Mé jméno je Nikdo

• Itálie Il mio nome è Nessuno (více)

Zkušeného pistolníka Jacka Beauregarda (Henry Fonda) už nebaví být ustavičně ve střehu a dokazovat náhodným mladým puškám svou rychlost. Chce se jen sejít se svým dávno ztraceným bratrem a pak navždy odplout do vysněné Evropy. Do cesty se mu ovšem postaví vynikající střelec a vtipálek, který si říká Nikdo (Terence Hill) a má docela jiný plán ohledně Beauregardova osudu. Začíná záchranou života a končí pistolnickým soubojem dvou modrookých střelců v pravé poledne... Spaghetti western říznutý klasickou italskou komedií natočil v koprodukci Itálie, Francie a Západního Německa režisér Tonino Valerii, někdejší asistent režie u dolarové trilogie Sergia Leoneho. Jeho vliv je patrný zejména v úvodní scéně, namísto opisování jde však u Valerie spíše o poctu a dál se snímek ubírá vlastním směrem. Rozkročený mezi taškařicí nad nejznámějšími westernovými klišé a nostalgií nad mizející érou nespoutaného Divokého západu. (Česká televize)

Strandmon

Nejlepší western s Hillem. Naprosto bezchybný. Já Hilla se Spencerem zbožnuju a westerny s nimi mám nejradši, protože májí všecho rvačky, přestřelky ale i humor. ()

Rozjimatel

2,5 Na to, že sú pod tým podpísaní Leone a Morricone a že tam hraje Henry Fonda, to bolo pre mňa dosť sklamanie. Keby som to chcel brať vážnejšie, tak mi to príde hlúpe, na komédiu je to zase málo vtipné. Akoby sa ten film celý čas nevedel rozhodnúť, čo chce byť. Mal by som skôr dať 2-ku, ale Morriconeho hudba to zachraňovala a bolo tam aj pár vtipných momentov. ()

Bucounit

Príjemná rozlúčka z divokým západom. Všetky scény su nápadité a pobavia akurát mi to až na koniec prišlo také nejaké bez tempa. Moriccone zase super. ()

Oyer

Mistrný režisér westernů Sergio Leone vnáší do svého dalšího snímku kus filozofie. Velký problém, který mi tu vadil byl ten fakt, že se v hlavních rolích objevují bok po boku rádoby "komik" Terence Hill a westernová legenda důstojný a charismatický Henry Fonda. To je špatně namíchaný koktejl... ()

Mikino00

Hrůza, jak můžou dát k Fondovi takového neherce a člověka, který se pro western absolutně nehodí. Jediné co stojí za zmínku je hudba a Fonda. ()

Zombi

Hrozně dlouhý film na tak málo děje, navíc takového bezduchého. Žádná pořádná motivace k čemukoliv, pouze Fondovi věřím, že chce jít do důchodu. Samoúčelné dlouhé záběry divoké bandy (to nejsou živý lidi, jsou to panáci na pérka co furt někam jezdí) s pěknou Morriconeho hudbou, jenže tady ta jízda nemá důvod, nemá emoce a jen hudba to nezachrání. Morricone tu navíc v duelové skladbě trochu vykradl sám sebe z Tenkrát na západě. Děj roztříštěný a o ničem. Líbí se mi jednotlivosti, ale celek mě nudí. ()

LBsmoke

škoda.. spousta perfektních věcí hlášek, scén, skečů, záběrů, muziky! ..ale film měl dost možností na to, aby důstojně skončil.. ale když (Henry)ho chtěli nutně (Nikdokým) pohřbít tak proč ne.. pak některé použité obrazové prvky sou fakt na facku jak od Nikdoho atd. už sem to prostě věci na obrazovce od nějaké chvíle přestal počítat do filmu.. spíš jen jako takové p.s. tady tím dopisem tě rozsekáme smíchy.. ()

kamigava

I přes skvělé herce jako je Terence Hill a Henry Fonda mi film vůbec nic neříkal. Přijde mi, že je o ničem. Nemá prostě dobrý námět a žádnou zápletku. Sem tam se mění na komedii a zase zpátky na akční western, ale k čemu? Tentokrát se mi film od Leoneho nelíbil. Má ve sbírce mnohem lepší kousky. ()

Sochorisko

Já si prostě nemůžu pomoct, western spojený s Terencem Hillem nemůže skončit jinak, než famózní zábavnou podívanou. Děj se odehrává ve stejné/podobné chronologii jak jsme u filmů s Terencem zvyklí (potažmo se Spencerem), to znamená jasná dějová linka, která po pár zhlédnutých dílech je naprosto očividná, ale víte co ? Když to někoho nebaví, tak ať se na to nekouká, já mám Westerny rád a tady v tomto najdu všechno, co bych ve westernu hledal. Takže když mi někdo bude oponovat, že je to stejné, jako všechno ostatní, tak se prosím uklidněte a nahlídněte na to tak, že scifi je povětšinou taky vždy stejné, pouze se mění vzhled mimozemšťanů :D .... ()

H4ku11

Bez Buda, avšak stále s vlastným šarmom a vtipom nakopáva Terence tentokrát ako Nikto zadky všakovakým banditom a pritom vytvára legendu svojmu obľúbenému hrdinovi. ()

Chřástal

Film sice netočil Sergio Leone, ale odér jeho doutníčku se tu vznáší skoro pořád. Úvodní scéna dávající si na čas tak, až to brnká na nervy, místy úžasné kompozice a Morriconeho hudba, epická i ironická, zahrnující jízdu valkýr i pověstná „péra z gauče“, každopádně hudba, která by si zasloužila o něco lepší film. Henry Fonda vypadá možná až moc unaveně – pravý opak Terrence Hilla, u jehož skečů „fackovací panák“ prostě člověk čeká, kdy se objeví Bud Spencer. A co hůř, některé tyhle scénky z celého snímku jaksi trapně trčí. Naopak machrování typu kulečník nebo sázka u baru jsou nápadité a fungují výborně. A Hillova komická postava je vlastně pozoruhodná – je hybatelem děje a pokušitelem Jacka Beauregarda, který je ve filmu tím slavným pistolníkem, kdežto Hill je…Nikdo. A jeho piškuntálie do jisté míry ospravedlňuje to, že je to jakýsi šibal či trickster, možná dokonce bytost nadpřirozená – sedlo přehozené na jeho zádech občas vypadá, jako by měl andělská křídla. Film i o tom, jak se vytváří mýty, k čemuž je občas potřeba někoho postrčit. ()

Klajnik

Po třech Barboniho komediálně laděných špageťácích s Terencem Hillem (a Budem Spencerem ve 2 případech) jsem byl na pochybách, jestli si pustit další westernovou komedii, ale naštěstí to nebyl krok vedle. Vlastně jsem rád, že jsem tohle nevynechal, protože to připomíná Leoneho (on ostatně i některé pasáže režíroval a Valerii se od něj jistě taky něco pochytil, když byl jeho asistentem režie). Podobnost s jeho výjimečnými díly utváří jednak Henry Fonda, Morriconeho hudba, záběrování, napínavá a tichá úvodní pasáž, autentické (špinavé a harampádí plné) kulisy i záběry velkých celků, díky čemuž to umí působit rozmáchle, ačkoliv to je poměrně malý film. Hill ve své roli vnáší do filmu slapstickovou komedii: Hraje rychlého chytráčka hrajícího si na naivu, který vejtahy ze saloonů ošálí, obehraje a pak radši, než aby na něj nastoupené uražence postřílel, je raději profackuje a odprezentuje jim tím, jak je nadpozemsky rychlý, což je často donutí přehodnotit své úmysly. Mám rád, když si pistolníci poměřují pinďoury (skvěle to funguje právě u Leoneho a skvěle je to parodováno v Little Big Man), ale zde to na můj vkus příliš přecházelo do takových slapstickových skopičin, od kterých bych doporučil upustit a čas investovat do postav a tematického prokreslování. SCÉNÁŘ: Hillův Nikdo se neustále ochomejtá kolem Fondyho Jacka a dlouho není jasné, o co mu jde. Bronson si se svou pomstou na Fondovi v Tenkrát na Západě rovněž dával na čas, jenže Nikdo nechce Jacka zabít a Fonda zde nehraje záporáka. Ukáže se, že Nikdo obdivuje Jacka Beauregarda jakožto velkého pistolníka divokého západu, v němž se vzhlédl. Chce Jackovi pomoci, ale také chce, aby odešel ve velkém stylu a utkal se s Bandou 150 pistolníků. Tahle přestřelka je však slabá (ačkoliv se odkazuje na Peckinpahovu Divokou Bandu, v níž přestřelka mála proti množství fungovala skvěle i díky explicitnímu násilí). Zde ona velká přestřelka nefunguje jednak proto, že postrádá explicitní násilí, jehož absence mrzí o to víc vzhledem k tomu, že Jack míří na brašny s dynamitem, které mají jezdci na sedlech. Vidíme tedy pár záběrů výbuchů v písku kolem koní, které následně padají a s nimi i jezdci, avšak žádná roztrhaná těla ani krev, v důsledku čehož to shledávám vyumělkovaným a nezáživným. Celé to navíc rychle skončí a nepůsobí to nijak zvlášť osudově, jak by si asi autoři přáli, což je dáno tím, že divoké bandě není věnován žádný prostor a její působení ve filmu je příliš samoúčelné. Film je to poněkud scénáristicky nesoustředěný, v důsledku čehož to pořádně nesepne a emoční pay off se nedostaví. Lépe to funguje v jednotlivostech než v celku, řekl bych. Žádné fatální vady ve scénáři nejsou - jen by to chtělo tematicky více prokreslit. Osobně bych navrhoval upustit od Hillových taškařic a více se soustředit na postavy (i vedlejší) a tematické prokreslení. NAVRHUJI: 1) Zaměřit se na to, jaké vlivy Nikoho v minulosti utvářely a co z něj udělalo muže, kterého vidíme v hlavní linii příběhu a jak se tento muž liší od jeho idolu, Jacka. Film to totiž příliš neozřejmuje, ačkoliv by to dodalo na postavám na hloubce a dávalo prostor výkladu. 2) Mýtizovat a zároveň demýtizovat Jacka skrze řadu flashbacků vyprávěných z různých stran, aby divák pochyboval, jestli je tím mužem, za jakého ho Nikdo má, což by mohla rozseknout právě ta přestřelka s bandou v závěru. 3) Ukazovat proměnu doby, o níž mluví Jack v závěru. Utrousí tam něco o tom, že zločin se stává organizovaným, což by se mohlo během filmu tematizovat na prostoru divoké bandy a majitele dolu, Sullivana, který je rovněž příliš samoúčelný. <---Kdyby tvůrci lépe naložili s tím, co již vymysleli a do filmu vložili, tak by mi vůbec nevadilo, kdyby byl film třeba o 40 minut delší. Vzniklo by totiž silnější dílo. Prostor pro to rozhodně byl. () (méně) (více)

