Velkolepá pocta kinematografii. Příběh neobyčejného chlapce, jehož dobrodružství se proplétá s osudem slavného filmaře Georgese Mélièse... Děj se odehrává na pařížském nádraží začátkem 30. let, kde v ústraní žije osamělý chlapec Hugo Cabret (Asa Butterfield). Jeho tatínek nedávno tragicky zahynul při požáru muzea a na nádraží pomáhá svému strýci se seřizováním hodin. Hugo se usilovně touží dostat k poslední zprávě od svého otce, kterou má skrývat záhadný mechanický muž. Toho se Hugo snaží sestavit podle návodu a sled událostí ho svede dohromady s tajemným nádražním prodavačem hraček Georgesem (Ben Kingsley) a jeho chráněnkou Isabelle (Chloë Grace Moretzová). Ta se stane jeho blízkou kamarádkou a společně pak odhalují vzrušující minulost slavného filmaře Georgese Méliese. Báječného muže s obrovskou fantazií, pro něhož kinematografie představovala novou formu magie a příležitost zachytit vlastní sny... Jeden z nejvýznamnějších amerických režisérů současnosti Martin Scorsese získal Oscara za režii snímku Skrytá identita (2006) a v sedmi dalších případech byl na ocenění za nejlepší režii nominován. V roce 2012 to bylo za režii snímku Hugo a jeho velký objev, který v jeho filmografii představuje žánrovou výjimku, protože se jedná o snímek rodinného charakteru podle knižní předlohy Briana Selznicka. Kniha získala v roce 2008 nejprestižnější americkou cenu za dětskou literaturu Caldecottovu medaili a stala se celosvětovým fenoménem. S podobným úspěchem se setkala i filmová adaptace, která získala celkem pět Oscarů především v technických kategoriích a dalších šest nominací. Pro Martina Scorseseho navíc snímek představuje srdeční záležitost, protože příběh mimo jiné vzdává poctu průkopníkovi raného němého filmu Georgesi Méliesovi (1861–1938). (Česká televize)

Juto

Pri pokuse o natočenie svojho prvého filmu pre všetky vekové kategórie vytvoril Martin Scorsese film pre celé rodiny. Hugo je súčasne klasický i moderný. Film je vynikajúco hravý. 7/10 ()

Riley

Nádherně natočené, ale neskutečně nudné!!! Navíc má pro mě Hugo smůlu, že jsem ho viděla až po Artistovi, tudíž mi ta pointa o lásce k filmu nepřišla už ani originální. A taky má smůlu, protože jsem od něj tolik čekala, o to větší bylo zklamání. (Miami, Regal) ()

emo

Krásne natočená Scorseseho filmárska onania nad počiatkami kinematografie. Chápem, čo tým chcel autor pôvodne povedať, ale podľa mňa mu to celkom nevyšlo. Celá dejová premisa s tajomným robotíkom a záhadným smútkom pána Meliesa v závere celkom stráca svoju silu a to jednak svojou banalitou ako aj zbytočným balastom okolitého (rozumej bezvýznamného) diania. Stručne povedané: 3D super, kamera krásna, strih super, hudba ok, ale ako celok je to rozťahané a nudné. Pre mňa osobne veľké sklamanie, ale komu sa páčil napr. Scorseseho Aviator, bude podľa mňa spokojný. ()

Saraswati

Film, ktorý vo vás nad všetkými ostatnými emóciami vyvoláva predovšetkým nadšenie. Keď vidíte, ako sa na plátno premietajú pohyblivé obrázky a sledujete rozžiarené oči divákov a keď spolu s hrdinami prežívate tú túžbu po dobrodružstve, po odhalení tajomstva, cítite sa jednoducho úžasne! ()

Ice123

Krásná rodinná podívaná s dokonalou kamerou, úchvatnými mechanickými záběry a skvěle zahranou hlavní rolí. Nicméně jsem po skončení neměl ten mrazivý pocit z dokonalého filmu. Prostě jak říkám je to hezké, ale něco podstatného mi tam chybělo (nevím jestli to byla přímočarost či něco jiného, ale něco mi tam prostě nehrálo). silných 85%. ()

Fancipal

V tomto případě Scorsese boduje naplno, plní si svůj osobní sen a prostřednictvím Huga vyjadřuje svůj respekt a bezmeznou úctu svým předchůdcům. Lidem, kteří neměli k dispozici nafukovací rozpočet, v záděch podporu mocných filmových studií a k ruce nejmodernější počítačové a technické vymoženosti. Stačí odvaha a odhodlání udělat krok do neznáma. A my, historickými začátky filmového průmyslu nepolibení diváci, odcházíme z "biografu" o něco znalejší. Díky Martine, ve dvou hodinách jsem měl možnost cítit tvou vášeň a lásku k fascinujícímu uměleckému oboru, který je předmětem zájmu milionů lidí, ale ve kterém má pouze hrstka vyvolených možnost měnit své nápady a sny ve skutečnost. ()

Carrie_3

Scorsese je možná dobrý umělec, který je schopen dát dohromady "dobrý" film, jen já mám pocit, že v tomto případě prostě něco neklape. Tento snímek je nepochybně propracovaný do nejmenších detailů, všechno je krásné, načančané, takové, jaké to má být, aby vás to zaujalo. Na mě ovšem ze snímku sála jakási chladnost, která mi nedovolila se do něj více položit a já ho jen sledovala zpovzdálí. Na jednu stranu musím uznat, že pravděpodobně nejsem cílovou skupinou snímku, který je především určen pro mladší diváky. Možná by filmu prospělo jeho zkrácení, zdál se mi nadmíru zdlouhavý vzhledem k příběhu, který zpracovával. Co mě osobně překvapilo, je nominace snímku na nejlepší film u příležitosti udílení Oscarů. Hugo získal z mého pohledu až příliš sošek, i když se nejednalo o hlavní kategorie. Já bych si na jeho místě dokázala představit úplně jiná díla. ()

blitzer

Milý a dojemný příběh, úžasná kamera, skvělé efekty a výborní, sympatičtí herci. To vše v režii milovníka filmového řemesla Martina Scorseseho. Hugo byl pro mě skutečně parádní filmový zážitek! ()

mortak

Jako dětský film naprostý propadák - zatímco první hodina ještě může děti intelektuálních rodičů udržet vzhůru, protože čekají na TAJEMSTVÍ, druhá polovina je odpudivě školometská, neboť návštěva knihovny, hledání "pokladu" v almaře, maminka zamlada a podobně, jsou dobrodružství, které prožívá starý pán při pohledu na děti a při vzpomínkách na své mládí. Dítě se tady musí cítit podvedené přesně tak, jako když v Obecné škole dostane školák od rodičů místo pušky stojánek na noty. Ovšem i z pohledu dospělého je film poněkud diskutabilní - děti filosofující při pohledu na noční Paříž o mechanice světa, to je větší hrůza než všechny serie Saw dohromady. A sledovat jak Scorsese s láskou incenuje Meliese a poučuje nás, že všechna ta mechanika snového světa potřebuje srdce a lásku ve skutečném světě, nezachrání velmi pomalu plynoucí film. I finále jasné od první návštěvy dětských hrdinů v kině vyzní jako prostá citace bez napětí. Co se týče mechanických prvků filmu - kamera, výprava, režie, 3D, tady je Scorsese dokonalý, ale nedokázal dát své nostalgii srdce. A diváci ho po zásluze odměnili nezájmem. ()

WolfR

Atmosféra Pařížského nádraží 30. let a kouzelného dobrodružství o počátcích filmu. Ano, další špičkový kus Martina Scorseseho, byť na plný počet to tentokrát není, protože mladý Butterfield v hlavní roli, mi tolik nesedl, 4 hvězdy. ()

Kolikokoli

Krásný film. Nevinný, "jednoduchý", okouzlující... přesně jako první filmové počiny. Žádná veliká akce, žádné epické scény. A to je dobře, protože takové byly i filmy na svém prvopočátku. Moc se mi to líbilo. ()

laik_60

Film som si vybral zo zvedavosti na mladého Butterfielda, po zhliadnutí jeho „pruhovaného pyžama“. V tomto filme je predsa len troška starší aj výkon bol vyzretejší, a a čo mňa osobne potešilo bol aj lepšie zdabovaný. Zdá sa, že z toho chlapca by mohlo niečo byť, pokiaľ mu nenarastie „rarášik pýchy“ a nedopadne ako mladý Culkin. Samotný Hugo mal nádhernú kameru a skutočne krásnu - detskú predstavivosť víriacu scénu. Prostredie starobylej stanice, para, dym, nejednému nadšencovi pre čierne železne stroje tajne zatrepe srdiečkom. Príbeh ako taký bol miestami fádny a bol skôr zameraný na oslavu začiatkov kinematografie ako na samotného mladého chlapca zaoberajúceho sa zubatými kolieskami. ()

