií. Martin Scorsese znovu dokázal, že patří mezi nejlepší režiséry všech dob. ()

Mikah

Hugo a jeho velký objev je takový malý klenot, který se netají tím, že si s ním tvůrci dali spoustu práce tak, aby dosáhli dokonalosti a příběh, jenž se krásný sám o sobě, obohatili o vynikající zpracování. Nechala jsem svou duši hýčkat se jeho milým půvabem, laskavým humorem a nesčetnými dechberoucími scénami, a upřímně si to užívala. Taktéž se mi líbilo, že film nebyl vyhnán do zbytečné dobrodružnosti, ale udržel si své příjemné poklidné tempo. Navíc většině z nás svou láskou ke kinematografii pomůže nalézt kouzlo starých filmů, což nás může inspirovat k prohledání zaprášených truhel plných nevšedních filmových zážitků. Jen jediná věc mě trošku zamrzela, a to při odhalení tajemství, neboť jak známo, vyzrazené tajemství ztrácí na přitažlivosti a zrovna tomuto filmu to fascinující tajemno velmi slušelo, ovšem své kvality si udržel. ()

luka4615

Scorseseho milostný dopis prvopočátkům filmu a kinematografie jak ji známe dnes. Hugo je totiž filmem, který kromě filmové historie nabídne i úchvatné reálie Paříže a jejích zákoutí, a pro mě osobně i jemnocitný příběh, který se pro mě stal po druhé projekci úžasně vtahujícím zážitkem. Skláním se mistře! „If you've ever wondered where your dreams come from, you look around... this is where they're made.“ ()

Chickenka

Pro mě zatím nejlepší film ve 3D! Martin Scorsese nejen že splnil má veliká očekávání, on je dokonce mnohonásobně předčil! Film mě vtáhnul do děje hned na začátku, a po celou dobu jsem si ho užívala. Scorsese umí, to mu nemůže nikdo vytýkat, navodit perfektní atmosféru, vše doladil barvami, kosttýmy a pěknou hudbou. Obdiv i zatím neokoukanému Asovi Butterfieldovi a jeho známější "kolegyni" Chloe Moretz. Nejvíc mě překvpila kombinace 3D-původního znění-českých titulek, ale vše spolu dohromady skvěle fungovalo. Zkrátka nemám nic, co bych mohla vytknout. ()

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz