Burt a Verona spolu žijí už dlouho. Jejich společný svět je skromný a neokázalý, nemají dokonce ani vlastní dům. Teď však Verona čeká dítě, a tak musejí najít vhodné místo, kde by se mohli usadit a začít rodinný život. Když se vydají na cestu za novým domovem, nemají zdaleka tušení, co všechno je může potkat! Tvůrce oscarového dramatu Americká krása Sam Mendes dokazuje svěží vztahovou komedií pověst režisérského chameleona, který střídá žánry a neztrácí autorskou identitu. (oficiální text distributora)

heyda

Čekal jsem podle názvu nějakou good feeling road movie, místo toho jsem dostal příběh dvou mladých lidí, kteří čekají dítě a objíždí své známe, aby zjistili, u kterých známých by se mohli usadit a vychovávat dítě. Většinou ti známí jsou ale pěkní exoti, takže celý film si jen lámete hlavu, co bylo smyslem tohoto filmu. Uznávám, že je to natočené celkem hezky, ale jinak zklamání jako hrom a nechápu zdejší hodnocení. 30% ()

jojinecko

Keď si odmyslíme fakt, že American Beauty je film, ktorý sa podarí raz za obdobie (aj to len vyvoleným), tak tu máme opäť Sama Mendesa vo výbornej forme! Fakt je ten, že aj teraz sa mohol oprieť o vynikajúci (!) a inteligentný scenár, ktorý s citom "namaľoval na filmové plátno". Nechcem porovnávať, ale oba filmy majú niečo spoločné. Osudy hrdinov riešiacich svoje osudy a vzťahy, len v inej vekovej kategórii a "rodinnej konštelácii". Príbeh je dostatočne civilný a uveriteľný, aby vtiahol a divák mohol s postavami prežívať ich radosti a starosti. Veľmi milý, pohodový, vtipný, ale aj akurát dramatický film s najlepším možným vyústením:) ()

Flego

Nenápadný príbeh dvoch tridsiatnikov, ktorí čakajú dieťa, vyzerá sprvu nepochopiteľne, prečo sa tí dvaja púšťajú na cestu preč z domu keď v podstate majú kde žiť a ona je vo vysokom štádiu tehotenstva. Ich naplánovaná road movie po známych je však cestou k hľadaniu domova a je to cesta plná čarovných dialógov, nádherných pesničiek a životných situácií. Stále mi čosi hovorí, že ženy viac ocenia tento Mendesov snímok, ale ani mužom by nezaškodilo prejaviť empatiu. Práve dialóg dvoch mužov v bare pri tyči s tancujúcou manželkou jedného z nich ( nie je to tak, ako si myslíte ) je jedným z najkrajších. ()

Flakotaso

Tak tady mě pánko Mendes příliš nepotěšil. Mám rád road movie, avšak tady cestování nemá pro samotný film téměř žádný význam a cestuje se jenom proto, aby si mohly další a další nesympatické postavy vylívat srdíčko v podobě hrozně nezajímavých, nudných a opakujících se dialogů. Když jsem už asi podesáté slyšel při vítání "you are look sooooooo great", tak mi z toho šla hlava kolem a chtěl jsem ty neupřímné lidi nakopat. Maya Rudolph totiž vypadá všelijak, jenom ne great :). Jinak bych od proslulého vizuálního guru Mendese čekal lepší kameru. Pro třicátníky hledající životní směr to je možná výborný film, ale já jsem si v tom nic nenašel a celou dobu se více či méně nudil. ()

anais

Každý film Sama Mendese je jiný. Rodinné drama, gangsterka, válečný film... Všechny však mají společné jakési komorní, skromné rysy. Away we go není výjimkou. Žánr Mendesova posledního počinu je komedie. Indie komedie. A ještě bych dodal "za každou cenu indie komedie", až z toho ten záměr docela nepřirozeně trčí. Příběh doplňují utahané indie písničky, herci mají stoprocentně indie vzhled (účesy, brýle) a stoprocentně indie postoj, který zaujímají ke společnosti. Nemám nic proti tomu, co se dá označit za indie, ale Mendes ve snaze stylizovat tento svůj počin někam jinam než své předchozí filmy, přebírá ty nejprvoplánovitější prostředky, jen aby se přiblížil své představě. Nenatočil film, který by působil levně a nezávisle, protože by takový opravdu byl. Natočil film, který přebírá mimikry, jež nás o tom mají přesvědčit. Přitom se v dialozích skrývá mnoho vtipných momentů a třeba scénka s Maggie Gyllenhaal je tak bizardní, až je nezapomenutelná. Je to škoda. Kdyby Mendes natočil obyčejný film, a nesnažil se za každou cenu dostát své pověsti režijního chameleóna, mohlo to být mnohem lepší. ()

poz3n

Já toho chlapa nechápu. Jak to dělá, že tak dokáže vystihnout podstatu tý prázdnoty. Napřed si jí podal v Revolutionary road, kde mě rozdrtil na plný čáře a teď tu je Away we go. Na první pohled ,,jděte si do kina odpočnout na road movie komedii bla bla bla,,. Na druhej pohled, kdo chce může si z toho vzít TO, co nám Mendes nabízí ale nenutí. Já si to vzal a začínám mít z Mendese pocit, že mě zná jako svý boty. ()

Roman.Ticka

Rodičovská výchova po americku, aneb sociální drama po Mendesovsku, což je jeho silná stránka. Všechno se dalo s různou tolerancí vstřebat, až na cvoky volnoláskaře s mořskými koníky a větu o ruských zabijácích a čečenských sirotcích. ()

HellFire

Jeden z těch filmů, který mě opravdu přinutil k zamyšlení. Navíc se na něj díky skvělým postavičkám krásně dívá. ()

Janek

Milé, sympatické, s vizáží debutu; ale přece jen trochu vlezlé, nekteré epizody příliš tlačí na pilu. Mendes v obrazu vidět není, ale jakoby se pošetile chichotal a divákovi familierně šeptal "Směj se! Směj se! A teď soucit, poplač si trochu! Ták, to je ono..." Tohle mi na filmu hodně vadilo, ale zároveň mi "něco" zakazuje dát nižší hodnocení (jako bych stále slyšel ten šepot "Líbilo se ti to, bylo to melancholické, teskné a zároveň k popukání srandovní!"). A už po několikaté si u filmu říkám "škoda, že to tu nebylo před takovými deseti lety". Druhý pokus tomu dám ve třiatřiceti. ()

claudel

Sam Mendes pro mě představuje režiséra, který nepřekročí svůj stín v podobě Americké krásy. Nasadil si laťku holt příliš vysoko a taky si myslím, že vztahové dramata/komedie mu vůbec nesedí, tenhle počin byl ještě slabší než Nouzový východ, kde se aspoň dalo zaměřit na výborné herecké výkony. Zde je hlavní dvojice dosti nesympatická, Mendesovi se nevyplatilo vsadit na neokoukané tváře. On je přemoudřelý trouba a ona ufňukaná šedá myš. Společně navštěvují ještě nesympatičtější a praštěné páry, zvláště rodiče jsou opravdu těžkou uvěřitelní. To je právě Mendesův problém, stejně jako v Nouzovém východu, jeho postavy jsou nedůvěryhodné, neživé, jako by se snažil o vylíčení reality obyčejných lidí, ale takové postavy, které on vytváří a situace, do kterých je dostává působí směšně a v konečném důsledku neskutečně. Pokud se chce Mendes znovu vyškrábat na piedestal, měl by se vrátit ke svým kořenům. ()

Morholt

Mendes mě poprvé, a snad naposledy, zklamal. Je to taková netradiční trip movie, která je sice místy hodně vtipná, ale jakmile se sveze do vážna, tak je z mého pohledu příšerně nudná a plná prázdných citlivých řečí a na to u Mendese nejsem zvyklý. A podle mě se to nepovedlo ani herecky. Krasinski sice zahrál výborně, ale zkrátka to není taková výrazná osobnost, která by mohla celý film utáhnout sama, protože Maya Rudolph mu v tom zrovna moc nepomáhala, o ostatních vedlejších postavách, až na Maggie Gyllenhaal (byla skvělá), ani nemluvě. Každopádně i přes ty rozpaky se těším na další Mendesův film. 50% ()

