Ryze dokumentární film se syrovou autentičností vypráví těžko uvěřitelný příběh Reného, který byl od sedmnácti let sledován filmovou kamerou na své cestě mezi vězeními a krátkými pobyty na svobodě. Kamera ho v roce 2008 opouští v jeho sedmatřiceti letech, tedy přesně o dvacet let později, jako nemocného člověka, muže stále se pohybujícího na hraně zákona, který napsal a publikoval dvě knihy. Čas proměny z mladíka v muže zaznamenávala režisérka Helena Třeštíková na pozadí významných politických změn střední Evropy. Reného příběh začíná ve vězení pod socialistickými plakáty, pokračuje během sametové revoluce a dostává zdánlivou pointu amnestií tehdejšího prezidenta Václava Havla. René se ale brzy vrací zpět do kriminálů, aby tak vstoupil do Evropské unie opět jako vězeň. V průběhu let strávených za mřížemi, zejména za krádeže, se nechal potetovat na celém těle, utekl z vězení a zase byl chycen, vydal dva romány, vykradl byt samotné režisérce, prožil dva milostné příběhy, onemocněl roztroušenou sklerózou a psychologové u něj zjistili nadprůměrnou inteligenci. Krk hlavního protagonisty tohoto časosběrného dokumentu „zdobí“ anglicky nepřesně vytetovaný nápis „Fuck of people“. (oficiální text distributora)

mfanta

100% - Ceny, ktere tento dokument dostal a dostane, si naprosto zaslouzi. Uzasne vykresleni psychologie cloveka, ktery je velmi inteligentni a dostal se na sikmou plochu. ()

Tesil

Velmi příjemné překvapení. Hodně jsem o tom dokumentu nejprve slyšel a četl, pak si dal zkusmo desetiminutovku, abych si od toho zase odpočal a nakonec to konečně statečně skoukl. Překvapivě nešlo o žádnou depkárnu, Renda je jakožto odložená existence i kriminálník-intelektuál s množstvím osobitých neotřelých názorů a postřehů. Avšak jeho existenční starosti a trápení vidím jaksi rozdílně. Co je to za srdcerváč chodit si odpočinout do lochu? Tohle je, hochu, čistokrevnej útěk. Skláním se před autorkou s její tvůrčí sázkou na časovou nejistotu, ale těch etud, Katek a René a já nevím čehože ještě je najednou hrozně vyčerpávající množství a je z toho už trochu víc cítit ten mustr. ()

Harmonia

Naprosto skvělá Helena Třeštíková opět dokázala oslovit mnoho diváků. Její skvělá a velmi těžká práce přinesla podle mého zajímavý dokument, který dobře zachycuje atmosféru. Udržení časosběrného dokumentu je určitě nesmírně těžká záležitost, kterou paní Třeštíková zvládá neskutečně dobře. Rychle a dobře jsem se do příběhu dostala. Hlavní nedostatky: 1. Velmi mě zklamal závěr: nijaký, nic neříkající. Zasloužil by si opravdu lepší tečku na závěr. 2. Zvuk. Špatná artikulace hlavní postavy zabraňuje dobrému porozumění zvuku. Vhodné by byly titulky, které zde chvílemi opravdu postrádám. ()

Dobry_clovek

Pribeh grazla. Pribeh parazita. Pribeh chlapa, ktery Te okrade, jen kdyz se na chvilku otocis jinam. Jeho "filosofovani" a zivotni "moudrosti" jsou skvelou sondou do psychologie muze, kteremu zalezi pouze na sobe samem. Trestikova je skvela. Je to kralovna casosberneho dokumentu, ktera bude jen velmi tezko prekonana. ()

Gigulina

Dokument super, Reneho zivot uz tak moc super neni. Prekvapuje me, kolik lidi si mysli, ze ma souvislost s Kateřinou Bradáčovou.. v dokumentu je jeho Katarina chvili i videt, je to slovenka a tim padem jde o jinou fetacku. Co se tyce Reneho osudu, nemyslim si, ze nekdo kdo nechce pracovat (a zastava tento nazor prakticky cely zivot) by byl schopen se do spolecnosti zaradit jinak nez jako zlodej, lupic, podvodnik, prostitut a nebo dealer neceho ilegalniho. Bohuzel se jeho navraty do vezeni budou asi neustale opakovat, nebot on sam neveri, ze by dokazal zit normalne. ()

Maysha

Nezáživný dokument o prý rozumném člověku - takhle jej popisují snad jen humanisté, kteří v každém vidí samá pozitiva. Týpek měl několik šancí se z toho cyklu dostat. Sám si ty šance posral. Nechápu, proč každý třetí komentář se jeho chování snaží obhajovat? 1/5 ()

710.cz

To, jak je (bez pointy, vlastně bez čehokoliv) v roce 2008 čas utnutý, vlastně dělá dokument zbytečný. Film je tak marný a zbytečný jako samotný René a jeho život. Kdyby nebyl, nikomu chybět nebude. ()

Mike_Doe

Filmy Heleny Třeštíkové uznávam. Časovo-zberná výpoveď cez niekoľko desiatok rokov vytvára objektívny obraz charakteru a života protagonistov. Najdôležitejšie je že produkcia a režisér do života aktérov počas natáčania nezasahujú. A teraz k RENÉMU... S množstvom komentárov na ČSFD, k jednotke (2008) a dvojke (2021) sa stotožňujem. RENÉ je typický sebestredný bohém a nenapraviteľný kriminálnik. Stále melie o sebe, o tom ako mu spoločnosť ubližuje a preto si on ubližuje fyzicky (fajčí extraligu, furt chlasce pivo, nič neje - vyzerá ako tieň, je promiskuitný  a totálne zanedbaný - zuby, vlasy, oblečenie atď.) a psychicky (vkuse sa ľutuje, je melancholický a depresívny). Jemu sa to jednoducho takto páči a podľa mňa na to čo robil, robí a bude robiť je v istom zmysle aj hrdý. Tie občasné svetlé chvíľky čo máva mu vôbec nepridávajú na nejakej výnimočnosti. Jediný kto je tu obeť je pani Helena, bohužiaľ dosť naivná povaha ktorá sa mu snaží mimo natáčania pomáhať, no zbytočne. V závere napíšem že film má výpovednú hodnotu, no nie takú ako režisérka možno pôvodne predpokladala, t.j. že nie každý kriminálnik je primitívne hovädo ale vo väzení sú aj inteligentní ľudia ktorým osud jednoducho nedoprial. RENÉ však nie je ten príklad. Výpovedná hodnota tohto dokumentu je RENÉ ako odstrašujúci príklad. ()

Evropské filmové ceny

Evropské filmové ceny

10.05.2017

Oceněné filmy z Jihlavy k vidění zdarma

Oceněné filmy z Jihlavy k vidění zdarma

21.10.2009

Od 21. do 26. října budou na www.docalliancefilms.com zdarma k vidění filmy oceněné na MFDF Jihlava 2008: nejlepší český dokument Ivetka a hora režiséra Víta Janečka, jihlavskými diváky a evropským… (více)