jilda

Nažhaven po dolarové trilogii a Tenkrát na západě jsem tentokrát mírně zklamán, stárnoucí Henry Fonda a Hill nedosahují kvalit Clinta ani Bronsona, ale i tak je to dobrý a místy dost vtipný film s krásnou hudbou ()

werewolf69

Pre mňa veľké sklamanie. Leoneo westerny a westerny s Terensom Hillom idú dokopy asi tak, že na to ani nedokážem nájsť správny príklad, takže sa sám sebe čudujem že som od toho niečo duchaplne čakal. Čo mi ale vadilo najviac, bola nesmierna ukecanosť a prehnaná zdĺhavosť tohto filmu, akoby som čakal na koniec ktorý nie a nie prísť. Mal som pocit že vyčkávam na voľajaký vlak ktorý celu dobu počujem a aj vidím, ale akoby sa mu nechcelo mi zastaviť. Ak mi rozumiete. ()

Ba-jo

Nevím proč jsem tak dlouho nechával krabičku s tímto filmem pod televizí bez povšimnutí...možná, že jsem nikdy příliš nemiloval filmy s Budem Spencerem a Terrencem Hillem? V tomto filmu však jiná a věkově nesourodá dvojice Terence Hilla s Henry Fondou zafungovala. Příběh o střídání stráží slavných pistolníků divokého západu, podbarvený skvělou hudbou Ennia Morriconeho, pod režijní taktovkou Sergia Leoneho a výsledek: příjemný western s nádechem parodie. Příjemně strávených 117 minut a úvodní scéna v holičství prostě nezapomenutelná. ()

newmant

Povedená klasika kde T. Hill a H. Fonda svými skvělými hereckými výkony dodávají tomuto filmu vysokou hodnotu.Pěkný film, který rozhodně stojí za shlédnutí. ()

Hepy13

No nevím, jestli do Leoneho westernu sedí takové krávoviny jaké tu vyvádí Terence Hill. Naopak Morriconeho hudba ta jako vždy sedí výborně. ()

bratr.Milan

Morriccone, Hill a Fonda jsou pro tento film zásadní. Na jednu stranu se mi film hrozně líbí, ale z druhé strany mě na něm něco vadí, ale nedokáži popsat co. Možná, že je to tlačeno na sílu do Leoneho stylu, ale jak říkám, přesně nevím. Někdy se mé srdce až chvělo radostí díky hudbě a melancholii scén, jindy mi The Něco vadilo. Střídání žánrů? Nevím! Rozhodně je to pozoru hodný počin. Nikdů v historii kinematografie je víc a každý je Nikdo svým způsobem. Tento trefil čtyři střely do klobouku. I když čtvrtý zásah nebyl tak přesný. ()

godycz

Leone pro mne není o přestřelkách, Leone pro mne není o "umění" (i když ho za umělce považuji), Leone pro mne není o tom, abych ho hodnotil.... Leone je pro mě o HUDBĚ, o KAMEŘE a hlavně o ATMOSFÉŘE. Úvodní scéna nemá chybu a pokud by film točil celý sám, jsem přesvědčen, že by byl na pět hvězdiček. 90% ()