Režisér Gus Van Sant a Sean Penn oživili příběh člověka, který je do dnešní doby považován za jednoho z největších mučedníků americké historie. Za svou sexuální orientaci zaplatil tím nejcennějším, co člověk má - životem. Když byl v roce 1978 na Harveyho Milka spáchán atentát, svět ztratil jednoho z nejcharizmatičtějších vůdců a hlas spravedlnosti. (oficiální text distributora)

rikitiki

Obstojně natočenému portrétu aktivisty a politika chybí trochu víc vášně, zapálení. Možná proto, že bojuje hned proti několika oponentům a zákonům. Chybělo mi větší vyhrocení konfliktu mezi Milkem a Whitem. White vůbec byl neuchopitelná postava a jeho motivace je velmi zastřená. Film výborně využívá dobové dokumenty, kterými prokládá děj a účelně s nimi děj posunuje. ()

honajz odpad!

Taková film a la these - byl gay, dal se do politiky v 70. letech s tím, že se bude bít za práva gayů, zastřelili ho. Chudáček malá. Heterosexuálové jsou zlí. Tak alespoň vyznívá poselství filmu, který celé téma vidí tak hrozně černobíle (hodní gayové a zlí fanatici proti nim), až z toho musí akademikům při udělování Oscarů padat ústa (nebo kalhoty?). A taky že padala, minimálně dvakrát. ()

Janek

Sean Penn se vášnivě líbá s Jamesem Franco, Sean Penn se vášnivě líbá s Diego Lunou, Emile Hirsch coby kuřbuřt... Mě nevadí gay tématika, Angels in America jsem skousl dokonce několikrát. Ovšem v Milk mi trošku schází heterosexuální pohled (či více prostoru z "druhé strany"). 128 minut jsme v nekonečném obětí gayů a herců, kteří gaye velmi slušně hrají. Ben Stiller si v minulém roce dělal srandu právě z takových herců, jakým je i dokonalý chameleon (dnes už i gaychamelon) Sean Penn. Roli zvládl bravurně. Ovšem gay výkony "hetero herců" mi nemůžou nesklouzávat mnohdy až do parodie. Samotný plakát mi pak asociuje Simply Jacka (Tropic Thunder mě nenadchl, ovšem ve spojitosti s tímto filmem mi neustále defiloval před očima). Milk je standartní životopis, který posunuje hranice herecké odvážnosti zase o trošku dál. Všem gayům a lesbičkám přeju společenskou rovnost. A boha z toho vynechte. 60% ()

Thomick

Zbožňuju rekontrukce skutečných událostí, fakt že jo. A jak! "Milk" není vlezlý, na nic si nehraje, nic nepřibarvuje, nestaví se na ničí stranu. Prostě jen odvypráví příběh jedinečného muže, aby se vám v hlavě i tak usadil na delší dobu než jen ty dvě hodiny stopáže. Výkon Seana Penna je totiž mimořádně působivý a beze zbytku oscarový. Krom toho se mi vážně líbil (teda spíš "líbil") Emile Hirsch - ten kluk zkrátka umí. 85%. ()

vypravěč

Neuvěřitelně silný film o Lásce... (Ostatně, jak napsal Václav Navrátil: „Veliká láska, i nejhříšnější, očišťuje od hříchu. „Odpouštěni jsou jí hříchové mnozí, protože milovala mnoho.“ Může být většího zadostiučinění, ba posvěcení? Jaká tragičnost i nevinnost nejmocnější lásky! Láska je vykoupením, neboť je radostí i bolestí. Láska je v principu jen jedna. A všechny její demonstrace mají společnou podstatu, společnou záhadu. Tedy éros se nedá jednostranně sexualizovat.“) ()

mm13

Je škoda, že film, ktorý si po celý čas dokáže udržať (vzhľadom na námet možno až obdivuhodný) odstup, na konci sklzáva do patetického martýrstva za správnu vec a doslovného zhrnutia hlavnej myšlienky v záverečných vetách... To je ale asi tak jediné, čo možno tejto biografii vytknúť. Bez formálnych eskapád, no s o to väčším zaujatím sledujeme kariéru štyridsiatnika Harveyho Milka, ktorý nemá žiadne veľké ideály a prvotným podnetom jeho aktivít je snaha konečne dokázať "niečo poriadne", hnacou silou potom holý a nevyhnutný zápas o právo otvorene sa hlásiť ku svojej sexuálnej orientácii, chvíľami skutočne aj o právo najzákladnejšie, o právo na život. Odtiaľ pramení jeho sila - z presvedčenia, že byť homosexuálom neznamená nebyť dosť človekom. Nebojuje za iných, bojuje sám za seba a na svojej ceste naberá spolubojovníkov, hlavne z rad homosexuálov, ale aj ostatných spoločenských minorít. Je pripravený na celý rad kompromisov, ale neurobí ani ten najmenší ústupok v otázke absolútnej rovnosti homosexuálov a heterosexuálov. Takto vykreslené je to celé zapálené a triezve zároveň, je to uveriteľné! Spôsob akým je zobrazovaná homosexuálna komunita je tiež dobre volený - nie sú to žiadni extrémni sympaťáci, utláčané chudinky, ale normálni ľudia, ktorí si žijú po svojom. Niektoré intímnejšie scény pôsobia nechutne, oni sami ale odpudzujúci nie sú. Čo už je predovšetkým zásluhou bez výnimky nadštandartného hereckého ansámblu, kde Sean Penn podáva najžiarivejší (a Oscarom právom odmenený) výkon len preto, že je mu venovaný najväčší priestor. Obísť nemožno ani Josha Brolina, ktorý do nevďačnej úlohy tak trochu spojenca, potom protivníka, tak trochu prototypu "slušného" Američana a zároveň (možno) latentného homosexuála dáva toľko hereckého inštinktu, že nebyť tragickej smrti Heatha Ledgera, bol by Milk o Oscara úspešnejší. ()

becki_tu

Zajímavé životopisné drama o dalším z bojovníků za rovnoprávnost své menšiny v americké společnosti, které má jedno velké plus - Seana Penna v hlavní roli. Všechno ostatní je "jen" poctivě odvedená filmařina s minimem zapamatováníhodných momentů a několika zbytečnými minutami stopáže navíc. 70% ()

MeanWhile

Skvělý Sean Penn ukázal, že za tuto roli má Oscara právoplatně. Jeho suprový výkon z hlediska hereckého, jako byli některé jeho výrazy ve filmu, nebo jeho radovánky, které mě vážně tedy někdy dostali, tak i celkový film, celkově natočený příběh Harvyeho Milka se mi líbil. I o trošku více než jsem čekal. Za což jsem rád, a zde můžeme krásně vidět, co vše se může dít v jedné z nejvyspělejší zemi světa. ()

Morholt

Velké sólo pro Seana Penna, který toto velmi průměrné politicko-genderové drama posunul přeci jen o stupínek výš. Jen díky jemu to nebyla taková nuda. A líbil se mi i Emile Hirsch, kterého jsem za těmi brýlemi vůbec nepoznal. Ale to bylo pohříchu všechno. Je to příliš rozvleklé, plné prázdných, opakujícíh se řečí a konečně postavy, ať už jakékoliv, byly vykresleny příliš plochým způsobem, takže jsem nevěděl, co je to vlastně za lidi, což je v případě podobně zaměřeného snímku na škodu. Snad jediný, u koho šel Van Sant trošku do hloubky, byl Milkův vrah Dan White. Pro mě je tenhle film zklamáním. 50% ()

Sawy

Mám problém s tím, že film bere za až příliš samozřejmý divákův souhlas s tím, co zobrazuje, protože dává skutečně malou plochu pro to, aby si každý udělal na Harveyho Milka, potažmo celý boj za rovnoprávnost gayů, vlastní názor. Jinak ale filmů není moc co vytknout. Nenudí typicky životopisnými schématy, protože Gus Van Sant jej neustále ozvláštňuje změnami tempa i stylu, díky vynikajícím hereckým výkonům jsem neměl problém věřit každé postavě její motivace a všichni dostali akurátní prostor, žádná linka nevede vyloženě do ztracena. Film dokáže napínat, pobavit i dojmout a obsahuje scény, které jsou skutečně silné, kvůli kterým si Milka uchovám v hlavě jako zajímavý a dobrý film, přestože ne se vším, co divákům předložil, souhlasím. Ale s tím se u životopisů kontroverzních osobností musí počítat. 80 % ()

jhrasko

Milk svojim spracovaním zapadá do línie životopisov ako Ray či Walk the line. Vyberá si najzásadnejšiu časť zo života hlavného protagonistu, režisér rezignuje na akúkoľvek osobnú výpoveď, alfou a omegou je herecký výkon titulnej postavy. Toto všetko Milk napĺňa do bodky. Sean Penn je výborný a presvedčivý, v epilógu sledujeme zábery na skutočného Harvey Milka a je fascinujúce, ako pobral jeho mimiku a gestá. Brolin s úchylnou patkou žiaľ nedostáva dostatok priestoru, aby ste ho pochopili, resp. jednoznačne odsúdili, čo je i prípad Scotta v podaní Jamesa Franca, ktorý bol určite komplikovanejší a rozporuplnejší, než je vo filme vykreslený. Preto škoda, že im van Sant nevenoval viac priestoru a neupustil od zbytočných klišé, ako je diktafónové zaznamenávanie toho, čo sa deje (a možno udeje). V. Sant je nesporne originálny režisér, čo dokázal Elephantom, ktorého považujem za vecičku, ktorá má štýl. Tentokrát ale trocha zbytočne podľahol ambíciám predlohy (podobne ako v prípade Good Will Huntinga) a preto Milk radím v rámci jeho tvorby medzi snímky, ktorých ambície ostávajú väčšie než ich výsledné naplnenie. Napriek výhradám ale doporučujem, Sean Penn si ďalšiu gay postavu isto tak skoro nestrihne! 3,5 * ()

PROROK14 odpad!

Na to sa nedalo pozerať. Fakt som to dopozeral len s veľkým sebazaprením. Pohľad na bozkávajúcich sa mužov mi je odporný. Film o buzerantoch nominujú 8-krát a také GT úplne odignorujú. Ak už im toto príde hodnotnejší film tak už fakt neviem. 0% ()

maseer2

klobou dolů před Seanem Pennem, klobouk dolů před Harveym Milkem.. film jako takový se rozhodně povedl, jen závěr mi přišel trochu zbytečně natahovaný.. malinko slabší 4* ()

bouncer

70. léta, San Francisko, těsné džíny a v nich se vrtící pozadí homosexuálů. Milk je působivý, biografický a oscarový snímek, který vyprávý příběh Harbeyho Milka, bojovníka za práva homosexuálů. Sean Penn ho ztvárnil skvěle a podal opravdu přesvědčivý výkon. Za zmínku stojí i zajímavá postavička Diega Luny. Film má ale jednu vadu a tou je možná až moc velká prvoplánovitost a přílišná snaha zalíbit se akademii Oscarů, protože vzít tématiku gayů, skutečný příběh a dobrého hlavního herce je sázka na jistotu a velký útok na zlaté plešouny. Ale trochu v téhle snaze zapomněli vyprávět oprvadový příběh a starat se i o diváka, který chce něco víc, než pomalu plynoucí příběh na ožehavé téma. Gus Van Sant umí více šokovat a tady se asi bál, aby to nebylo na Akademii příliš. ()

BigDeal

Je to jednoznačné- Sean Penn nesie celý film a nebyť jeho, moje hodnotenie by vôbec nebolo také vysoké, keďže sa film miestami zadrháva. Lenže Penn si Oscara jednoznačne zaslúžil a podáva taký výkon, že som nejeden krát neveriacky krútil hlavou. Čo sa týka zvyšku, film je natočený ako klasický biografický film a do nadpriemeru ho (okrem Penna) posúvajú skutočné zábery miešané s tými filmovými, stále aktuálna téma a erotické scény, ktoré vyzerali úplne prirodzene. ()

murakamigirl

Najlepší zo 4 videných van Santov. Sean Penn nás príbehom prevádza velestrhujúco a garantuje, že na Harveyho Milka po vzhliadnutí nezabudnete (ani keby ste chceli:)). Tento boj za svoju prirodzenosť a svoje práva ma odzbrojil. A vyzliekol, do naha! Nekecám! ()

Terva

Černobíle provedený začátek: střed policie a homosexuálů, naznačuje, že film bude z části protkán dokumenty. A taky že jo. Vše začne zpovědí Harveye Milka, (18.11.1976) která má být zveřejněna v případě, že na něj bude spáchán atentát. Pak se snímek přesune do roku 1970 a zde začíná strastiplná cesta bojovníka za práva homosexuálů. Sean Penn zarostlí a vousatý, nahý, oblečený, pijící alkohol, líbající chlapi... hraje svou roli velice svědomitě a mistrovsky. Ve filmu je spousta prostoru pro lásku i beznaděj, brutalitu i naději, politiku i smutek, změny i hrdinství... Film mě nic neříká, problematikou, kterou se zabývá jsem neprošel a neznám ani nikoho, z této kategorie lidí. Mám za to, že tento film zaujme profesionální odborníky a spoustu žen. Jedna otázka mě však zaujala: Podle čeho stanovíte, kdo je homosexuál a kdo ne? No, lamte si hlavu. Film se taky opřel o nápisy na Soše Svobody a o Deklaraci nezávislosti. Socha Svobody pravý: Dejte mi vaše unavené, vaše chudé, vaše krčící se davy toužící po svobodě. Deklarace nezávislosti: Všichni lidé jsou si rovni a mají určitá neodcizitelná práva.... In 1987 Cleve Jones created The NAMES Projecteds AIDS Memorial Quilt, Which remains an Internationally recognized symbol of the HIV pandenic.... ()

Mulosz

Uzivatel Tetsuo komentoval film Philadelphia na techto strankach mj. takto: "Proč musí být homosexuál vždycky buď zženštilou karikaturou nebo vzorem všech ctností? Obojí je blbé klišé." Pro tento film rozhodne plati to druhe, mel jsem pocit, ze Milk je druhy Jezis Kristus. Tento film povazuji za rekonstrukci skutecneho pribehu, tak, jak je prezentovan, kdy Van Santuv autorsky pohled se samozrejme nevylucuje. Hlavni devizou je jako vzdy precinzni vykon Seana Penna, ktery si vyhral s kazdym gestem ci mimikou. Vzhledem ke klisovite typologii jeho postavy a hlavne autorske prezentaci teto postavy, kterou nam Van Sant predklada, vsak vice nez 3 hvezdicky dat nemohu. Pokud by se dodatecne zjistilo, ze jde o cistou fabulaci, musel bych jit s hodnocenim jeste rapidne nize. ()

moviesfan

Milk je o emocích. Najdou se tací, kteří film vypnou a nebo naopak tací, kteří s hlavní postavou budou sympatizovat a souhlasit s jeho názory. Ať je to jakkoliv, tak z dnešního pohledu je tento boj za práva homosexuální menšiny velmi důležitý. G.Van Sant natočil film civilně a zajímavě. Ne vše mi ve filmu sedělo, ale s filmem jako takovým problém nemám. ()

Přidáte se k bojkotu Enderovy hry?

Přidáte se k bojkotu Enderovy hry?

16.07.2013

Eastwood a počátky FBI