Ryze dokumentární film se syrovou autentičností vypráví těžko uvěřitelný příběh Reného, který byl od sedmnácti let sledován filmovou kamerou na své cestě mezi vězeními a krátkými pobyty na svobodě. Kamera ho v roce 2008 opouští v jeho sedmatřiceti letech, tedy přesně o dvacet let později, jako nemocného člověka, muže stále se pohybujícího na hraně zákona, který napsal a publikoval dvě knihy. Čas proměny z mladíka v muže zaznamenávala režisérka Helena Třeštíková na pozadí významných politických změn střední Evropy. Reného příběh začíná ve vězení pod socialistickými plakáty, pokračuje během sametové revoluce a dostává zdánlivou pointu amnestií tehdejšího prezidenta Václava Havla. René se ale brzy vrací zpět do kriminálů, aby tak vstoupil do Evropské unie opět jako vězeň. V průběhu let strávených za mřížemi, zejména za krádeže, se nechal potetovat na celém těle, utekl z vězení a zase byl chycen, vydal dva romány, vykradl byt samotné režisérce, prožil dva milostné příběhy, onemocněl roztroušenou sklerózou a psychologové u něj zjistili nadprůměrnou inteligenci. Krk hlavního protagonisty tohoto časosběrného dokumentu „zdobí“ anglicky nepřesně vytetovaný nápis „Fuck of people“. (oficiální text distributora)

Rodriguess

Skvely dokument na konci som si uvedomil ze hodnotim toho chlapa negativne ale pri tom dokumnet bol vyborny. Musel som to kus predychat ale potom si clovek uvedomi ze tolke roky pracovat s takymto clovekom muselo byt velmi narocne. ()

hufnagel

Začarovaný kruh z ktorého jednoducho nejde vykročiť a on nechce vykročiť.Prečo by aj,keď v base je poriadok a vonku nebezpečný bordel.Zaujímavý dokument. ()

Amalberga

Po prokletých básnících a beatnících tu máme Reného. Inteligetní člověk, hotový filozof v cele. Dokument od počátku udává neúprosný signál, že René nemůže z toho všeho utéct, protože vlastně nechce utéct. V syrové upřímnosti kašle na konvence, radši si sedne na okne své cely, zapálí si cigaretu a kouká ven. Jen ke konci se upřímnost vytrácí, všechno se stává chybou druhých, "za své problémy si nemůžu sám". Nejvíc na dokumentu ( a samotném Reném) líbí, že to nikdy nehraje na city, nestojí o odpuštění nebo o lítost. Zřejmě proto, že sám obojí postrádá. ()

Whoossain

Rozhodně zajímavý dokument o člověku, který již pravděpodobně ztratil jakékoliv iluze o světlejších zítřcích, sám sebe si nedokáže představit jinak, než jako věčného recidivistu a de facto ani neví, jak by měl se svojí svobodou, kterou vždy po propuštění nabyde, naložit. O to smutnější je, že se jedná o inteligentnícho muže, který mohl v životě lecčeho dosáhnout. Film mě ale hlavně přiměl k zamyšlení nad nefunkčnostní zařízení, které jsou hrdě nazývány státní nápravné ústavy, jinými slovy kriminály. Je nad slunce jasnější, že, ač mají prioritně odsouzeného napravit, tak k tomuto dochází jen zřídka kdy, a jejich jediná funkce je izolovat provinilce od majoritní společnosti. Z těchto ústavů pak v mnoha případech po odpykání trestu vycházejí lidé zlomení, kteří se naučili o zločinech to, co ještě nevěděli, místo toho, aby se naučili, jak řešit životní krize a problémy jinak, než kriminální činností, s kontakty na mnohem protřelejší kriminálníky a bez reálné možnosti začlenit se zpátky do společnosti. Sám sebe si nedokáži představit v situaci, kdy po několika měsících, nedej Bůh letech, vyjdu od někud na chodník, bez trvalého bydliště, příjmu a zázemí. Chybou je, že ve věznicích není povinnost pracovat, resocializační programy nefungují a odsouzení jsou vypouštěni na svobodu tak, jak byli do výkonu trestu přijati... ()

Naby

Rozhodne je to neco jineho, nez na co jsem zvyklej se divat. Urcite by to mohlo dobre fungovat jako odstrasujici priklad promrhaneho zivota. Zaroven tam zaznelo, ze jen tak nekoho zavrit a potom dohnat do prace proste nejde a ze je v tomhle minimalne u nas docela problem, se kterym by se melo neco delat. Stejne tak s tim, ze prvne nekoho poslat do vezeni by nemelo byt jen tak, za nejakou blbost. Minimalne bych zacal s nucenjma pracema, pro stat je to usetreni penez a clovek se neflaka. Trosku zaporne hodnotim i to, ze Renemu je spatne rozumet. Cely film dava utrzky Reneho zivota, ale myslim si, ze o vetsine vecech asi ani nevime a netusime a ty by mozna byly prave ty zajimavy utrzky. Rene titiz vi, ze je vyvhrel, ale nechtel to o sobe slyset, takze na kameru rikal vsechno dost promyslene. Zadny zazrak to neni, ale cloveka to trosku donuti preyslet, takze hladka 3* ()

montel

René je dokumentární snímek, který sleduje 20 let života člověka, který se neustále pohybuje mezi vězením a svobodou. Díky režisérce Třeštíkové tak můžeme nahlednout jak do českých věznic, tak do duše nenapravitelného recidivisty...Docela zajímavý dokument a mé první setkání s paní Třeštíkovou. 60% ()

vykyn

Pí Třeštíková předložila naprosto syrovou a autentickou výpověd o duši recidivisty.Nemá proto cenu tento dokument hodnotit či kritizovat jako dílo.Z respektu k její práci to dělat nebudu.Max.můžeme tím člověkem opovrhovat, nesouhlasit z jeho názory,činy, filozofií.Jednu výtku si však neodpustím.V určitých chvílých jsem postrádal titulky,když jsem nerozuměl jeho řeči.. ()

Agnostik

René je velice dobře natočené dokumentární drama v časovém sledu dvaceti let.Paní režisérka Třeštíková si vybrala velice originální způsob jak přenášet svět pomocí času na filmové plátno a ukazovat jej divákovi velice napínavou a poutavou formou.Hrdina snímku René jako skutečná postava se vám tak v časovém sledu vyvíjí a tvaruje jak svými radikálními názory na společnost obecně,tak i jeho život na hraně zákona v průběhu let mapujících jeho život.Velmi zajímavé. ()

weca

Časosběrný dokumenty od Třeštíkový jsou prostě pecka. René je řízek, bezesporu zmrd skrz naskrz, ale zároveň k němu prostě lehký sympatie musíte chovat, už jenom kvůli tomu, že to není klasickej prototyp tupýho recidivisty. Rozhodně zajímavý podívání. ()

Dandirion

Časosběrný dokumenty Heleně jdou. Jak kdyby měla věštecký schopnosti a věděla že René bude zajímavej objekt pro natáčení, už když ho coby teenagera zahlídla. Ale zrovna René je zároveň i trochu slabinou tohoto snímku. Přijde mi spíš jako klíště přisátý na Heleně, a jejího zájmu jen zneužívá. Což v podstatě charakterizuje celou jeho podstatu. Je to prostě parazit. A ikdyž vůbec není hloupej, tak nechápe jak fungovat coby normální, v mezích zákonů žijící člověk. Litovat ho, nebo si k němu vytvořit sebemenší sympatie, prostě nejde. ()

motyka52

Ztracená existence. Těžko určit, do jaké míry je to tím, jaké karty mu na začátku rozdal život, a do jaké míry v tom hraje roli jeho vlastní volba. Ten druhý faktor bude jistě výrazný, protože René evidentně není pitomec, který by měl suterénní IQ a nedal dohromady kloudnou větu. Nemůžu se proto zbavit dojmu, že se s tím materiálem dalo pracovat. René to nechtěl, nebo neuměl. Nabídl tak naopak Třeštíkové materiál, se kterým ona pracovat chtěla a uměla. ()

oskiii

René je podivuhodná osobnost. Nenapravitelný kriminálník, který se tímto faktem žádným způsobem netají. Ale taky zajímavý člověk se zvláštním charismatem. Chtěl by být svobodný, žít relativně normální zajištěný život…ale neví jak na to. Respektive ví a tak se opakovaně v krátkých intervalech vrací do vězení. Dokument je v klasickém “ťreštíkovském” formátu. Jen je škoda, že dokument nešel více na dřeň. U Katky to bylo zpočátku o boji se závislostí a dále jen o sledování sebedestrukce a přežívání. Z Reného se určitě dalo vytáhnout mnohem více. ()

demovka

Povedlo se. René je sympatickej a vyzní pozitivně i když je, jaký je a prožívá, to co prožívá. Tetování nevadí, ani jeho nápis na krku neuráží, ani nevyvolává emoce.  René, chlape piš, i kdyby si měl psát obaly knížek - pro peníze. Piš a nic jiného nedělej! ()

corax8

Z povahy své práce se s podobnými lidmi setkávám poměrně často. Proto musim ocenit, že se povedlo udělat portrét reálného člověka. I kydž René je jiný a není typický "kriminálník". Je inteligentní a o své situaci dokáže přemýšlet. Ta ky ve filmu byl krásně vidět onen začarovaný kruh, kdy vězení je pouze trest a o nápravě se nedá počítat. ()

Molerat

Zajímavý pohled do života věčného kriminálníka.Těžko říct která svoboda je ryzejší.My co žijeme mimo vězení v domech, sice máme jakousi svobodu, ovšem za jakou cenu?Někdy za cenu až moc stereotypního života, který je chvílemi k zbláznění.Tohle podání se mi opravdu líbilo.Jediné co bych mohl vytknout, je někdy málo srozumitelný hlas Reného. ()

Pardalozo

Musí se nechat že se jedná o maximálně "odedřenou" práci, 20 let sbírat materiál s tím že jednou snad z toho filmu něco bude chce obdiv. Navíc postava Reného autorce vyšla naprosto skvěle, inteligentní bastard a jeho život v českých lágrech na pozadí české novodobé historie funguje perfektně, kloubouk dolů... ()

Evropské filmové ceny

Evropské filmové ceny

10.05.2017

Oceněné filmy z Jihlavy k vidění zdarma

Oceněné filmy z Jihlavy k vidění zdarma

21.10.2009

Od 21. do 26. října budou na www.docalliancefilms.com zdarma k vidění filmy oceněné na MFDF Jihlava 2008: nejlepší český dokument Ivetka a hora režiséra Víta Janečka, jihlavskými diváky a evropským… (více)