Katullka

Konečně vtipný film v celé té zahlcené hluboké kinematografii! Mendes dokáže člověku udělat radost.:) Po druhé nudaaaa ()

jhrasko

Sam Mendes po Revolutionary Road "objal" svoje postavy. Chladný odstup, ktorý ako metódu zvolil v RR, tentoX odložil, čo je jednoznačne k dobru veci (a diváka). Cestu Burta a Verony AWAY and HOME som neprijal úplne bez výhrad, po treťom stretnutí na ceste za domovom mi prišli príliš normálni zatiaľčo všetci okolo nich extrémne nenormálni, ale vďaka prirodzeným až odzbrojujúcim výkonom oboch hlavných predstaviteľov mi bolo v ich spoločnosti dobre. Drobná technická - na každej ceste mali na sebe úplne iný outfit a pritom mali tak malý kufor !? ()

ScarPoul

Away we go je film, ktorý sa dá označiť za veľmi príjemný. Sam mendes vytvoril film, ktorý pomaličky a hlavne ľahko plynie krajinou spojených štátov amerických, snažiac sa nájsť tie najdôležitejšie rodinné hodnoty, ktoré sú zárukou šťastia, pohodlia ale hlavne pocitu naplnenosti, ktorý zakryje tú dieru po premárnených zajtrajškoch, ktoré každého z náš čakajú a neminú. V tomto smere je jednoduchá zápletka, krásne naťahovaná a ústredná dvojica ju obohacuje o krásne a vtipné momenty dvoch ľudí, ktorý jediný sa rozhodnú vzoprieť nešťastiu a hľadať šťastie, nech už je kdekoľvek. Nejedná sa ale o nič invenčné. Na film sa dobre pozerá, dá sa na ňom zabaviť, ale nezanechá až taký hlboký dojem ako režisérové predchádzajúce kúsky. Možno to bol zámer. Možno že chcel konečne natočiť niečo, len pre tú radosť z natáčania, čo sa mu koniec koncov podarilo, lebo film má veľmi príjemnú atmosféru, ale keď tým chcel niečo vypovedať, niečo dôležité, nejaké to posolstvo, tak spravil jeden z prvých prešľapov vo svojej kariére. Pretože veci, ktoré nám tu podáva, boli podané lepšie a inde. Ale to je už vedľajšie. Aj napriek tomu sa jedná o film, ktorý pohladí a ktorý nesklame, lebo je to kus poctivej filmárčiny z neskutočne krásnym soundtrackom. ()

maseer2

moc příjemný film, který si mě získal tím, jak elegantně přechází z dramatu do komedie a chvíli na to zase naopak.. celý snímek je navíc krásně podbarven podmanivou hudbou (soundtrack určitě neponechám bez povšimnutí), která tvoří takovou tu "mendesovskou" atmosféru.. nebýt několika docela nudných míst, díky kterým jsem měl někdy zhruba v půlce filmu dokonce tříhvězdičkové myšlenky, byl by to plný počet, takhle "jen" čtyři :) ()

bouncer

Sam Mendes je stále zárukou kvality a Away We Go mě velmi příjemně překvapilo...ani vlastně nevím, co jsem čekal, ale ta výsledná lidská a civilní komedie, která pohladí po duši, mě dostala. Po Americké kráse je to druhý film Sama, kterému dám plný počet a musím říct, že si ho opravdu zaslouží. ()

Johny_fork

Působilo to na mě hodně rozpačitým dojmem, atmosféra zasněné road movie vyprchá velmi rychle a nastoupí moudrost, nucená moudrost postav, jako by se Mendes probudil a říkal divákovi na co se má dívat a jak se má a nemá chovat, naprosto šablonovité postavy, které nás mají poučit, navíc to po hodině začne být vážně monotónní a nudné, škoda, některé pasáže vůbec nebyli špatné, síla lásky ano, naprosto dokonalý pohled na jezero po otevření dveří od terasy v novém domě, ale koukat hodinu a půl stále stejné pohledy ústředního dua, nejlepší na tomhle snímku je soundtrack, přestože je téměř dokonalý, je to škoda. ()

Festival Barbakan aj o kvalitných filmoch

Festival Barbakan aj o kvalitných filmoch

29.08.2009

V Banskej Bystrici sa v priebehu piatich dní (23. 9. – 27. 9.) uskutoční v rámci multimediálneho festivalu Barbakan i prehliadka kvalitných filmov. V predpremiérach budete môcť vidieť napríklad… (více)