forsythia

Kdo nezná ten tajemný pocit, který se vás zmocní při pohledu na roztáčející se ozubená kola a kolečka, to mrazení při pohledu na mechanismus, který oživuje neživé a otevírá okna dokořán snům, to zvláštní tušení, že podobný mechanismus je ukryt v útrobách země a uvnitř samotného lidského srdce, že veškeré snění je poháněno klikou či klíčkem a promítá se na obrovské filmové plátno, ten možná v Hugovi uvidí jen prázdný sentiment. Moje sny ale do ozubených kol dokonale zapadly a roztočily se na plné obrátky. ()

KajusaK

Vůbec jsem nevěděla o čem má film být ale podle názvu jsem čekala úplně něco jiného. Tahle varianta je asi lepší :)) bylo to zábavné od začátku do konce, S.B. Cohen pobavil, občas byla nějaká scénka i napínavá. :) ()

SHI-SHA

VARUJI před výběrem tohoto filmu na rodinný večer. Pochybuju totiž, že ho kdokoliv pod deset let pochopí. Pustil jsem si ho s mladším a ještě mladším bratrem a byl jsem jediný, kdo ho byl schopen dokoukat. Neberte mě špatně, Hugo je dobrý film s dobrou zápletkou, nečekaným rozuzlením a skvělým poselstvím, ale jeho forma nemůže být horší. Tváří se jako strašně zábavný dobrodružný film pro celou rodinu, ale pro většinu dospělých je příliš infantilní a pro většinu dětí naopak strašně nedostupný a nepochopitelný. Schválně mi řekněte, kolik dětí zajímají úplné začátky filmu a hlavně umělecký fanatik, který točí halucinogenní výjevy a pak ručně barví snímek po snímku, aby posléze roztavil nitrocelulózu a s artritidou v prstech opravoval předpotopní hračky. Přidejte dlouhou stopáž a vznikne film, který je vlastně strašně neatraktivní pro své cílové publikum. ()

FrankSusta

Čekal jsem víc. Furt všude všichni (zde na ČSFD) psali, jaká to je pecka, jak úžasnej příběh to má, a tak. A kvůli tomu jsem byl zklamán. Film o sobě je fajn. - Ale ke Scorsesemu mi to nesedělo. Na tomhle režisérovi se mi stejně nejvíc líbí, jak věčně objevuje nové technologie (Irčan), ale tady to přepískl. Bylo to přeefektovaný. Líbila se mi stará natáčecí studia, která byla fajn, ale jinak... nevím, proč se Scorsese pokusil natočit film pro děti, zkrátka to není jeho šálek kávy. Cením snahu, cením výpravu, příběh, herce a vše, ale zkrátka mi to nesedlo. ()

Noviik

Všude se o tomto filmu píše jako o poctě kinematografii. Po shlédnutí už chápu a naprosto souhlasím. Martin Scorsese v tomto filmu opět bodoval, opět dokázal vnést obrovský kus svého filmařského srdce, tak jak je nám známé z jeho předchozích filmů. A přesto to udělal naprosto jinak. Hugo je ukázkou precizní filmařské práce, která ctí tradice prvních filmů i nejmodernějších technologií. Jeho nostalgie prvních filmů, které své diváky děsily realitou, je naprosto okouzlující. Jeho 3D je dokonale využito tam, kde je ho třeba. Navíc způsobem, který se mi líbí mnohem více než 90% 3D filmů. To vše podtrhují příjemné herecké výkony, kterým dominuje Sacha Baron Cohen. Krásná práce a já mistru Scorsesemu přeji co nejvíce proměněných Oscarů. ()

SoolenJV

Cinefilně milé, sice předvídatelné, ale rozhodně potěší. Po delší době 3D použité správně. Scorsese očividně zvládá i dětský film (i když dospělí si Huga nepřekvapivě užijí víc). Vizuálně skvělé - zatím první vyloženě kinový film, který jsem letos viděl. Na malé obrazovce by ztratil velkou část ze svého kouzla. A to by byla škoda. ()

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz